Постанова № 72480979, 27.02.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2018
Номер справи
235/4894/17
Номер документу
72480979
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2018 року справа №235/4894/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сіваченка І.В.,

суддів Шишова О.О., Сухарька М.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 та Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 29 листопада 2017 року (повний текст складено 29 листопада 2017 року в м. Покровськ) у справі № 235/4894/17 (суддя в 1 інстанції - Величко О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Управління) про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що 07.08.2017 він звернувся до відповідача із заявою № 3322 про призначення пільгової пенсії відповідно до ст. 14 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII). Рішенням Управління від 08.09.2017 б/н відповідач відмовив йому в призначенні пенсії через відсутність необхідного пільгового стажу роботи 25 років. Відповідачем не були зараховані до пільгового стажу періоди роботи: з 30.01.1998 по 31.10.1998 на ЗАТ «Вуглевидобуток» у якості прохідника з повним робочим днем в шахті та гірничого майстра з повним робочим днем в шахті, та з 01.07.2016 по 06.08.2017 на ТОВ «Шахтобудівельна компанія» у якості прохідника з повним робочим днем під землею. Оскільки вказаний період роботи підтверджено записами трудової книжки, просив визнати неправомірним рішення відповідача від 08.09.2017 б/н про відмову в призначенні йому пенсії та скасувати його; зобов'язати відповідача зарахувати на підставі належним чином оформлених записів його трудової книжки АМ № 104680 до його пільгового підземного страхового стажу в повному обсязі періоди роботи з 30.01.1998 по 31.10.1998 на підприємстві ЗАТ «Вуглевидобуток» у якості прохідника з повним робочим днем в шахті та гірничого майстра з повним робочим днем в шахті та з 01.07.2016 по 06.08.2017 на ТОВ «Шахтобудівельна компанія» у якості прохідника з повним робочим днем під землею; зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії, стягнути з нього на свою користь понесені судові витрати.

Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 29 листопада 2017 року у справі № 235/4894/17 позов задоволено частково.

Визнано протиправним і скасовано рішення Управління від 08.09.2017 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії незалежно від віку відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) і ч.1 ст. 14 Закону № 1788-XII.

Зобов'язано Управління повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 3322 від 07.08.2017 про призначенні пенсії на пільгових умовах та за результатами розгляду прийняти відповідне рішення.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Постанова мотивована тим, що зазначений період на ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» підтверджено записом в трудовій книжці про роботу позивача з 01.07.2016 по 06.08.2017 в якості прохідника з повним робочим днем, довідкою про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки від 17.07.2017 із зазначенням наказів про проведення атестації робочих місць (а.с. 56), індивідуальними відомостями про застраховану особу про зарахування періоду роботи з 01.07.2016 по червень 2017 року до спецстажу, довідками про спуски в шахту від 20.06.2017 та від 07.06.2017. Суд першої інстанції вважав, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у включенні до пільгового стажу періоду його роботи з 01.07.2016 саме по 06.08.2017 на ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка».

Також, судом першої інстанції зазначено, що суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий стаж позивача, а також відсутність в позивача висновку комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. Місцевий суд вважав, що належним способом захисту прав позивача буде зобов'язання відповідача повторно розглянути його заяву з врахуванням наведених обставин, з урахуванням вимог Постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105, а також із врахуванням підтвердження права позивача на пільгову пенсію за період його роботи на ТОВ «Шахтобудівельна компанія» з 01.07.2016 по 06.08.2017.

Не погодившись з таким рішенням, сторони подали апеляційні скарги, в яких зазначають, що постанова місцевого суду є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.

Позивач просив скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги позивачем зазначено, що за наявності в його трудовій книжці АМ №104680 записів про займану посаду і періоди виконуваної роботи з повним робочим днем під землею (в шахті) не має жодних законних підстав не зарахувати в повному обсязі до його пільгового підземного страхового стажу період роботи позивача на підприємстві ЗАТ «Вуглевидобуток» з 30.01.1998 по 31.10.1998.

Також, позивач вважає, що судами України підсудні всі правовідносини в державі. Вирішення в судовому порядку позовних вимог позивача щодо зобов'язання відповідача зарахувати до його пільгового підземного страхового стажу в повному обсягу спірні періоди роботи на підприємстві ЗАТ «Вугледобуток» та підприємстві ТОВ «Шахтолбудівельна компанія» жодним чином не може свідчити про підміну судом пенсійного органу.

