
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/12472/17 Головуючий у І інстанції: Клименчук Н.М.
Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у м.Києві на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 22 листопада 2017 року (дата складання повного тексту не зазначена) у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Енергія» до Головного управління ДФС у м.Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
в с т а н о в и в:
29 вересня 2017 року товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Енергія» звернулось до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Головного управління ДФС у м.Києві, в якому просило скасувати рішення від 12 липня 2017 року №0004464004 на суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) 167845,10 грн. повністю.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 22 листопада 2017 року адміністративний позов ТОВ «Торговий дім «Енергія» задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 12 липня 2017 року №0004454004.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що за наслідками проведеної перевірки встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, у зв'язку з чим контролюючим органом розраховано штрафні санкції та правомірно винесено спірне податкове повідомлення-рішення.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, зазначивши, що контролюючий орган не врахував проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року у формулі, визначеній п.232.3 ст.232 ПК України, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального. Відповідні залишки були відображені податковим органом лише 18 травня 2016 року.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, переглянувши справу, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, та перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що за наслідками камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації акцизного податку ТОВ «Торговий дім «Енергія», головним державним ревізором інспектором відділу адміністрування акцизного податку управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у м.Києві складено акт від 06 червня 2017 року №26/189/40/31628650, згідно з яким в результаті перевірки встановлено порушення позивачем п.231.6 ст.231 ПК України, ТОВ «Торговий дім «Енергія» порушено граничні терміни реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а саме: №256 від 04 травня 2017 року зареєстровано в ЄРАН 23 травня 2017 року із затримкою на 4 дні; №255 від 04 травня 2017 року зареєстровано в ЄРАН 23 травня 2017 року із затримкою на 4 дні; №57 від 28 лютого 2017 року зареєстровано в ЄРАН 16 березня 2017 року із затримкою на 1 день; №1043 від 29 листопада 2016 року зареєстровано в ЄРАН 11 січня 2017 року із затримкою на 28 днів; №1050 від 29 листопада 2016 року зареєстровано в ЄРАН 11 січня 2017 року із затримкою на 28 днів; №1047 від 28 листопада 2016 року зареєстровано в ЄРАН 11 січня 2017 року із затримкою на 29 днів; №1044 від 25 листопада 2016 року зареєстровано в ЄРАН 11 січня 2017 року із затримкою на 32 дні; №1 від 04 січня 2017 зареєстровано в ЄРАН 20 січня 2017 року із затримкою на 1 день; №1046 від 25 листопада 2016 року зареєстровано в ЄРАН 11 січня 2017 року із затримкою на 32 дні; №1049 від 29 листопада 2016 року зареєстровано в ЄРАН 11 січня 2017 року із затримкою на 28 днів; №1048 від 28 листопада 2016 року зареєстровано в ЄРАН 11 січня 2017 року із затримкою на 29 днів; №1045 від 25 листопада 2016 року зареєстровано в ЄРАН 11 січня 2017 року із затримкою на 32 дні; №9431 від 25 листопада 2016 року зареєстровано в ЄРАН 14 грудня 2016 року із затримкою на 4 дні; №977 від 05 грудня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 22 грудня 2016 року із затримкою на 2 дні; №9432 від 25 листопада 2016 року зареєстровано в ЄРАН 14 грудня 2016 року із затримкою на 4 дні; №5882 від 05 вересня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 18 листопада 2016 року із затримкою на 59 днів; №5242 від 15 серпня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 18 листопада 2016 року із затримкою на 80 днів; №7061 від 28 вересня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 18 листопада 2016 року із затримкою на 36 днів; №7752 від 20 жовтня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 09 листопада 2016 року із затримкою на 5 днів; №775 від 19 жовтня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 07 листопада 2016 року із затримкою на 4 дні; №5241 від 15 серпня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 18 листопада 2016 року із затримкою на 80 днів; №5881 від 05 вересня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 18 листопада 2016 року із затримкою на 59 днів; №789 від 21 жовтня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 07 листопада 2016 року із затримкою на 2 дні; №7751 від 19 жовтня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 09 листопада 2016 року із затримкою на 6 днів; №7062 від 28 вересня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 18 листопада 2016 року із затримкою на 36 днів; №787 від 21 жовтня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 07 листопада 2016 року із затримкою на 2 дні; №788 від 21 жовтня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 07 листопада 2016 року із затримкою на 2 дня; №5131 від 11 серпня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 30 серпня 2016 року із затримкою на 4 дня; №3872 від 31 липня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 23 серпня 2016 року із затримкою на 8 днів; №513 від 11 серпня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 30 серпня 2016 року із затримкою на 4 дня; №5132 від 11 серпня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 30 серпня 2016 року із затримкою на 4 дня; №336 від 08 червня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 24 червня 2016 року із затримкою на 1 день; №335 від 08 червня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 24 червня 2016 року із затримкою на 1 день; №348 від 13 червня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 29 червня 2016 року із затримкою на 1 день; №347 від 13 червня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 29 червня 2016 року із затримкою на 1 день; №155 від 15 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 19 днів; №121 від 04 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 30 днів; №186 від 26 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 8 днів; №177 від 25 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 9 днів; №135 від 08 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 26 днів; №191 від 28 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 24 травня 2016 року із затримкою на 11 днів; №197 від 29 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 5 днів; №123 від 04 