Рішення № 72461055, 26.02.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
806/125/18
Номер документу
72461055
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2018 року м. Житомир справа № 806/125/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначені ОСОБА_1 пенсії за віком на умовах, визначених ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на п'ять років, як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіологічного контролю і станом на 1 січня 1993 року проживав у цій зоні не менше чотирьох років;

- зобов'язати Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянуту подану ОСОБА_1 заяву про призначення пенсії позивачу зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додані до неї документи та прийняти відповідне рішення з урахуванням того, що ОСОБА_1 належить до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та має право на користування пільгами (в тому рахунку і правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років з 04.01.2018 року), встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В обґрунтування позову зазначає, що відмова у призначені йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку з тих підстав, що Чорнобильське посвідчення потерпілого 4 категорії видане йому Малинською РДА, а не обласною державною адміністрацією, є протиправною, так як у період з 26.04.1986 і по даний час він проживає в м. Малині, 10.10.1993 йому було видане посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю у 1986-1992 року 4 категорії серії НОМЕР_2.

Ухвалою від 26.01.2017 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

09.02.2018 відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву (а.с. 23-24), в якому просив з задоволенні позовних вимог відмовити з тих підстав, що посвідчення позивачу видане не уповноваженим на те органом, що не дає права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач з14.12.2017 вернувся до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку.

Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом № 7506/03.2 від 21.12.2017 (а.с. 12) відмовило позивачу в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку посилаючись на те, що посвідчення потерпілого 4 категорії серії НОМЕР_2 від 10.10.1993 року видано Малинською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією, та запропоновано надати посвідчення, видане на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ), визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення та передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058), пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Статтею 44 Закону №1058 визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням з спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Перелік документів, що подаються до органу пенсійного фонду для призначення пенсії визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846), з урахуванням змін внесених постановою Правління Пенсійного фонду України від 15.10.2009 року №23-1 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2009 року за №1050/17066).

Відповідно до пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до заяви про призначення пенсії за віком додаються, крім іншого, документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Згідно п. 4.2 вказаного Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів.

З наведеного слідує, що для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач зобов'язаний подати пенсійному органу документ, який засвідчують особливий статус особи (посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи), а відповідач перевірити належне оформлення наданого документа.

Позивачем відповідачу було надане посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992р. (категорія 4) серії НОМЕР_2 (а.с.10), видане 10.10.1993 ОСОБА_1 Малинською районною державною адміністрацією.

В статті 65 Закону №796-ХІІ, в редакцій, яка діяла на момент видачі позивачу вказаного посвідчення, вказано:

"1. Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам.

2. При зміні категорії посвідчення підлягає заміні.

3. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

4. Видача посвідчень провадиться Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС України, Радою Міністрів Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України."

Ні вказаним Законом, ні Постановою КМ України N 501 від 25.08.1992 "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не було передбачено право районних державних адміністрацій видавати посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Таким чином посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992р. (категорія 4) серії НОМЕР_2 (а.с.10), видане 10.10.1993 ОСОБА_1 Малинською районною державною адміністрацією, оформлене неналежним чином і, відповідно, не є документом, що підтверджують статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому суд приходить до висновку, що відмова відповідача в призначенні пенсії вчинена відповідно до вимог частини 2 ст. 2 КАС України.

Той факт, що позивач у період з 26.04.1986 і по даний час він проживає в м. Малині ніяким чином не свідчить про те, що ним для призначення пенсії булв наданий оформлений належним чином документ, що підтверджують статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, номер НОМЕР_1) до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, м. Коростень, Житомирська обл., 11500, код 37909216) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк