
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
01 березня 2018 р. Справа №805/1418/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Тарасенко І.М., розглянувши адміністративний позов Миколаївського закладу загальної середньої освіти II-III ступенів № 4 Миколаївської міської ради Слов'янського району Донецької області до Миколаївської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення від 07.12.2017р. № 10-XV-8,
ВСТАНОВИВ:
26 лютого 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Миколаївського закладу загальної середньої освіти II-III ступенів № 4 Миколаївської міської ради Слов'янського району Донецької області до Миколаївської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення від 07.12.2017р. № 10-XV-8.
Позивач просив:
Визнати протиправним та скасувати рішення Миколаївської міської ради від 07.12.2017р. № 10-XV-8 «Про зміну найменування Миколаївської загальноосвітньої гімназії Слов'янської міської ради Донецької області та затвердження Статуту у новій редакції» , яке прийняте з порушенням норм законодавства.
Згідно частини 2 статті 171 Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Ознайомившись з позовною заявою, суд прийшов до висновку, що вона не відповідає вимогам статтям 160, 161 КАС України з огляду на наступне.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
В позовній заяві позивач не зазначив офіційну електрону адресу відповідача та третьої особи Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації та код ЄДРПОУ зазначений в Єдиному Державному реєстрі.
Відповідно до п. 11 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Отже, відсутнє власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Разом із позовною заявою позивач надав суду заяву про звільнення від сплати судового збору.
В обґрунтуванні заяви зазначив, що позивач є навчальним закладом та відповідно неприбутковою організацією, яка немає банківського рахунку, а також, що позов подано в інтересах всієї громади міста .
Відповідно до частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Як передбачено частиною 1 статті 133 цього Кодексу, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Також, згідно з частиною 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Враховуючи вищенаведене, звільнення від сплати судового збору, відстрочення або розстрочення сплати судового збору є правом суду, а відповідна заява сторони розглядається виходячи із визначених стороною обставин, що унеможливлюють сплату судового збору та підтвердження цих обставин належними доказами.
Таким чином, єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону.
До клопотання про звільнення від сплати судового збору заявником не надано жодного доказу щодо скрутного становища позивача та відсутності коштів на рахунках тощо.
З аналізу норм Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.
В силу приписів ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» №3477-IV від 23 лютого 2006 року, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.
Європейський Суд з прав людини зазначає, що право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (рішення у справах: «Стаббігс та інші проти Великобританії», «Девеер проти Бельгії», «Перетяка та Шереметьєв проти України»).
Заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання (рішення у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії»).
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 13 грудня 2011 року по справі №17-рп/2011 також визначив, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі.
Оскільки заявником до клопотання про звільнення від сплати судового збору не надано довідки з банків про відсутності на них коштів, документальних даних про наявність чи відсутність у закладі майна тощо, суд приходить до висновку, що клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Згідно ст. 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Розміри ставок судового збору встановлені ст. 4 Закону України "Про судовий збір", станом на момент звернення до адміністративного суду. Зокрема, за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлено судовий збір 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 № 2246-19, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року складає 1762 грн.
Позивачем заявлені дві позовні вимоги немайнового характеру, а саме:
- Визнати протиправним рішення Миколаївської міської ради від 07.12.2017р. № 10-XV-8 «Про зміну найменування Миколаївської загальноосвітньої гімназії Слов'янської міської ради Донецької області та затвердження Статуту у новій редакції»
- Скасувати рішення Миколаївської міської ради від 07.12.2017р. № 10-XV-8 «Про зміну найменування Миколаївської загальноосвітньої гімназії Слов'янської міської ради Донецької області та затвердження Статуту у новій редакції»
В порядку визначеному Законом України "Про судовий збір" - позивач не звільнений від сплати судового збору.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 3524,00 грн.
Враховуючи наведене, суд не вбачає підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.
За приписами частини 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом:
- зазначити офіційну електрону адресу відповідача та третьої особи - Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації та код ЄДРПОУ зазначений в Єдиному Державному реєстрі;
- надати власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- сплатити судовий збір за подання позовної заяви немайнового характеру у розмірі 3524,00 грн..
Керуючись статтями 5, 126, 132, 133, 160, 161, 169, 171, 248, 251, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Залишити без руху позовну заяву Миколаївського закладу загальної середньої освіти II-III ступенів № 4 Миколаївської міської ради Слов'янського району Донецької області.
Встановити строк Миколаївському закладу загальної середньої освіти II-III ступенів № 4 Миколаївської міської ради Слов'янського району Донецької області для усунення недоліків позовної заяви: десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду позовної заяви оформленої у відповідності до ст. 160 КАС України, а саме зазначити офіційну електрону адресу відповідача та третьої особи - Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації та код ЄДРПОУ зазначений в Єдиному Державному реєстрі; надання власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав; сплати судового збору в розмірі 3524,00 грн., та подання до суду доказів його сплати (оригіналу платіжного документа із відміткою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України), за вимоги немайнового характеру, якій потрібно сплатити за наступними реквізитами: отримувач - Слов'янське УК/м. Слов'янськ/22030001, р/р 31214206784075, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО банку 834016, ЄДРПОУ отримувача: 37803368, у призначенні платежу вказати код Донецького окружного адміністративного суду 35099148.
У разі не усунення недоліків у встановлений судом строк, позовна заява буде вважатись неподаною, та її буде повернуто позивачу.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Тарасенко І.М.