
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2018 року справа № 823/2360/17
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Черкасах Черкаської області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
29.12.2017 ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулась у Черкаський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у м.Черкасах Черкаської області, в якому просить:
визнати неправомірною відмову відповідача щодо зарахування до трудового стажу період роботи з 06.01.1981 до 25.08.1990 на підприємстві П/Я №54 (реорганізоване МП "Югремстройсервис");
зобов'язати відповідача зарахувати до трудового стажу період роботи з 06.01.1981 до 25.08.1990 на підприємстві П/Я №54 (реорганізоване МП "Югремстройсервис") та провести перерахунок пенсії з урахуванням цього стажу.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що факт роботи позивачки на вищевказаному підприємстві підтверджується записами у трудовій книжці та відповідною довідкою за підписом директора цього підприємства, що відповідно до вимог чинного законодавства є підставою зарахувати до трудового стажу період роботи на підприємстві та врахувати його при перерахунку пенсії.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що у трудовій книжці позивачки містяться розбіжності у датах наказів та датах фактичного прийому на роботу та звільнення. Крім того, надана позивачем довідка МП "Югремстройсервис" про виплачену заробітну плату не відповідає вимогам чинного законодавства. У зв'язку з цим, відповідач зазначає, що для проведення перерахунку пенсії позивач має надати довідку про заробітну плату, що відповідає вимогам чинного законодавства, а тому присив відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію з інвалідності з 01.07.2000, що підтверджується копією пенсійного посвідчення від 26.06.2000.
06.11.2017 позивач звернулась до відповідача із заявою про зарахування до трудового стажу період роботи з 06.01.1981 до 25.08.1990 на підприємстві П/Я №54 (реорганізоване МП "Югремстройсервис") та провести перерахунок пенсії з урахуванням цього стажу.
Листом від 23.11.2017 №19427/02 відповідач повідомив позивача, що пенсія нарахована та виплачується згідно з нормами чинного законодавства та документами пенсійної справи. Також для проведення перерахунку пенсії запропоновано надати довідку про заробітну плату, що відповідає вимогам чинного законодавства.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував таке.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Згідно з пунктами 1-3 Порядку №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Суд встановив, що згідно з даними трудової книжки ОСОБА_1 вона зарахована з 06 січня 1981 року на посаду прибиральниці Підприємства п/я 54 (наказ 3-л від 01.04.81).
03 січня 1990 року Підприємство п/я 54 реорганізовано в МП «Югремонтстройсервис» (наказ №176 від 29.12.89).
25 серпня 1990 року ОСОБА_1 звільнена з посади прибиральниці за власним бажанням (наказ 96-л від 08.20.90).
Зазначені записи про прийняття та звільнення позивача з роботи є послідовними, а також скріплені печаткою МП «Югремонтстройсервис» та підписом завідуючого відділом кадрів, а тому не викликають сумніву у їх достовірності.
Крім того, згідно з довідкою МП «Югремонтстройсервис» №86/14, виданою у грудні 2003 року ОСОБА_1 дійсно працювала з 06.01.1981 до 25.08.1990 на вказаному підприємстві.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що факт роботи позивача на підприємстві П/Я №54 (з 03 січня 1990 року реорганізоване у мале підприємство "Югремстройсервис") підтверджений належними доказами, а саме: записами у трудовій книжці та відповідною довідкою МП «Югремонтстройсервис», як це передбачено вищевикладеними нормами законодавства.
Відтак, вказаний період трудової діяльності позивача повинен бути врахований до страхового стажу для призначення їй пенсії.
Посилання відповідача про розбіжність дат прийняття та звільнення з роботи з датами відповідних наказів, судом не враховані, як обґрунтовані, оскільки вказана обставина не спростовує відсутність факту роботи на вищевказаному підприємстві з урахуванням наявності достатніх доказів, що підтверджують такий стаж.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні стажу роботи позивача на підприємстві П/Я №54 (з 03 січня 1990 року реорганізоване у мале підприємство "Югремстройсервис") у період з 06.01.1981 до 25.08.1990 та зобов'язання відповідача зарахувати його до трудового стажу ОСОБА_1, а також провести перерахунок пенсії з урахуванням вказаного стажу.
Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у м.Черкасах Черкаської області у зарахуванні до трудового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) період роботи з 06.01.1981 до 25.08.1990 на підприємстві П/Я №54 (з 03 січня 1990 року реорганізоване у мале підприємство "Югремстройсервис").
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м.Черкасах Черкаської області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) період роботи з 06.01.1981 до 25.08.1990 на підприємстві П/Я №54 (з 03 січня 1990 року реорганізоване у мале підприємство "Югремстройсервис") та провести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) перерахунок пенсії з урахуванням цього стажу.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Рідзель
Рішення складене у повному обсязі 27.02.2018.