
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2018 року (12 год. 30 хв.)Справа № 808/4175/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., за участю секретаря судового засідання Стратулат С.В., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (36020, м. Полтава, вул. Воскресенський узвіз, 7, код ЄДРПОУ 40358617) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Рітейл» (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд.25, кімната 207, код ЄДРПОУ 34604386) про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
28.12.2017 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (далі – позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Український Рітейл” (далі - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача до Державного бюджету України штраф у розмірі двадцяти трьох мінімальних заробітних плат у сумі 73600,00 грн., за виробництво, зберігання харчових продуктів на потужності, незареєстрованої відповідно до вимог Закону України “Про основні принципи та вимог до безпечності та якості харчових продуктів”.
Ухвалою суду від 02.01.2018 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 25.01.2018.
25.01.2018 розгляд справи відкладений до 22.02.2018.
22.02.2018 від представника позивача та від представника відповідача суду надійшли клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
В обґрунтування позову зазначено, що фрешмаркетом “Брусничка”, який проводить свою діяльність з обігу харчових продуктів за адресою: вул. Європейська, 66, м. Полтава, не проведена обов'язкова державна реєстрація таких потужностей відповідно до вимог Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, чим порушені вимоги: п. 1,3 ст. 25 Закону. Розмір штрафу за виробництво, зберігання харчових продуктів на потужностях, які незареєстровані відповідно до вимог цього Закону у розмірі двадцяти трьох мінімальних заробітних плат складає 73600,00 грн. Враховуючи зазначене, адміністративний позов просить задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача надав суду відзив та заперечив проти позову. У відзиві вказує, що реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу. Підприємство має такий експлуатаційний дозвіл. Крім того, позивачем здійснено реєстрацію потужностей, про що свідчить відповідний запис у Реєстрі.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На підставі викладеного, враховуючи неявку всіх учасників справи, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
На підставі приписів частини 13 статті 10 та частини 4 статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
З’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі наказу №801 від 05 грудня 2017 року, з 13 грудня 2017 року до 14 грудня 2017 року комісією у складі в.о. начальника відділу безпечності харчових продуктів Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області ОСОБА_1 та головного спеціаліста відділу безпечності харчових продуктів Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області ОСОБА_2 було проведено планову перевірку потужності товариства з обмеженою відповідальністю “Український рітейл” - фрешмаркету “Брусничка”, який розташований по вул. Європейська,66 у м.Полтава (а.с.20, 21).
В ході перевірки встановлено, що фрешмаркетом “Брусничка”, який веде свою діяльність з обігу харчових продуктів за адресою: вул..Європейська,66, м.Полтава, не проведена обов'язкова державна реєстрація таких потужностей відповідно до вимог Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, чим порушені вимоги: п. 1,3 ст. 25 Закону.
Викладені вище обставини відображені в акті складеному за результатами проведення планового заходу державного контролю стосовно додержання операторами ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами № 19 від 15.12.2017 (а.с.22-30).
Відповідачем в акті перевірки зазначено, що пояснення щодо перевірки будуть надані у строки відповідно до діючого законодавства, зауважень та заперечень щодо дій перевіряючих не має.
Відповідно до ч.2 ст.65 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів” протокол про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, за результатами здійснення заходу державного контролю мають право складати головні державні інспектори або їх заступники.
Позивачем 15 грудня 2017 року складений протокол про правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.
Примірник протоколу відповідач отримав 15 грудня 2017 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача (а.с.31-32).
Факти порушень відповідачем законодавства також встановлені у протоколі.
Відповідальність операторів ринку за порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів визначена у ст.64 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”.
Згідно з п.п. 2 ч.1 ст. 64 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, оператори ринку в разі порушення вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів несуть відповідальність в межах діяльності, яку вони здійснюють за виробництво, зберігання харчових продуктів на потужностях, які незареєстровані відповідно до вимог цього Закону, - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб - у розмірі від двадцяти трьох до тридцяти мінімальних заробітних плат.
З 01 січня 2017 року розмір мінімальної заробітної плати становить 3200 гривень 00 копійок, що вказано у ст.8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік”.
Таким чином, розмір штрафу за виробництво, зберігання харчових продуктів на потужностях, які незареєстровані відповідно до вимог цього Закону у розмірі двадцяти трьох мінімальних заробітних плат складає 73600,00 грн.
Враховуючи зазначене, позивач просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 73600,00 грн. за виробництво, зберігання харчових продуктів на потужності, незареєстрованої відповідно до вимог Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд виходить із наступного.
Відповідно до п.п.1-п.п.6 ч.1 ст.9 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, під час здійснення державного контролю державні інспектори мають право: безперешкодного доступу без попередження до потужностей під час роботи таких потужностей; здійснювати інспектування будь-яких будівель, транспортних засобів, тимчасових та інших потужностей, випробувальних лабораторій, що розміщуються на потужностях і мають відношення до виробництва та/або обігу харчових продуктів; проводити державний аудит постійно діючих процедур, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках; інспектувати і відбирати зразки об'єкті санітарних заходів; перевіряти документи щодо виконання операторами ринку вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів і отримувати їх копії; проводити оцінку результатів лабораторних досліджень (випробувань) зразків об'єктів санітарних заходів для цілей державного контролю.
Відповідно до ч. 1 та п.п. 4 ч. 2 ст. 20 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, оператори ринку відповідають за виконання вимог, законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів у межах діяльності, яку вони здійснюють.