Відповідач просив скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідачем зазначено, що спірний період роботи з 30.01.1998 по 31.10.1998 на підприємстві ЗАТ «Вугледобуток» у якості прохідника з повним робочим днем в шахті не можуть бути враховані Управлінням як фактичний пільговий стаж: не підтверджено довідкою уточнюючою пільговий характер, не підтверджено спусками в шахту. Архівна довідка Новогродівської міської ради від 29.05.2017 №78 та довідка ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» не підтверджують виконання роботи в умовах, передбачених Списками, не менше 80% робочого часу.

Період роботи в ТОВ «Шахтобудівельна компанія» зараховано за фактично відпрацьований час в підземних умовах з 01.07.2016 по 06.08.2017, а саме з 01.07.2016 по 09.03.2017 та складає 00 рок. 08 міс. 09 днів (довідка про спуски в підземні гірничі видобутки (шахту) від 07.06.2017 №276).

Таким чином, апелянт вважає, що судом першої інстанції не враховано, що норми Закону № 1788-XII містять вимоги, згідно яких обов'язковою умовою є підтвердження стажу роботи на пільгових умовах довідкою з місця праці.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідачем також висловлено прохання залишити апеляційну скаргу позивача без задоволення.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

07.08.2017 позивач звернувся до Управління із заявою про призначення пенсії незалежно від віку згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV і ч.1 ст. 14 Закону № 1788-XII (а. с. 43).

Рішенням Управління від 08.09.2017 йому відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах 25 років. До пільгового стажу не зараховано: період роботи з 30.01.1998 по 31.10.1998 в ЗАТ «Вуглевидобуток»: не підтверджена довідкою, уточнюючою пільговий характер, вказане питання потребує розгляду Комісією при Головному управлінні ПФУ в Донецькій області. Довідки ТОВ «Донбасвуглепроходка» від 15.06.2017, наказ про атестацію від 15.03.2004, копія наказів від 26.12.2012 до уваги не бралися, так як надані підприємством, які знаходяться на тимчасово окупованій території (а. с. 5-8).

В підтвердження роботи у вказаний період на зазначених підприємствах, позивачем були надані: копія трудової книжки, оригінал якої був досліджений судом першої інстанції, з якої вбачається, що в період з 30.01.1998 по 31.10.1998 позивач працював в ЗАТ «Вуглевидобуток» в якості підземного прохідника з повним робочим днем в шахті 5 розряду, підземним рівним майстром з повним робочим днем в шахті (а. с. 11-12); архівну довідку № 78 від 29.05.2017, згідно якої накази по підприємству ЗАТ «Вуглевидобуток», у тому числі про атестацію робочих місць, уточнюючі довідки по заробітній платі в архіві не перебувають (а. с. 44).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 23.01.2007 внесений запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи ЗАТ «Вуглевидобуток» (а. с. 46).

В підтвердження періоду роботи з 01.07.2016 по 06.08.2017 на підприємстві ТОВ «Шахтобудівельна компанія» у якості прохідника позивачем було надано до Управлінню копія трудової книжки із записом про прийняття на роботу в якості прохідника 5 розряду з повним робочим днем на підземних роботах (а. с. 14), довідки про спуски в шахту від 20.06.2017 та від 07.06.2017, індивідуальні відомості застрахованої особи (а. с. 49, 50), довідка про підтвердження трудового стажу від 07.07.2017 із зазначенням наказів про атестацію робочих місць.

Згідно наданої позивачем довідки Держреєстру ПФУ «Індивідуальні відомості про страхову особу» форми ОК-5 від ТОВ «Шахтобудівльна компанія» вносило страхові внески за позивача як за найманого робітника в період з 01.07.2016 по с червень 2017 року включно, та зазначений період зараховано у спецстаж (а. с. 51-55).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон № 1058-ІV.

Відповідно до ст. 26 Закону № 1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У відповідності до ст. 14 Закону № 1788-XII працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля,… на будівництві шахт і рудників та в металургії за списком робіт і професій, затверджуваним КМУ, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Питання подання документів для призначення (перерахунку) пенсій регулюються Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.

Органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій та окремих осіб, а в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, у тих випадках, коли в трудовій книжці немає відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У довідці має бути вказано:

період роботи, що зараховується до спеціального стажу;

професія або посада; характер виконуваної роботи;

підрозділ, пункт, найменування або номер списку, до якого включається цей період роботи;

первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано зазначену довідку.

Із метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, Міністерством праці та соціальної політики України розроблено Порядок застосування Списків № 1 і № 2, затверджений наказом від 18.11.2005 № 383.

Згідно із статтею 101 Закону №1788-ХІІ органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Згідно із зазначеними нормативними актами основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року №21-183а13 та від 10 березня 2015 року №21-51а15.

