
Справа № 569/19369/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2018 року Рівненський міський суд
в особі судді - Ковальова І.М.
при секретарі - Соломон О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,-
в с т а н о в и в :
В Рівненський міський суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям звернувся представник Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради.
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги повністю підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просить суд їх задоволити та стягнути з відповідача ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) суму надміру виплачених (у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям) коштів в сумі 23 863,45 грн. на користь Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому та судовий збір у дохід держави.
В судовому засіданні відповідач позов не визнала. Дала суду пояснення про те, що у 2017 році її чоловік не відчужував транспортний засіб вартістю 140 418 грн. згідно договору купівлі-продажу, оскільки транспортний засіб ще в 2012 році був по дорученню переданий іншим особам, які на власний розсуд могли ним розпорядитись.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та подані сторонами письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі - Закон) право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Відповідно до п.2 Поряду призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (далі - Порядок) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
ОСОБА_1 13 липня 2017 року звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому з письмовою заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсаційних пільг та подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 13 липня 2017 року.
В розділі ІІ декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 13 липня 2017 року, відповідач задекларувала доходи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у вигляді лише допомог, які отримають в управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради.
Відповідно до абзацу 2 п.27 Порядку органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
За результатами перевірки особової справи відповідача було встановлено, що відповідачем не задекларовано дохід ОСОБА_2 (чоловіка відповідачки) від продажу транспортного засобу в розмірі 140 418 грн., що підтверджується відповіддю Територіального сервісного центру 5641 РСЦ МВС в Рівненській області МВС України №31/17/5641-5522 від 12 жовтня 2017 року.
Відповідно до абзацу 1 п.25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п.28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
У зв'язку з не декларуванням відомостей про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти за період з 01 липня 2017 року по 30 листопада 2017 року в розмірі 23 863,45 грн.
Відповідач в усному порядку була повідомлена про обставини, які зумовили виникнення наміру виплачених коштів та про необхідність повернення даних коштів на рахунок управління.
23 листопада 2017 року ОСОБА_1 подала до управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому заяву у якій просить утримувати переплату з наступної виплати в розмірі 50% від допомоги. Тобто даною заявою відповідач не заперечила факту вчинення неправомірних дій.
Відповідно до п.12 Порядку У разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
З огляду на вищезазначене, управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому немає можливості утримувати ці кошти з відповідача.
Станом на день розгляду справи кошти відповідачем у добровільному порядку не сплачені.
Відповідно до ст.177 ЦК України об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності суд вважає, що заявлені вимоги є обґрунтованими, доведеними належними та допустимими доказами, не спростованими відповідачем, а тому вони підлягають до повного задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки при подачі позову до суду позивач звільнений від сплати судового збору, рішення прийнято на користь позивача, тому судові витрати по справі слід стягнути з відповідача в дохід держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,12,81,141,263,264,265,268,273,354 ЦПК України, ст.ст.177,1166 ЦК України, суд,-
в и р і ш и в :
Позовні вимоги управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої АДРЕСА_1 суму надміру виплачених (у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям) коштів в сумі 23 863,45 грн. на користь Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої АДРЕСА_1 судовий збір в розмірі 640,00 грн. та зарахувати до спеціального фонду Державного бюджету України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя :