
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/11403/17 Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Сеника Р.П.,
суддів Попка Я.С., Обрізко І.М.
з участю секретаря судового засідання Мацьків М.С.
представника відповідача Шийович С.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі № 813/2055/17 за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення ,-
суддя в 1-й інстанції - Гулкевич І.З.,
час ухвалення рішення - 19.10.2017 року, не зазначено,
місце ухвалення рішення - м. Львів,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,
В С Т А Н О В И В :
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся Фізична-особа підприємець ОСОБА_2 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_2) з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 22.03.2017 року № 0000914004.
Позовні вимоги мотивує тим, що первинно Стрийською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Львівській області було проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації акцизних накладних в ЄРАН Позивачем, як платником акцизного податку, складено акт № 2267/40-00/НОМЕР_1 від 06.12.2016 року про виявленні порушення та нараховано штрафні санкції у розмірі 15 427,62 грн. На підставі зазначеного акту, 16 січня 2017 року Стрийською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення № 0000023000. Після адміністративного оскарження, повідомлення-рішення № 0000023000 від 16 січня 2017 року винесене Стрийською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області скасовано та 22 березня 2017 року Головним управлінням ДФС у Львівській області винесено нове податкове повідомлення-рішення № 0000914004 на підставі того ж акта перевірки 2267/40-00/НОМЕР_1 від 06.12.2016 року та на ту ж суму штрафних санкцій у розмірі 15 064,88 грн. Рішенням ДФС України від 18.05.2017 року № 6507/П/99-99-11-05-01-25 скаргу ФОП ОСОБА_2 на податкове-повідомлення рішення від 22.03.2017 року № 0000914004 залишено без розгляду. Позивач зазначає, що ним в письмових запереченнях до акта перевірки № 2267/40-00/НОМЕР_1 від 06.12.2016 року та в усіх адміністративних скаргах зазначалось, що сума штрафних санкцій розрахована Стрийською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Львівській області в акті про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з акцизного податку є неправильною, оскільки за період проведення перевірки (з 01.04.2016 року по 30.09.2016 року) ставка податку для товарів, реалізованих відповідно до п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПК України ФОП ОСОБА_2 становила 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару, тому відповідно штраф визначається, виходячи з суми акцизного податку, встановленого для такого виду операцій, а не виходячи із ставки акцизного податку у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) (пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України) євро за 1000 літрів, приведених до t 15С, розрахунок з якої здійснено контролюючим органом. При чому позивачем не заперечується порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, та надається розрахунок штрафних санкцій виходячи із ставки - 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у позовні вимоги задоволено частково.
Постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач, подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт покликається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Апелянт свою апеляційну скаргу мотивує тим, що факт порушення терміну реєстрації акцизних накладних та кількість днів прострочення згідно Акту про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з акцизного податку № 2267/40-00/НОМЕР_1 від 06.12.2016 року позивачем не заперечується.
За порушення термінів реєстрації акцизних накладних Податковим кодексом України передбачено накладення штрафних санкцій.
Згідно з пп. 215.3.10. п. 215.3 ст. 215 ПКУ (в редакції, що діяла до 01.01.2017 р.) для товарів, зазначених у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПКУ, реалізованих відповідно до п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПКУ, ставка податку становить 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару.
Ставка акцизного податку в розмірі 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару, встановлена згідно п.п.215.3.10 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України (в редакції, чинній до 01.01.2017р.) застосовується для товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, реалізованих відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу - при здійсненні реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вислухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що за результатами камеральної перевірки за період з 01.04.2016 року по 30.09.2016 року ФОП ОСОБА_2 щодо своєчасності реєстрації акцизних накладних Стрийською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області складено Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з акцизного податку № 2267/40-00/НОМЕР_1 від 06.12.2016 року, яким нараховано позивачу 15 427, 62 грн. штрафних санкцій. Розмір штрафних санкцій Стрийською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області ФОП ОСОБА_2 здійснювався шляхом множенням (обсягу пального згідно документу, л) на (ставку акцизного податку у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) (пп.215.3.4 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України), євро за 1000 літрів, приведених до t 15° C) на (курс гривні до іноземної валюти, встановлений НБУ, що діє на перший день кварталу, в якому здійснювалася реалізація товару (продукції) (п.217.3 ст.217 Податкового кодексу України), грн.), а також на % штрафу в залежності від кількості прострочених днів реєстрації накладної.
Після одержання Акту про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з акцизного податку № 2267/40-00/НОМЕР_1 від 06.12.2016 року, позивач подав на нього заперечення, в яких вказав, що у таблиці 2 Акту неправильно застосовано ставку акцизного податку у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) (пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України) євро за 1000 літрів, приведених до t 15С, оскільки для товарів, які реалізує ФОП ОСОБА_2 згідно п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПК України, ставка становить 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару, тому штраф визначається, виходячи з суми акцизного податку, встановленого для такого виду операцій.
Незважаючи на подані заперечення, 16 січня 2017 року Стрийською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення № 0000023000 про застосування до ФОП ОСОБА_2 штрафних санкцій у розмірі 15 064,88 грн. на підставі акта перевірки 2267/40-00/НОМЕР_1 від 06.12.2016 року.
