
Справа № 645/4587/17
Провадження № 2/645/436/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2018 року місто Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Горпинич О.В.
секретар судового засідання – Погрібняк А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Харкові цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
в с т а н о в и в:
Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (далі - Управління) звернулось до Фрунзенського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів сплаченої грошової допомоги в сумі 15049,39 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні як одержувач щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Дана допомога призначається на підставі постанови КМУ від 01.10.2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово- комунальних послуг», якою затверджений Порядок надання вказаної допомоги. Допомога призначається внутрішньо переміщеним особам , які перебувають на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Пунктом 6 Порядку призначення передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення АТО та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. ОСОБА_1 за її заявами призначалась допомога: на період з 04.03.2015 року по 03.09.2015 року; з 10.10.2015 року по 09.04.2016 року. В своїх заявах відповідач зазначала, що в неї та членів її сім'ї не має житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення АТО та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення. Управлінням була проведена перевірка наявності у ОСОБА_1 та членів її сім'ї житлових приміщень, та було встановлено, що ОСОБА_1 має у власності з 21.07.2015 року 1-кімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_1, про яку всупереч своїми обов'язкам не повідомила. У зв'язку із зазначеним Управління припинало ОСОБА_1 виплачувати соціальні виплати як внутрішньо переміщеній особі та повідомило ОСОБА_1 про необхідність повернення до державного бюджету неправомірно отриманих коштів, які останні згідно її особистої заяви від 20.03.2017 року зобов'язалась повернути частинами. Враховуючи, що до цього часу ОСОБА_1 кошти не повернула, Управління просить суд з стягнути з останньої неправомірно отримані кошти з державного бюджету.
Ухвалою суду від 20.10.2017 року провадження по справі відкрито та призначено справу до судового розгляду.
03.11.2017 року від відповідача ОСОБА_1 до матеріалів справи надійшли заперечення на позовну заяву, в яких вона вказує, що дійсно з 21.07.2015 року на її ім'я зареєстрована однокімнатна квартира в м. Харкові за адресою: м. Харків, вул. Велозаводська, 37/256, проте вказана квартира знаходиться в новобудові АТ "Трест Жилстрой - 1", в якій лише з листопада 2017 року почали подавати воду та опалення, тобто лише з вказаного періоду квартира стала придатною для проживання, та фактично з листопада 2015 року ОСОБА_1 з сім'єю почали там мешкати. Відповідач зазначає, що згідно п. 6 Порядку, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення АТО та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану. На підтвердження того, що вказаною квартирою вона почала користуватись з листопада 2015 року, відповідач посилається на те що саме з цього часу вона почала сплачувати послуги, на підтвердження чого надала до матеріалів справи наявні копії квитанції та відповідей з різних установ. Крім того, відповідач в запереченнях вказувала, що нею були направлені запити до АТ "Трест Жилстрой - 1" з метою встановлення коли введено в експлуатацію секцію Ж будинку № 37 по вул. Велозаводській в м. Харкові та коли житло стало придатним до проживання та почали нараховувати плату за користування послугами, проте відповіді не отримала. Враховуючи викладене, відповідач, просила суд частково відмовити позивачу в позові, та перерахувати суму коштів сплаченої грошової допомоги, які підлягають стягненню, з 01.11.2015 року до 01.03.2016 року, а не з 01.08.2015 року.
06.11.2017 року судом було направлено запит до АТ "Трест Жилстрой -1", відповідь на який надійшла до матеріалів справи 11.12.2017 року.
25.01.2018 року відповідачем надано письмові докази в обґрунтування заперечень, які приєднані судом до матеріалів справи.
В судовому засіданні представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі з підстав вказаних у позовній заяві та просив суд їх задовольнити.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 позов визнала частково, вказувала, що стягненню з нею підлягає сума коштів сплаченої грошової допомоги з 01.11.2015 року по 01.03.2016 року, а не з 01.08.2015 року, в іншій частині позовних вимог просила відмовити в задоволенні позову, з підстав вказаних у запереченнях на позовну заяву.
