Постанова № 72491638, 26.02.2018, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
910/10710/17
Номер документу
72491638
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@kia.arbitr.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" лютого 2018 р. Справа№ 910/10710/17

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Калатай Н.Ф.

суддів: Пашкіної С.А.

Буравльова С.І.

при секретарі Рибчич А. В.

За участю представників:

від позивача: Грунський В.О. - адвокат

від відповідача: не з'явились

від третьої особи: не з'явились

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Спорт 23»

на рішення Господарського суду міста Києва, ухваленого 09.11.2017, повний текст якого складений 15.11.2017,

у справі № 910/10710/17 (суддя Борисенко І.І.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спорт 23»

до Аграрної біржі

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Асоціація «Всеукраїнської організації деревообробної промисловості»

про визнання недійсними актів суб'єкта господарювання

ВСТАНОВИВ:

Позов, з урахуванням заяви про зміну предмету позову (а.с. 11-14 т. 2), заявлено про визнання недійсними:

- глави 4 «Асоційовані члени біржі», глави 11 «Форми і види біржових торгів», глави 13 «Проведення електронних біржових торів» Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 № 137;

- Регламенту електронних біржових торгів на Аграрній біржі, затвердженого наказом директора Аграрної біржі від 17.10.2012 №108-ОД;

- Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, затвердженого наказом директора Аграрної біржі № 04-ОД від 22.02.2017 (зі змінами та доповненнями).

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що:

- Регламент електронних біржових торгів на Аграрній біржі, затверджений наказом директора Аграрної біржі від 17.10.2012 №108-ОД, та Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, затверджений наказом директора Аграрної біржі № 04-ОД від 22.02.2017, суперечать вимогам ст.ст. 1, 3, 17 Закону України «Про товарну біржу» та ст.ст. 280, 281 ГК України, прийняті не уповноваженими на це законом та статутом біржі особами та у формі, яка не передбачена чинним законодавством, оскільки системний аналіз положень чинного законодавства свідчить про те, що біржова торгівля регулюється виключно законами, Статутом біржі, а також правилами, які затверджуються рішенням загальних зборів учасників біржі, в той час як оспорювані документи затверджені наказом Аграрного фонду (Правила біржової торгівлі на Аграрній біржі), наказом директора Аграрної біржі (Регламент електронних біржових торгів на Аграрній біржі та Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі);

- прийняття Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі суперечить положенням Статуту Аграрної біржі, вимогам ст. 6 Закону України «Про товарну біржу», ст. 2 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», оскільки сфера діяльності Аграрної біржі є чітко окресленою та обмежується ринком сільськогосподарської продукції, в той час як необроблена деревина не вважається сільськогосподарською продукцією, а відтак, затвердження Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі є тами, що суперечить статутним цілям та вимогам чинного законодавства;

- регламент електронних біржових торгів на аграрній біржі та регламент про організацію та проведення аукціонних торгів з продажу необробленої деревини суперечать положенням ст.ст. 9, 15 Закону України «Про товарну біржу» та ст. 281 ГК України, які встановлюють що покупець, який виявив бажання придбати товар з аукціону, може реалізувати вказане право виключно в якості члена біржі або шляхом укладення відповідного договору з брокером, але в жодному випадку не напряму з Аграрною біржею, яка є лише організатором аукціону, оскільки, всупереч визначеному та законодавчо закріпленому порядку, ними фактично дозволено здійснювати на товарній біржі придбання необробленої деревини покупцями, які не є її членами;

- глава 4 «Асоційовані члени біржі», глава 11 «Форми і види біржових торгів», глава 13 «Проведення електронних біржових торів» Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджені наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 № 137, Регламент електронних біржових торгів на Аграрній біржі та Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі суперечать ст. 281 ГК України, ст. 2 Закону України «Про товарну біржу», п. 3.1 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007 № 42, оскільки оспорюваними документами передбачено проведення аукціонів в електронному вигляді, що грубо суперечить вимогам чинного законодавства.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 09.11.2017, повний текст якого складений 15.11.2017, у справі № 910/10710/17 у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Рішення суду ґрунтується на тому, що:

- оскільки Аграрна біржа підпадає під регулювання норм Закону «Про товарну біржу», реалізація необробленої деревини Аграрною біржею відповідає вимогам:

1. пункту 1.2. Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого Наказом Державного комітету лісового господарства України від 19 лютого 2007 року N 42 «Щодо вдосконалення механізму продажу необробленої деревини» (надалі - Положення), стосовно того, що реалізація необробленої деревини всіма постійними лісокористувачами здійснюється через аукціони з продажу необробленої деревини на біржі;

2. пункту 1.3 Положення стосовно того, що аукціони з продажу необробленої деревини проводяться на базі товарних бірж, створених відповідно до Закону України «Про товарну біржу» та Господарського кодексу України;

3. пункту 1.6. Положення стосовно визначення організатора аукціону (біржа, з якою продавцем укладено договір про проведення аукціону з продажу необробленої деревини),

а відтак, реалізації необробленої деревини відповідає предмету діяльності Аграрної біржі;

- чинне законодавство України не містить імперативної норми щодо заборони проведення аукціону з реалізація необробленої деревини в електронній формі. При цьому, нормами Закону України «Про товарі біржі», Господарського кодексу України визначено, що правила біржової торгівлі визначаються саме товарними біржами, а пунктом 3.1 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини визначено розроблення біржею регламенту проведення аукціону;

