Рішення № 72476564, 20.02.2018, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
20.02.2018
Номер справи
638/11886/17
Номер документу
72476564
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 638/11886/17

Провадження № 2-а/638/74/18

20.02.2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.02.2018 р. Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого судді - Шестака О.І.,

при секретарі - Гармаш К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа - Головне управління Національної поліції в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

08 серпня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати бездіяльність (дії) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у нездійсненні перерахунку невірно обчисленого розміру пенсії при її призначенні та виплаті з 17.08.2016 року в розмірі якій обчислений без урахування грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні протиправними та зобов'язати головне управління пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати йому пенсію з 17.08.2016 року в розмірі, який обчислений із грошового забезпечення з урахуванням грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірах, зазначених в довідці управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Харківській області про нараховані та виплачені додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 від 24.07.2017 р. № 915 та про одноразові види грошового забезпечення нараховані ОСОБА_1 від 19.07.2017 р. № 625, здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 17.08.2016 р.; подати протягом 15 днів з дня набрання постанови законної сили звіт про виконання рішення відповідно до вимог ч. 1 ст. 267 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог, представник позивача зазначає, що 16.08.2016 року позивач був звільнений за вислугою років з посади начальника відділу УПД Головного управління Національної поліції України в Харківській області. При оформленні документів для призначення пенсії позивачу відділ фінансово-економічного забезпечення УДАЇ ГУМВС України в Харківській області склав довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 27.07.2016 р. № 518, а управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Харківській області склало довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 17.08.2016 р. № 1220. Зазначені довідки не містять відомостей про грошову винагороду, грошову допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, одноразову грошову допомогу при звільненні, які позивач отримував у складі грошового забезпечення під час служби. ГУ НП було складено подання про призначення пенсії за вислугою років від 22.08.2016 р. № 100/35753 та з додатками направлено ГУ ПФУ. Разом з документами, до ГУ ПФУ були направлені грошовий атестат № 238 від 18.08.2016 р., довідка відділу фінансово-економічного забезпечення УДАЇ ГУМВС України в Харківській області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 27.07.2016 р. № 518, довідка управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного Управління Національної поліції України в Харківській області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 17.08.2016 р. № 1220. На підставі вказаних документів ГУ ПФУ призначило позивачу пенсію за вислугою років відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб. звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 18.08.2016 р., що підтверджується протоколом за пенсійною справою № НОМЕР_1 від 22.08.2016 р. Проте, при обчисленні ОСОБА_1 розміру пенсії, відповідачем не враховано фактично отримані позивачем у складі грошового забезпечення грошову винагороду, грошову допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, одноразову грошову допомогу при звільненні. Після чого позивач звернувся із заявами до ліквідаційної комісії ГУ УМВС України в Харківській області та ГУПН про надання нових довідок про додаткові види грошового забезпечення із зазначенням відомостей про грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та одноразову грошову допомогу при звільненні. На вказані заяви, ліквідаційною комісією ГУ УМВС України в Харківській області йому була надана довідка № 625 від 19.07.2017 року, а ГУ НП надана довідка № 915 від 24.07.2017 року, в яких були зазначені відомості про грошову допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та грошову допомогу при звільненні, які він отримував під час служби. Після цього, позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою від 27.07.2017 року про перерахунок невірно обчисленого розміру пенсії при її призначенні та виплату пенсії з грошового забезпечення з урахуванням грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення розмір яких зазначений в довідці управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Харківській області про нараховані та виплачені додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 № 915 від 24.07.2017 р. та довідці відділу фінансово-економічного забезпечення УДАЇ УМВС України в Харківській області про одноразові види грошового забезпечення нараховані ОСОБА_1 № 625 від 19.07.2017 р. Однак, у визначений законом строк, відповідач не здійснив перерахунок невірно обчисленого при призначення розміру пенсії позивача, тож він вимушений звертатися до суду.

У судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити у повному обсязі.

