Постанова № 72469338, 27.02.2018, Апеляційний суд Херсонської області

Дата ухвалення
27.02.2018
Номер справи
661/1709/17
Номер документу
72469338
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Номер справи 661/1709/17 Головуючий в суді 1 інстанції Ведяшкіна Ю.В.

Номер провадження 22-ц/791/120/18 Доповідач Орловська Н.В.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2018 року Апеляційний суд Херсонської області в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого Орловської Н.В.

суддів: Кутурланової О.В.

Майданіка В.В.

секретар Цвєткова І.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області на рішення Новокаховського міського суду Херсонської області від 18 жовтня 2017 року в складі головуючого судді Ведяшкіної Ю.В. у справі за заявою ОСОБА_3, заінтересована особа Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області, про встановлення факту, що має юридичне значення

В С Т А Н О В И В:

07 червня 2017 року ОСОБА_3 звернулась до суду в порядку окремого провадження із заявою про встановлення факту її роботи під час Великої Вітчизняної Війни в період з 01.01.1943 року по 09.05.1945 року.

В обгрунтування заявлених вимог зазначила, що під час Великої Вітчизняної Війни, в період з 01.01.1943р. по 09.05.1945р., була змушена працювати у колгоспі, оскільки її батько ОСОБА_4 був мобілізований, а мати ОСОБА_5 була інвалідом другої групи і не могла працювати. Документи, що підтверджують факт її роботи в період війни у колгоспі не збереглися.

Факт її роботи в період з 01.01.1943р. по 09.05.1945р. можуть підтвердити свідки ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, які на той час були її сусідами, а також господарськими книгами в яких зазначені відомості про склад її родини.

Оскільки встановлення факту її роботи в період війни необхідно для реалізації права на пільги, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», тоді як Управлінням праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області відмовлено у встановлені їй статусу учасника війни, просила визнати факт її роботи під час Великої Вітчизняної Війни в період з 01.01.1943р. по 09.05.1945р.

Рішенням Новокаховського міського суду Херсонської області від 18 жовтня 2017 року заява задоволена, встановлено факт роботи ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, під час Великої Вітчизняної Війни, а саме в період часу з 01.01.1943р. по 09.05.1945р.

В апеляційній скарзі представник Управління праці та соціального захисту населення посилається на порушення судом норм матеріального і процесуального права і просить рішення суду скасувати і ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні заяви. При цьому посилається на те, що встановлення факту роботи заявнику необхідно для отримання статусу учасника війни, який дає право на відповідні пільги з оплати житлово-комунальних послуг та встановлення відповідної надбавки до щомісячних пенсійних виплат, а тому згідно встановленого порядку заявнику необхідно надати беззаперечні докази, документи, що підтверджують факт роботи в період війни з метою забезпечення поставок продукції для фронту, держави, а не просто факт роботи в своєму особистому господарстві. Надана заявником копія господарської книги за період 1943-1945р.р. не містить підтвердження щодо здійснення обов'язкових поставок сільськогосподарської продукції державі господарством в якому, за словами заявника вона працювала. Посилання заявника на покази свідків ОСОБА_6, 1950 року народження, і ОСОБА_8, 1947 року народження, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки за своїм віком не могли бути свідками подій, які відбувались в період 1943р. по 1945р.

Статтею 351 ЦПК України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», що набув чинності 15 грудня 2017 року, визначено, що судом апеляційної інстанції у цивільних справах є апеляційний суд, у межах апеляційного округу якого (території, на яку поширюються повноваження відповідного апеляційного суду) знаходиться місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.

Відповідно до п. 8 Розділу ХІІІ «Перехідні положення» цього Кодексу до утворення апеляційних судів в апеляційних округах їхні повноваження здійснюють апеляційні суди, у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується, а тому Апеляційний суд Херсонської області діє в межах повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Херсонського апеляційного суду в апеляційному окрузі.

Відповідно до пункту 9 розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України в редакції від 15.12.2017р. справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Заслухавши доповідача, перевіривши законність ухвали суду в межах визначених ст.367 ЦПК України, судом встановлені наступні обставини.

