
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/10970/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Сеника Р.П.,
суддів Онишкевич Т.В., Попка Я.С.
з участю секретаря судового засідання Мацьків М.С.
представника відповідача Міклюш Т.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі № 813/2846/17 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Львівській області про скасування податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги, -
суддя в 1-й інстанції - Гулкевич І.З.,
час ухвалення рішення - 19.10.2017 року, не зазначено,
місце ухвалення рішення - м. Львів,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,
В С Т А Н О В И В :
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулась з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Львівській області), в якому просить скасувати: податкові повідомлення-рішення від 26.06.2017 №008081307 в сумі 55 843,50 грн.; від 26.06.2017 №0008101307 в сумі 37 830,04 грн.; від 26.06.2017 № 0008111307 в сумі 2 214,24 грн.; від 26.06.2017 № 0008211307 в сумі 510,00 грн.; вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 26.06.2017 №Ф-0008141307 в сумі 49 188,55 грн.; рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 26.06.2017 № 0008161307 в сумі 7 084,69 грн.
Позовні вимоги мотивує тим, що оскаржувані рішення ГУ ДФС у Львівській області прийняті щодо позивача на підставі акта перевірки від 25.11.2016 №158/03-06-17-АЮ162775. Зокрема, на переконання позивача, контролюючий орган зробив безпідставний висновок про завищення витрат на годівлю кількості курей, оскільки позивачем не надано документів щодо реалізації курей. При цьому позивач зазначає, що до перевірки надано всі документально підтверджені документи, щодо реалізації курей, відтак понесені витрати є реальними, пов'язані з господарською діяльністю та отриманням доходів, відтак податкові повідомлення-рішення, податкова вимога та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску є протиправними, підлягають скасуванню.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі № 813/2846/17 позовні вимоги задоволено.
Постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач, подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що не погоджується з рішенням суду першої інстанції, оскільки дане рішення винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та таке, що неповно відображає обставини, які мають істотне значення для даної справи, а саме, що ревізорам під час проведення перевірки надано документи на підставі яких встановлено завищення витрат за 2014 рік на загальну суму 68056,24 грн., за 2015 рік на загальну суму 40 035,75 грн., за 2016 рік на загальну суму 78 056,86 грн.
Перевіркою повноти та своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб з одержаного сукупного доходу від здійснення підприємницької діяльності встановлено: неналежне ведення обліку доходів та витрат, внесення до декларацій про майновий стан та доходи 2014-2016 роки перекручених даних, що призвело до заниження чистого доходу за 2014 рік на суму 68 056,24 грн., за 2015 рік на суму 40 035,75 грн., за 2016 рік на суму 78 056,86 грн., донараховано податок з доходів фізичних осіб суб'єктів підприємницької діяльності в розмірі 30 264,03 грн.
Крім того, у зв'язку з встановленим перевіркою завищенням витрат, ФОП ОСОБА_2 донараховано ПДВ на суму 37 229,00 грн. , військового збору на суму 1 771,39 грн. та єдиний соціальний внесок на загальну суму 49 188,55 грн.
Судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам законодавства, не у повній мірі з'ясовані обставини справи.
Просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі № 813/2846/17 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Вислухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що відповідно до наказу від 05.05.2017 №1703, повідомлень №№3264, 3265 від 18.05.2017 ГУ ДФС у Львівській області з 18.05.2017 по 31.05.2017 проведено документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_2 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2014 р по 31.12.2016 р ., дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, за період з 01.01.2014 р по 31.12.2016 р., правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 р по 31.12.2016 р., виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 р по 31.12.2016 р.