- в п. 4.2 договору №020317 від 27.02.2017, укладеного між позивачем та відповідачем, передбачено, що, укладаючи договір, учасник підтверджує, що він ознайомлений з Регламентом, умовами проведення аукціону, строком подання документів для участі, порядком проведення розрахунків, виплати винагороди та відшкодування збитків організатору, а відтак, підписавши такий договір, позивач погодився із запропонованими умовами організатора та документами, якими необхідно керуватися при участі в аукціонах з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, тобто на момент виникнення між сторонами спірних правовідносин позивач був обізнаний щодо особливостей та порядку проведення аукціонів на Аграрній біржі, в тому числі і електронних аукціонів;

- Правила біржової торгівлі Аграрної біржі та Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі прийняті відповідно до вимог законодавства уповноваженими на те особами, оскільки ст. 280 ГПК України встановлює, що товарна біржа має право встановлювати відповідно до законодавства власні обов'язкові для всіх учасників торгів правила біржової торгівлі та біржового арбітражу та вирішувати інші питання, передбачені законом, а Статутом Аграрної біржі передбачено наявність відповідних повноважень у директора біржі ;

- позивачем не доведено та жодним чином не обґрунтовано, що положення глав 4, 11, 13 Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду №137 від 15.10.2012, зі змінами та доповненнями та Регламентів, на які посилається позивач, порушують будь-яким чином його права та інтереси.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю «Спорт 23» звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 09.11.2017 у справі № 910/10710/17 та постановити нове рішення, яким задовольнити повністю позовні вимоги.

В апеляційній скарзі позивач послався на те, що спірне рішення є незаконним та необґрунтованими, винесеними із неправильним застосуванням норм матеріального та порушенням норм процесуального права, а відтак, є таким, що підлягає скасуванню.

В обґрунтування вказаної позиції позивач послався на ті саме обставини, що й при зверненні до суду з цим позовом, зазначивши про те, що висновки суду першої інстанції, якими спростовані доводи позивача, прийняті внаслідок неправильного застосуванням норм матеріального права, додатково зазначивши, що участь позивача в аукціонах зумовлена прагненням до набуття та подальшого користування конкретним матеріальним благом, однак вказані аукціони проводяться на підставі внутрішніх актів суб'єкта господарювання, які грубо порушують вимоги чинного законодавства, якими врегульовано дані правовідносини, а відтак, у позивача існують підстави для звернення до суду за захистом порушеного права покупця необробленої деревини.

Ухвалою від 26.12.2017 колегією суддів Київського апеляційного господарського суду в складі: головуючий суддя - Калатай Н.Ф., судді Пашкіна С.А., Сітайло Л.Г. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Спорт 23» на рішення Господарського суду міста Києва від 09.11.2017 у справі № 910/10710/17, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття апеляційного провадження у справі.

09.01.2018 від відповідача через відділ забезпечення документообігу суду та моніторингу виконання документів надійшло клопотання, в якому він просить:

- зобов'язати позивача надіслати копію апеляційної скарги з доданими до неї документами відповідачу за адресою: 04073, м. Київ, вул. Копилівська, 67, корп. 5;

- продовжити заявнику строк для подачі відзиву на апеляційну скаргу.

Ухвалою від 09.01.2018 у задоволенні вказаного клопотання відмовлено.

Станом на 22.01.2018 до Київського апеляційного господарського суду відзивів на апеляційну скаргу та жодних інших клопотань, окрім вирішеного ухвалою суду від 09.01.2018, від учасників справи не надходило.

Ухвалою від 22.01.2018 справу призначено до розгляду на 05.02.2018.

Водночас 05.02.2018 від відповідача через відділ забезпечення документообігу суду та моніторингу виконання документів надійшов відзив в якому відповідач просить залишити рішення Господарського суду міста Києва від 09.11.2017 без змін, а апеляційну скаргу позивача без задоволення, розгляд апеляційної скарги проводити за відсутності представника відповідача, а прийняту за результатами розгляду апеляційної скарги постанову надіслати за адресою: 04073, м. Київ, вул. Копилівська, 67, корп. 5.

Щодо вказаного відзиву колегія суддів зазначає про таке.

Відповідно до ч. 1ст. 263 ГПК України учасники справи мають право подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом апеляційної інстанції в ухвалі про відкриття апеляційного провадження.

Ухвалою від 26.12.2017 встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття апеляційного провадження у справі.

Відповідно до п. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є:

1) день вручення судового рішення під розписку;

2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи;

3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;

4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;

5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Останній день строку триває до 24 години, але коли в цей строк слід було вчинити процесуальну дію тільки в суді, де робочий час закінчується раніше, строк закінчується в момент закінчення цього часу (ч. 6 ст. 116 ГПК України).

З матеріалів справи слідує, що ухвалу від 26.12.2017 відповідачем отримано 28.12.2017, а відтак, відзив на апеляційну скаргу він мав подати в строк до 18 години 12.01.2018 включно, проте у цей строк таких дій не вчинив.

Стаття 118 ГПК України встановлює наслідки пропуску процесуальних строків, зокрема те, що:

- право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку (ч. 1);

- заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом (ч. 2).

Частина 2 ст. 161 ГПК України встановлює, що заявами по суті справи, серед іншого є відзив на позовну заяву (відзив).

За таких обставин, поданий відповідачем 05.02.2018 відзив на апеляційну скаргу колегією суддів при розгляді апеляційної скарги до уваги не приймається як такий, що поданий після закінчення процесуального строку.

