Рішення № 72465851, 19.02.2018, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2018
Номер справи
817/192/18
Номер документу
72465851
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

19 лютого 2018 року м. Рівне №817/192/18Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В.,розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1 доРівненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, В С Т А Н О В И В:

.Ухвалою суду від 19.01.2018 відкрито спрощене позовне провадження в справі №817/192/18 за позовом ОСОБА_1 до Рівненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначено, що 04.12.2017 року вона звернулася до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про перерахунок призначеної пенсії, згідно довідки №2516/02-2017 від 07.06.2017 про складові заробітної плати, що видана Управлінням соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації. Листом №Х-57 від 12.12.2017 відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки відповідно до Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби. Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. При цьому, поділ таких сум здійснено відповідачем із розрахунку 1/12, що є абсолютно безпідставним заходом, оскільки пункту 4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016, чітко передбачає, що "матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період що перевищує календарний місяць, враховується в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді". За наведеного, позивач вважає відмову у перерахунку неправомірною, такою, що порушує її законні права та інтереси.

31.01.2018 до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, за змістом якого, суб'єкт владних повноважень заперечує проти задоволення позову. В обґрунтування відзиву зазначено, що позивач перебуває на обліку в Рівненському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про державну службу". Вказана пенсія була призначена згідно довідок про оклад, ранг та вислугу років №2516/02-26/17 від 07.06.2017 та довідки №2516/02-2017 від 07.06.2017. Згідно поданих довідок розміри грошових допомог були враховані із розрахунком 1/12. На обґрунтування цього, відповідач покликався на пункт 2 Порядку надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №500 від 08.08.2016, за яким державним службовцям матеріальна допомога може надаватися один раз на рік у розмірі середньомісячної заробітної плати на підставі особистої заяви, а тому суми матеріальної допомоги при їх врахуванні під час призначення пенсії мають бути розраховані шляхом поділу їх на 12 місяців. Також відповідач зазначив, що розмір премій у розрахунковому періоді становив 3740,26 грн., та був врахований в розмірі, що визначається шляхом ділення на наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 на кількість таких місяців, тобто на 13. Відповідно до чого був взятий в сумі 287,71 грн. За наведеного, відповідач вважає розрахунок правильним і законним, а тому просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Розглянувши у визначений частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України строк в письмовому провадженні позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Рівненському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області. Починаючи з 7 червня 2017 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" №889-VII від 10.12.2015.

04.12.2017 позивач звернулася до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про перерахунок призначеної пенсії, згідно довідки №2516/02-2017 від 07.06.2017 про складові заробітної плати, що видана Управлінням соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації (а.с.6).

В довідці №2516/02-2017 від 07.06.2017 визначено, що надбавки, премії та інші виплати ОСОБА_1 за період з 01.05.2016 по 31.05.2017, в частині виплат матеріальної допомоги, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць, становили: 2997,95 грн. - червень 2016 року, 2884,50 грн. - листопад 2016 року, 1848,00 грн. - грудень 2016 року, 6600,00 грн. - квітень 2017 року, а разом 13930,45 грн. Крім цього виплачувалась надбавка за інтенсивність праці: 861,50 грн. - в грудні 2016 року, 800,00 грн. - в січні 2017 року, 102,56 грн. - у квітні 2017 року та 128,20 грн. - у травні 2017 року, а разом 1892,26 грн. Уся сума разом - 15822,71 грн.

Листом №Х-57 від 12.12.2017 відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, покликаючись на те, що відповідно до Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби. Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді (а.с.9-10).

При цьому, відповідач зазначив, що для розрахунку пенсії позивача були взяті: 2000,00 грн. - посадовий оклад; 300,00 грн. - надбавка за ранг; 1000,00 грн. - надбавка за вислугу років (50 %); 287,71 грн.- премія та надбавка за інтенсивність, яка визначена наступним чином: (1848,00 грн. + 1892,26 грн.) : 13 = 287,71 грн.

Що стосується грошової та матеріальної допомоги, то її враховано наступним чином:

1) 5482,45 грн. : 12 місяців x 8 місяців = 3654,97 грн,

2) 6600:12 грн. : 12 місяців x 5 місяців = 2750,00 грн.,

3) (3654,97 грн. + 2750,00 грн.) : 13 місяців = 492,69 грн.

Тобто, відповідач суми, зазначені у відповідній колонці довідки, як такі, що нараховані за період, що перевищує календарний місяць (окрім премії в сумі 1848,00 грн. за грудень 2016 року) окремо за 2016 та за 2017 роки поділив на загальну кількість місяців у році і помножив на кількість місяців, які увійшли до розрахункового періоду, і в такий спосіб визначив так би мовити пропорційну частку виплати. І вже такий видозмінений розмір виплат, відповідач поділив на 13 місяців, тобто на розрахунковий для позивача період (довідка видана за період з 01.05.2016 по 31.05.2017).