За результатами вказаної перевірки складено акт від 08.06.2017 №678/13-0-13-07/НОМЕР_1, яким встановлено порушення, зокрема:
- п.138.2 ст.138, пп.139.1.9 п.139.1 ст.139, п.177.1, п.177.2, п.177.3, пп.177.4.1, пп.177.4.2, пп.177.4.3, пп.177.4.4 п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України, встановлено неналежне ведення обліку доходів і витрат, перекручення даних обліку доходів і витрат;
- п.198.1, п.198.4, п.198.5 ст.198, п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України донараховано ПДВ в розмірі на загальну суму 37229,00 грн.;
-п.1 ч.4 ст.1, абз.1 п.2 ч.1 ст.7, п.11 ст.8, п.2 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", донараховано єдиний внесок на загальну суму 49188,55 грн., в тому числі за 2014 рік 20715,33 грн., 2015 рік 11300,71 грн., 2016 рік 17172,51 грн.;
- пп.168.2.1 п.168.2 ст.168, п.177.2 ст.177, пп.1.2 п.16№ підрозділу 10 ХХ, пп.1.4 п.16№ підрозділу 10 ХХ Податкового кодексу України, та донараховано військового збору на загальну суму 1771,39 грн., в тому числі за 2015 рік 600,54 грн., 2016 рік 1170,85 грн.;
- п.44.1, п.44.3 ст.44, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України із змінами та доповненнями, не надано в повному обсягу документи до перевірки.
На вказаний акт підприємець надала заперечення від 15.06.2017. Висновком від 22.06.2017 №7538/10-13-01-13-07-10 ГУ ДФС у Львівській області повідомила про розгляд заперечення та вказала, що висновки щодо порушень, викладених в акті перевірки, вірні та відповідають чинному законодавству.
26.06.2017 ГУ ДФС у Львівській області прийняті податкові повідомлення-рішення: №0008081307 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість (основний платіж - 37229,00 грн., штрафна(фінансова) санкція 18614,50 грн.); податку на доходи фізичних осіб, на загальну суму 37830,04 грн. (основний платіж - 30264,03 грн.,штрафна (фінансова) санкція 7566,01 грн.); №0008111307 про збільшення суми грошового зобов'язання з військового збору на загальну суму 2214,24 грн. ((за податковими зобов'язаннями 1771,39 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 442,85 грн.); №0008211307 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій на суму 510 грн.; винесено податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 26.06.2017 №Ф-0008141307 зі сплати єдиного внеску в сумі 49188,85 грн.; рішення від 26.06.2017 №0008161307 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в сумі 7084,69 грн.
Не погоджуючись із вище вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, рішенням та вимогою ФОП ОСОБА_2 звернулась до суду за захистом свої прав.
Також судом встановлено, що згідно поданими до перевірки документами та наданих позивачем до матеріалів справи, а саме - банківські виписки, видаткові накладні, протоколи виходу продукції, позивач здійснював реалізацію курей.
Згідно посадки №02/14 від 30.05.2014 р придбано курчат 19126 голів, 03.07.2014 реалізовано населенню 4922 кг курей, що відповідає 7031 головам курей, що підтверджується видатковими накладними №№11,12,13,14 від 03.07.2014 р; 07.07.2014 реалізовано населенню 6114 кг. курей, що відповідає 8045 головам курей, що підтверджується видатковими накладними №№15,16,17,18,19 від 07.07.2014 р; 06.08.2014 р реалізовано ТзОВ "Іва-Плюс" 6195 кг. Курей, що відповідає 4050 головам курей, що підтверджується видатковою накладною №21 від 06.08.2014 р, ФГ "Варіо курчата", видатковою накладною №РН-1 та актом виконаних робіт (надання послуг) від 06.08.2014 р. Всього по посадці №02/14 реалізовано 19126 голів курей.
Згідно до посадки №01/14 від 19.08.2014 р придбано курчат 19 400 голів, 22.08.2014 реалізовано населенню 11650 курчат, що підтверджується видатковими накладними №№22,23,24,25,26 від 22.08.2014 р; 11.09.2014 реалізовано населенню 2660 курей, що відповідає 3800 головам курей, що підтверджується видатковими накладними №№27,28,29 від 11.09.2014 р; 14-15.10.2014 реалізовано ТзОВ "Іва-Плюс" 6468 кг. Курей, що відповідає 3950 головам курей, та підтверджується видатковою накладною №31 від 15.10.2014, ФГ "Варіо курчата", видатковою накладною №РН-3 та актом виконаних робіт (надання послуг) від 15.10.2014. Всього по посадці реалізовано 19400 голів курчат/курей.