Розпорядженням № 09.1-08/488/18 від 26.02.2018, у зв`язку перебуванням судді Сітайло Л.Г., яка не є головуючим суддею (суддею-доповідачем), на лікарняному, призначено повторний автоматизований розподіл справи № 910/10710/17.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.02.2018 справа № 910/10710/17 передана на розгляд колегії суддів у складі: Калатай Н.Ф. (головуючий), судді Буравльов С.І., Пашкіна С.А.

Ухвалою від 26.02.2018 колегією суддів у складі: Калатай Н.Ф. (головуючий), судді Буравльов С.І., Пашкіна С.А. апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Спорт 23» на рішення Господарського суду міста Києва від 09.11.2017 у справі № 910/10710/17 прийнято до свого провадження.

Відповідач та третя особа в жодне в судове засідання представників не направили, третя особа про причини неявки суду не повідомила.

Враховуючи належне повідомлення всіх учасників про час і місце судового розгляду апеляційної скарги, а також те, що явка представників сторін в судове засідання не визнана обов'язковою, колегія суддів дійшла висновку про розгляд апеляційної скарги у відсутність представників відповідача та третьої особи за наявними матеріалами апеляційного провадження.

Під час розгляду справи представник позивача апеляційну скаргу підтримав у повному обсязі.

Дослідивши матеріали апеляційної скарги, матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, з урахуванням правил ст. ст. 269, 270 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якими суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права, колегія суддів встановила таке.

Звертаючись до суду з цим позовом позивач посилається на те, що:

- його діяльність пов'язана з лісопильним та стругальним виробництвом, у зв'язку з чим він на регулярній основі займається придбанням необробленої сировини по всій території України;

- 9 та 10 березня 2017 року відповідачем проводився загальний аукціон з продажу необробленої деревини лісогосподарських підприємств Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства (ресурс ІІ-го кварталу 2017 року);

- з метою участі у вказаних торгах позивач виконав усі передбачені в новині про аукціон вимоги щодо реєстрації та подачі заявок на купівлю, вважаючи при цьому, що визначені відповідачем правила участі в аукціонах відповідають вимогам чинного законодавства, проте при безпосередньому проведенні торгів робота електронної торгової площадки неодноразово зупинялась та здійснювалась неналежним чином, що призвело до непередбачуваних для позивача результатів такого аукціону;

- 28.04.2017 на офіційному сайті відповідача було повідомлено про проведення чергових електронних аукціонів з продажу необробленої деревини (заготівлі ІІІ-го кварталу), для участі в якому позивачем також були подані відповідні заявки та сплачені гарантійні внески, проте позивач взагалі не зміг взяти участь у вказаному аукціоні, оскільки, отримавши спочатку реєстраційний номер учасника, станом на час проведення аукціону виявив його відсутність, що призвело до неможливості обирати необхідні лоти та брати участь у торгах;

- також позивач не зміг взяти участь в електронних торгах « 01-02.06.2017. Суми. Загальний аукціон з продажу необробленої сировини (ресурс ІІІ-го кварталу 2017 року)», оскільки на час його проведення взагалі не отримав реєстраційного номера учасника в електронній торговій системі і не мав технічної можливості обирати необхідні лоти та брати участь в електронних торгах;

- жодного належного реагування на скарги позивача щодо виявлених порушень з боку керівництва відповідача надано не було, а відповідачем не було проведено дій щодо зупинення аукціонів, належного з'ясування усіх обставин, розгляду скарг покупців та, після усунення усіх виявлених несправностей, призначення повторних аукціонів у передбаченій законом формі.

Позивач зазначає про те, що аукціон з продажу необробленої деревини на ІІ кварталу 2017 року проводився на Аграрній біржі в електронному вигляді, що підтверджується відомостями, які містяться на офіційному сайті Аграрної біржі (http://agrex.ua/), згідно з якими постійнодіючі аукціони з продажу необробленої деревини ресурсу Київської області проводяться саме у електронній формі.

Позивач вважає організацію та проведення відповідачем 09 та 10 березня 2017 року аукціону з продажу необробленої деревини у електронній формі з використанням електронної торгової системи і саме Аграрною біржею грубим порушенням норм чинного законодавства України, що регулює дане питання, внаслідок чого порушуються права та законні інтереси позивача, які підлягають судовому захисту шляхом визнання недійсними:

- глави 4 «Асоційовані члени біржі», глави 11 «Форми і види біржових торгів», глави 13 «Проведення електронних біржових торів» Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 № 137;

- Регламенту електронних біржових торгів на Аграрній біржі, затвердженого наказом директора Аграрної біржі від 17.10.2012 №108-ОД;

- Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, затвердженого наказом директора Аграрної біржі № 04-ОД від 22.02.2017 (зі змінами та доповненнями).

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що:

- регламент електронних біржових торгів на Аграрній біржі, затверджений наказом директора Аграрної біржі від 17.10.2012 №108-ОД та Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, затверджений наказом директора Аграрної біржі № 04-ОД від 22.02.2017, суперечать вимогам ст.ст. 1, 3, 17 Закону України «Про товарну біржу» та ст.ст. 280, 281 ГК України, прийняті не уповноваженими на це законом та Статутом біржі особами та у формі, яка не передбачена чинним законодавством, оскільки системний аналіз положень чинного законодавства свідчить про те, що біржова торгівля регулюється виключно законами, Статутом біржі, а також правилами, які затверджуються рішенням загальних зборів учасників біржі, в той час як оспорювані документи затверджені наказом Аграрного фонду (Правила біржової торгівлі на Аграрній біржі), наказом директора Аграрної біржі (Регламент електронних біржових торгів на Аграрній біржі та Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі);