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 30 днів; №190 від 27 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 7 днів; №157 від 18 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 16 днів; №122 від 04 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 30 днів; №149 від 13 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 21 день; №125 від 05 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 29 днів; №173 від 25 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 9 днів; №161 від 18 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 16 днів; №165 від 21 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 13 днів; №1231 від 04 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 30 днів; №147 від 13 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 21 день; №158 від 18 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 16 днів; №140 від 11 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 23 дня; №1771 від 25 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 9 днів; №159 від 18 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 16 днів; №142 від 11 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 23 дні; №181 від 26 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 8 днів; №1211 від 04 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 30 днів; №162 від 19 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 15 днів; №150 від 14 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 20 днів; №188 від 27 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 7 днів; №175 від 25 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 9 днів; №143 від 11 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 23 дні; №1571 від 18 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 16 днів; №1221 від 04 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 30 днів; №169 від 22 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 12 днів; №1971 від 29 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 5 днів; №138 від 11 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 23 дні; №1491 від 13 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 21 день; №191 від 28 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 6 днів; №1551 від 15 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 19 днів; №164 від 20 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 14 днів; №163 від 19 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 15 днів; №1251 від 05 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 29 днів; №152 від 14 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 20 днів; №1901 від 27 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 7 днів; №203 від 29 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 5 днів; №141 від 11 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 23 дні; №145 від 12 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 22 дні; №148 від 13 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 21 день; №199 від 29 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 5 днів; №1351 від 08 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 26 днів; №1861 від 26 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 8 днів; №151 від 14 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 20 днів; №204 від 29 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 5 днів; №189 від 27 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 7 днів; №160 від 18 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 16 днів; №139 від 11 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 23 дні; №196 від 29 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 5 днів; №154 від 15 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 19 днів; №182 від 26 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 8 днів; №176 від 25 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 9 днів; №194 від 28 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 6 днів; №179 від 26 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 8 днів; №180 від 26 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 8 днів; №1911 від 28 квітня 2016 року зареєстровано в ЄРАН 19 травня 2016 року із затримкою на 11 днів.
На підставі вказаного акту про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації акцизного податку, ГУ ДФС у м.Києві винесено податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 12 липня 2017 року №0004464004, згідно якого на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 і п.1202.1 ст.1202 ПК України застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 167845,10 грн.
За наслідком оскарження ТОВ «Торговий дім «Енергія» вказаного податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку, рішенням ДФС України від 15 вересня 2017 року №20367/6/99-99-11-03-01-25 податкове повідомлення-рішення від 12 липня 2017 року №0004464004 залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що податковим органом при визначенні часового проміжку порушення термінів реєстрації акцизних накладних не враховано, що в більшості випадків граничний термін реєстрації акцизних накладних припадав на вихідні та святкові дні, а відтак граничний день реєстрації акцизних накладних переносився на наступний робочий день. Крім того, хоча метою проведення камеральної перевірки визначено перевірку даних, задекларованих у декларації акцизного податку, дані декларації не перевірялись, натомість, предметом дослідження було встановлення наявності порушення визначеного податковим законодавством терміну реєстрації акцизних накладних, виданих позивачем, дії відповідача щодо проведення перевірки ТОВ «Торговий дім «Енергія», результати якої оформлені актом від 06 червня 2017 року №26/189/40/31628650, суперечать нормам ПК України, незаконна перевірка не створює правових наслідків, а спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
За наслідком перегляду рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку колегія суддів доходить наступних висновків.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпунктом 9.1.4 п.9.1 ст.9 ПК України акцизний податок віднесено до загальнодержавних податків.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24 грудня 2015 року №909-VIII доповнено Податковий кодекс України статтею 231 та 232. При чому зміни щодо запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального набирає чинності з 1 березня 2016 року.
Згідно з п.231.1 ст.231 ПК України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Відповідно до п.п.231.5, 231.6 наведеної статті при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Пунктом 1202.1 ст.1202 ПК України передбачечно, що порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі:
2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;
40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.