Згідно до посадки №01/15 від 13.02.2015 р придбано курчат 20000 голів, 16.02.2015. реалізовано населенню 14000 курчат, що підтверджено видатковими накладними №№2,3,4,5,6 від 16.02.2015; 09.04.2015. реалізовано ТзОВ "Іва-Плюс" 10155 кг. курей, що відповідає 5600 головам курей, що підтверджено видатковою накладною №8 від 09.04.2015, ФГ "Варіо курчата" видатковою накладною №РН-4 та актом виконаних робіт (надання послуг) від 09.04.2015; 27.04.2015 р. утилізація падежу курчат/курей-бройлерів в кількості 192 кг., що відповідає 400 головам курчат/курей, що підтверджено Жовківською філією ДП "Укрветсанзавод" актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №215 від 27.04.2015. Всього по посадці №01/15 реалізовано 20000 голів курчат/курей.
Згідно посадки №04/15 від 15.09.2015 р придбано курчат 20000 голів, 17.09.2015. реалізовано населенню 9840 курчат, що підтверджується видатковими накладними №№36,37,38,39,40 від 17.09.2015; 13.11.2015 р. реалізовано населенню 8208 кг. курей, що відповідає 5160 головам курей, що підтверджено видатковими накладними №№41,42,43 від 13.11.2015 р; 14.11.2015. реалізовано ТзОВ "Іва-Плюс" 7089 кг. курей, що відповідає 5000 головам курей, що підтверджується видатковою накладною №44 від 14.11.2015, ФГ "Варіо курчата" видатковою накладною №РН-3 та актом виконаних робіт (надання послуг) від 14.11.2015 р. Всього по посадці №04/15 реалізовано 20000 голів курчат/курей.
Згідно посадки №01/16 від 11.02.2016 р придбано курчат 18000 голів, 12.02.2016. реалізовано населенню 8938 курчат, що підтверджується видатковими накладними №№7,8,9,10 від 12.02.2016 р; 14.04.2016 р. реалізовано населенню 1015 курей, що підтверджується видатковими накладними №№11,12 від 14.04.2016 р; 15.04.2016 р. реалізовано населенню 3750 курей, що підтверджується видатковими накладними №№13,14 від 15.04.2016 р; 20.04.2016 р. реалізовано населенню 2200 курей, що підтверджується видатковою накладною №15 від 20.04.2016 р; 26.04.2016 р. реалізовано населенню 300 курей, що підтверджується видатковою накладною №16 від 26.04.2016 р; 28.04.2016 р. реалізовано населенню 1000 курей, що підтверджується видатковою накладною №17 від 28.04.2016 р; 797 голів курчат/курей утилізовано 28.10.2016 р, що підтверджено Жовківською філією ДП "Укрветсанзавод" актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №725 від 28.10.2016. Всього по посадки №01/16 реалізовано 18000 голів курчат/курей.
Згідно посадки №02/16 від 29.04.2016 р придбано курчат 26000 голів, 10.05.2016 р. реалізовано населенню 1600 курчат, що підтверджується видатковими накладними №№18,19 від 10.05.2016 р., 17.05.2016 р. реалізовано населенню 1350 курчат, що підтверджено видатковою накладною №20 від 17.05.2016 р; 22.06.2016 р. реалізовано населенню 11765 кг. курей, що відповідає 10504 головам курей, що підтверджено видатковими накладними №№21,22,23 від 22.06.2016 р; 23.06.2016 р. реалізовано ТзОВ "Іва-Плюс" 8960 кг. курей, що відповідає 8000 головам курей, що підтверджено видатковою накладною №24 від 23.06.2016, ФГ "Варіо курчата" видатковою накладною №РН-6 та актом виконаних робіт (надання послуг) від 30.06.2016 р; 4546 голів курчат/курей утилізовано 28.10.2016 р, що підтверджено Жовківською філією ДП "Укрветсанзавод" актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №725 від 28.10.2016 р. Всього по посадки №02/16 реалізовано 26000 голів курчат/курей.