- прийняття Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі суперечить положенням Статуту Аграрної біржі, вимогам ст. 6 Закону України «Про товарну біржу», ст. 2 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», оскільки сфера діяльності Аграрної біржі є чітко окресленою та обмежується ринком сільськогосподарської продукції, в той час як необроблена деревина не вважається сільськогосподарською продукцією, а відтак, затвердження Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі є тами, що суперечить статутним цілям та вимогам чинного законодавства;

- регламент електронних біржових торгів на аграрній біржі та регламент про організацію та проведення аукціонних торгів з продажу необробленої деревини суперечать положенням ст.ст. 9, 15 Закону України «Про товарну біржу» та ст. 281 ГК України, які встановлюють що покупець, який виявив бажання придбати товар з аукціону, може реалізувати вказане право виключно в якості члена біржі або шляхом укладення відповідного договору з брокером, але в жодному випадку не напряму з Аграрною біржею, яка є лише організатором аукціону, оскільки, всупереч визначеному та законодавчо закріпленому порядку, ними фактично дозволено здійснювати на товарній біржі придбання необробленої деревини покупцями, які не є її членами;

- глава 4 «Асоційовані члени біржі», глава 11 «Форми і види біржових торгів», глава 13 «Проведення електронних біржових торів» Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджені наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 № 137, Регламент електронних біржових торгів на Аграрній біржі та Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі суперечать ст. 281 ГК України, ст. 2 Закону України «Про товарну біржу», п. 3.1 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007 № 42, оскільки оспорюваними документами передбачено проведення аукціонів в електронному вигляді, що грубо суперечить вимогам чинного законодавства.

Суд першої інстанції не погодився з думкою позивача та відмовив у задоволенні позовних вимог, що колегія суддів вважає вірним з огляду на таке.

Згідно з приписами ч. 3 ст. 5 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Суб'єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству (ч. 1. ст. 19 ГК України).

Стаття 279 ГК України встановлює, що:

- товарна біржа є особливим суб'єктом господарювання, який надає послуги в укладенні біржових угод, виявленні попиту і пропозицій на товари, товарних цін, вивчає, упорядковує товарообіг і сприяє пов'язаним з ним торговельним операціям (ч. 1);

- товарна біржа є юридичною особою, діє на засадах самоврядування і господарської самостійності, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банку та може мати печатки (ч. 2);

- товарна біржа створюється на основі добровільного об'єднання заінтересованих суб'єктів господарювання. Засновниками і членами товарної біржі не можуть бути органи державної влади та органи місцевого самоврядування, а також державні і комунальні підприємства, установи та організації, що повністю або частково утримуються за рахунок Державного бюджету України або місцевих бюджетів (ч. 3);

- заснування товарної біржі здійснюється шляхом укладення засновниками угоди, яка визначає порядок її створення, склад засновників, їх обов'язки, розмір і строки сплати пайових, вступних та періодичних внесків. Засновники сплачують пайовий внесок (4);

- товарна біржа діє на підставі статуту, який затверджується засновниками біржі (ч. 5).

Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 280 ГК України товарна біржа має право встановлювати відповідно до законодавства власні обов'язкові для всіх учасників торгів правила біржової торгівлі та біржового арбітражу.

Відповідно до ч. 1 ст. 281 ГК України правила біржової торгівлі розробляються відповідно до законодавства і є основним документом, що регламентує порядок здійснення біржових операцій, ведення біржової торгівлі та розв'язання спорів з цих питань.

За приписами ст.17 Закону України «Про товарі біржі»:

- правила біржової торгівлі розробляються відповідно до чинного законодавства і є основним документом, що регламентує порядок здійснення біржових операцій, ведення біржової торгівлі та розв'язання спорів з цих питань.

- правила біржової торгівлі затверджуються загальними зборами членів товарної біржі або органом, ними уповноваженим.

- у правилах біржової торгівлі визначається: строк та місце проведення біржових операцій; склад учасників біржових торгів і сукупність вимог, що ставляться до них; порядок здійснення та реєстрації біржових операцій; порядок визначення та розмір плати за користування послугами біржі; відповідальність учасників та працівників біржі за невиконання або неналежне виконання правил біржової торгівлі; інші положення, встановлені органами управління біржі.

У свою чергу, положеннями п. 17.1. статті 17 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», яка має спеціальний нормативний характер, передбачено, що Аграрна біржа створюється згідно із Законом України «Про товарну біржу», з урахуванням того, що на виняток з положень такого закону:

а) Аграрна біржа є неприбутковим (непідприємницьким) підприємством;

в) засновником Аграрної біржі може бути Кабінет Міністрів України в особі Аграрного фонду. При цьому Кабінет Міністрів України здійснює засновницький внесок до статутного фонду (капіталу) такої Аграрної біржі у розмірі, що дорівнює мінімальним вимогам до статутного фонду банку-резидента, який має ліцензію для здійснення повного обсягу банківських операцій та здійснює управління майном в особі Аграрного фонду;

г) членами Аграрної біржі можуть бути виключно резиденти;

ґ) якщо засновником Аграрної біржі є Кабінет Міністрів України в особі Аграрного фонду, то інші, ніж Аграрний фонд, члени Аграрної біржі не мають права приймати рішення щодо;

- призначення або зміни керівництва Аграрної біржі;

- введення плати за здійснення Аграрним фондом будь-яких операцій, пов'язаних з державним ціновим регулюванням відповідно до цього Закону;

- будь-яких обмежень щодо торгівлі об'єктами державного цінового регулювання на Аграрній біржі;

- введення будь-яких застережень щодо обмеження права Аграрного фонду призупиняти або зупиняти торги об'єктами державного цінового регулювання у випадках, визначених цим Законом;

- зміни положень статутних документів Аграрної біржі, які звужують або обмежують компетенцію Аграрного фонду або Наглядової ради Аграрної біржі;

- зміни встановлених правил кліринго-розрахункового обслуговування членів Аграрної біржі;

- ліквідації або реорганізації Аграрної біржі;

- інших рішень, які відповідно до норм цього Закону перебувають у виключній компетенції Аграрного фонду або Кабінету Міністрів України.

