Постанова № 72482646, 20.02.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2018
Номер справи
510/826/17
Номер документу
72482646
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 510/826/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Дудник В.І.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - Потапчука В.О.

суддів - Семенюка Г.В.

- Шляхтицького О.І.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Одеської області на постанову Ренійського районного суду Одеської області від 21 вересня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Одеської області про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та зобов`язання виконати певні дії -,

В С Т А Н О В И В :

Короткий зміст позовних вимог

У червні 2017 року ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Одеської області (далі - Ізмаїльське ОУПФ України Одеської області) в якому просить визнати протиправними дії управління ПФУ щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсіїї державного службовця та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії як державному службовцю з дати звернення за перерахунком - 21 грудня 2016 року на виконання ст. 37 ЗУ «Про державну службу», з урахуванням середньомісячної суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних свят та інших виплат за 24 календарних місяця, з розрахунку 85 % від суми зазначених виплат.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Постановою Ренійського районного суду Одеської області від 21 вересня 2017 року адміністративний позов задоволений.

Визнано протиправними дії Ізмаїльського ОУПФ України Одеської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку раніше призначеної пенсії.

Зобов'язати Ізмаїльське ОУПФ України Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 як державному службовцю з дати звернення за перерахунком - 21 грудня 2016 року, і з урахуванням середньомісячної суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних та ювілейних свят та інших виплат за 24 календарних місяця, з розрахунку 85% від суми зазначених виплат.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги

Не погоджуючись з постановою суду Ізмаїльське ОУПФ України Одеської області звернулося до суду з апеляційною скаргою у якій зазначено, що постанову винесено з порушенням норм матеріального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Відповідно до приписів ст. 311 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції, може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги Ізмаїльського ОУПФ України Одеської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Обставини справи

21 грудня 2016 року позивач звернулася до Управління ПФУ у Ренійському районі із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням усіх виплат, у чому листом №141/03 від 20 січня 2017 року позивачу було відмовлено та рекомендовано звернутися до суду.

Згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, в редакції до 01 січня 2012 року, пенсія державним службовцям призначалася у розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

На час виходу на пенсію, тобто 11 січня 2011 року ОСОБА_2 мала стаж державної служби понад 15 років, тому їй була призначена пенсія у розмірі 85 відсотків від суми заробітної плати, з урахуванням 36 років 11 місяців 28 днів страхового стажу та 3265,78 грн. середньомісячного заробітку.

Для призначення пенсії позивачка надала довідку про складові заробітної плати за останні 24 місяця перед виходом на пенсію, згідно ЗУ «Про державну службу», за період з січня 2009 року по грудень 2010 року, однак, пенсія була їй призначена без врахування сум індексації, матеріальної допомоги та інших виплат, тоді як на усі ці суми нараховувалися страхові внески.

Не погоджуючись з вищевказаним позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Висновок суду першої інстанції

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних свят та інші виплати, на які нараховувалися страхові внески, повинні враховуватися для обчислення розміру пенсії, як середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців.

Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції правильним та таким, що відповідає вимогам Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про державну службу».

Доводи апеляційної скарги

В апеляційній скарзі вказується на те, що зазначена постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим апелянтом ставиться питання про скасування постанови Ренійського районного суду Одеської області від 21 вересня 2017 року та ухвалення нової постанови, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Колегія суддів не погоджується з таким доводом апелянта з огляду на наступне.

Джерела права й акти їх застосуваня

Для призначення пенсії позивачка надала довідку про складові заробітної плати за останні 24 місяця перед виходом на пенсію, згідно ЗУ «Про державну службу», за період з січня 2009 р. по грудень 2010 р., однак, пенсія була їй призначена без врахування сум індексації, матеріальної допомоги та інших виплат, тоді як на усі ці суми нараховувалися страхові внески.