Оператори ринку зобов'язані: реєструвати потужності у випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з ст. 25 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, державній реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу.
Не підлягає державній реєстрації як окрема потужність транспортний засіб, що використовується оператором ринку у зв'язку з експлуатацією іншої належної йому зареєстрованої потужності або потужності, на яку видано експлуатаційний дозвіл. Транспортні засоби, що використовуються оператором ринку виключно для перевезення харчових продуктів, яке не пов'язане з експлуатацією належної йому зареєстрованої потужності або потужності, на яку видано експлуатаційний дозвіл, підлягають кумулятивній державній реєстрації, для якої подається одна заява (незалежно від кількості відповідних транспортних засобів) та за результатами якої присвоюється один особистий реєстраційний номер. Транспортний засіб, що використовується як потужність з реалізації харчових продуктів кінцевим споживачам, підлягає державній реєстрації як окрема потужність.
Оператор ринку має право розпочати виробництво та/або обіг харчових продуктів за принципом мовчазної згоди, якщо:
державна реєстрація не була здійснена протягом 15 робочих днів після отримання заяви про таку реєстрацію та при цьому не було надто письмове обґрунтування компетентного органу про неможливість такої реєстрації або про необхідність продовження строку проведення реєстрації;
державна реєстрація не була здійснена протягом 15 робочих днів після отримання письмового обґрунтування компетентного органу щодо причин продовження строку проведення реєстрації.
Суд вважає за необхідне зазначити, що на день проведення перевірки відповідна заява про державну реєстрацію потужності вже знаходилася у ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області. Зазначена заява була подана до ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області 30 листопада 2017 року, про що свідчить відповідна відмітка на Заяві із зазначенням вхідного номеру та дати, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до розділу III Порядку проведення державної реєстрації потужностей ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.02.2016 №39, державна реєстрація потужності здійснюється територіальним органом компетентного органу протягом 15 робочих днів після отримання заяви оператора ринку про таку реєстрацію. Отже, станом на день проведення перевірки у ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області вже була зареєстрована заява віл відповідача щодо проведення державної реєстрації потужностей торгового об’єкту відповідача. Крім того, відповідно до даних Державного реєстру операторів ринку, інформація щодо занесення у єдину базу та присвоєння індивідуального особистого номеру була розміщена у відкритому доступі вже 19.12.2017.
Крім того, діючим законодавством, не зазначено порядок дій операторів ринку щодо реєстрації (перереєстрації) торгових об’єктів відповідно до Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, які почали своє функціонування до введення в дію Порядку проведення державної реєстрації потужностей ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.02.2016 №39, конкретних строків щодо реєстрації потужностей у законодавстві не міститься.
Суд зазначає, що відповідно до ч.1. ст. 25 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів” державній реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу.
Частиною 3 статті 25 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, встановлено, що не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку роботи потужності оператор ринку зобов’язаний подати (надіслати) до територіального органу компетентного органу заяву про державну реєстрацію потужностей, в якій зазначаються найменування, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, місцезнаходження або прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), місце проживання оператора ринку, назва (опис) потужності, її адреса, заплановані види діяльності та перелік харчових продуктів, виробництво та/або обіг яких планується здійснювати, вид оператора ринку за класифікацією суб’єктів господарювання, визначеною Господарським кодексом України (суб’єкт мікро-, малого, середнього або великого підприємництва).
Однак, товариство з обмеженою відповідальністю “Український Рітейл” почало свою діяльність ще до впровадження дії вищезазначеної норми Закону. Також, у зазначеному законодавчому акті відсутні посилання на будь – яку процедуру та строки щодо здійснення реєстрації вже діючого торгового об’єкту, а міститься імперативна норма щодо необхідності реєстрації об’єкту, який тільки планується відкрити.
Враховуючи вищевикладене, відповідач 20 липня 2017 року звернувся до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів з листом №677 від 20.07.2017 з проханням надати роз’яснювальну інформацію щодо проведення додаткової державної реєстрації потужностей, зареєстрованих у період часу 2008 – 2015 роки.
Відповіддю №602-1121-19 щодо надання інформації Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надала інформацію в якій запропоновано здійснити державну реєстрацію, без прив’язки до часу.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у відповідача є експлуатаційний дозвіл № 36000/19/58 від 20.03.2012, виданий ДЗ «Полтавська міська санітарно-епідеміологічна станція» (а.с.58).
Враховуючи, що ст. 25 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів” передбачено, що реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу, однак відповідач з метою усунення конфлікту з позивачем та у межах норм діючого законодавства вчинив державну реєстрацію потужностей, як пропонував позивач, хоча даний документ не є обов’язковим за наявності у відповідача експлуатаційного дозволу Крім того, відповідач почав свою діяльність у м. Полтава ще у 2011 році, ще до нової редакції Закону, а саме ч. 3 статті 25 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, в якій зазначено, що державну реєстрацію потужностей слід проводити не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку роботи потужностей.
Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Керуючись ст.ст.9, 139, 243-246 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволені адміністративного позову Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (36020, м. Полтава, вул. Воскресенський узвіз, 7, код ЄДРПОУ 40358617) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Рітейл» (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд.25, кімната 207, код ЄДРПОУ 34604386) про стягнення штрафу відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 28.02.2018.
Суддя Ю.В. Калашник