За результати розгляду адміністративної скарги ФОП ОСОБА_2 на податкове повідомлення-рішення № 0000023000 від 16 січня 2017 року винесене Стрийською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області - Головним управлінням ДФС у Львівській області винесено рішення від 07.03.17 р. № 2206/10/13-01-10-01-05, яким скасовано податкове повідомлення-рішення Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області від 16.01.2017 року № 000002400. Скасування мотивовано тим, що згідно змін до Податкового кодексу України, внесені Законом України від 21.12.2016 № 1797 " Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні ", який набрав чинності з 01.01.2017, функцію контрольно-перевірочної роботи закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівнів. Із скаргою в частині неправильності застосованої ставки Головне управління ДФС у Львівській області не погодилось, а тому 22 березня 2017 року винесено нове податкове повідомлення-рішення № 0000914004 на підставі вищезазначеного акта перевірки 2267/40-00/НОМЕР_1 від 06.12.2016 року на суму 15 064,88 грн.
Рішення ДФС України від 18.05.2017 року № 6507/П/99-99-11-05-01-25, вирішено скаргу ФОП ОСОБА_2 на податкове повідомлення-рішення № 0000914004 від 22 березня 2017 року Головного управління ДФС у Львівській області залишити без розгляду у зв'язку із пропуском строку подання скарги.
Позивач, не погоджуючись з висновками, викладеними у вищезазначеному акті камеральної перевірки та податковому повідомленні-рішенні, після права на адміністративне оскарження зазначених рішень до контролюючого органу вищого рівня, звернувся до суду та просить визнати протиправним та скасувати повідомленням-рішенням Головного управління ДФС у Львівській області від 22.03.2017 року № 0000914004.
Задовольняючи частково позовні вимоги у справі, суд першої інстанції виходив з того, що штраф ФОП ОСОБА_2 за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних виходячи із ставки податку становить 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару вірно розрахований у доданому до матеріалів справи розрахунку та становить 6 061,76 грн. Тому податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 22.03.2017 року № 0000914004 в різниці (15 064,88 грн. - 6 061,76 грн.) становить 9 003,12 грн. є завищеним та суперечить закону.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 22.03.2017 року № 0000914004 є протиправним та підлягає скасуванню в частині штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 9 003 (дев'ять тисяч три) гривні 12 копійок.
Колегія суддів погоджується з таким висновком та аргументами суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України.
В силу пункту 75.1 статті 75 Кодексу контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Кодексу встановлено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
З огляду на вищевикладене, оскільки дата реєстрації податкових накладних є складовою частиною даних Єдиного реєстру податкових накладних, то питання своєчасності такої реєстрації може бути предметом камеральної перевірки.
В силу підпункту 76.3 статті 76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 231.1, 231.3 ст. 231 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на час виниклих правовідносин) платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
При реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних (п. 231.5 ст. 231 ПК України).
Пунктом 3 Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 25.02.2016 № 218, передбачено, що акцизна накладна, розрахунок коригування акцизної накладної складаються та подаються до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі акцизних накладних в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п. 231.6 ст. 231 ПК України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи факт порушення терміну реєстрації акцизних накладних та кількість днів прострочення згідно Акту про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з акцизного податку № 2267/40-00/НОМЕР_1 від 06.12.2016 року позивачем не заперечується.
За порушення термінів реєстрації акцизних накладних Податковим кодексом України передбачено накладення штрафних санкцій, а саме тягне за собою накладення штрафу в розмірі:
2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;
40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.
Згідно пп. 212.1.11. п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України, платником акцизного податку є суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
Відповідно до пп. 14.1.212 пп. 14.1 ст. 14 ПКУ (в редакції, чинній до 01.01.2017 р.) реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це, зокрема, фізичний відпуск з автозаправної станції та/або автомобільної газозаправної станції товарів, зазначених у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПКУ, незалежно від форми розрахунків. (пп. 14.1.212 пп. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Як свідчать акцизні накладні, надані позивачем до матеріалів справи, останній здійснював саме роздрібний продаж з автозаправної станції.
Згідно з пп. 215.3.10. п. 215.3 ст. 215 ПКУ (в редакції, що діяла до 01.01.2017 р.) для товарів, зазначених у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПКУ, реалізованих відповідно до п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПКУ, ставка податку становить 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару.
Ставка акцизного податку в розмірі 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару, встановлена згідно п.п.215.3.10 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України (в редакції, чинній до 01.01.2017р.) застосовується для товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, реалізованих відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу - при здійсненні реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Отже, ставка акцизного податку в розмірі 0,042 євро встановлюється для суб'єктів господарювання роздрібної торгівлі, а відповідно і до діяльності позивача у період діяльності до 01.01.2017 р. Таким чином, розрахунок штрафних санкцій згідно акта перевірки № 2267/40-00/НОМЕР_1 від 06.12.2016 року є неправильним, оскільки за період проведення перевірки (з 01.04.2016 року по 30.09.2016 року) ставка акцизного податку для товарів, реалізацію яких здійснював ФОП ОСОБА_2 становила 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару, тому відповідно штраф повинен був визначати виходячи з такої ставки, а не із ставки акцизного податку у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) (пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України) євро за 1000 літрів, приведених до t 15 С.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до висновків про те, що позовні вимоги є підставними, обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення, висновки та аргументи суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги спростовуються письмовими доказами, що знаходяться у матеріалах справи, встановленими судом першої інстанції та підтверджені судом апеляційної інстанції обставинами справи.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Колегія суддів вважає, що постанова Львівського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі № 813/2055/17 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.
На підставі наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при вирішенні оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325,328, 329 КАС України, апеляційний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області - залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року у справі № 813/2055/17 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. П. Сеник судді Я. С. Попко І. М. Обрізко Повне судове рішення складено 27.02.2018 року