Закон України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання (далі - підприємства), а також з окремими громадянами та сфери державного і договірного регулювання оплати праці і спрямований на забезпечення відтворювальної і стимулюючої функцій заробітної плати

Оскільки Закон України «Про державну службу», як спеціальний нормативно-правовий акт, який регулює правову діяльність та правовідносини саме у сфері державної служби, не містить поняття заробітної плати державного службовця та її структури, таким чином застосовуються норми загального права, а саме Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року, згідно ч. 1 якого заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Зідно ст. 2 Закону структура заробітної плати складається з : основної та додаткової заробітної плати, заохочувальних та компенсаційних виплат.

Згідно ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги. Індексація заробітної плати проводилася відповідно до постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 року № 1078, який визначав правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідач у свою чергу вказав, що оскільки ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» встановлені складові заробітної плати державного службовця (посадовий оклад, премії, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки), то такий перелік на думку відповідача є вичерпним, залишивши без уваги, що мається на увазі під «іншими надбавками», що також входять до складу заробітної плати державного службовця, а тому вважав, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, індексація не є складовими частинами заробітної плати та не відносяться до числа «інших надбавок», а сам факт утримання із суми індексації та допомоги збору на обов`язкове державне соціальне страхування не є підставою для влючення їх до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. За такими обставинами, відповідач зробив висновок, що ЗУ «Про державну службу» чітко визначено поняття заробітної плати, хоча з аналізу положень цього Закону, виходить що законодавець не надав чіткого поняття - «заробітна плата державного службовця», обмежившись лише викладенням її складових частин (посадові оклади, премії, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки), одже зазначений перелік не є вичерпним, оскільки законодавцем не визначено, що мається на увазі під « інші надбавки», як складової частини заробітної плати державного службовця. Попри вказаного, відповідач вважав, що при обчисленні пенсії заробітної плати державного службовця не можна врахувати матеріальну допомогу на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, суму індексації заробітної плати, відпускні та компенсацію відпустки.

Згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, в редакції до 01 січня 2012 року, пенсія державним службовцям призначалася у розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Оцінка суду

Статтею 33 ЗУ «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Закон України «Про державну службу», як спеціальний нормативно-правовий акт, який регулює правову діяльність та правовідносини саме у сфері державної служби, не містить поняття заробітної плати державного службовця та її структури, таким чином застосовуються норми загального права, а саме ЗУ «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року, згідно ч. 1 якого заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Згідно ст. 2 Закону, структура заробітної плати складається з: основної та додаткової заробітної плати, заохочувальних та компенсаційних виплат.

Статтею 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Так ч. 1 ст. 66 Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР ) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, яка визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям, згідно ЗУ «Про державну службу», здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

З 1 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ

Таким чином, сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних свят та інші виплати, на які нараховувалися страхові внески, повинні враховуватися для обчислення розміру пенсії, як середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців.

Така сама правова позиція зі спірного питання була висловлена Верховним судом України у рішеннях К/9901/1051/17 від 14 лютого 2018 року, К/9901/1598/17 від 21 лютого 2018 року.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка на час виходу на пенсію, тобто 11 січня 2011 року мала стаж державної служби понад 15 років, тому їй була призначена пенсія у розмірі 85 відсотків від суми заробітної плати, з урахуванням 36 років 11 місяців 28 днів страхового стажу та 3 265,78 грн. середньомісячного заробітку.

Для призначення пенсії позивачка надала довідку про складові заробітної плати за останні 24 місяця перед виходом на пенсію, згідно ЗУ «Про державну службу», за період з січня 2009 року по грудень 2010 року, однак, пенсія була їй призначена без врахування сум індексації, матеріальної допомоги та інших виплат, тоді як на усі ці суми нараховувалися страхові внески.

З урахуванням вищевикладеного колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції щодо задоволення в повному обсязі позовних вимог ОСОБА_2 є правильним.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 316, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Одеської області - залишити без задоволення, а постанову Ренійського районного суду Одеської області від 21 вересня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Одеської області про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та зобов`язання виконати певні дії,- залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст судового рішення виготовлений та підписаний 23 лютого 2018 року.

Суддя доповідач: Потапчук В.О.

Суддя: Шляхтицький О.І.

Суддя: Семенюк Г.В.