Таким чином, податковим законодавством визначено граничний строк реєстрації акцизних накладних у ЄРАН після дати їх складання та передбачено застосування санкцій у вигляді штрафу за порушення платниками акцизного податку таких граничних термінів.
Як вбачається з матеріалів справи, контролюючий орган дійшов висновку про порушення позивачем граничних термінів реєстрації акцизних накладних, однак, при встановленні порушення податковим органом не було враховано, що у разі коли останній день строків припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.
Так, у зв'язку із неврахуванням вихідних та святкових днів, податковим органом безпідставно нараховано штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію наступних акцизних накладних:
- №789, №787, №788 від 21 жовтня 2016 року п'ятнадцятиденний термін для реєстрації в ЄРАН припадав на 05 листопада 2016 року (як визначено контролюючим органом), який був вихідним днем (субота), а тому граничний термін реєстрації вважається перший робочий день - 07 листопада 2016 року (понеділок), коли акцизні накладні були зареєстровані в ЄРАН з дотриманням терміну, встановленого п.231.6 ст.231 ПК України, що свідчить про відсутність підстав для застосування санкцій, передбачених п.1202.1 ст.1202 ПК України;
- №1044, №1045, №1046 від 25 листопада 2016 року п'ятнадцятиденний термін для реєстрації в ЄРАН припадав на 10 грудня 2016 року (як визначено контролюючим органом), який був вихідним днем (субота), а тому граничний термін реєстрації вважається перший робочий день - 12 грудня 2016 року (понеділок), таким чином, зареєструвавши вказану акцизну накладну в ЄРАН 11 січня 2017 року позивачем порушено граничний термін її реєстрації на строк до 30 днів, а тому позивачем неправомірно застосовано штрафні санкції у розмірі 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначеного у такій акцизній накладній.
Податковим органом безпідставно визначено розмір штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних у ЄРАН по акцизним накладним №347, 348 від 13 червня 2016 року, №255, 256 від 04 травня 2017 року та інші.
Відповідно до п.9 підрозділу 5 р.ХХ «Перехідні положення» ПК України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання.
При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
На виконання вказаної норми позивачем 18 березня 2016 року подано до контролюючого органу акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, який було доставлено до контролюючого органу 18 березня 2016 року 15:21:00, що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №2.
За результатами проведеної перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального ГУ ДФС у м.Києві складено довідку від 28 квітня 2016 року №26/60/40/31628650, відповідно до якої перевіркою підтверджено відображені ТОВ «Торговий дім «Енергія» інвентаризаційні залишки пального станом на 01 березня 2016 року.
Згідно п.232.1 ст.232 ПК України облік обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального ведеться за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД. Ведення обліку обсягів пального у системі електронного адміністрування реалізації пального здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Система електронного адміністрування реалізації пального забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД:
обсягів пального, що містяться у виданих та отриманих акцизних накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
обсягів пального, виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок;
обсягів пального, на які платники податку зареєстрували заявки на поповнення обсягів залишку пального за рахунок сплачених коштів в бюджет в системі електронного адміністрування реалізації пального;
сум сплаченого акцизного податку, за рахунок яких платники податку можуть зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишку пального;
обсягу залишку пального, на який платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Порядок електронного адміністрування реалізації пального встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.232.3 ст.232 ПК України платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (?АНакл), обчислений за такою формулою:
еАНакл = еАНаклОтр + еАМитн + еЗаявкиПоповн - еКоригЗаявкиПоповн - еАНаклВид - еВтрат,
де:
еАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
еАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок;
еЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального заявками на поповнення обсягу залишку пального, із списанням з облікових карток грошових коштів сплаченого акцизного податку в бюджет, рівних сумі акцизного податку для відповідного обсягу пального;
еКоригЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального коригуваннями до заявок на поповнення обсягу залишку пального, за якими зменшується попередньо збільшений обсяг залишку пального;
еАНаклВид - загальний обсяг пального за виданими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
еВтрат - загальний обсяг пального втраченого, як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального, що засвідчені відповідним актом втрати, псування чи знищення пального.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року №113 затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального, відповідно до п.31 якого зазначені в акті інвентаризації обсяги залишку пального у розрізі кодів згідно з УКТЗЕД одноразово збільшують показник (?АНакл) за відповідними кодами згідно з УКТЗЕД як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Разом з тим, залишки пального відповідно до акту інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року були відображені податковим органом лише 18 травня 2016 року та відповідач не врахував їх у формулі, визначеній п.232.3 ст.232 ПК України, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального, внаслідок чого акцизні накладні, складені у квітні 2016 року, були зареєстровані в ЄРАН лише 19 травня 2016 року, на наступний день після відображення відповідачем залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року.
