
______________________
Справа № 520/14892/17
Провадження № 2-а/520/97/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.02.2018
Суддя Київського районного суду м. Одеси Бескровний Я.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Київського районного суду м. Одеси звернувся ОСОБА_1 з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси з 04.03.2009 отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
Відповідно до наказу прокурора Одеської області №677к від 30.04.2013 позивач звільнений з органів прокуратури 20.05.2013 за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
13.11.2017 позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси з заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку згідно до постанови Кабінету Міністрів України№657 від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
Листом Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 27.11.2017 №478/111-01 ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії з 01.10.2017 та виплаті без обмеження максимального розміру згідно постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», обґрунтувавши відмову тим, що Законом України «Про внесення змін та визнанням такими, втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.212.2014 №76-VII внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та ч. 18 викладено в такий редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». За приписами підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697- VII, який набрав чинності 15 липня 2015 року, визнано таким, що втратив чинність Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1. Положення частини 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом №1697- VII, а саме з 15 липня 2015 року. Згідно з частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697- VII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а останнім не визначено такого перерахунку.
Позивач вважає, що прийняте рішення є незаконним та таким, що порушує його права на соціальний захист, у зв'язку з чим, звернувся до суду із зазначеним позовом.
У судове засідання позивач не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. 19 лютого 2018 року до Київського районного суду м. Одеси від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання також не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу Київського районного суду м. Одеси від Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника управління та надійшов відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначено наступне.
14.10.2014 було прийнято Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII. Цей Закон визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України.
Статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» встановлено відповідне пенсійне забезпечення.
Згідно з п. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 5 розділу 3 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213- VIIІ, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України, «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Відповідач зазначив, що відповідно до вказаного Закону з 1 червня 2015 року призначення, перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не здійснюється.
Стаття 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014, яка регулює питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури мала набрати чинності з 25.04.2015 (через 6 місяців після опублікування цього Закону). Водночас, Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» щодо відтермінування набрання чинності» №335-VIIІ від 02.04.2015 на 15.07.2015.
Також, відповідач зазначив, що Пенсійний фонд України надсилав лист від 29.07.2015 №36543/02-12 до Міністерства соціальної політики України про підтвердження або спростування зазначеної позиції. Листом від 18.08.2015 №905/039/97-15 Міністерство надало відповідь, у якому повідомило про те, що Міністерство підтримує позицію Пенсійного фонду України викладену у Листі від №3643/02-12 щодо відсутності права працівників прокуратури на призначення пенсії відповідно до Закону №1697-VII з урахуванням положень пункту 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIIІ.
Таким чином, відповідач вважає дії управління правомірними та повністю відповідають нормам чинного законодавства.
Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч. 4 ст. 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію, яка призначена на підставі Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 1991 року зі змінами та доповненнями.
Пенсія призначена за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» № 657 від 30 серпня 2017 року, якою затверджено нові схеми посадових окладів працівникам органів прокуратури.
У зв'язку з набранням чинності зазначеної постанови Кабінету Міністрів України, позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою щодо проведення перерахунку пенсії з більшого заробітку згідно до постанови Кабінету Міністрів України№657 від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
Рішенням Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №478/ІІІ-01 від 27 листопада 2017 року позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку, так як Законом України «Про внесення змін та визнанням такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VII внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та ч. 18 викладено в такий редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». За приписами підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697- VII, який набрав чинності 15 липня 2015 року, визнано таким, що втратив чинність Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1. Положення частини 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом №1697- VII, а саме з 15 липня 2015 року. Згідно з частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697- VII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а останнім не визначено такого перерахунку.
Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
У відповідності до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Редакція зазначеної статті змінювалась.
Згідно з частиною першою статті 50-1Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-III) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до змін, внесених до вказаної правової норми згідно із Законами України від 08 липня 2011 року № 3668-VI, від 27 березня 2014 року № 1166-VII, від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, розмір пенсії у відсотковому відношенні до заробітної плати зменшено і незалежно від стажу роботи становить: з 01 жовтня 2011 року - 80%, з 01 квітня 2014 року - 70%, з 01 січня 2015 року - 60%.
При цьому в частині п'ятнадцятій статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакції Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яка діє до теперішнього часу) встановлено норму про те, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
За змістом пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом, однак якщо призначена раніше пенсія перевищує максимальний розмір, то її перерахунок не здійснюється до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.
Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1зазначеного Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
За вказаного, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом №3668-VІзміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (№ 21-348а13) та від 06 жовтня 2015 року (№21-2432/15).
З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VIIта втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII «Про прокуратуру».
Відповідно до частини тринадцятої статті 86 вказаного Закону пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Частиною двадцятою статті 86 Закону №1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Проте, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.
Положення пункту 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії та порушують вимоги ст.22 Конституції України і гарантоване право на нарахування позивачу і отримання пенсії за вислугу років.
Право на перерахунок пенсії надано позивачу відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-111, та не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило статті 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Таким чином, враховуючи вищевикладені норми законодавства та оцінюючи наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що вимоги ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 3, 9 , 72, 139, 241-246, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати без обмеження максимального її розміру.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок з 01 жовтня 2017 року та виплату ОСОБА_1 з розрахунку 90% від суми заробітної плати в розмірі зазначеному у постанові Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» з урахуванням фактично отриманих виплат і умов оплати, що існували на день звільнення ОСОБА_1 з роботи, без обмеження максимального розміру пенсії.
Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4-А, код ЄДРПОУ 41248812) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1) понесені судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Звернути рішення до негайного виконання в межах одного місяця.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя Бескровний Я. В.