Згідно з абз.1 п.1 ст. 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Пунктом 2 тієї ж статті визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до пункту 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Таким чином, норми статті 62 Закону № 1788-ХІІ щодо визначення періоду роботи за даними трудової книжки як основного документа можливо застосовувати лише до впровадження системи персоніфікованого обліку, а після цього період (стаж) роботи (в тому числі на пільгових умовах) слід визначати за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За приписами Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VI), Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - це організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб. Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - це орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Відповідно до статті 2 Закону № 2464-VI, склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування визначаються виключно цим Законом.

За вимогами статті 12-1 Закону №2464-VI, пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру, здійснює заходи щодо надання інформації з Державного реєстру відповідно до цього Закону.

За приписами статті 20 Закону №2464-VI, передбачено, які відомості містить реєстр застрахованих осіб. Зі змісту даної статті вбачається, що вказаний реєстр містить відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості, в тому числі і відомості про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування, відомості про облік стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.

В матеріалах справи містяться індивідуальні відомості про застраховану особу, позивача, за формою ОК-5, які засвідчені відповідачем, які підтверджують, що період роботи з 01.07.2016 по 06.08.2017 на ТОВ «Шахтобудівельна компанія» зараховано до спецстажу.

Пенсійний орган уточнюючі довідки, надані позивачем з ТОВ «Донбасвуглепроходка» не прийняв до уваги, посилаючись на те, що вони видані підприємством, яке розташоване на території, що тимчасово не контролюється українською владою.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

У рішенні Європейського суду з прав людини «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» від 23.02.2016 року ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами».

Враховуючи вищезазначені норми права, обставини справи, зокрема той факт зазначений період на ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» підтверджено записом в трудовій книжці про роботу позивача з 01.07.2016 по 06.08.2017 в якості прохідника з повним робочим днем, довідкою про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки від 17.07.2017 із зазначенням наказів про проведення атестації робочих місць (а. с. 56), індивідуальними відомостями про застраховану особу про зарахування періоду роботи з 01.07.2016 по червень 2017 року до спецстажу, довідками про спуски в шахту від 20.06.2017 та від 07.06.2017, апеляційний суд вважає, що відповідач неправомірно відмовив позивачу в пільговий стаж період його роботи з 01.07.2016 саме по 06.08.2017 на ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка».

Зазначене спростовує доводи апеляційної скарги відповідача.

Що стосується не зарахування до пільгового стажу роботи період роботи позивача з 30.01.1998 по 31.10.1998 в ЗАТ «Вуглевидобуток», то апеляційний суд виходить з наступного.

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі - Порядок №18-1).

Згідно з п. 3 Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Відповідно до п. 6 Порядку №18-1 основними завданнями Комісії є, зокрема, розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку.

Відповідно до п. 11 Порядку для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи:

1) заяву про підтвердження стажу роботи;

2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);

3) трудову книжку;

4) документи, видані архівними установами, зокрема:

а) довідку про заробітну плату;

б) копії документів про проведення атестації робочих місць;

в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Згідно п.п. 12, 13 Порядку Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.

Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до пунктів 15, 16 Порядку № 18-1 Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у містах та районах, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.

Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.

З аналізу наведених норм слід дійти висновку, що вирішення питання про зарахування до пільгового стажу періоду роботи на підприємстві, яке ліквідоване, віднесено до виключної компетенції Комісій при Головних управліннях Пенсійного фонду в областях.

Оскільки обов'язок щодо оформлення документів для зарахування до пільгового стажу роботи на підприємствах, які ліквідовані, та передача таких документів до комісії ГУ ПФУ в Донецькій області покладається саме на відповідача по справі, рішення відповідача про відмову у призначенні пільгової пенсії, без рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, враховуючи відсутність відомостей про пільговий характер роботи в наданій позивачем архівній довідці, є передчасним.

Враховуючи той факт, що суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий стаж позивача, а також відсутність в позивача висновку комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, апеляційний суд погоджується з висновками місцевого суду, що належним способом захисту прав позивача, буде зобов'язання відповідача повторно розглянути його заяву з врахуванням наведених обставин, з урахуванням вимог Постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105, а також із врахуванням підтвердження права позивача на пільгову пенсію за період його роботи на ТОВ «Шахтобудівельна компанія» з 01.07.2016 по 06.08.2017.

Таким чином, колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог.

З урахуванням викладеного, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області - залишити без задоволення.

Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 29 листопада 2017 року у справі № 235/4894/17 за позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 27 лютого 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.В. Сіваченко

Судді О.О. Шишов

М.Г. Сухарьок