
Справа № 234/17560/17
Провадження № 2/234/621/18
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2018 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді Фоміної Ю.В., за участю секретаря судового засідання Кравченко Я.Ю., представника позивача Філоник В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу №234/17560/17 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів,
В С Т А Н О В И В :
20.11.2017 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів. В своєму позові позивач посилається на те, що 27.10.2014 року ОСОБА_2 звернулася до позивача із заявою, як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення АТО та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Управління було видано відповідачу довідку №1426/1517 від 27.10.2014 року про взяття на облік. 27.10.2014 року ОСОБА_2 звернулася до Управління із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зазначивши в заяві у складі сімї своїх дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2. Рішенням від 30.10.2014 року Відповідачу на сімю, заявника та дітей, було призначено допомогу як непрацездатним особам, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення АТО та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 27.10.2014 року по 26.04.2015 року в розмірі 2210,00 грн. Надалі відповідачка зверталась з заявами від 07.05.2015 року, 27.10.2015 року та 27.04.2016 року, рішеннями позивача допомога була призначена на період з 27.04.2015 року по 26.10.2015 року у щомісячному розмірі 2210,00 грн., на період з 27.11.2015 по 26.04.2016 року у щомісячному розмірі 1768,00 грн., на період з 27.04.2016 року по 26.10.2016 року у щомісячному розмірі 1768,00 грн. На вимогу №2 Державної фінансової інспекції Донецької області, яка здійснювала перевірку достовірності наданої відповідачем інформації, були одержані данні, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, має у власності: автомобіль Ауді, 02.08.2006 року випуску; автомобіль НОМЕР_1 СПГ, 2006 року випуску. Інформація на запит Державної фінансової інспекції Донецькій області одержана 31.05.2016 року від органів МРЕВ ДАЇ України. В заявах наданих до управління про призначення допомоги внутрішньо-переміщеним особам на проживання, відповідач особисто вказувала, що не має транспортних засобів, тобто надала недостовірну інформацію згідно п.6 Порядку №505. Таким чином в ході перевірки встановлено, що на дату подання заяви від 27.10.2014 року до 01.09.2015 року ОСОБА_2 володіє двома транспортними засобами: вітчизняний - до 10 років та авто - іномаркою до 15 років. На підставі наданої інформації рішення управління від 31.05.2016 року виплату допомоги призупинено з 01.06.2016 року. Листом від 11.07.2016 року відповідача повідомлено про розмір надміру одержаної допомоги за період з 27.10.2014 по 31.08.2015 року у сумі 22456,45 грн. Згідно п.11 Порядку №505 суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сімї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку. Відповідач була повідомлена листом №01-08/12895 від 22.09.2016 року про заборгованість. До цього часу сума переплати добровільно не погашалась. Позивач просить суд стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, заборговану переплату державних коштів у сумі 22456,45 грн. на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради на р/р 35217036022516.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та пояснила, що не було жодного підтвердженого факту не володіння та не знаходження у ОСОБА_2 автомобіля Ауді А6 2006 року випуску. За даними МРЕВ ДАЇ України це авто належить відповідачу.
Відповідачка у судове засідання не з'явилась, надала відзив на позовну заяву в якому зазначила, що з позовними вимогами не погоджується з наступних підстав: неї недостовірні відомості щодо наявності у членів сімї у володінні двох транспортних засобів не подавалися. Виявлений у неї автомобіль Ауді А6 (2006) фактично не знаходиться у володінні її сімї. Зазначений автомобіль було придбано за кредитні кошти, отримані від ПАТ КБ «Приватбанк». У зв'язку із невиконанням обов'язків щодо повернення кредиту, рішенням апеляційного суду Донецької області від 03.08.2013 року у справі №2-4246/11 було звернуто стягнення на автомобіль Аудіо А6 шляхом продажу ПАТ КБ «Приватбанк» вказаного автомобіля іншому покупцю через укладення договору купівлі-продажу з правом зняття з реєстраційного обліку в органах МРЕВ ДАЇ України. Додатковим рішенням від 19.11.2013 року у зазначеній ссправі автомобіль було витребувано та передано в заклад ПАТ КБ «Приватбанк». Ухвалою Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.01.2014 року у відкритті касаційного провадження на зазначене додаткове рішення суду було відмовлено. 26.03.2014 року державним виконавцем Центрально-міського відділу державної виконавчої служби було відкрите примусове провадження виконавчого листа №2-4246/11 від 16.12.2013 року щодо витребування та передання в заставу ПАТ КБ «Приватбанк» автомобіля Ауді А6. Відповідно до її заяви від 26.06.2017 року було відкрито кримінальне провадження №12017050510001722 за ст. 289 ч.3 КК України за фактом незаконного привласнення автомобіля Ауді А6 невідомими людьми у червні 2014 року. Отже, оскільки вона не мала у володінні транспортного засобу Ауді А6, нею не було надано відповідні дані управлінню. Крім того, норму відповідно до якої адресна допомога не призначається у випадку, якщо у володінні сімї є два або більше ТЗ, було виключено з Порядку ще з 09.09.2015 року. Таким чином, на момент прийняття управлінням рішення щодо наявності у неї переплати допомоги жодних законодавчих підстав для такого рішення не було. Крім того, Краматорським міським судом Донецької області вже розглядалося питання щодо законності прийняття Позивачем рішення про стягнення з неї переплати адресної допомоги. Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 19.08.2017 року по справі №234/16266/16-а, визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо припинення виплати ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Судом також скасовано рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо нарахування ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Зобовязано Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради відновити ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та повернути їй безпідставно стягнуті кошти грошової допомоги. Постанова набрала законної сили 30.08.2017 року. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Дослідивши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясував всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд встановив.