Аграрна біржа створена постановою Кабінету Міністрів України «Про створення Аграрної біржі» № 1285 від 26.12.2005 відповідно до вимог Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України».

Пунктом 2.1 статті 2 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» встановлено, що Аграрна біржа - юридична особа, створена згідно із Законом України «Про товарну біржу», яка підпадає під регулювання норм такого закону і статей 279 - 282 Господарського кодексу України (з урахуванням особливостей, визначених цим Законом) та надає послуги суб'єктам господарювання з укладення біржових договорів (контрактів) щодо сільськогосподарської продукції, товарних деривативів, базовим активом яких є сільськогосподарська продукція, іпотечних сертифікатів та іпотечних закладних, а також з проведення розрахунково-клірингової діяльності за ними.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про створення Аграрної біржі» № 1285 від 26.12.2005 затверджено Статут Аграрної біржі, відповідно до якого:

- Біржа є юридичною особою відповідно до законодавства (п. 4);

- держава не несе відповідальності за зобов'язаннями Біржі, а Біржа не відповідає за зобов'язаннями держави (п. 9);

- Біржа є неприбутковим (непідприємницьким) підприємством і не розподіляє свої доходи на користь свого засновника або своїх членів (п. 11);

- предметом діяльності Біржі є формування ринкової ціни на сільськогосподарську продукцію (пов'язані з нею послуги) та інші біржові товари; належна організація біржових торгів (аукціонів) товарами, товарними деривативами, іпотечними сертифікатами та іпотечними закладними, створення розрахунково-клірингових систем для обслуговування укладених біржових договорів (контрактів) (п.п. 1, 2 п. 14);

- Біржа має право установлювати обов'язкові для всіх учасників біржової торгівлі Правила біржової торгівлі та третейського суду (біржового арбітражу) (п. п.п. 1 п. 15);

- Засновником Біржі є Кабінет Міністрів України в особі Аграрного фонду (п. 30);

- Аграрний фонд затверджує за поданням дирекції Біржі Правила біржової торгівлі (п.п. 1 п. 32);

Отже, затвердження правил біржової торгівлі віднесено саме до компетенції Агарного фонду, а відтак посилання позивача на те, що Правила біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджені наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 № 137, прийняті не уповноваженою на те особою, є безпідставними.

Водночас згідно з п. 50 Статуту Аграрної біржі виконавчим органом, який здійснює оперативне керівництво поточною діяльністю Біржі, є дирекція. До компетенції дирекції належать всі питання діяльності Біржі, крім тих, що віднесені до компетенції інших органів Біржі. До складу дирекції входить директор та два його заступники, які призначаються на посаду та звільняються з посади Аграрним фондом. Порядок роботи та прийняття рішень дирекцією Біржі визначаються цим Статутом і положенням про дирекцію, яке затверджується наглядовою радою Біржі.

Підпунктом 10 пункту 52 Статуту Аграрної біржі визначено, що Директор Біржі видає накази та розпорядження з питань діяльності Біржі, які є обов'язкові для виконання працівниками Біржі.

Пунктом 70 Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 № 137, для організації біржових торгів (у тому числі аукціонів) щодо окремо визначеного товару або порядку їх проведення, Біржа може створювати секції із відповідними правилами торгівлі на них, що закріплюються в окремих регламентах.

Пунктом 74 Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 № 137, також закріплено, що особливості проведення голосових та електронних торгів встановлюються Біржею.

Отже, встановлення певних особливостей проведення як електронних торгів, так і торгів окремо визначеним товаром (зокрема необробленою деревиною), які закріплюються в окремих регламентах, віднесено саме до компетенції Аграрної біржі.

Водночас відповідно до приписів Статуту Аграрної біржі затвердження відповідних регламентів щодо особливостей проведення як електронних торгів, так і торгів окремо визначеним товаром не віднесено до компетенції жодного органу управління Аграрної біржі (загальні збори членів Біржі; наглядова рада Біржі; дирекція Біржі; ревізійна комісія Біржі а відтак, відповідно до приписів п. 50 Статуту Аграрної біржі вказане відноситься до компетенції Дирекції Біржі, в той час як директор Біржі без довіреності вчиняє юридичні дії від імені Біржі (пп. 1 п. 52).

Отже, затвердження Регламенту електронних біржових торгів на Аграрній біржі та Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі саме наказами директора Аграрної біржі відповідає положенням Статуту Аграрної біржі.