Таким чином, порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних за квітень 2016 року (крім акцизної накладної №191 від 28 квітня 2016 року) в ЄРАН відбулось не з вини позивача, а внаслідок неврахування залишків пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, як обсягу, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального, у зв'язку з чим позивач не може нести відповідальність за реєстрацію акцизних накладних в ЄРАН поза межами встановленого п.231.6 ст.231 ПК України строку.
Колегія суддів відхиляє твердження апелянта, що нормами податкового законодавства не визначено дату зарахування контролюючим органом в СЕАРП обсягів залишків пального, визначених в акті інвентаризації, оскільки наявна у законодавстві колізія не може мати наслідком порушення прав позивача на збільшення показника (?АНакл) за відповідними кодами згідно з УКТЗЕД як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, створювати наслідки у вигляді нереєстрації акцизних накладних за проміжок часу до зарахування контролюючим органом в СЕАРП обсягів залишків пального, визначених у акті інвентаризації, та застосування в даному випадку штрафів, передбачених п.1202.1 ст.1202 ПК України.
Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Таким чином, своєчасність реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних може бути предметом камеральної перевірки.
Згідно п.76.1 ст.76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
В той же час, з акту перевірки позивача від 06 червня 2017 року №26/189/40/31628650 вбачається, що контролюючим органом було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у декларації акцизного податку, однак, під час проведення перевірки дані декларації та вся податкова звітність суцільним порядком не перевірялись, натомість предметом дослідження було встановлення наявності порушення визначеного податковим законодавством терміну реєстрації акцизних накладних, виданих позивачем.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що дії відповідача щодо проведення перевірки ТОВ «Торговий дім «Енергія», результати якої оформлені актом від 06 червня 2017 року №26/189/40/31628650 суперечать нормам ПК України, вчинені не на підставі та не у межах повноважень, що ним передбачені, а тому є протиправними, і така незаконна перевірка не створює правових наслідків.
Частиною 1 ст.308 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
В той же час, апелянтом жодним чином не спростовуються висновки суду першої інстанції стосовно невідповідності нормам податкового законодавства дій відповідача по проведенню перевірки ТОВ «Торговий дім «Енергія», результати якої оформлені актом від 06 червня 2017 року №26/189/40/31628650, жодних доводів на підтвердження правомірності проведеної перевірки апелянтом не наведено.
У своїй апеляційній скарзі ГУ ДФС у м.Києві зазначає, що нормативно-правовими актами передбачено подання одного акта інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок 01 березня 2016 року та система електронного адміністрування реалізації пального побудована таким чином, що забезпечує автоматичний облік обсягів пального в розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно УКТЗЕД та при наданні платником більше як одного акту інвентаризації системою СЕАРП не передбачено одночасного врахування залишків пального, вказаних в таких актах, у формулі для визначення обсягу пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування.
В той же час, позивач заперечує, що ним подавалось більше ніж один акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок 01 березня 2016 року, та відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, всупереч ч.2 ст.77 КАС України жодних доказів на підтвердження подання ТОВ «Торговий дім «Енергія» більше ніж одного такого акту не надано, іншого з матеріалів справи не вбачається.
Частинами 1, 2 ст.2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Колегія суддів зазначає, що спірне податкове повідомлення-рішення ґрунтується на висновках акту перевірки від 06 червня 2017 року №26/189/40/31628650 щодо порушення позивачем граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в той же час при розрахунку штрафної санкції ТОВ «Торговий дім «Енергія» та винесенні податкового повідомлення-рішення від 12 липня 2017 року №0004464004 відповідачем не було враховано вихідні дні, на які припадав граничний термін реєстрації акцизних накладних, а також не враховано залишки пального відповідно до акту інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, що були відображені податковим органом лише 18 травня 2016 року та не враховані у формулі, визначеній п.232.3 ст.232 ПК України, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального, що мали наслідком реєстрацію акцизних накладних за квітень 2016 року (крім №191 від 28 квітня 2016 року) у ЄРАН лише 19 травня 2016 року.
З огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 12 липня 2017 року №0004464004 винесено відповідачем необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, не на підставі чи у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, спірне податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам ч.2 ст.2 КАС України, порушує права позивача як платника податків, за захистом яких він звернувся з позовом, а отже є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду ґрунтується на засадах верховенства права, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Керуючись ст.ст.308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у м.Києві - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 22 листопада 2017 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст постанови виготовлено 26 лютого 2018 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді І.О.Лічевецький
В.П.Мельничук