
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 379/1114/17 Суддя (судді) першої інстанції: Василенко Олег Михайлович
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Мацедонської В.Е., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області на постанову Таращанського районного суду Київської області від 01 листопада 2017 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області в особі голови ліквідаційної комісії Стаховського Івана Федоровича про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом у якому просив визнати протиправним рішення голови ліквідаційної комісії Стаховського І.Ф. щодо відмови у виготовленні та видачі довідки про грошове забезпечення. Позивач просив також зобов'язати голову ліквідаційної комісії Стаховського І.Ф. виготовити та видати довідку про грошове забезпечення з урахуванням:
- посадового окладу - 3100 грн. відповідно до Таблиці прирівнювання до посад поліцейських управлінь, відділів ( відділень) поліції Національної поліції;
- окладу за спеціальне звання (підполковник міліції) - 2200 грн.;
- надбавки за вислугу років (стаж служби) 20 років 40 % від посадового окладу та окладу за спеціальне звання 3100 грн. +2200 грн. = 5300 грн. х 40% = 2120 грн.;
- надбавки за особливі умови (особливий характер) служби 100% посадового окладу, з урахуванням окладу за спеціальне звання та надбавки за стаж роботи (вислуги років): 3100 грн. + 2200 грн. + 2120 грн. = 7420 грн.;
- премії 33.3 % з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавка за вислугу років та надбавка за особливі умови (особливий характер) служби: 3100 грн. +2200 грн. + 2120 грн. + 7420 грн. = 4941 грн.;
- надбавки за службу в умовах режимних обмежень (таємність) 15% від посадового окладу: 3100 грн. х 15% = 465 грн.;
- надбавки за оперативно-розшукову діяльність, 10 % від посадового окладу: 3100 грн. х 10% = 310 грн.,
а всього 20 556 грн.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що відповідно до приписів Закону України «Про національну поліцію» має право на перерахунок пенсії.
Постановою Таращанського районного суду Київської області від 01 листопада 2017 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області Стаховського І.Ф. щодо відмови у видачі довідки відповідно до заяви позивача від 28.07.2017 року. Зобов'язано голову ліквідаційної комісії РВ ГУ МВС України в Київській області Стаховського І.Ф. видати ОСОБА_2 довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до заяви від 28.07.2017 р. для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». В іншій частині позову відмовлено.
В апеляційній скарзі Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, посилаючись на не повне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Зокрема, скаржник посилається на те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області були підготовлені списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, проте позивач відсутній у цих списках.
У подальшому скаржник подав доповнення до апеляційної, однак враховуючи, що Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області не подало докази надсилання копій цих доповнень іншим учасникам справи, відповідно до статті 303 КАС України суд не бере до уваги такі доповнення.
У запереченні на апеляційну скаргу ОСОБА_2 наполягав на тому, що підставою для вчинення відповідних дій, спрямованих на перерахунок пенсії, може бути його особиста заява та додані до неї документи, а отже він має право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення.
Перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що з 29.09.1981 р. ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ і був звільнений зі служби з посади заступника начальника начальника міліції громадської безпеки Таращанського РВ ГУ МВС України В Київській області в званні підполковника міліції 13.12.1999 р. у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з виконанням службових обов'язків під час проходження служби в ОВС.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області, отримуючи пенсію по інвалідності у розмірі 80% грошового забезпечення.
28 липня 2017 р. ОСОБА_2 звернувся до голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області Стаховського І.Ф. із заявою у якій просив виготовити та видати йому довідку про заробітну плату, врахувавши:
- посадовий оклад - 3 100 грн.;
- оклад за спеціальне звання (підполковник міліції) - 2 200 грн.;
- надбавку за вислугу років - 2 120 грн.;
- надбавку за особливі умови (особливий характер) служби 100% посадового окладу, з урахуванням окладу за спеціальне звання та надбавка за стаж роботи (вислуги років) - 7 420 грн.;
- премію 33,3 % з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавка за вислугу років та надбавку за особливі умови (особливий характер) - 4 941 грн.;
- надбавку за службу в умовах режимних обмежень (таємність) 15% від посадового окладу - 465 грн., а всього 20 246 грн..
Листом № 29/п-713 від 22.08.2017 р. відповідач відмовив у видачі довідки посилаючись на те, що ОСОБА_2 відсутній у списках осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 p. № 2262-XII (надалі за текстом - «Закон № 2262-XII») перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно абзацу 2 пункту 15 Розділу XI Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 р. № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських, схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських.
Згідно пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402 (надалі за текстом - «Порядок»), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Виходячи з буквального тлумачення наведених правових норм право на перерахунок пенсії мають право особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) за умови, що пенсія їм була призначена відповідно до Закону № 2262-XII.
Із матеріалів справи вбачається та підтверджується позивачем, що він отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 р. №796-XII.
Таким чином, ОСОБА_2 не набув права на перерахунок пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, а відтак відповідач обґрунтовано відмовив йому у видачі відповідної довідки.
Помилковим є твердження позивача про те, що він має намір перейти на пенсію відповідно до Закону № 2262-XII, а згідно абзацу 2 пункту 23 Порядку пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії, оскільки це положення підлягає застосуванню у випадку перерахунку пенсії, а не переведення на інший вид пенсії.
Так, за змістом пункту 2.8 Порядку переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії. При переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа може додати довідку про заробітну плату відповідно до абзаців другого і третього підпункту 3 пункту 2.1 цього розділу.
Відповідно до відповідно до абзаців другого і третього підпункту 3 пункту 2.1 Порядку за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1).
Таким чином, при переведенні на інший вид пенсії позивач може подати довідку про фактично отриману ним заробітну плату по 30 червня 2000 року.
Водночас, у даній правовій ситуації позивач просив не довідку про отриману ним заробітну плату, а довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка за своїм змістом є довідкою, що видається для перерахунку пенсії.
Суд попередньої інстанції на наведене уваги не звернув та припустився помилки, дійшовши висновку про те, що ОСОБА_2 має право на перерахунок пенсії відповідно до Закону № 2262-XII та отримання відповідної довідки.
У відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно з ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права.
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ
Апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області задовольнити.
Постанову Таращанського районного суду Київської області від 01 листопада 2017 року скасувати та прийняти нову постанову.
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Постанова складена в повному обсязі 27 лютого 2018 р.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя В.П.Мельничук
суддя В.Е.Мацедонська
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Мацедонська В.Е.
Мельничук В.П.