Викладеним вище спростовуються посилання позивача на те, що Регламент електронних біржових торгів на Аграрній біржі, затверджений наказом директора Аграрної біржі від 17.10.2012 №108-ОД, та Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, затверджений наказом директора Аграрної біржі № 04-ОД від 22.02.2017, суперечать вимогам ст.ст. 1, 3, 17 Закону України «Про товарну біржу» та ст.ст. 280, 281 ГК України, прийняті не уповноваженими на це законом та статутом біржі особами та у формі, яка не передбачена чинним законодавством, оскільки системний аналіз положень чинного законодавства свідчить про те, що біржова торгівля регулюється виключно законами, Статутом біржі, а також правилами, які затверджуються рішенням загальних зборів учасників біржі, в той час як оспорювані документи затверджені наказом Аграрного фонду (Правила біржової торгівлі на Аграрній біржі), наказом директора Аграрної біржі (Регламент електронних біржових торгів на Аграрній біржі та Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі).

Крім того, слід зазначити про таке.

Порядок реалізації усієї необробленої деревини, заготовленої підприємствами, які здійснюють заготівлю деревини як постійні користувачі лісових ресурсів, за винятком дров паливних, деревини, яка використовується для розвитку матеріально-технічної бази (будівництво, ремонт тощо) постійних лісокористувачів відповідно до затверджених кошторисів, деревини, використання якої передбачено колективними договорами, деревини для індивідуального ремонту та будівництва згідно з поданими заявами, деревини для забезпечення потреб соціальної сфери, а також деревини для забезпечення потреб виробничих деревообробних підрозділів постійних лісокористувачів, регулюється Положенням про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженим наказом Державного комітету лісового господарства України № 42 від 19.02.2007, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.02.2007 за № 164/13431 (далі Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини) , а порядок створення відповідних бірж для забезпечення таких цілей регламентується Законом України «Про товарну біржу».

Згідно з п. 1.2 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, реалізація необробленої деревини всіма постійними лісокористувачами здійснюється через аукціони з продажу необробленої деревини на біржі.

Аукціони з продажу необробленої деревини проводяться 1 раз у квартал на базі товарних бірж, розташованих в обласних центрах і створених відповідно до Закону України «Про товарну біржу» та ГК України. Участь у торгах можуть брати суб'єкти господарської діяльності, котрі займаються переробкою деревини (п. 1.3 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини).

Відповідно до п. 3.1 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини Організатор аукціону (біржа) організовує та проводить аукціони відповідно до чинного законодавства та правил біржової торгівлі.

Зокрема біржа:

- розробляє регламент проведення аукціону;

- розглядає подані пропозиції з продажу необробленої деревини і заяви про участь в аукціоні;

- визначає місце, дату і час проведення аукціону відповідно до поданих пропозицій, оприлюднює у засобах масової інформації повідомлення відповідно до пункту 2.8 цього Положення;

- приймає та реєструє заяви про участь в аукціоні;

- реєструє учасників аукціону в день його проведення і видає покупцям аукціонні картки з номером;

- оформляє аукціонне свідоцтво за підсумками проведення аукціонів, яке є підставою для укладання договору купівлі-продажу між продавцем та покупцем;

- реєструє укладені договори купівлі-продажу необробленої деревини.

Отже, оскільки Аграрна біржа підпадає під регулювання норм Закону «Про товарну біржу», а відповідно до вищевикладених приписів Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини аукціони з продажу необробленої деревини проводяться на базі товарних бірж, розташованих в обласних центрах і створених відповідно до Закону України «Про товарну біржу», а організатор аукціону (біржа) розробляє регламент проведення аукціону, реалізація необробленої деревини Аграрною біржею та прийняття відповідно регламенту відповідає приписам чинного законодавства.

За таких обставин, посилання позивача на те, що прийняття Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі суперечить положенням статуту Аграрної біржі, вимогам ст. 6 Закону України «Про товарну біржу», ст. 2 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», оскільки сфера діяльності Аграрної біржі є чітко окресленою та обмежується ринком сільськогосподарської продукції, в той час як необроблена деревина не вважається сільськогосподарською продукцією, і що затвердження Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі є таким, що суперечить статутним цілям та вимогам чинного законодавства, є необґрунтованими.

Щодо посилань позивача на те, що глава 4 «Асоційовані члени біржі», глава 11 «Форми і види біржових торгів», глава 13 «Проведення електронних біржових торів» Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 № 137, Регламент електронних біржових торгів на Аграрній біржі та Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі суперечать ст. 281 ГК України, ст. 2 Закону України «Про товарну біржу», п. 3.1 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007 № 42, оскільки оспорюваними документами передбачено проведення аукціонів в електронному вигляді, що грубо суперечить вимогам чинного законодавства, колегія суддів зазначає про таке.

Згідно з положеннями ст. 281 ГК України:

- правила біржової торгівлі розробляються відповідно до законодавства і є основним документом, що регламентує порядок здійснення біржових операцій, ведення біржової торгівлі та розв'язання спорів з цих питань (ч. 1);

- правила біржової торгівлі затверджуються загальними зборами членів товарної біржі або органом, ними уповноваженим (ч. 2);

- біржовими торгами є торги, що публічно і гласно проводяться в торговельних залах біржі за участі членів біржі по товарах, допущених до реалізації на біржі в порядку, встановленому правилами біржової торгівлі (ч. 3);

- біржові операції дозволяється здійснювати тільки членам біржі або брокерам - громадянам, зареєстрованим на біржі відповідно до її статуту для виконання доручень членів біржі, яких вони представляють, щодо здійснення біржових операцій (ч. 4).

Стаття 2 Закону України «Про товарну біржу» встановлює, що товарна біржа здійснює свою діяльність за принципами: рівноправності учасників біржових торгів; застосування вільних (ринкових) цін; публічного проведення біржових торгів.

