Рішення № 72477193, 26.02.2018, Краснокутський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
627/601/17
Номер документу
72477193
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 627/601/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2018 року смт. Краснокутськ

Краснокутський районний суд Харківської області в складі:

головуючого – Вовк Л.В.

з участю секретаря – Солонецької Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Краснокутськ справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Богодухівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Богодухівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області ,в якому просив визнати дії управління ПФУ щодо відмови в перерахунку пенсії, відповідно до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян ,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» незаконними, зобов'язати відповідача перерахувати пенсію по інвалідності із розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75% від розміру мінімальної пенсії за віком, за шкоду заподіяну здоров'ю, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність як інваліду ІІ групи ,відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. та подати звіт про виконання рішення суду.

У судовому засіданні позивач підтримав позов ,просив задовольнити.

Відповідач до суду не з»явився , подав заяву слухати справу у його відсутність, позов не визнав , просив відмовити.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи дійшов до наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , що підтверджується посвідченням серії А №114921с та вкладкою до посвідчення № 640427, виданими Харківською обласною державною адміністрацією від 09.07.2008 року , та інвалідом 2 групи , що підтверджується посвідченням серії Б № 555338 від 04.07.2008 р. , медичною довідкою до акта огляду МСЕК серії ХАР -07 № 018639 від 18.06.2008 року. З 01.09.2002 року позивач перебуває на пенсійному обліку в Богодухівському об»єднаному управлінні ПФУ , де згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу нараховується та виплачується основна та додаткова пенсії ( а.с.9,22,33,35)

22 травня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Богодухівське об»єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області листом від 30.05.2017 року повідомлено позивача про відмову в перерахунку пенсії , у зв'язку з тим, що обчислення пенсії по 2 групі інвалідності проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 11).

Законом № 796-ХII від 28 лютого 1991 року « Про статус і соціальний захист громадян ,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( далі – Закон № 796-ХII) у редакції ,чинній на час виникнення спірних правовідносин , визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян ,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , на охорону їх життя і здоров»я та створено єдиний порядок визначення категорій зон радіактивно забруднених територій , умов проживання і трудової діяльності на них , соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 49 Закону № 796-ХII передбачено , що пенсії особам ,віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді : а) державної пенсії ; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю , яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам 2 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідач, відмовляючи в перерахунку пенсії, посилався на норми Постанови КМ України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Так, відповідно до ст.2 вказаної постанови, Пенсійний фонд України забезпечує здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Відповідно до ст.7 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, І - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Згідно ст. 53 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якої пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством,

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на вищевказані норми законодавства України, оскільки позивач звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Відповідно до ст.67 Закону № 796- ХII конкретні розмірі всіх доплат ,пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати . Тобто ст.67 Закону №796- ХII може бути застосована відповідачем лише у випадку , коли йдеться про підвищення доплат, пенсій і компенсацій з урахуванням визначення розміру додаткової пенсії позивачу згідно з положеннями ст.51 цього ж Закону.

Згідно зі ст.28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб ,які втратили працездатність , визначеного законом.

Відповідно до ч.3 ст.46 Конституції пенсії та інші види соціальних виплат та допомоги , що є основним джерелом існування ,мають забезпечувати рівень життя , не нижчий від прожиткового мінімуму , встановленого законом.

Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України від 06.12.2012 року № 5515-VII « Про Державний бюджет України на 2013 рік» ( далі - Закон № 5515-VII) встановлено , що у 2013 році норми і положення , зокрема ст.50 Закону № 796 – ХII застосовуються у порядку та розмірах , встановлених Кабінетом Міністрів України , виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету ПФУ на 2013 рік . Тобто визначення порядку та розмірів виплат указаній категорії громадян на 2013 р. делеговано Кабінету Міністрів України. Вказана норма Закону № 5515-VI неконституційною не визнавалась та її дія у 2013 році не зупинялась.

Згідно зі ст. 3 БК України бюджетний період для всіх бюджетів , що складають бюджетну систему України , становить один календарний рік ,який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Тобто положення п.4 Прикінцевих положень Закону № 5515- VII діяли протягом бюджетного року та закінчилися 31 грудня 2013 року.