З його пояснень вбачається, що при оформленні пенсії позивачу в своїх довідках про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Харківській області та ГУ НП помилково не зазначили відомостей про грошову винагороду, грошову допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та грошову допомогу при звільненні. Проте, згодом ними були надані нові довідки із зазначенням раніше не вказаних відомостей про додаткові види матеріального забезпечення, які були надані відповідачу для здійснення перерахунку. Проте, відповідач відмовляється виконувати перерахунок. Такі дій відповідача він вважає незаконними. Так, за висновками Верховного Суду України у Постанові № 21-2942а15 від 20.10.2015 щомісячна грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані та сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії; у Постанові № 21-70а15 від 10.03.2015 року грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внести на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений в його постанові, прийнятий за результатами розгляду справи з підстав, передбачених п.п. 1 та 2 ч. 1 ст. 237 цього кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують в своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Відповідно до ч. 3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякій інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнодержавне пенсійне страхування, в порядку, встановленому КМУ. Відповідно до Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. У п. 7 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 р. «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей» зазначено, що пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Таким чином, представник позивача вважає, що грошова винагорода, грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова допомога при звільненні з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відноситься до складу грошового забезпечення, з розміру яких обчислюється пенсія. Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякій інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів. Згідно ч. 5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Оскільки позивач звернувся до органів пенсійного фонду із заявою та надав документи для перерахунку пенсії 27.07.2017 року, то, відповідно, відповідач повинен був прийняти рішення до 17.08.2017 року. Оскільки відповідач перерахунок не здійснив, позивач вимушений звертатися до суду з цим позовом.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив у позові відмовити, та пояснив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу з 17.08.2016 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі документів, наданих Головним управлінням Національної поліції в Харківській області, а саме - грошового атестату від 17.08.2016 року № 238, довідок № 518 від 27.07.2016 р. та № 1220 від 17.08.2016 р. про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії. 27.07.2017 року на їх адресу від позивача надійшла заява про перерахунок пенсії, до якої були надані довідки про одноразові додаткові витрати грошового забезпечення № 625 від 19.07.2017 р., видана відділом фінансово-економічного забезпечення УДАЇ ГУМВСУ в Харківській області та № 915 від 24.07.2017 р., видана управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Харківській області. 10.08.2017 року ними на ім'я позивача було надано відповідь. Відповідно положень ч. 3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякій інших осіб» необхідною умовою включення виплат до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, є нарахування і сплата страхових внесків. Тобто, по-перше, слід з'ясувати чи з усіх видів грошового забезпечення позивача сплачено єдиний внесок (страхові внески) на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідно Постанови КМУ від 22.12.2010 р. № 1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» одноразова грошова допомога при звільненні виплачується за рахунок коштів роботодавця, а також на зазначені витрати не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». У довідках № 518 від 27.07.2016 р. та № 1220 від 17.08.2016 р. щомісячні додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії, які є в матеріалах пенсійної справи та з яких обчислено пенсію, містять примітки «на всі виплати, включені в довідку, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкова державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Нові довідки, надані позивачем в липні 2017 року для перерахунку, складені в довільній формі та не містять приміток про сплату єдиного внеску, тому не можуть бути враховані при обчислені пенсії. Крім того, відповідно положень ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякій інших осіб» та рішенню Конституційного Суду Україні № 4-рп/2015 до встановлених законами України щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців належать лише надбавки, доплати, підвищення. Грошова допомога, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова допомога при звільненні не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, встановлених законодавством України, тож, відповідно правові підстави для включення цих виплат до розрахунку пенсії відсутні, оскільки перелічені види виплат є тимчасовими, нефіксованими, мають несистематичний характер, а з суму грошової допомоги при звільненні не сплачені страхові внески.

Представник третьої особи у судовому засіданні також заперечував проти задоволення позовних вимог та пояснив, що згідно наказу № 277о/с від 16.08.2016 року позивач ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» Позивач є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до ч. 3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнодержавне пенсійне страхування, в порядку, встановленому КМУ. Відповідно до Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. У п. 7 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 р. «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей» зазначено, що пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Абз. 6 п. 7 Постанови передбачено що особи, які на день набрання чинності Законом України «Про національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ і продовжують проходити службу на посадах поліцейський, в разі звільнення зі служби після 7 листопада 2015 року, якщо в них немає 24 календарних місяці служби на посаді поліцейського, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи з 7 листопада 2015 року на кількість таких місяців. Грошове забезпечення поліцейських регулюється Постановою КМУ України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» П. 1 цієї Постанови визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Наказом Міністерства Внутрішніх справ від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання». Згідно вказаних норм, пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством. Щомісячні додаткові види грошового забезпечення чітко встановлені і обраховуються тільки за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи з 07 листопада 2015 року. Згідно довідці ГУНП № 915 від 24.07.2017 року, на яку посилається позивач, за час служби в поліції в червні 2016 року він отримав одноразовий додатковий вид грошового забезпечення, а саме - матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 3100 грн. Грошова винагорода не нараховувалась та не виплачувалась. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань для поліцейських взагалі не передбачена законодавством. Постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюється за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що одноразова грошова допомога при звільненні виплачується за рахунок коштів роботодавців та на зазначену виплату не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Таким чином, доводи позивача та його представника вони вважають помилковими та підстав для задоволення позову не вбачають.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази, приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що 07 листопада 2015 року позивач ОСОБА_1 був прийнятий на службу до Головного управління Національної поліції в Харківській області.

16 серпня 2016 року наказом ГУНП № 277 о/с від 16.08.2016 р. він був звільнений зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію».

Таким чином, позивач є пенсіонером Національної поліції та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач, ОСОБА_1, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, та отримує з 17 серпня 2016 року пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ. При оформленні документів для призначення пенсії відділ фінансово-економічного забезпечення УДАЇ ГУМВС України в Харківській області склав довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 27.07.2016 р. № 518, а управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Харківській області склало довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 17.08.2016 р. № 1220. Зазначені довідки не містять відомостей про грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, одноразову грошову допомогу при звільненні, які позивач отримував у складі грошового забезпечення під час служби.