Згідно з п. 3.1 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007 № 42, організатор аукціону (біржа) організовує та проводить аукціони відповідно до чинного законодавства та правил біржової торгівлі. Зокрема, біржа:

- розробляє регламент проведення аукціону;

- розглядає подані пропозиції з продажу необробленої деревини і заяви про участь в аукціоні;

- визначає місце, дату і час проведення аукціону відповідно до поданих пропозицій, оприлюднює у засобах масової інформації повідомлення відповідно до пункту 2.8 цього Положення;

- приймає та реєструє заяви про участь в аукціоні;

- реєструє учасників аукціону в день його проведення і видає покупцям аукціонні картки з номером;

- оформляє аукціонне свідоцтво за підсумками проведення аукціонів, яке є підставою для укладання договору купівлі-продажу між продавцем та покупцем;

- реєструє укладені договори купівлі-продажу необробленої деревини.

Отже, переліченими позивачем в обґрунтування вимог положеннями не заборонено проведення аукціону з продажу необробленої деревини в електронній формі, в той час як у пункті 74 Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 № 137, визначено, що особливості проведення електронних торгів встановлюються Біржею.

З огляду на викладене вище, враховуючи, що нормами Закону України «Про товарі біржі» та ГК України визначено, що правила біржової торгівлі визначаються саме товарними біржами, а п. 3.1 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини визначено розроблення біржею регламенту проведення аукціону, посилання позивача на те, що глава 4 «Асоційовані члени біржі», глава 11 «Форми і види біржових торгів», глава 13 «Проведення електронних біржових торів» Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 № 137, Регламент електронних біржових торгів на Аграрній біржі та Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі суперечать ст. 281 ГК України, ст. 2 Закону України «Про товарну біржу», п. 3.1 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007 № 42, оскільки оспорюваними документами передбачено проведення аукціонів в електронному вигляді, що грубо суперечить вимогам чинного законодавства, визнаються колегією судів безпідставними.

Слід зазначити і про те, що, як вірно встановлено судом першої інстанції, 02.03.2017 між Аграрною біржею як організатором та Товариством з обмеженою відповідальністю «Спорт 23» як учасником укладено договір про участь в аукціоні з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі № 020317 (а.с. 30 т. 1), предметом якого є врегулювання відносин сторін з питань допуску учасника до аукціону, оголошеного організатором, сплати реєстраційного та гарантійного внесків за таку участь, винагороди організатора на умовах, визначених цим договором, Регламентом організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, Правилами біржової торгівлі на Аграрній біржі та Положенням про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженим Наказом №42 від 19.02.2007 Державного комітету лісового господарства України.

У п. 4.2 вказаного договору зазначено, що, укладаючи цей договір, учасник підтверджує, що він ознайомлений з Регламентом, умовами проведення аукціону, строком подання документів для участі, порядком проведення розрахунків, виплати винагороди та відшкодування збитків організатору, в а п. 4.3 - що поданням заявок та документів, передбачених Регламентом, здійсненням оплати реєстраційного та гарантійного внесків, учасник погоджується з умовами участі в аукціоні, засвідчує свою безумовну згоду на обробку його персональних даних, виконання Регламенту, підтверджує юридичну значимість своїх дій під час участі в аукціоні, зокрема, вчинених засобами електронної торгової системи, а також усвідомлює їх наслідки.

Також, 02.03.2017 між Аграрною біржею як організатором та Товариством з обмеженою відповідальністю «Спорт 23» як учасником укладено договір про надання доступу до електронної торгової системи №020317/1 (а.с. 31), в п. 2.4 якого сторони погодили, що підписанням цього договору учасник засвідчує, що поданням засобами електронної торгової системи заявок та інших документів, передбачених Регламентом, здійсненням оплати реєстраційного та гарантійного внесків, Учасник погоджується з умовами участі в електронному аукціоні, засвідчує свою безумовну згоду на обробку персональних даних, виконання Регламенту, підтверджує юридичну значимість своїх дій, вчинених засобами електронної торгової системи під час участі в аукціоні, а також усвідомлює їх наслідки.

Отже, підписавши вказані договори, позивач фактично погодився із запропонованими умовами організатора та документами, якими необхідно керуватися при участі в аукціонах з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, а відтак, на момент виникнення між сторонами спірних правовідносин позивач був обізнаний щодо особливостей та порядку проведення аукціонів, в тому числі, і електронних на Аграрній біржі.

Також слід зазначити про таке.

Пункт 4 Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 № 137, встановлює, що в Правилах застосовуються такі терміни та їх визначення:

- біржова торгівля - діяльність Біржі та учасників біржової торгівлі, спрямована на вчинення і виконання біржових угод;

- біржова угода - угода, що укладена учасниками біржових торгів відповідно до цих Правил;

- біржові торги - організаційно оформлена публічна система укладення біржових угод, визначена Правилами Аграрної біржі;

- учасники біржової торгівлі - члени біржі, їх клієнти і брокера та інші особи, згідно з чинним законодавством та Правилами;

- учасник біржових торгів - брокер або інша особа визначена Регламентом біржових торгів;

- член біржі - Аграрний фонд, а також суб'єкти господарювання - резиденти, прийняті до складу Біржі згідно з цими Правилами.

- брокер - сертифікована на Біржі фізична особа, що уповноважена членом біржі (асоційованим членом біржі) на вчинення згідно наданих йому повноважень відповідних дій, спрямованих на укладення біржових угод;

- договір про надання послуг - домовленість між членом біржі та клієнтом, у відповідності до якої клієнт надає члену біржі повноваження на вчинення дій в його інтересах.