Законом № 719- VII не були встановлені обмеження щодо виплат державної і додаткової пенсії та не внесені зміни до Закону № 796-ХII.

З 1 січня 2014 року Законом України від 16 січня 2014 року № 719-VII «Про Державний бюджет України на 2014 рік» (далі – Закон № 719-VII) не було передбачено жодних змін чи обмежень для застосування розмірів основної та додаткової пенсій, встановлених статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ. Чинним залишався й Порядок.

Тобто, враховуючи принцип пріоритетності Закону № 796-ХІІ над підзаконним нормативно-правовим актом – Порядком, з 1 січня 2014 року нарахування та виплата основної та щомісячної додаткової пенсій за шкоду, заподіяну здоров’ю, повинно було здійснюватись у розмірі та на підставі статей 50, 54 Закону № 796-ХІІ.

Водночас, Законом України від 31 липня 2014 року № 1622-VII «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік»

(далі – Закон № 1622-VII), який набрав чинності 3 серпня 2014 року, розділ Прикінцеві положення Закону № 719-VII доповнено пунктом 67, яким, зокрема, встановлено, що норми і положення статей 20–23, 30, 31, 37, 39, 48, 50–52, 54 Закону № 796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету ПФУ на 2014 рік.

Таким чином, з 3 серпня 2014 року Законом № 719-VII Кабінету Міністрів України надані повноваження встановлювати інші, ніж передбачені статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ, розміри державної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Оскільки на цей час був також чинний Порядок, яким визначено механізм обчислення пенсій, щодо яких виник спір, то за загальним правилом дії норм права у часі, оскільки Закон № 719-VII в редакції Закону № 1622-VII був прийнятий пізніше Закону № 796-ХІІ, то саме положення Закону № 719-VII та Порядку підлягають пріоритетному застосуванню до спірних відносин з 3 серпня 2014 року.

Отже, лише в період з 1 січня по 2 серпня 2014 року управління ПФУ повинно було нараховувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 в розмірі, визначеному статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ, а не Порядком.

Судом встановлено , що призначена позивачу державна та додаткова пенсія за шкоду , заподіяну здоров»ю ,виплачується в розмірі , встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 « Про порядок обчислення пенсій особам ,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « ( далі - постанова КМУ №1210).

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції .

Отже ,у період з 1 січня по 2 серпня 2014 року Кабінету Міністрів України не було надане право змінювати розмірі пенсії ,які визначені Законом № 796- ХII.

Виходячи із визначених у ч.3 ст.7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами , правовідносини щодо розміру державної і додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров»ю , особам віднесеним, зокрема , до категорії 1 та інвалідам 2 гупи , у період з 1 січня по 2 серпня 2014 року , регулювалися Законом № 796- ХII.

Крім того, згідно з положеннями ч. 3 ст.7 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу ...

За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд дійшов висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ст. ст. 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Відповідно до ст. ст. 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вбачається, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

Згідно чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не має.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень ,відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, покладається на відповідача.

Богодухівським об»єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області по даній справі не доведено правомірність відмови в перерахунку пенсії.

Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення шляхом зобов'язання Богодухівського об»єднаного управління ПФУ Харківської області подати звіт в установлений судом термін, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов»язати суб»єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Суд не вбачає підстав для відмови в задоволенні клопотання про зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає , що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.242, 244 КАС України, суд –

ухвалив :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Богодухівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,– задовольнити .

Визнати протиправною відмову Богодухівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області у перерахунку ОСОБА_1 щомісячної основної державної та додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров»ю, відповідно до вимог ст.ст.50,54,67 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян ,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01 січня 2014 р. по 02 серпня 2014 року.

Зобов»язати Богодухівське об»єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 основну державну пенсію , у відповідності до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян ,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмір не нижчому восьми мінімальних пенсій за віком , починаючи з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року з урахуванням вже проведених виплат.

Зобов»язати Богодухівське об»єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду , заподіяну здоров»ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком , згідно ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян ,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « , починаючи з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 р. з урахуванням вже проведених виплат .

Зобов'язати Богодухівське об»єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області протягом 30 днів з дня набрання рішення законної сили подати звіт про виконання судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду через Краснокутський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Вовк Л. В.