Суд першої інстанції встановив факт роботи ОСОБА_3 під час війни з 01.01.1943р. по 09.05.1945р. із тих підстав, що в архівах відсутні офіційні документи про роботу заявника, у інший спосіб факт її роботи встановити неможливо, а тому надані заявником інші письмові докази та письмові поясненнями свідків є належним підтвердження встановленого судом юридичного факту.

Проте такого висновку суд дійшов з порушенням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ч.1 ст. 3 ЦПК України (в редакції 2004р.) чинному на час розгляду справи, кожна особа в порядку, встановленому цим Кодексом, має право звернутися до суду із захистом своїх порушених прав чи невизнаних інтересів.

Окреме провадження, за визначенням ст. 234 вказаного Кодексу, це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення нею умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

В судовому порядку, згідно ст. 256 ЦПК України (2004р.), у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення немайнових чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Аналогічні норми передбачені ст.ст. 293, 294, 315 ЦПК України, в редакції від 15.12.2017р., чинній на час розгляду справи апеляційним судом.

Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п.1 постанови №5 від 31.03.1995р. «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих немайнових прав громадян, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ від 22.10.1993р. з наступними змінами і доповненнями, визначено правовий статус ветеранів війни, порядок його отримання.

Статтею 9 цього Закону встановлено, що особами, які належать до учасників війни вважаються особи, які в період Великої Вітчизняної Війни 1941-1945 років та війни 1945р. з імперіалістичною Японією працювали в тилу на підприємствах, в установах, організаціях, колгоспах, радгоспах, індивідуальних сільських господарствах, а спорудженні оборонних рубежів, заготівлі палива, продуктів, переганяли худобу, навчались у цей період у ремісничих, залізничних училищах, школах і училищах фабрично-заводського навчання та інших закладах професійно-технічної освіти, на курсах професійної підготовки або під час навчання в школах, вищих і середніх спеціальних навчальних закладах працювали в народному господарстві та на відбудові об'єктів господарського і культурного призначення.

Особам які народились до 31.12.1932р. включно і з поважних причин не можуть надати документи, що підтверджують факт роботи в період війни, статус учасника війни може бути встановлений за поданням відповідних комісій у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Особам, які народились після 31.12.1932р. статус «учасника війни» може бути встановлено лише за наявності документів та інших доказів, що незаперечно підтверджують факт роботи у період війни без рішень відповідних комісій.

Розгляд питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснюється відповідними комісіями органів соціального захисту населення, положення про які затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.1996р. № 458.

Згідно п.1 Типового положення про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасників війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженого Наказом Міністерства соціального захисту населення України 30.05.1996р. № 79, комісії розглядають питання щодо встановлення статусу учасника війни особам, які народилися до 31.12.1932р. включно і з поважних причин не можуть подати документи, що підтверджують факт роботи зокрема в період Великої Вітчизняної війни.

Пунктом 8 цього Положення передбачено, що у разі відсутності документів та інших доказів у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, пожежами, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями, визначеному в орієнтовному переліку поважних причин, що враховуються при відсутності необхідних документів заявника, наведеному в додатку 3, факт роботи в період війни підтверджується показаннями не менше двох свідків. Показання свідків оформлюються протоколом опитування свідків, що складається комісією за формою, наведеною у додатку 4.

Свідками можуть бути особи, які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (у тому числі колгоспі) або в одній системі, або в одному населеному пункті і мають документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Свідками можуть бути також особи, які підтверджують факт роботи заявника і мають документи (підтвердження) про факт свого перебування на підприємстві, в установі, організації, де працювала особа, про яку вони свідчать.

Крім того, свідками також можуть бути особи, які є ветеранами війни, статус учасника війни яким (про факт їх роботи за час, про який вони свідчать) встановлено показаннями свідків.

Показання свідків, які проживають на території інших держав колишнього СРСР, оформлюється у довільній формі з засвідченням підпису свідка в установленому законом порядку. Підтвердження факту роботи цих свідків є обов'язковим.

Питання щодо встановлення статусу учасника війни ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, не підлягає розгляду у зазначеному порядку, а наявність виконання робіт із заготівлі продуктів у тому числі і в індивідуальному господарстві має бути доведено документами, які незаперечно підтверджують факт такої роботи.

В січні та травні 2017р. ОСОБА_3 звернулась із заявою до УПСЗН м. Нова Каховка із проханням встановити їй статус «учасника війни» за відсутності офіційного підтвердження її роботи у період з 1943-1945 р.р.