Задовольняючи позовні вимоги у справі, суд першої інстанції виходив з того, що у видаткових накладних при реалізації населенню одиницями виміру позивачем обрано голови, штуки або кілограм живої ваги у зв'язку з тим, що кожна курка зокрема має різну вагу і щоб ціна продажу була справедливою, розрахунки проводились не поштучно, а у живій вазі. Облік поголів'я проводився окремим зведеним розрахунком, який надано під час документальної перевірки.
Тобто по кожній посадці реалізовано курей в кількості закуплених курчат, а відповідно і понесено витрати на їх закупівлю та вирощування.
Відтак твердження відповідача щодо відсутності документів на реалізацію курей є протиправними, оскільки в матеріалах наявні підтверджуючі документи щодо реалізації позивачем курей, а саме видаткові накладні.
Наведені в поданих податкових деклараціях результати господарської діяльності, а саме оподаткований дохід (чистий дохід) за період 2014-2016 роки розраховані позивачем відповідно до належно заповненої Книги обліку доходів і витрат, яка заповнена відповідно до належно оформлених первинних документів на реалізацію готової продукції та на понесені господарські витрати.
За таких підстав, суд першої інстанції вважає, що позивач правомірно сформувала витрати за перевірений період по вказаних взаємовідносинах.
Відтак податкове повідомлення-рішення від 26.06.2017 р №000810130 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб підлягає скасуванню.
Позивачем подано первинні документи на реалізацію курей та витрати на їх вирощування під час документальної перевірки, як було вище наведено, в повному обсязі. Нарахування податкових зобов'язань з ПДВ проведено відповідно до зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних документів на проведені господарські операції. Всі операції щодо реалізації курей підтверджені первинними документами та були об'єктами оподаткування. Жодних операцій, проведених Позивачем за період що перевірявся, які не були б об'єктом оподаткування з ПДВ Відповідачем в Акті перевірки від 08.06.2017 року № 678/13-01-13-07/НОМЕР_1 не наведено. За рахунок завищення податкового кредиту з ПДВ за травень і серпень 2014 року та лютий місяць 2015 року на суму 15138,00 грн. у зв'язку з «відсутністю документів на реалізацію курей», «відповідно завищенням витрат» і порушенням п. 198.1, п. 198.4 ст. 198 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.198.1. ст.198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Згідно до п.198.3. ст.198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п.200.1. ст.200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Позивачем подано первинні документи на реалізацію курей та витрати на їх вирощування під час документальної перевірки, як було вище наведено, в повному обсязі. Розрахунок податкового кредиту з ПДВ проведено відповідно до зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних документів на проведені господарські операції. Всі операції щодо реалізації курей підтверджені первинними документами та були об'єктами оподаткування.
Отже, податкове повідомлення-рішення від 26.06.2017 року № 0008081307 про збільшення сум грошового зобов'язання з податку на додану вартість підлягає скасуванню в повному обсязі.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 26.06.2017 №0008111307, суд прийшов до таких висновків.
Так, з врахуванням норм законодавства військовий збір нараховується, утримується та перераховується із сум чистого доходу, який визначається виходячи із документально підтверджених витрат, пов'язаних з господарською діяльністю такої фізичної особи-підприємця.
Перевіркою правильності нарахування військового збору з доходу ФОП ОСОБА_2 встановлено порушення норм податкового законодавства у зв'язку з неналежним ніби-то веденням обліку доходів і витрат декларацій про майновий стан та доходи за 2015-2016 року і відповідно донарахуванням військового збору на загальну суму 1771,39 грн., в тому числі за 2015 рік - 600,54 грн., 2016 рік - 1170,85 грн. Порушення випливають з тих обставин, що й при розрахунку податку з доходу фізичних осіб, а саме «відсутністю документів на реалізацію курей», «завищенням витрат».