Суд, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази докази, вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, дійшов висновку, що вимоги за позовною заявою є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст.ст.1, 2 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»(далі Закон від 20.10.2014 № 1706-VI) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначається Порядком затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N 505 (далі Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців. Грошова допомога виплачується шляхом перерахування на поточний рахунок, відкритий відповідно до цього Порядку безоплатно в установі уповноваженого банку.
Згідно з п. 3 Порядку грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї.
В п. 5 Порядку визначено, що для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку. У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, ім'я та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий, або документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної фіскальної служби і мають відмітку в паспорті); зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування); наявність у будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; інформація про наявність житла, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції; наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює.
04.03.2015 року ОСОБА_1 подала заяву для отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних.
Рішенням від 10.03.2015 року ОСОБА_1 та членам її сім'ї призначено допомогу переміщеним особам на період з 04.03.2015 року по 03.09.2015 року.
10.10.2015 року ОСОБА_1 знову подала заяву для отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних.
Рішенням від 20.10.2015 року ОСОБА_1 та членам її сім'ї призначено допомогу переміщеним особам на період з 10.10.20155 року по 09.04.2016 року.
У вказаних заявах від 04.03.2015 року та 10.10.2015 року ОСОБА_1 зазначала, що члени сім'ї не мають у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та ведення антитерористичної операції.
В порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат, Управлінням була проведена перевірка наявності у ОСОБА_1 та членів її сім'ї житлових приміщень розташованих в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення АТО та населенні пункти, що розташовані на ланії зіткнення.
Згідно з Довідкою з Державного реєстру прав на нерухоме майно та реєстр прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, було встановлено, що згідно зі Свідоцтва про право власності, серія та номер: 40939591, виданого 21.07.2015 року Реєстраційною службою Харківського міського управління юстиції, ОСОБА_1 має у власності 1-кімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_1.
В п. 11 Порядку зазначено, що уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
03.03.2016 року Управлінням прийнято рішення про призупинення виплат щомісячної адресної грошової допомоги ОСОБА_1 для з'ясування інформації про наявність нерухомості та направлено листа з вимогою надати пояснення з вищезазначеного факту.
20.03.2017 року ОСОБА_1 надала Управлінню письмову заяву, в якій вказала, що дійсно 21.07.2015 року на її ім'я зареєстрована однокімнатна квартира АДРЕСА_2, розташована у новострої, в якій вода та опалення були включені у листопаді 2015 року, та фактично вона з родиною почали мешкати у зазначеній квартирі з лютого 2016 року. ОСОБА_1 вказує, що на момент звернення до Управління вона з родиною не мала де мешкати, після початку мешкання у власній квартирі, вона більше виплати не отримувала та зазначила, що після отримання відомостей з якого періоду вона з родиною мешкає у власній квартирі, поверне зайво отримані кошти частинами.
Управління вказує, що у зв'язку із тим, що з 01.08.2015 року ОСОБА_1 не мала права на отримання грошової допомоги, 20.03.2017 року Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногріського району Харківської міської ради, скасовано рішення від 10.03.2015 року (в частині призначення з 01.08.2015 року) щодо призначення виплати допомоги переміщеним особам на проживання, рішення від 22.05.2015 року щодо перерахунку виплати допомоги переміщеним особам на проживання (в частині перерахунку з 01.08.2015 року), рішення від 20.10.2015 року щодо продовження виплати допомоги переміщеним особам на проживання з 10.10.2015 року по 09.04.2016 року в зв'язку з несвоєчасним повідомленням про обставини, що впливають на отримання адресної допомоги та надання недостовірної інформації стосовно наявності у володіння житлового приміщення, розташованого за межами зони АТО.
У зв'язку з наданням відповідачем недостовірної інформації, Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради були надміру нараховані кошти за період з 01.08.2015 року по 31.03.2015 року в сумі 15049,39 грн.
