Постанова № 72486154, 27.02.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2018
Номер справи
276/618/17
Номер документу
72486154
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Мельник М.Л.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

ПОСТАНОВА

іменем України

"27" лютого 2018 р. Справа № 276/618/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Мацького Є.М.

Шевчук С.М.,

за участю секретаря судового засідання Баліцької Т.М.,

позивача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від "23" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання його вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із даним позовом в обґрунтування якого зазначив, що він є потерпілим від аварії на ЧАЕС 4 категорії. У січні 2017 року звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пільгової пенсії за віком, однак відповідач 13.06.2017 року своїм листом відмовив йому у призначенні пенсії на пільгових умовах у звязку з тим що представлене ним посвідчення не відповідає вимогам ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і постанови КМУ №51 "Про затвердження порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якими затверджені нові зразки посвідчень.

Позивач просив суд визнати неправомірними дії Хорошівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в частині відмови йому у прийнятті посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС старого зразка та у призначенні пільгової пенсії, зобовязати відповідача визнати його статус потерпілого від аварії на ЧАЕС та призначити йому пільгову пенсію за віком за умовами ст.55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту звернення.

Постановою Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 23.11.2017 року позов ОСОБА_3 до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання його вчинити певні дії частково задоволено.

Зобов'язано Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути подану ОСОБА_3 заяву про призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку, згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додані до неї документи та прийняти відповідне рішення з урахуванням того, що ОСОБА_3 належить до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та має право на користування пільгами (в тому числі і правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку), встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У решті позовних вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_3 судові витрати в сумі 640 гривень.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській областіз вернулося до суду з апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що посвідчення позивача видано районною, а не обласною державною адміністрацією, а тому за наявними документами підстав для призначення пенсії немає.

Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді по справі, перевіривши правильність висновків суду у межах доводів апеляційної скарги, прийшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Судом встановлено, що позивач в січні 2017 року звернувсь до відповідача із заявою про призначення йому пільгової пенсії на підставі ст.55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно відповіді Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу відмовлено в призначенні пенсії з тих підстав, що посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС 4 категорії не відповідає вимогам ЗУ «Про внесення змін і доповнень до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і постанови КМУ №51 від 20.01.1997 року "Про затвердження порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та відсутності необхідного страхового стажу.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Суд першої інстанції, вирішуючи спір, прийшов до висновку, що позивач належить до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком, спираючись на наступні підстави.

Відповідно до ст. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Суд першої інстанції вірно зазначив, що сторонами належність позивача до особи постраждалої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалось, а тому посвідчення є чинним і вказує на те, що позивач згідно ч.4 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, станом на 01.01.1993 прожив або відпрацював у зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше чотирьох років.

Зокрема, з матеріалів справи, вбачається, що позивач був зареєстрований та проживав в смт. Іршанськ Хорошівського району Житомирської області з 16.04.1986 року по 20.10.2000 року, що підтверджується довідкою № 438/09-04 від 29.06.2017 року виданою Іршанською селищною радою. Тому позивач належить до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії і станом на 01.01.1993 року прожив у зоні посиленого радіологічного контролю більше чотирьох років.

Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Згідно пункту ч.2 ст.55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особи , які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" початково на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років .

При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 65 вказаного Закону визначено, що потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено судом, позивач має посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоактивного контролю у 1986-1992 р.р. (категорія 4), видане відповідно до зразка, який передбачений Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 18 червня 1991 року № 44.

Окрім того, згідно рішення координаційного комітету по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від 13.11.1991 № 13 "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачалося, що виписка посвідчень потерпілим проводиться згідно з рішенням комісії при сільських, селищних, міських рад народних депутатів, які перевірялися, затверджувалися комісіями при райвиконкомах. Виписані посвідчення підписувалися головою райвиконкому і завірялися гербовою печаткою.

Постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року був затверджений новий Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким було передбачено затвердження нових зразків посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який не передбачає заміну посвідчень старого зразка на нові зразки, а передбачає видачу посвідчень особам, які звернулись за їх видачею, видачу дублікатів втрачених посвідчень та в інших випадках.

Видане позивачу посвідчення є безстроковим, воно не скасовано і не визнано недійсним.

Таким чином, позивач згідно статті 55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має право на пенсію із зменшенням пенсійного віку.

Відповідно до ст.316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від "23" листопада 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: Є.М. Мацький

С.М. Шевчук

Повне судове рішення складено "27" лютого 2018 р.