27 липня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням грошової винагороди, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, які він отримав за час служби в міліції і вказані у довідці ліквідаційної комісії Головного управління МВС України від 19.07.2017 № 625 та грошової допомоги для оздоровлення, одноразової грошової допомоги при звільненні вказані у довідці Головного управління Національної поліції від 24.07.2017р. № 915. Проте, Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області перерахунок пенсії не здійснило.

Статтею 102 Закону України від 02 липня 2015 №580-19 «Про Національну поліцію» встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно положень частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Абзацом 6 пункту 7 Постанови передбачено, що особи, які на день набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ і продовжують проходити службу на посадах поліцейських, у разі звільнення із служби після 7 листопада 2015 р., якщо в них немає 24 календарних місяці служби на посаді поліцейського, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи з 7 листопада 2015 року на кількість таких місяців.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 затверджено «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання».

Аналізуючи вищевказані норми суд приходить до висновку, що щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії обраховуються тільки за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи з 7 листопада 2015 року.

Згідно довідці № 1220 від 17.08.2016 року, виданої управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного Управління Національної поліції України в Харківській області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням ОСОБА_1 додаткові виплати грошового забезпечення за період з 07.11.2015 року по 31.07.2016 року не отримував. При цьому, довідка містить примітку, що «на всі виплати, включені в довідку, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно довідці № 915 від 24 липня 2017 року виданої управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного Управління Національної поліції України в Харківській області про одноразові додаткові види грошового забезпечення нараховані та виплачені ОСОБА_1 з 07.11.2015 р. по 16.08.2016 р., позивач в червні 2016 року отримав матеріальну допомогу в сумі 3100,00 грн.. Одноразова допомога при звільненні була нарахована та виплачена в сумі 99 905, 00 грн.

Таким чином, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та премія для обрахування пенсії ОСОБА_1 повинна визначатись за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи з 7 листопада 2015 року по 16 серпня 2016 року.

Додаткові види грошового забезпечення визначені у постанові Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» не враховуються так як цією постановою не встановлюється грошове забезпечення для поліцейських.

Також, не можуть враховуватись при обчисленні пенсії позивачу грошова винагорода та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, вказані у довідці ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Харківській області від 19.07.2017 № 625, оскільки ці виплати передбачені у постанові КМУ від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та позивач їх отримав за час служби в міліції до 07 листопада 2015 року.

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань Постановою КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не передбачена для поліцейських.

Судом встановлено, що за час служби в поліції ОСОБА_1 в червні 2016 року отримав матеріальну допомогу на оздоровлення, як одноразовий додатковий вид грошового забезпечення. Також, позивачу при звільненні було нарахована та виплачена одноразова грошова допомога при звільнені у сумі 99905 грн. 00 коп., що підтверджується довідкою Головного управління Національної поліції від 24 липня 2017 року № 915 .

Таким чином, із довідок Головного управління Національної поліції від 24 липня 2017 року № 915 та від 17 серпня 2016 року № 1220 встановлено, що позивачу за час служби в Національній поліції з 07 листопада 2015 року по 16 серпня 2016 року грошова винагорода, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не нараховувалось та він їх не отримував тому вони і не були враховані під час обчислення пенсії.

Щодо матеріальної допомоги на оздоровлення суд зазначає, що вказана допомога не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія так як пунктом 13 розділу II Порядку та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06 квітня 2016 року № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Тому матеріальна допомога на оздоровлення не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення.

Також, суд вважає, правомірними дії відповідача Головного управління Пенсійного фонду України щодо неврахування при обчислені пенсії одноразової грошової допомоги при звільнені в зв'язку з наступним.

Так, Постановою КМУ від 22.12.2010 №1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюється за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що одноразова грошова допомога при звільненні виплачується за рахунок коштів роботодавців та на зазначену виплату не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Крім того, суду надана копію листа за підписом начальника управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку в якому зазначено, що на виплачену ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільнені єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування не нараховувався.

У Постанові Верховного суду України від 12.09.2017 по справі № 21-1115а16 сформовано правову позицію про те, що одноразова грошова допомога при звільнені не входить до додаткового грошового забезпечення, яке повинно враховуватись при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.

Також у вказаній Постанові Верховним судом України зазначено, що у Постанові від 10 березня 2015 року по справі № 21-70а15, Верховний суд України не сформулював правового висновку щодо віднесення одноразової грошової допомоги при звільнені до грошового забезпечення, а констатував право позивача на її отримання при звільнені відповідно до Закону.

Таким чином, з огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,5,77,139,242-246,255 КАС України; ст.ст. 43, 51, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію»; пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей»; пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; пунктом 13 розділу II Порядку та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06 квітня 2016 року № 260; Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 №1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюється за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»,суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а після складання повного судового рішення відповідно до ст. 243 КАС України - в цей же строк з дня складання повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 28.02.2018 р.

Головуючий суддя Шестак О.І.