В своїх запереченнях відповідач посилається на те, що дійсно право власності на квартиру АДРЕСА_3 зареєстроване на неї з 21.07.2015 року, проте, у зв'язку із тим, що квартира знаходиться в новобудові, придатною для проживання вона стала тільки з листопада 2015 року, коли в неї почали подавати воду та опалення, та саме з листопада 2015 року позивач зі своєю родиною почали в ній мешкати. У зв'язку із чим, відповідач вважає, що кошти сплачені як грошова допомога внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, повинні бути повернуті за період з 01.11.2015 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В обґрунтування того, що квартира АДРЕСА_3 стала придатною для проживання з листопада 2015 року та саме з цього часу відповідач з сім'єю в ній оселилися, відповідач приєднала до матеріалів справи копії квитанцій за квартплату за листопад 2015 року, грудень 2015 року; з наданого Договору № 172/6561 про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води між КП "ХТМ" та ОСОБА_1 вбачається, що він укладений 01.11.2015 року; з листа КП "Харківводоканал" №ЗПУ/90/1-17.01.02-05 від 08.09.2017 року на ім'я ОСОБА_1 вбачається, що особовий рахунок відкритий на її ім'я за адресою: АДРЕСА_1 - 01.10.2016 року та з цього часу здійснено нарахування послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення.
Також, відповідачем до матеріалів справи приєднано лист ДП ЖКК ВАТ "Житлобуд - 1" № 12 від 24.01.2018 року, згідно якого повідомлено, що подача холодної води в житловий будинок по вул. Велозаводській, 37, згідно з Договором з КП "Харківводоканал" почала здійснюватись з 26.07.2016 року на секції А, Б, В, Г, Д, Є, Ж. З 01.09.2016 року були відриті особові рахунки на мешканців житлового будинку № 37, секції А, Б, В, Г, Д, Є, Ж. Для виконання мешканцями ремонтних робіт в квартирах надавалась привозна вода, яка закачувалась насосами в квартири з 10.03.2015 року.
Суд критично ставиться до тверджень відповідача, що її квартира № 256 будинку № 37 в м. Харкові до листопада 2015 року була непридатна до проживання через відсутність водопостачання, оскільки з вищевказаної відповіді вбачається, що подача холодної води в житловий будинок по вул. Велозаводській, 37, згідно з Договором з КП "Харківводоканал", почала здійснюватись з 26.07.2016 року на секції А, Б, В, Г, Д, Є, Ж, проте відповідач неодноразово вказувала, що переїхала до своєї квартири у листопаді 2015 року, тобто до укладення договору з КП "Харківводоканал".
Крім того, згідно з відповіді АТ "Трест Житлобуд - 1" № 05/1095/1 від 27.11.2017 року на запит суду, секція Ж будинку № 37 по вул. Велозаводській в м. Харкові було введено в експлуатацію 17.12.2014 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Відповідно до ч. 2 даної статті положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
З приписів ч. 2 ст. 1214 ЦК України, глави 13 ЦК України (зокрема ст. ст. 179,181,190,192 ЦК України) випливає, що норми ст. 1212 ЦК України повною мірою стосуються і випадків безпідставного набуття або збереження грошей.
Враховуючи, що відповідач у добровільному порядку не повернув суму грошової допомоги, виплачену надміру, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача нараховану та виплачену допомогу за період з 01.08.2015 року по 31.03.2015 року в сумі 15049,39 грн.
На підставі викладеного та керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», ст. ст. 1212, 1214 ЦК України, ст. ст. 10, 12, 13, 76, 81, 82, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позовні вимоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, код НОМЕР_1, місце проживання: 61176 АДРЕСА_1, кошти сплаченої грошової допомоги в сумі 15049 (п’ятнадцять тисяч сорок дев’ять) грн. 39 коп. на розрахунковий рахунок Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської облдержавдмінстарції № 3521909204876, код ОКПО 03195694, МФО 820172, банк - ДКСУ м. Київ.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач – Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, місцезнаходження - 61052, м. Харків, вул. Благовіщенська, 34.
Відповідач – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання чи перебування – 61176, АДРЕСА_1.
Повний текст рішення виготовлено 26 лютого 2018 року.
Суддя –