
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2018 року Справа № 803/1988/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (44803, Волинська область, Турійський район, с. Клюськ) до Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області (43021, Волинська область, м. Луцьк, вул. Гордіюк, 14Б) про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (44803, Волинська область, Турійський район, с. Клюськ) звернувся з позовом до Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області (43021, Волинська область, м. Луцьк, вул. Гордіюк, 14Б) про зобов'язання Регіональний сервісний центр МВС України у Волинській області скасувати державну реєстрацію (перереєстрацію) автомобіля "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску, проведену без годи ОСОБА_1 та зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС України у Волинській області зареєструвати (поновити) державну реєстрацію автомобіля "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску, за ОСОБА_1
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач в вересні 2017 року звернувся до Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області про скасування державної реєстрації автомобіля "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску за невідомою собою та поновлення реєстрації за ним. Проте, Територіальний сервісний центр 0742 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області вищевказаних дій не вчинив та листом від 12.09.2017 року за №31/3/2-3683 повідомив, що автомобіль був зареєстрований на ім'я позивача 29.04.2009 на підставі біржової угоди.
Позивач вважає такі дії Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області протиправними виходячи з того, що Територіальний сервісний центр 0742 маючи оригінал реєстраційного свідоцтва, справжність якого встановлена висновком експерта та отримавши докази здійснення перереєстрації автомобіля за підробленими документами, повинен був вчинити реєстраційні дії щодо скасування державної реєстрації автомобіля "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску за невідомою особою.
У зв'язку з чим, просить зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС України у Волинській області скасувати державну реєстрацію (перереєстрацію) автомобіля "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску, проведену без годи ОСОБА_1 та зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС України у Волинській області зареєструвати (поновити) державну реєстрацію автомобіля "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску, за ОСОБА_1
У відзиві на позовну заяву Регіональний сервісний центр МВС України у Волинській області зазначив, що згідно РІІС 29.04.2009 на підставі біржової угоди П-243-09 від 08.04.2009 ОСОБА_1 зареєстрував право власності на транспортний засіб марки "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску. 31.01.2013 здійснено введення картки, власником якого вказано ОСОБА_1, після чого було проведено операцію - зняття з обліку для реалізації Києво-Святошинське РЕВ ДАІ, згідно доручення ВТС 280529 від 24.01.2013. Того ж дня здійснено вторинну реєстрацію автомобіля "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску, придбаного в торгівельній організації на громадянина ОСОБА_2, про що видано відповідні документи. Позивач констатує факт звернення до РСЦ МВС з вимогою про скасування реєстрації вищевказаного транспортного засобу, однак жодних дій зі сторони РСЦ МВС не здійснило. Проте, дані твердження є безпідставними оскільки в період з 01.09.2017 по 24.01.2018 позивачем було подано лише заяву вх. №2151 від 12.09.2017 про видачу довідки, щодо реєстрації транспортного засобу, однак без вимоги про вчинення будь-яких дій, відповідь на яку додається. Також, звертає увагу суду на те, що згідно бази даних РІІС Регіональний сервісний центр МВС жодних рішень, дій щодо вищевказаного транспортного засобу не вчиняв, всі дії щодо зняття (перереєстрації) автомобіля "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску, проводилися в м. Києві, а саме Києво-Святошинським РЕВ ДАІ, а відтак вимоги до Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області про зобов'язання скасувати державну реєстрацію (перереєстрацію) автомобіля "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску, проведену без годи ОСОБА_1 та зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС України у Волинській області зареєструвати (поновити) державну реєстрацію автомобіля "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску, за ОСОБА_1 є безпідставними, а отже такими, що не підлягають до задоволення.
В судове засідання позивач не прибув, проте подав клопотання від 22.02.2018 про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явилася, подала клопотання від 27.02.2018 про розгляд справи у її відсутності.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Як визначено частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, оскільки в судове засідання учасники справи не прибули, хоча були належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, при цьому представником позивача заявлено клопотання про розгляд справи за його відсутності, а дану справу можливо розглянути і вирішити на основі наявних матеріалів, тому судовий розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю, з наступних підстав.
З наявного в матеріалах справи свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 виданого Ковельським ВРЕР ВДАІ УМВС України у Волинській області вбачається, що ОСОБА_1 є власником автомобіля "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_4, номер НОМЕР_5, 2005 року випуску.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що у вересні 2017 року позивач звернувся до Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області про скасування державної реєстрації автомобіля "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску за невідомою собою та поновлення реєстрації за ним.
Листом від 12.09.2017 №31/3-3683 Територіальний сервісний центр 0742 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області повідомив позивача, що згідно інформаційних баз даних автомобіль "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску, був зареєстрований на його ім'я 29.04.2009 на підставі біржової угоди П-243-09 виданої 08.04.2009.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Комплекс заходів, пов'язаних з проведенням державної реєстрації (перереєстрації) та зняттям з обліку призначених для експлуатації на вулично-шляховій мережі загального користування транспортних засобів усіх типів здійснюють територіальні сервісні центр МВС у Волинській області, як структурні підрозділи територіального органу МВС - Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області.