Оскільки судом визнано протиправним податкове повідомлення-рішення від 26.06.2017 р №000810130 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, відповідно є неправомірним також донарахування позивачу суми військового збору, що тягне за собою відповідно визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 26.06.2017 №0008111307 в частині збільшення суми грошового зобов'язання в розмірі 2214,24 грн., в тому числі: 1771,39 грн. за податковими зобов'язаннями та 442,85 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Також підлягає скасуванню податкове повідомлення рішення №0008211307 від 26.06.2017 року про застосування штрафних санкцій в сумі 510 грн.
Щодо вимоги про сплату боргу (недоїмки) та рішення про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне нарахування єдиного внеску, суд зазначив наступне.
В силу приписів пункту 2 частини першої статті 7 Закону №2464-VІ для фізичних осіб-підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування (в даному випадку ФОП ОСОБА_2 здійснює свою господарську діяльність, перебуваючи на загальній системі оподаткування), єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.
Отже, єдиний внесок повинен сплачуватись із тієї суми доходу, з якої сплачується податок на доходи фізичних осіб.
Таким чином, з врахуванням встановлених судом обставин справи щодо відсутності порушень в частині заниження доходів вимога про сплату боргу (недоїмки) від 26.06.2017 №Ф-0008141307 на суму 49188,85 грн. та рішення про застосування штрафних санкцій від 26.06.2017 №0008161307 на суму штрафу в розмірі 7084,69 грн. є теж протиправними та підлягають скасуванню.
Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та допустимих доказів в підтвердження обґрунтованості та правомірності винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу (недоїмки) та рішення про застосування штрафних санкцій, а тому позов слід задовольнити повністю.
Колегія суддів погоджується з таким висновком та аргументами суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією України та іншими Законами України.
Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України), Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XIV (далі - Закон №966-XIV), Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VІ (далі - Закон №2464-VІ) в редакціях, які діяли на дату їх виникнення.
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Статтею 177 ПК України унормовано особливості оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування.
Так, відповідно до п. 177.1 ст. 177 ПК України, доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця ( п. 177.2 ст. 177 ПК України).
Відповідно до п. 177.4 ст. 177 ПК України , до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать: витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат (пп.177.4.1); витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу); обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством (пп.177.4.2); суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом (пп.177.4.3); інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1-177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг ( пп.177.4.4.).
Фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Форма Книги обліку доходів і витрат та порядок її ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п. 177.10 ст. ПК України).
Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які проводять незалежну професійну діяльність, затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 року № 1025 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 року за № 1425/18720 (далі - Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат).
Відповідно до п. 1 Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат, фізичні особи - підприємці, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які проводять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести Книги обліку доходів і витрат, в якій щоденно на підставі первинних документів здійснюються записи про операції, що відбулися в звітному (податковому) періоді. Дані Книги обліку доходів і витрат є підставою для формування податкової звітності, а відповідно і для нарахування та сплати податків та зборів.
За ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ визначається як документ, що містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення, господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.
Як встановлено судом першої інстанції ат підтверджено апеляційним судом, що згідно поданими до перевірки документами та наданих позивачем до матеріалів справи, а саме - банківські виписки, видаткові накладні, протоколи виходу продукції, позивач здійснював реалізацію курей.
Згідно посадки №02/14 від 30.05.2014 р придбано курчат 19126 голів, 03.07.2014 реалізовано населенню 4922 кг курей, що відповідає 7031 головам курей, що підтверджується видатковими накладними №№11,12,13,14 від 03.07.2014 р; 07.07.2014 реалізовано населенню 6114 кг. курей, що відповідає 8045 головам курей, що підтверджується видатковими накладними №№15,16,17,18,19 від 07.07.2014 р; 06.08.2014 р реалізовано ТзОВ "Іва-Плюс" 6195 кг. Курей, що відповідає 4050 головам курей, що підтверджується видатковою накладною №21 від 06.08.2014 р, ФГ "Варіо курчата", видатковою накладною №РН-1 та актом виконаних робіт (надання послуг) від 06.08.2014 р. Всього по посадці №02/14 реалізовано 19126 голів курей.