Також вказаними правилами визначено, що:

- для отримання права на участь у біржових торгах та набуття статусу члена біржі суб'єкти господарювання зобов'язані укласти з Біржею договір про акредитацію та виконати його умови (п. 9);

- члени біржі мають право укладати біржові угоди від імені клієнтів за їх рахунок, від імені клієнтів за свій рахунок, від свого імені за рахунок клієнтів та від свого імені за свій рахунок (п. 11);

- функціями члена біржі, зокрема, є посередництво при укладанні біржових угод, в межах повноважень, визначених договором про надання послуг та представлення інтересів клієнтів шляхом здійснення біржових операцій (п. 19).

Отже, колегія суддів погоджується з висновком позивача про те, що покупець, який виявив бажання придбати товар з аукціону, може реалізувати вказане право виключно в якості члена біржі або шляхом укладення відповідного договору з брокером.

Водночас колегія суддів вважає помилковими посилання позивача на те, що Регламент електронних біржових торгів на аграрній біржі та Регламент про організацію та проведення аукціонних торгів з продажу необробленої деревини надають можливість здійснювати на товарній біржі придбання необробленої деревини покупцями, яка не є її членами, адже Регламентом електронних біржових торгів на аграрній біржі (а.с. 37-39- т. 1) встановлено, що участь у електронних торгах можуть брати виключно члени біржі та асоційовані члени біржі (далі учасники електронних торгів, учасники) (п. 2), які беруть участь у електронних торгах через своїх уповноважених представників (брокерів), зареєстрованих на Аграрній біржі в установленому Правилами біржової торгівлі на Аграрній біржі (п. 9), а умови Регламенту про організацію та проведення аукціонних торгів з продажу необробленої деревини (а.с. 124-127 т. 1) не встановлюють можливості покупцям, які виявили бажання придбати товар з аукціону, реалізувати вказане право напряму з Аграрною біржею.

Отже, посилання позивача на те, що Регламент електронних біржових торгів на аграрній біржі та регламент про організацію та проведення аукціонних торгів з продажу необробленої деревини суперечить положенням ст.ст. 9 ,15 Закону України «Про товарну біржу» та ст. 281 ГК України, які встановлюють що покупець, який виявив бажання придбати товар з аукціону, може реалізувати вказане право виключно в якості члена біржі або шляхом укладення відповідного договору з брокером, але в жодному випадку не напряму з Аграрною біржею, яка є лише організатором аукціону, оскільки всупереч визначеному та законодавчо закріпленому порядку ними фактично дозволено здійснювати на товарній біржі придбання необробленої деревини покупцями, яка не є її членами, спростовуються викладеними вище обставинами.

При цьому колегія суддів зауважує позивачеві на тому, що у випадку проведення Аграрною біржею аукціонів з порушенням приписів законодавства щодо учасників таких аукціонів позивач не позбавлений права у випадку порушення його прав звернутися до суду з відповідним позовом щодо визнання недійсними результатів таких аукціонів.

Також колегія суддів зазначає про те, що ймовірні порушення права позивача на участь у відповідних аукціонах з продажу необробленої деревини, на які позивач посилається при зверненні до суду з цим позовом, а саме, некоректна робота електронної торгової площадки, неможливість взяти участь у аукціоні через відсутність реєстраційного номеру учасника станом на час проведення аукціону або не отримання такого реєстраційного номера учасника в електронній торговій системі, є підставою для звернення до суду з позовними заявами про визнання недійсними результатів таких торгів.

З огляду на висновки, які викладені вище, колегія суддів вважає вірним і висновок суду першої інстанції про те, що оспорювані позивачем положення глав 4, 11, 13 Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 № 137, а також Регламент електронних біржових торгів на Аграрній біржі, затверджений наказом директора Аграрної біржі від 17.10.2012 №108-ОД, та Регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, затверджений наказом директора Аграрної біржі № 04-ОД від 22.02.2017, (зі змінами та доповненнями) не порушують будь-яким чином його права та інтереси.

З огляду на досліджені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що наявними в матеріалах справи доказами не підтверджується наявність правових підстав для визнання недійсним глави 4 «Асоційовані члени біржі», глави 11 «Форми і види біржових торгів», глави 13 «Проведення електронних біржових торів» Правил біржової торгівлі на Аграрній біржі, затверджених наказом Аграрного фонду від 15.10.2012 № 137, Регламенту електронних біржових торгів на Аграрній біржі, затвердженого наказом директора Аграрної біржі від 17.10.2012 №108-ОД, та Регламенту організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини на Аграрній біржі, затвердженого наказом директора Аграрної біржі від 22.02.2017 № 04-ОД (зі змінами та доповненнями), а відтак, суд першої інстанції правомірно відмовив позивачу у задоволенні позову.

Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Спорт 23» задоволенню не підлягає, рішення Господарського суду міста Києва від 09.11.2017 у справі № 910/10710/17 відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам і матеріалам справи, підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до приписів ст. 129 ГПК України судові витрати по справі за звернення з апеляційною скаргою покладаються на позивача.

Керуючись ст. 267-270, 273, 275-277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Спорт 23» на рішення Господарського суду міста Києва від 09.11.2017 у справі № 910/10710/17 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 09.11.2017 у справі № 910/10710/17 залишити без змін.

3. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

4. Касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

5. Повернути до Господарського суду міста Києва матеріали справи № 910/10710/17.

Повний текст постанови складено: 01.03.2018

Головуючий суддя Н.Ф. Калатай

Судді С.А. Пашкіна

С.І. Буравльов