Постанова № 72485953, 21.02.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2018
Номер справи
128/2737/17
Номер документу
72485953
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 128/2737/17

Головуючий у 1-й інстанції: Саєнко О.Б.

Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.

21 лютого 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Загороднюка А.Г.

суддів: Полотнянка Ю.П. Драчук Т. О. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Ременяк С.Я.,

позивача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького районного суду Вінницької області від 01 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про оскарження дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинення дій,

В С Т А Н О В И В :

13 жовтня 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірними дії Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо безпідставного перерахунку пенсії ОСОБА_2 шляхом проведення неправильного розрахунку матеріальної та грошової допомоги та зобов'язати відповідача провести обчислення пенсії відповідно до вимог чинного законодавства України на момент її призначення. Також просив стягнути з Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області заборгованість, яка утворилась внаслідок неправильного механізму розрахунку матеріальної та грошової допомоги з 01 вересня 2017 року.

Постановою Вінницького районного суду Вінницької області від 01 грудня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.

Вінницьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області у відзиві зазначило, що всі виплати, крім посадових окладів, надбавок за ранг та за вислугу років визначаються в середніх розмірах шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 01 травня 2016 року на кількість таких місяців. Також просило залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Позивач у судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, позивача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку у Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області та з 28 березня 2017 року отримує пенсію за віком відповідно до статті 37 Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в розмірі 60 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Під час визначення заробітку для обчислення його пенсії були враховані наступні складові заробітної плати: посадовий оклад - 3801 грн., надбавка за ранг - 200 грн., надбавка за вислугу років - 1900 грн. 50 коп., надбавка за високі досягнення у праці, премія та індексація - 1011 грн. 44 коп., матеріальна та грошові допомоги - 1570 грн. 68 коп. (всього для розрахунку 8483 грн. 62 коп.). Впродовж квітня-серпня місяців 2017 року позивач отримував пенсію рівну призначеній.

В серпні 2017 року Вінницьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області, посилаючись на лист Пенсійного фонду України від 13 липня 2017 року № 22178/02-12 та лист Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 14 червня 2017 року № 850/09-33/02, повідомило позивача про те, що затверджено новий порядок призначення пенсій державним службовцям, який передбачає інший механізм розрахунку матеріальної допомоги, тому пенсійна справа буде проведена у відповідність з 01 вересня 2017 року.

Внаслідок цього розмір пенсії позивача зменшено на 600 гривень 60 копійок.

Не погоджуючись з діями Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні адміністративного позову виходив з того, що відповідач діяв в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України і законами України.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категорія осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14 вересня 2016 року, пенсія державним службовим призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включається всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховується як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної служби таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплатах за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на держаній службі.

Таким чином, всі виплати, крім посадових окладів, надбавок за ранг та за вислугу років визначаються в середніх розмірах шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 01 травня 2016 року на кількість таких місяців.

Розрахунковим періодом матеріальної допомоги є 12 місяців, а виплата її здійснюється один раз на рік. Матеріальна допомога за відпрацьований період року перед зверненням за пенсією враховується як 1/12 на місяць, а її середній розмір визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 01 травня 2016 року на кількість таких місяців.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо правильності нарахування пенсії позивачу з огляду на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 54 Закону України "Про державну службу" державним службовцям може надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Порядок надання та розмір такої допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 500 від 08 серпня 2016 року передбачено, що державним службовцям матеріальна допомога може надаватися один раз на рік у розмірі середньомісячної заробітної плати на підставі особистої заяви.

Згідно зі статтею 57 Закону України "Про державну службу" грошова допомога державному службовцю виплачується один раз на календарний рік при наданні щорічної основної оплачуваної відпустки.

Таким чином, розрахунковим періодом для визначення середньомісячного розміру матеріальної та грошової допомоги є календарний рік у якому вона виплачувались. При цьому, як зазначалось вище, середньомісячний розмір грошової та матеріальної допомоги визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи на кількість таких місяців.

Враховуючи зазначене, грошова допомога, виплачена ОСОБА_2 в червні 2016 року, врахована в розмірі 1/12 у восьми відпрацьованих (з 01 травня 2016 року по 31 грудня 2016 року) місяцях.

Матеріальна та грошова допомоги, виплачені позивачу в 2017 році, враховані, як 1/12 у відпрацьованих ним в 2017 році, до звернення за пенсією, двох місяцях (1346,08 грн.).

Середній розмір даної виплати визначено шляхом ділення вищевказаних сум на 10 відпрацьованих календарних місяців (425,92 х 8 + 1144,77 х 2) / 10 = 569,69 грн. - середній розмір матеріальної та грошової допомоги, врахований до заробітної плати, з якої обчислено розмір пенсії позивача.

Також встановлено, що розрахунок матеріальної допомоги ОСОБА_2, під час призначення пенсії на дату звернення проведений відповідачем у інший спосіб , а саме із розрахунку : матеріальні допомоги за 2016-2017 роки враховані в розмірі 1/12 в розмірі 1570, 68 грн. ((5111,00 + 13737,20) / 12 = 1570,68), а затверджений порядок призначення пенсії державним службовцям передбачає інший механізм розрахунку. При цьому у розрахунку, що наводиться апелянтом не враховано, що у розрахунку необхідно обраховувати середньомісячні матеріальну та грошову допомоги за кожен календарний рік окремо, а не за весь відпрацьований час.

Таким чином, відповідач правомірно, після з'ясування обставин щодо невірного обрахунку пенсії, привів її розмір у відповідність до вимог законодавства.

Посилання апелянта на те, що перерахунок його пенсії здійснено в зв'язку із затвердженням нового порядку призначення пенсій державним службовцям, який передбачає інший механізм розрахунку матеріальної допомоги, колегія суддів не приймає, оскільки Порядок призначення пенсій деяким категорія осіб залишається тим самим, що і на час призначення йому пенсії.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315, статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак постанову Вінницького районного суду Вінницької області від 01 грудня 2017 року слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Вінницького районного суду Вінницької області від 01 грудня 2017 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 23 лютого 2018 року.

Головуючий Загороднюк А.Г. Судді Полотнянко Ю.П. Драчук Т. О.