І таким чином загальний розмір пенсії позивача визначений на рівні: 2000,00 грн. + 300,00 грн. + 1000,00 грн. + 287,71 грн. + 492,69 грн. = 4080,40 грн. х 60% = 2448,24 грн.

Не погоджуючись з таким розрахунком відповідача саме в частині застосування у розрахунку поділу сум на 12 календарних місяців, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Перевіряючи дії відповідача на відповідність вимогам частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

23.09.2016 набрала чинності постанова Кабінет Міністрів України №622 від 14.09.2016, якою затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб.

Пунктом 4 вказаного Порядку встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу, як державному службовцю пенсія призначена 07 червня 2017. Відповідно до цього, позивач на дату звернення за призначенням такого виду пенсії не могла мати 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд, якщо проводити обрахунок з 1 травня 2016 року.

Відповідно до цього, за правилами пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016, середньомісячна сума її виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) мала визначатися шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців, тобто на 13 місяців, позаяк з 01.05.2016 по 01.06.2017 пройшло саме 13 місяців.

При цьому, і матеріальна допомога і інші виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, за правилами вказаного Порядку, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

У довідці №2516/02-2017 від 07.06.2017 окремими рядками визначені суми виплат (матеріальної допомоги та премії, що нараховані за період, який перевищує календарний місяць), які виплачувались позивачу, а також визначено період за який вони виплачені.

Так, що стосується 2016 року, то загальна сума таких виплат склала 7330,45 грн., а період їх виплати травень-грудень 2016 року, тобто 8 місяців. Що стосується 2017 року, то загальна сума таких виплат склала 6600,00 грн., а період їх виплати січень-травень 2017 року, тобто 5 місяців. Відповідно, загальна сума виплат, нарахованих за період, що перевищує календарний місяць, за весь період: 13930,45 грн., а весь розрахунковий період складає 13 місяців.

Оскільки в довідці не обумовлено іншого, то вважати, що вказані суми не є сумами виплат за наявні місяці роботи - тобто за 8 місяців 2016 року та за 5 місяців 2017 року, а є сумами річних виплат, тобто за весь 2016 та весь 2017 рік, правових підстав немає.

За наведеного, суперечать вимогам Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 та критеріям обґрунтованості, добросовісності та розсудливості дії відповідача щодо використання для обчислення пенсії позивача, в частині належних їй сум грошової та матеріальної допомоги, формули, за якою загальна сума таких виплат ділиться на кількість місяців у році, потім множиться на відповідну кількість місяців розрахункового періоду, а потім знову ділиться на загальну кількість місяців розрахункового періоду.

Фактично з усіх виплат, вказаних в довідці № 2516/02-2017 від 07.06.2017, що видана Управлінням соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації (крім посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років), загальна сума яких 15822,71 грн., відповідачем лише середньомісячна сума премії в сумі 1848,00 грн. за грудень 2016 року та середньомісячна сума надбавки за інтенсивність, визначена шляхом ділення загальної суми цих виплати на наявні місяці роботи, тобто, на 13 місяців. Решта суми, визначена в інший, не передбачений законодавством спосіб, що призвело до нарахування позивачу пенсії у розмірі нижчому, ніж той на який вона фактично має право.

З урахуванням обов'язку суб'єкта владних повноважень діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, суд приходить до висновку, що підлягають до задоволення, як позовні вимоги ОСОБА_1 по визнання дій відповідача протиправними, так і про його зобов'язання провести з 07 червня 2017 року перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" з урахуванням всіх виплат, вказаних в довідці №2516/02-2017 від 07 червня 2017 року, що видана Управлінням соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації, шляхом ділення загальної суми цих виплат, а саме 15822,71 гри. на наявні місяці роботи, тобто, на 13 місяців з урахуванням раніше виплачених сум.

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 640,00 гривень.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 35709, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Рівненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Г.Мазепи 2, м.Здолбунів, 35705, код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 40373305) задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо неврахування в повному обсязі при обчисленні пенсії ОСОБА_1 сум виплат нарахованих за період, що перевищує календарний місяць.

Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести з 07 червня 2017 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням всіх виплат вказаних в довідці від 07 червня 2017 року № 2516/02-2017, що видана Управлінням соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації, шляхом ділення загальної суми цих виплат, а саме 15822,71 гривень на наявні місяці роботи, тобто, на 13 місяців, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з бюджетних асигнувань Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повне рішення суду складено 19 лютого 2018 року.

Суддя Друзенко Н.В.