
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2018 року справа №243/11345/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Компанієць І.Д., Ястребової Л.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 12 січня 2018 року у справі № 243/11345/17 (головуючий І інстанції Хаустова Т.А.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУПФУ в Донецькій області), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року, виплатити різницю та виплачувати в подальшому на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2263-XII від 09.04.92 (далі - Закон № 2263-XII), з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; судові витрати покласти на відповідача (а.с.2-5)
Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 12 січня 2018 року позовні вимоги задоволені частково, а саме суд: визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1, з 01 січня 2016 року; зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянути питання про перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, починаючи з 01 січня 2016 року ОСОБА_1, на підставі Закону № 2263-XII, з урахуванням довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 2729 від 15 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду старшого інспектора сектору кадрового забезпечення Словянського МВ ГУМВС України в Донецькій області /старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції, зі спеціальним званням майор міліції; стягнув з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, витрати по сплаті судового збору у сумі 640 грн. 00 коп. В іншій частині позовних вимог відмовив (а.с.38-45)
Позивач, не погодившись з вказаною постановою, звернувся з апеляційною скаргою посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги. Скарга обґрунтована тим, що перерахунок повинен бути проведений автоматично без будь-яких заяв, проте отримавши заяву відповідач відмовив у перерахунку. Суд дав вірну правову оцінку обставинам справи, проте зобов'язав відповідача лише розглянути питання повторно, що не є належним захистом прав позивача, оскільки у відповідності до ст..245 КАС України, суд повинен був зобов'язати відповідача вчинити дії для відновлення права позивача, а саме зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановила наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону № 2262-ХІІ (а.с.7).
27 листопада 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії (а.с.6).
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявами від 05.12.2017 року № 2231-К-01 та № 2232-К-01 щодо перерахунку та нарахування йому пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом № 2231-К-01 від 19 грудня 2017 року повідомило позивача, що перерахунок пенсії особам, звільненим з органів внутрішніх справ, здійснюється на підставі Закону № 2262-ХІІ та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі-Порядок №45). Відповідно до Порядку № 45 перерахунок пенсії буде здійснено без участі пенсіонерів та надання заяв. За положенням статті 8 Закону № 2262-XII, виплата пенсії забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових асигнувань (а.с.34).
Довідка № 2729 від 15 травня 2017 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії», яка надійшла до Пенсійного фонду від Голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області, свідчить, що розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою старшого інспектора сектору кадрового забезпечення Словянського МВ ГУМВС України в Донецькій області/старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції, зі спеціальним званням майор міліції, становить: посадовий оклад 2500,00 грн., оклад за військовим званням (спеціальним званням) майор міліції 2000,00 грн., надбавка за стаж служби 40% - 1800,00 грн., премія (2,73%) 171,99 грн., всього 6471,99 грн. (а.с.30).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ на підставі довідки № 2729 від 15 травня 2017 року.
Спірним питанням в даній справі є питання правомірність бездіяльності відповідача в перерахунку пенсії з 01.01.2016 року за вислугою років відповідно до Закону № 2262-XII за довідкою про розмір грошового забезпечення поліцейських.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон № 900-VIII) внесено зміни до статті 63 Закону № 2262-XII, а саме після частини 2 доповнено новими частинами такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.».
Наведені положення законодавства набрали законної сили з 1 січня 2016 року.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За приписами абз. 2 п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (стаття 102 Закону №580).
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишньому працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
За приписами п.1 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п.2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За приписами п.3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, вказаний вище порядок здійснення перерахунку пенсії згідно вимог статті 63 Закону № 2262-XII на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року було дотримано.
Згідно зі статтею 51 Закону № 2262-XII, позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, відповідно до положень законодавства позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. При цьому, перерахунок пенсії може бути здійснено без участі пенсіонерів та надання заяв, на підставі документів, що дають підстави для перерахунку пенсії.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484а13 від 22.04.2014 року.
Системний аналіз вищевказаних положень Законів України і підзаконних нормативно - правових актів дає підстави для висновку, що починаючи з 1 січня 2016 року за позивачем на законодавчому рівні закріплено право на перерахунок призначеної йому пенсії за Законом № 2262-ХІІ з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, зокрема, визначених відповідно до Постанови КМУ № 988.
Крім того, вищезазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у рішенні від 15.02.2018 року за результатами розгляду зразкової справи №Пз9901/8/18, правові висновки якої, відповідно до ч.4 ст.291 КАС України, мають враховуватись судом.
Посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії порушує право мирно володіти своїм майном, гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України", "Ромашов проти України", "Шевченко проти України").
Стосовно посилання відповідача на пропуск строку звернення із адміністративним позовом, колегія суддів зазначає, що позивач оскаржує фактичну відмову у перерахунку пенсії, за заявою від 27 листопада 2017 року, тобто обчислення строку звернення з позовом починається саме з цієї відмови.
Посилання відповідача, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії була датована Головним управлінням МВС України 15 травня 2017, тобто, вимоги щодо перерахунку пенсії з 01.01.2017 року суперечать законодавству, є помилковими, оскільки, як зазначалось, відповідно до положень законодавства позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Тобто, у даному випадку, з моменту зміни законодавства, що дало позивачу право на перерахунок пенсії та зміну розміру пенсії.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про визнання протиправними дії ГУПФУ в Донецькій області щодо нездійснення позивачеві перерахунку пенсії за вислугу років МВС, з 01.01.2016 року.
Проте, колегія суддів вважає посилання суду першої інстанції на те, що нарахування, перерахунок та виплата пенсії позивачу є дискреційними повноваженнями відповідача, є неналежними, оскільки відповідно до Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями необхідно розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Натомість згідно з підпунктом 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зазначена норма не передбачає дискреційних повноважень у відповідача щодо нарахування, перерахунку та виплати пенсії у розумінні Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980.
Таким чином, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 2729 від 15 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду старшого інспектора сектору кадрового забезпечення Словянського МВ ГУМВС України в Донецькій області /старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції, зі спеціальним званням майор міліції.
Статтею 316 КАС України визначено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Відповідно до викладеного, у зв'язку з частково неправильним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального прав, колегія суддів дійшла до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 12 січня 2018 року у справі № 243/11345/17 - задовольнити частково.
Рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 12 січня 2018 року у справі № 243/11345/17 в частині зобов'язаня Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянути питання про перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, починаючи з 01 січня 2016 року ОСОБА_1, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 2729 від 15 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду старшого інспектора сектору кадрового забезпечення Словянського МВ ГУМВС України в Донецькій області /старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції, зі спеціальним званням майор міліції - скасувати.
Ухвалити нове рішення в цій частині яким зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 2729 від 15 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду старшого інспектора сектору кадрового забезпечення Словянського МВ ГУМВС України в Донецькій області /старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції, зі спеціальним званням майор міліції.
В іншій частині рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 12 січня 2018 року у справі № 243/11345/17 - залишити без змін.
Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 26 лютого 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів Е.Г. Казначеєв
І.Д. Компанієць
Л.В. Ястребова