
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/71/18
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Рибачука А. І.,
суддів - Багрія В. М., Старунського Д. М.,
за участю секретаря - Андрушківа І. Я.,
розглянувши у судовому засіданні апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та Пенсійного фонду України на постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 01 грудня 2017 року у справі № 608/1684/17 (постанова ухвалена о 16:42 год. у м. Чорткові судом у складі головуючого судді Квятковської Л. Й., повний текст постанови виготовлено 01 грудня 2017 року) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - управління), Пенсійного фонду України (далі - ПФУ), в якому просив визнати неправомірними дії ПФУ щодо неповідомлення управління про підстави для перерахунку його пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Постанова № 45), від 28 грудня 2016 року № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294» (далі - Постанова № 1036) та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), зобов'язати управління здійснити перерахунок призначеної йому пенсії з 01 січня 2017 року та стягнути з ПФУ на його користь моральну шкоду в розмірі 20000 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 1036 у нього виникло право на перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), однак відповідач протиправно відмовив у перерахунку йому такої пенсії.
Постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 01 грудня 2017 року вказаний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії ПФУ щодо неповідомлення управління про підстави для перерахунку пенсії відповідно до Постанов № 45 та № 1036, та Порядку № 3-1, зобов'язано управління здійснити перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії з 01 січня 2017 року. В решті позову відмовлено.
Не погодившись із зазначеною постановою суду, скаржники подали апеляційні скарги, в яких з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просять скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Вимоги апеляційних скарг обґрунтовують посиланням на те, що хоча Постановою № 1036 і визначені нові посадові оклади осіб начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Київській області, однак нею не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій для таких осіб, що виключало можливість здійснити перерахунок пенсії позивача.
Учасники справи в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце його проведення, тому відповідно до частини четвертої статті 229 та пункту 2 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційних скарг підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII.
Перед виходом на пенсію ОСОБА_1 працював в апараті Державної пенітенціарної служби України.
У зв'язку з тим, що позивач вважав, що йому безпідставно не здійснено перерахунок пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок такої.
На звернення ОСОБА_1 до управління та ПФУ щодо проведення перерахунку його пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, листами віповідачів від 29 травня 2017 року № 198/62 та від 21 серпня 2017 року № 11827/В-11 йому повідомлено, що підстав для перерахунку його пенсії немає, оскільки Постановою № 1036 не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення осіб начальницького складу апарату Державної пенітенціарної служби України.
При цьому звертаючись із заявою про перерахунок його пенсії довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням якого необхідно здійснити перерахунок такої пенсії ОСОБА_1 до управління не подав, централізованого повідомлення від органів ДСНС до ПФУ про підстави перерахунку пенсії позивача також не надходило.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 має право на перерахунок його пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого Постановою № 1036, а тому дії управління щодо відмови у перерахунку такої пенсії є протиправними.
Такий висновок суду першої інстанції є помилковим з огляду на наступне.
01 січня 2017 року набрала чинності Постанова № 1036, якою Додатки 21 - 23 до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 викладено в новій редакції, а саме визначено схеми посадових окладів осіб начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Київській області, осіб начальницького складу установ виконання покарань, осіб рядового і молодшого начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби.
Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Разом з цим, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII частину четверту статті 63 Закону № 2262-XII викладено в новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону № 2262-XII є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 Порядку № 45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Згідно з пунктом 23 Порядку № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-12.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами або самим пенсіонером довідки про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
З матеріалів справи видно, що довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням якого необхідно здійснити перерахунок його пенсії ОСОБА_1 до управління не подавав, централізованого повідомлення від органів ДСНС до ПФУ про підстави перерахунку його пенсії також не надходило, а відповідно в управління не було підстав для проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії відповідно до Закону № 2262-XII.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що судом першої інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до пункту 4 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування оскаржуваної постанови та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 241, 308, 310, 315, 317 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та Пенсійного фонду України задовольнити.
Постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 01 грудня 2017 року у справі № 608/1684/17 - скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав визначених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя А. І. Рибачук судді В. М. Багрій Д. М. Старунський Повне судове рішення складено 27 лютого 2018 року.