Відповідно до довідки від 27.10.2014 року №1426/1517, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО, яка перемістилася з м. Горлівка Донецької області до м. Краматорську Донецької області, разом із двома неповнолітніми дітьми (а.с.12-14)
До управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради ОСОБА_2 як представник сімї зверталася із відповідною заявою за призначенням виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання:
27.10.2014 року (призначена допомога на період з 27.10.2014 року по 26.04.2015 року у щомісячному розмірі 2210,00 грн.),
07.05.2015 року (призначена допомога на період з 27.04.2015 року по 26.10.2015 року у щомісячному розмірі 2210,00 грн.),
02.11.2015 року (призначена допомога на період з 27.10.2015 року по 26.04.2016 року у щомісячному розмірі 1768,00 грн.)
27.04.2016 року (призначена допомога на період з 27.04.2016 року по 26.10.2016 року у щомісячному розмірі 1768,00 грн.)
Відповідно до інформації наданої Міжрайонним реєстраційно -екзаменаційним відділом (МРЕВ), на запит органів Державної фінансової інспекції, виявлено що у власності ОСОБА_2 є два транспортні засоби - ГАЗ 3302 ФИА СПГ (2006 р., синій) та AUDI А6 (2006 р., чорний).
Відповідно до листа Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 22.09.2016 року, ОСОБА_2 була повідомлена про виникнення переплати в сумі 22456,45 грн.
Відповідно до абз.1 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення» (в редакції, яка діяла на момент виниклих правовідносин), довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Відповідно до п.2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 (далі - Порядок №505) особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються.
У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, ім'я та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий, для іноземців або осіб без громадянства - серія, номер паспортного документа та посвідки на постійне проживання; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної фіскальної служби і мають відмітку в паспорті); зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування); реквізити рахунка уповноваженого представника сім'ї в уповноваженому банку, на який перераховуватиметься грошова допомога; наявність у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; наявність у володінні всіх членів сім'ї транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (із зазначенням строку експлуатації з дати випуску); наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює.
До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей та письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім'ї від інших членів сім'ї та згода на обробку персональних даних, (п.5 Порядку №505)
Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Згідно п.3 Порядку №505 фінансування витрат, пов'язаних з наданням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна або міжнародна допомога. У 2015 році фінансування витрат, пов'язаних з наданням щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на цю мету.
Відповідно до п.6 Порядку №505 ( в редакції чинній на час призначення допомоги) грошова допомога не призначається у разі, коли у володінні сім'ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуск.
Як вбачається з рішення Апеляційного суду Донецької області від 03.08.2013 року, в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором № GOH3AK01000530 від 05 серпня 2006 року в сумі 29 627, 63 доларів США, що складає 236 212 грн. 21 коп. станом на 06 жовтня 2011 року, звернуто стягнення на належний боржниці ОСОБА_2 автомобіль AUDI, модель А6, 2006 року випуску, тип ТЗ - легковий седан, № кузова/шасі НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_2, шляхом продажу публічним акціонерним товариством Комерційний банк «Приватбанк» іншій особі-покупцю вказаного автомобіля через укладання договору купівлі-продажу з правом зняття з реєстраційного обліку в органах МРЕВ ДАЇ України.
Додатковим рішенням Апеляційного суду Донецької області від 19 листопада 2013 року у зазначеній справі автомобіль було витребувано та передано в заклад КБ ПАТ «ПриватБанк».
Відповідно до постанови державного виконавця від 08.04.2014 року, оголошений розшук транспортного засобу AUDI, модель А6, 2006 року випуску, тип ТЗ - легковий седан, № кузова/шасі НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_2, який належить боржнику ОСОБА_2.
Таким чином, є достатні підстави, що ОСОБА_2 станом на 27.10.2014 року вже не була володільцем (що є відмінним від власника) автомобіля Ауді, та мала право на отримання адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
При таких обставинах, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2, як необґрунтованих.
Судові витрати відсутні.
Керуючись ст.ст.4, 5,12, 141,259, 264,265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів, - відмовити повністю.
Судові витрати відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області через Краматорський міський суд (Перехідні положення п.п. 15, 15.5), протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 22.02.2018 року.
Суддя Ю.В. Фоміна