В червні 2017р. заявник отримала письмову відповідь про відмову у встановленні статусу через ненадання документів чи інших доказів, які беззаперечно підтверджують факт її роботи у період війни. (а.с.8,9).

Як вбачається із змісту заяви, поданої у порядку окремого провадження, ОСОБА_3, 1936 року народження, просила встановити факт її роботи у період із 01.01.1943р. по 09.05.1945р. під час війни, посилаючись на відсутність у неї офіційного документу про підтвердження стажу роботи у цей період часу, необхідного для встановлення їй статусу учасника війни. При цьому заявник надала суду інші письмові докази, які вважала необхідними і достатніми для встановлення факту роботи у вказаний період.

Згідно відповіді Адміністрації міського округу Сокольський Нижньогородської області від 18.02.2016р. № 162-01-40-495, наданої на звернення ОСОБА_3, підтвердити стаж роботи заявника за період 1941-1945 р.р. не можливо через відсутність відповідних документів. Документи з особового складу працівників колгоспу «Белорусс» (с.Ново-Королі, с.Корчагово, с.Починки) Ковригинської сільради Сокольського району Іванівської області за період з 1941-1945 р.р. на зберігання до архіву не надходили.(а.с11)

На підтвердження того факту, що ОСОБА_3 під час війни в період з 1941 по 1945 р.р. працювала в колгоспі, надала копії погосподарських книг за 1936р. та 1943-1945р.р. Корчинської сільради Сокольського району Іванівської області, з яких вбачається, що родина заявниці, батько, мати, бабця були членами колгоспу «Перемога» мали господарство та мали здавали встановлені норми молока, м'яса та шерсті. В період з 1941-1945 р.р. родина заявниці були членами колгоспу «Бєлорус», мали земельні ділянки, насадження та корів, однак відомостей про те, що ОСОБА_3 працювала в колгоспі та виконувала роботу відсутні.

Письмові показання свідків, які на думку заявниці, підтверджують факт її роботи в період війни, складені в довільній формі, проте не засвідчені у встановленому законом порядку та відсутні відомості про факт їх роботи за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Крім того, ОСОБА_6, 1950 року народження, та ОСОБА_8, 1947 року народження, свідками вказаних подій не були, тоді як за замістом їх пояснень, вбачається, що про обставини роботи заявника у зазначений період свідки довідались зі слів своїх батьків.

Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області заперечуючи висновки суду першої інстанції щодо встановленого ним факту роботи заявниці в період 1943-1945 р.р. у домашньому господарстві посилається на те, що надані заявником письмові матеріали не є такими, які незаперечно підтверджують факт роботи ОСОБА_3, 1936 року народження, в період війни, як це передбачено приписами ст.9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ від 22.10.1993р., з наступними змінами і доповненнями.

Отже, має місце спір про право заявниці на одержання статусу учасника війни.

Враховуючи викладені обставини справи та норми матеріального права, що встановлюють підстави та порядок набуття статусу «учасника війни», а також прийняте суб'єктом владних повноважень УПСЗН в м. Н. Каховка рішення про відмову у наданні заявнику зазначеного статусу, набуття якого породжує юридичні наслідки тобто є підставою для виникнення права на отримання пенсії та додаткових соціальних пільг, а тому вбачається спір про право, який підлягає розгляду за правилами позовного провадження.

Оскільки суд першої інстанції наведені обставини справи не врахував та допустив помилку у застосуванні норм матеріального права і вимог процесуального законодавства, ухвалене судом рішення належить скасувати.

Відповідно до ч.4 ст.315 ЦПК України суд залишає заяву без розгляду, якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи.

Керуючись ч.4 ст.315, ст.ст. 367, 374, 377 ЦПК України, Апеляційний суд Херсонської області в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області задовольнити частково.

Рішення Новокаховського міського суду Херсонської області від 18 жовтня 2017 року скасувати.

Заяву ОСОБА_3, заінтересована особа Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області, про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без розгляду.

Роз'яснити ОСОБА_3 її право вирішення спору в порядку позовного провадження з урахуванням правил юрисдикції такого спору.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Повний текст постанови складено 27 лютого 2018р.

Головуючий __ Н.В.Орловська

Судді: __ О.В.Кутурланова

__ В.В.Майданік