
Справа № 489/4703/17
Номер провадження 2/489/597/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2018 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі:
головуючого - судді Тихонової Н.С.,
секретар судового засідання - Сироватка Т.О.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених державних коштів,
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2017 року Департамент праці та соціального захисту населення ММР звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених державних коштів. Свої вимоги мотивували тим, що відповідачка перебувала в Департаменті на обліку та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям. Проте при проведенні перевірки щодо достовірності даних, зазначених відповідачкою у декларацій про доходи та майновий стан було встановлено, що останньою при зверненні до позивача за отриманням допомоги було подано недостовірні дані, а саме нею не було зазначено про припинення підприємницької діяльності чоловіка, через що неправомірно було призначено допомогу та виникла переплата державних коштів по виплаті вищезазначеної допомоги в сумі 41 546 грн. 09 коп.
Посилаючись на вищевикладене, позивач, з урахуванням частини повернутих коштів, просив стягнути з відповідачки суму надміру отриманої державної допомоги малозабезпеченим сім’ям в розмірі 39 459 грн.31 коп.
Представник позивача в судовому засіданні уточнені вимоги підтримав.
Відповідачка позов не визнала, посилаючись на відсутність її вини у змісті довідок, виданих компетентними органами - ДПІ.
Дослідивши надані докази, вислухавши сторін, суд встановив таке.
З матеріалів справи вбачається, що 28.03.2016 р. ОСОБА_2 звернулась до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
При зверненні за отриманням вищезазначеної державної допомоги ОСОБА_2 також було подано Декларацію про доходи та майновий стан, в якій відповідачка зазначила, що інших доходів крім пенсії не має. Крім того нею були подані довідки ДПІ про відсутність доходів у її чоловіка за підприємницькою діяльністю - ОСОБА_3
На підставі поданої відповідачкою заяви та декларацій про доходи та майновий стан згідно Рішення Управління соціальних виплат та компенсацій Ленінського району від 30.09.2016 р. ОСОБА_2 було призначено виплату соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям на період з 01.09.2016 р. по 26.02.2017 р. в розмірі 2 931 грн. 69 коп., та з 27.02.2017 р. по 28.02.2017 р. в сумі 3 181 грн. 69 коп.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Порядок призначення та виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250.
Згідно із пунктами 2, 3 Порядку соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
В результаті перевірки достовірних даних наданих при призначенні державних соціальних допомоги в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було встановлено, що чоловік заявниці, ОСОБА_3, припинив підприємницьку діяльність ще 15.07.2014 р. Тобто ОСОБА_2 недостовірно вказала дані щодо працевлаштування чоловіка ( фізична особа-підприємець), через що не мала права отримувати державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям відповідно до заяв №1/775 від 28.03.2016 р. та №1/3328 від 30.09.2016 р. за тих підстав, за яких їй її було призначено.
Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно з абзацом другим пункту 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що у діях відповідачки був відсутній умисел на подання недостовірної інформації, навпаки вона надала позивачу офіційні довідки, видані ДПІ , з яких вбачається що її чоловік не отримував дохід, але не зазначено про припинення його підприємницької діяльності. Зміст цих довідок не дає підстав вважати що відповідачем будь-що навмисно приховувалось.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що відсутні підстави для стягнення з відповідача отриманих нею коштів, оскільки в її діях відсутній умисел на подачу недостовірної інформації та позивачем не спростовується сам факт набуття сім`єю відповідача статусу малозабезпеченої та такої, що потребує матеріальної допомоги .
Керуючись ст. ст. 4, 19, 141-142, 200, 263-265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених державних коштів – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Миколаївської області шляхом подачі апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Миколаєва протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено 27.02.2018 р.
Суддя Н.С. Тихонова