
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2018 року м.Житомир справа № 806/408/18
категорія 12.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Добровольська Н.А. ,
за участю: представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Іваненка М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Житомирського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, стягнення невиплаченої ндексації грошового забезпечення,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
-Визнати протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України щодо не виплати індексації грошового забезпечення.
-Зобов"язати Житомирський обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.08.2017.
-Зобов"язати Житомирський обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України надати йому довідку з помісячним розрахунком індексації та базового місяця за період з 01.01.2016 по 31.08.2017.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що в порушення вимог чинного законодавства у період з 01.01.2016 по 31.08.2017 відповідач не здійснював індексацію грошового забезпечення та не виплачував належні йому суми. Звернувшись до віповідача із заявою про видачу довідки про нараховану та виплачену йому індексацію грошового забезпечення та про нарахування та виплату індексації за вказаний період, такої довідки не отримав, виплату індексації не здійснено. Вважає дії відповідача щодо невиплати йому індексації та невидачі довідки неправомірними, тому звернувся до суду.
Ухвалою від 29.01.2018 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі з викликом сторін та призначено судове засідання на 20.02.2018 .
Представник позивача в судове засідання з"явився, позов підтримав у повному осбязі та просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову у повному обсязі з мотивів, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву. В обгрунтування відзиву зазначив, що у 2016 році відбулося збільшення грошового забезпечення військовослужбовців. У зв"язку з цим, на виконання вимог телеграми Міністра оборони України від 31.12.2015 №248/3/9/1150 щодо збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, Департаментом фінансів Міністерства оборони України були доведені до військових частин роз"яснення від 04.01.2016 №248/3/9/1/2, згідно яких, у зв"язку із внесенням змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", згідно яких індексацію грошового забезпечення військовослужбовців слід не нараховувати до окремого роз"яснення. Вважає, що у даному випадку відсутні правові підстави для визнання дій Житомирського ОВК по невиплаті індексації грошового забезпечення протиправними, оскільки відповідач, відповідно до Інструкції №260 виконував роз"яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/2. Тому, просить у позові відмовити за безпідставністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити, з огляду на наступне.
Встановлено, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах України на посаді начальника центру автоматизованих засобів управління Житомирського обласного військового комісаріату.
Протягом 2016 - 2017 років грошове забезпечення позивачу виплачувалось в різних розмірах у зв'язку із змінами в порядку його нарахування.
Наказом Командуючого Сухопутних військ Збройних Сил України від 08.08.2017 №263, відповідно до ч.8 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", позивача було звільнено з військової служби у запас за станом здоров"я.
Наказом військового комісара Житомирського ОВК від 31.08.2017 №190 ОСОБА_3 виключено зі списків Житомирського ОВК з 31.08.2017 (а.с. 12).
З наявного у матеріалах справи грошового атестату НОМЕР_2 та наказу про виключення позивача зі списків Житомирського ОВК вбачається, що індексація позивачу у період з не виплачувалася і заборгованості по ній не зазначено.
Також з матеріалів справи вбачається, що 18.12.2017 позивач звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату із заявою, у якій просив надати довідку про суми помісячно нарахованої та фактично не виплаченої індексації грошового забезпечення із зазначенням базового місяця за період з 01.01.2016 по 31.08.2017. У разі не виплати належним сум індексації грошового забезпечення просив за вказаний період її виплатити. (а.с.10)
Водночас, як встановлено в ході розгляду справи такої довідки позивачу не надано та індексацію не виплачено.
Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку діям відповідача, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Абзацом 2 частини 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Як встановлено в ході розгляду справи, позивачу за період з 01.01.2016 по 31.08.2017 не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення.
Відповідачем вказаний факт не заперечується. При цьому обґрунтовуючи правомірність своїх дій посилається на роз"яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/2 вимоги телеграми Міністра оборони України від 31.12.2015 №248/3/9/1150.
З приводу наявності у позивача права на проведення індексації його доходів, суд зазначає наступне.
Так, згідно ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-ХІІ (у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів. (ст.9 Закону)
Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників. визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078).
Згідно п. 6 Порядку Проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, - виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; 4) Індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету; 6) індексація стипендій особам, які навчаються, провадиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються і т.д.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік .
В контексті наведеного суд відмічає, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Тобто, сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.
Щодо посилань відповідача на роз"яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/2 та телеграму Міністра оборони України від 31.12.2015 №248/3/9/1150, то суд вважає ці доводи безпідставними, оскільки відповідно до п.14 Порядку № 1078 роз'яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики. Крім того, слід зазначити, що вказані роз"яснення і телеграма не є нормативно-правовими актами, тому судом до уваги не приймаються.
Про те, як вже зазначалося, позивачу за період з 01.01.2016 по 31.08.2017 не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що свідчить не про неправомірність дій відповідача, а про протиправну бездіяльність, оскільки будь-які дії стосовно вказаних виплат, ним не вчинялися.
За таких підстав, не нарахування та не виплата позивачу індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 31.08.2017 є протиправною.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні у цій частині підлягають задоволенню шляхом саме визнання протиправною бездіяльність Житомирського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_3 індексації грошового забезпечення.
Оскільки індексація грошового забезпечення не була проведена у встановлений Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" строк, що є порушенням права позивача, тому суд вважає за необхідне зобов"язати Житомирський обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_3 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.08.2017.
Що стосується позовних вимог про зобов"язання Житомирський обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України надати йому довідку з помісячним розрахунком індексації та базового місяця за період з 01.01.2016 по 31.08.2017.
Матеріали справи свідчать, що 18.12.2017 позивач звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату із заявою, у якій просив надати довідку про суми помісячно нарахованої та фактично не виплаченої індексації грошового забезпечення із зазначенням базового місяця за період з 01.01.2016 по 31.08.2017. У разі не виплати належним сум індексації грошового забезпечення просив за вказаний період її виплатити.
Відповідачем в судовому засіданні не заперечувалося, що така довідка у відповідь на заяву позивача, не надавалася.
Оскільки в ході розгляду справи підтверджено наявність права позивача на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за 01.01.2016 по 31.08.2017 та встановлено бездіяльність відповідача щодо такої виплати, суд вважає за можливе зобов"язати Житомирський ОВК надати ОСОБА_3 довідку з помісячним розрахунком індексації та базового місяця за період з 01.01.2016 по 31.08.2017.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач в ході розгляду справи не довів правомірність своїх дій, а відтак позов обґрунтований та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Житомирського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_3 індексації грошового забезпечення.
Зобов"язати Житомирський обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України (10001, м.Житомир, вул.С.Параджанова,4, код ЄДРПОУ 07873079) нарахувати та виплатити ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, інд.код НОМЕР_1) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.08.2017.
Зобов"язати Житомирський обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України (10001, м.Житомир, вул.С.Параджанова,4, код ЄДРПОУ 07873079) надати ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, інд.код НОМЕР_1) довідку з помісячним розрахунком індексації та базового місяця за період з 01.01.2016 по 31.08.2017.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 26 лютого 2018 року