Згідно до посадки №01/14 від 19.08.2014 р придбано курчат 19 400 голів, 22.08.2014 реалізовано населенню 11650 курчат, що підтверджується видатковими накладними №№22,23,24,25,26 від 22.08.2014 р; 11.09.2014 реалізовано населенню 2660 курей, що відповідає 3800 головам курей, що підтверджується видатковими накладними №№27,28,29 від 11.09.2014 р; 14-15.10.2014 реалізовано ТзОВ "Іва-Плюс" 6468 кг. Курей, що відповідає 3950 головам курей, та підтверджується видатковою накладною №31 від 15.10.2014, ФГ "Варіо курчата", видатковою накладною №РН-3 та актом виконаних робіт (надання послуг) від 15.10.2014. Всього по посадці реалізовано 19400 голів курчат/курей.
Згідно до посадки №01/15 від 13.02.2015 р придбано курчат 20000 голів, 16.02.2015. реалізовано населенню 14000 курчат, що підтверджено видатковими накладними №№2,3,4,5,6 від 16.02.2015; 09.04.2015. реалізовано ТзОВ "Іва-Плюс" 10155 кг. курей, що відповідає 5600 головам курей, що підтверджено видатковою накладною №8 від 09.04.2015, ФГ "Варіо курчата" видатковою накладною №РН-4 та актом виконаних робіт (надання послуг) від 09.04.2015; 27.04.2015 р. утилізація падежу курчат/курей-бройлерів в кількості 192 кг., що відповідає 400 головам курчат/курей, що підтверджено Жовківською філією ДП "Укрветсанзавод" актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №215 від 27.04.2015. Всього по посадці №01/15 реалізовано 20000 голів курчат/курей.
Згідно посадки №04/15 від 15.09.2015 р придбано курчат 20000 голів, 17.09.2015. реалізовано населенню 9840 курчат, що підтверджується видатковими накладними №№36,37,38,39,40 від 17.09.2015; 13.11.2015 р. реалізовано населенню 8208 кг. курей, що відповідає 5160 головам курей, що підтверджено видатковими накладними №№41,42,43 від 13.11.2015 р; 14.11.2015. реалізовано ТзОВ "Іва-Плюс" 7089 кг. курей, що відповідає 5000 головам курей, що підтверджується видатковою накладною №44 від 14.11.2015, ФГ "Варіо курчата" видатковою накладною №РН-3 та актом виконаних робіт (надання послуг) від 14.11.2015 р. Всього по посадці №04/15 реалізовано 20000 голів курчат/курей.
Згідно посадки №01/16 від 11.02.2016 р придбано курчат 18000 голів, 12.02.2016. реалізовано населенню 8938 курчат, що підтверджується видатковими накладними №№7,8,9,10 від 12.02.2016 р; 14.04.2016 р. реалізовано населенню 1015 курей, що підтверджується видатковими накладними №№11,12 від 14.04.2016 р; 15.04.2016 р. реалізовано населенню 3750 курей, що підтверджується видатковими накладними №№13,14 від 15.04.2016 р; 20.04.2016 р. реалізовано населенню 2200 курей, що підтверджується видатковою накладною №15 від 20.04.2016 р; 26.04.2016 р. реалізовано населенню 300 курей, що підтверджується видатковою накладною №16 від 26.04.2016 р; 28.04.2016 р. реалізовано населенню 1000 курей, що підтверджується видатковою накладною №17 від 28.04.2016 р; 797 голів курчат/курей утилізовано 28.10.2016 р, що підтверджено Жовківською філією ДП "Укрветсанзавод" актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №725 від 28.10.2016. Всього по посадки №01/16 реалізовано 18000 голів курчат/курей.