Територіальний сервісний центр №0742 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області відповідно до Положення, затвердженого наказом РСЦ МВС у Волинській області від 15.02.2016 №12 (в редакції наказу РСЦ МВС у Волинській області від 27.09.2017 №148) є структурним підрозділом територіального органу МВС - РСЦ МВС, без права окремої юридичної особи.
Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначає Закон України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 №3353-XII (далі - Закон №3353-XII).
Статтею 34 вказаного Закону визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Згідно ч.2 ст.34 Закону України "Про дорожній рух" державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється "Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 (далі - Порядок №1388).
Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.
Пунктом 3 Порядку №1388 передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру МВС.
Згідно з пунктами 7, 8 Порядку №1388, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, зокрема, укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб.
Таким чином, з аналізу наведених вище норм чинного законодавства слідує, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків та проводиться з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів/
З матеріалів справи вбачається, що 29.04.2009 на підставі біржової угоди П-243-09 від 08.04.2009 ОСОБА_1 зареєстрував право власності на транспортний засіб - автомобіль марки "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску.
Згідно бази даних НАІС 31.01.2013 було здійснено введення картки, власником якого вказано ОСОБА_1, після чого проведено операцію 530 - зняття з обліку для реалізації Києво-Святошинське РЕВ ДАІ (згідно облікової картки №12880977 від 31.03.2013) операція проводилась по дорученню ВТС 280529 від 24.01.2013.
Того ж дня здійснено вторинну реєстрацію вищезазначеного транспортного засобу, придбаного в торгівельній організації на громадянина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 проживаючого в АДРЕСА_1 та видано номерні знаки серії НОМЕР_6, свідоцтво про реєстрацію серії НОМЕР_7 на підставі довідки рахунок серії ААА № 035492 виданої ТОВ "Вавілон" від 31.03.2013.
Таким чином, судом встановлено, що операції по зняттю з обліку для реалізації та вторинній реєстрації автомобіля марки "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску, проводились саме у Києво-Святошинському РЕВ ДАІ.
Жодних реєстраційних дій щодо автомобіля марки "VOLKSWAGEN GOLF", легковий хетчбек, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер НОМЕР_2, 2005 року випуску, Регіональний сервісний центр МВС України у Волинській області не вчиняв.
Проте, з позовом про зобов'язання вчинити дії позивач звернувся саме до Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області.
Крім того, з огляду на те, що вказаний автомобіль був зареєстрований у Києво-Святошинському РЕВ ДАІ, то питання зняття його з обліку повинно відбуватись виключно згідно вимог нормативно-правових актів України.
Відповідно до абзацу третього пункту 40 Порядку №1388 у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування.
Згідно з п.5.7 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2010 №379 (далі - Інструкція №379) на підставі документів, що підтверджують встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин ТЗ, виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в Центрі, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, або інформацію про реєстрацію яких не санкціоновано внесено до автоматизованої бази даних АІС "Автомобіль" та (або) Єдиного державного реєстру Державтоінспекції, працівники Центру оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку ТЗ і передають усі відповідні документи до органу досудового розслідування для подальшого проведення перевірки.
Аналіз абзацу третього статті 40 Порядку №1388 та пункту 5.7 глави 5 Інструкції №379 дає підстави суду дійти висновку про те, що уповноважені особи сервісних центрів МВС скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію) у разі виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, і передають усі відповідні документи до відповідного органу досудового розслідування для подальшого проведення перевірки.
Отже, на момент прийняття рішення про скасування державної реєстрації транспортного засобу у розпорядженні уповноваженої особи сервісного центру МВС повинні бути беззаперечні документальні докази того, що транспортний засіб був зареєстрований (перереєстрований) за фіктивними чи підробленими документами.
Суд звертає увагу на те, що скасування державної реєстрації транспортного засобу можливе у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація. При цьому ці обставини мають бути підтверджені належними та допустимими доказами. З норм діючого законодавства не вбачається, що такий факт може бути встановлений на основі внутрішнього листування та висновків, що обґрунтовані лише припущеннями про можливу фальсифікацію документів.
Підставою для скасування державної реєстрації може бути судове рішення за результатом розгляду кримінального провадження, в якому встановлений факт підробки (фіктивності) документів, на підставі яких був зареєстрований вищевказаний автомобіль.
До матеріалів справи позивачем долучено висновок експертного дослідження №3-26/3459 від 26.08.2016, лист Ковельського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області від 14.11.2016 №24/6738, лист Прокуратури м. Києва від 13.03.2017 №76-17, лист Слідчого управління Головного управління у м. Києві Національної поліції України від 13.03.2017 №М-101ц/125/23/2-17, що свідчать про наявність кримінального провадження №12016030110001800 від 27.08.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.358 КК України.
Проте, судового рішення за результатами розгляду кримінальної справи, яке набрало законної сили, що встановлює факт підробки документів на підставі яких проводилася перереєстрація вищевказаного транспортного засобу позивачем суду не надано.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області про зобов'язання вчинити дії, слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 241-246, 250, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про дорожній рух", Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (44803, Волинська область, Турійський район, с. Клюськ) до Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області (43021, Волинська область, м. Луцьк, вул. Гордіюк, 14Б) про зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя Ю.Ю. Сорока