Згідно посадки №02/16 від 29.04.2016 р придбано курчат 26000 голів, 10.05.2016 р. реалізовано населенню 1600 курчат, що підтверджується видатковими накладними №№18,19 від 10.05.2016 р., 17.05.2016 р. реалізовано населенню 1350 курчат, що підтверджено видатковою накладною №20 від 17.05.2016 р; 22.06.2016 р. реалізовано населенню 11765 кг. курей, що відповідає 10504 головам курей, що підтверджено видатковими накладними №№21,22,23 від 22.06.2016 р; 23.06.2016 р. реалізовано ТзОВ "Іва-Плюс" 8960 кг. курей, що відповідає 8000 головам курей, що підтверджено видатковою накладною №24 від 23.06.2016, ФГ "Варіо курчата" видатковою накладною №РН-6 та актом виконаних робіт (надання послуг) від 30.06.2016 р; 4546 голів курчат/курей утилізовано 28.10.2016 р, що підтверджено Жовківською філією ДП "Укрветсанзавод" актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №725 від 28.10.2016 р. Всього по посадки №02/16 реалізовано 26000 голів курчат/курей.
У видаткових накладних при реалізації населенню одиницями виміру позивачем обрано голови, штуки або кілограм живої ваги у зв'язку з тим, що кожна курка зокрема має різну вагу і щоб ціна продажу була справедливою, розрахунки проводились не поштучно, а у живій вазі. Облік поголів'я проводився окремим зведеним розрахунком, який надано під час документальної перевірки, тобто по кожній посадці реалізовано курей в кількості закуплених курчат, а відповідно і понесено витрати на їх закупівлю та вирощування.
В акті перевірки відповідач встановив порушення п.198.1, п.198.4, п.198.5 ст.198, п.200.1 ст.200 ПК України та донараховано ПДВ на загальну суму 37229,00 грн., а саме : за рахунок заниження податкового зобов'язання з ПДВ за листопад 2015 року, квітень та червень 2016 року на суму 22091 грн. у зв'язку із відсутністю документів на реалізацію курей, завищення витрат (як зазначалось вище) і порушенням п.198.5 ст.198 ПК України.
Відповідно до п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України.
Позивачем подано первинні документи на реалізацію курей та витрати на їх вирощування під час документальної перевірки, як було вище наведено, в повному обсязі. Нарахування податкових зобов'язань з ПДВ проведено відповідно до зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних документів на проведені господарські операції. Всі операції щодо реалізації курей підтверджені первинними документами та були об'єктами оподаткування. Жодних операцій, проведених Позивачем за період який перевірявся, які не були б об'єктом оподаткування з ПДВ Відповідачем в Акті перевірки від 08.06.2017 року № 678/13-01-13-07/НОМЕР_1 не наведено.
За рахунок завищення податкового кредиту з ПДВ за травень і серпень 2014 року та лютий місяць 2015 року на суму 15138,00 грн. у зв'язку з «відсутністю документів на реалізацію курей», «відповідно завищенням витрат» і порушенням п. 198.1, п. 198.4 ст. 198 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.198.1. ст.198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Згідно до п.198.3. ст.198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п.200.1. ст.200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Позивачем подано первинні документи на реалізацію курей та витрати на їх вирощування під час документальної перевірки, як було вище наведено, в повному обсязі. Розрахунок податкового кредиту з ПДВ проведено відповідно до зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних документів на проведені господарські операції. Всі операції щодо реалізації курей підтверджені первинними документами та були об'єктами оподаткування.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про протиправність нарахування позивачу податкових зобов'язань, наявність підстав для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу (недоїмки) та рішення про застосування штрафних санкцій.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до висновків про те, що позовні вимоги є підставними, обґрунтованими та підлягають до задоволення, висновки та аргументи суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги спростовуються письмовими доказами, що знаходяться у матеріалах справи, встановленими судом першої інстанції та підтверджені судом апеляційної інстанції обставинами справи.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, колегія суду вважає, що даний адміністративний позов є підставним, обґрунтованим і підлягає до задоволення.
А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 242 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Львівського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі № 813/2846/17 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.
На підставі наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при вирішенні оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325,328, 329 КАС України, апеляційний суд,
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області - залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі № 813/2846/17- залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. П. Сеник судді Я. С. Попко Т. В. Онишкевич Повне судове рішення складено 27.02.2018 року