Рішення № 72440137, 22.02.2018, Господарський суд Миколаївської області

Дата ухвалення
22.02.2018
Номер справи
915/64/18
Номер документу
72440137
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=====

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2018 року Справа № 915/64/18

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Алексєєва А.П. при секретарі Степановій І.С., розглянувши

позовну заяву Публічного акціонерного товариства “Укртелеком”, 01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 18 (код ЄДРПОУ 21560766)

адреса для листування: Миколаївська філія ПАТ “Укртелеком”, 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 27/3,

до відповідача: Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03194513),

фактична адреса: 54036, м. Миколаїв, вул. Чорноморська, 4;

юридична адреса: 57125, Миколаївська область, Миколаївський район, село Кир’яківка, вул. Новоселів, 54,

про: стягнення 5104,23 грн.

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1 на підставі довіреності

від відповідача: начальник управління ОСОБА_2 на підставі посвідчення

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство “Укртелеком” звернулось до господарського суду Миколаївської області із позовом до Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації про стягнення 5104,23 грн. на відшкодування витрат позивача за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян у жовтні-грудні 2017 року.

Ухвалою суду від 05.02.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 22.02.2018 року.

22.02.2018 року від представника позивача надійшла заява про розгляд справи по суті. Представник відповідача проти заяви не заперечував.

22.02.2018 року підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив.

У відзиві на позовну заяву (а.с. 45-47) відповідачем зазначено наступне.

Оскільки між позивачем та відповідачем договір про надання послуг не укладався, відсутні підстави для оплати наданих послуг.

Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації фінансується за рахунок державного бюджету. Законом України “Про державний бюджет України на 2017 рік” не передбачено субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв’язку, інших передбачених законодавством пільг для окремих категорій громадян. Отже, відсутність відповідних бюджетних призначень унеможливлює сплату заборгованості.

Враховуючи викладене, відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

У відповіді на відзив (а.с. 49) позивач зазначає, що надання послуг зв’язку пільговій категорії громадян виникають безпосередньо із Законів України. Відсутність у боржника необхідних коштів не вважається підставою для звільнення від оплати вартості наданих позивачем послуг. Позивач надає послуги на пільгових умовах згідно законодавства України і не має права припинити надання послуг.

22.02.2018 року судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши усі подані у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.

Пунктами 1, 6 статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту тощо.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”. Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Соціальні пільги на отримання телекомунікаційних послуг для ряду категорій громадян встановлено такими Законами України: “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, “Про жертви нацистських переслідувань”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист”, “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, “Про охорону дитинства” та “Про прокуратуру”.

За приписами частини 3 статті 63 Закону України “Про телекомунікації”, телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

Загальні засади фінансування витрат пов'язаних з наданням пільг на підставі вищевказаних законів визначено безпосередньо у даних законах, зокрема, у статті 17 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” вказано, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів; у частині 6 статті 6 Закону України “Про жертви нацистських переслідувань” вказано, що фінансування витрат, пов'язаних з наданням пільг жертвам нацистських переслідувань, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів; у статті 63 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” вказано, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством; у статті 9 Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист” вказано, що витрати, пов'язані з реалізацією цього Закону, здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством; у статті 23 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” вказано, що фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року за № 256 було затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету та встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Враховуючи вищезазначене, чинне законодавство передбачає відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян при цьому, зобов'язання сторін по даній справі виникають безпосередньо із законів України і не залежать від їх бажання.

Головні розпорядники коштів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг (частина 2 пункту 8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету).

У відповідності до чинного законодавства України публічне акціонерне товариство “Укртелеком” надає послуги зв’язку на пільгових умовах категоріям громадян, що включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Згідно з підпунктом 204 статті 91 Бюджетного кодексу України до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на пільги з послуг зв’язку.

За умовами пункту 10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 117, підприємства та організації, які надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою “ 2-пільга”.

Згідно з пунктом 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

За приписами чинного законодавства України Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації у межах своїх повноважень забезпечує, зокрема реалізацію державної політики у сфері надання пільг ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, допомоги сім’ям з дітьми, інших пільг, пільг окремим категоріям громадян з послуг зв’язку за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Таким чином, Управління соціального захисту населення, як головний розпорядник коштів, відповідно до покладених обов’язків зобов’язаний приймати від публічного акціонерного товариства “Укртелеком” в особі Миколаївської філії розрахунки вартості наданих послуг, готувати та передавати інформацію до розпорядників вищих рівнів про фактично нараховані суми, отримувати кошти з бюджетів усіх рівнів та проводити розрахунки з товариством.

На виконання вищезазначених вимог Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги позивач звертався до відповідача з листами від 08.11.2017 року № 48І200/17-247, від 07.12.2017 року № 48І200/17-249, від 09.01.2018 року № 48І200/17-253 (до яких долучені акти форми “2-пільга”) з проханням сплатити заборгованість за жовтень – грудень 2017 року та надати акти звіряння розрахунків. Загальна сума заборгованості за жовтень – грудень 2017 року за розрахунком позивача склала 5104,23 грн.

Матеріали справи не містять відповідей Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації на вищевказані листи позивача, а також доказів сплати заборгованості за надані позивачем послуги пільговим категоріям населення. Крім того, відповідачем не надано доказів виконання покладеного обов'язку по підготовці та передачі інформації до розпорядників вищих рівнів про фактично нараховані суми по пільгам, отриманню коштів з бюджетів усіх рівнів для проведення розрахунків із позивачем.

Оскільки телекомунікаційні послуги на пільгових умовах позивачем надавались на виконання імперативних законодавчих приписів і те, що відповідач (як уповноважений державою орган) в силу закону має відшкодувати спірні витрати позивачу за рахунок бюджетних коштів, в Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації виник обов’язок щодо відшкодування позивачу витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян у сумі 5104,23 грн.

Згідно з висновком Верховного Суду України від 15.05.2012 року у справі № 11/466, з огляду на положення частини другої статті 617 Цивільного кодексу України, частини другої статті 218 Господарського кодексу України та рішення Європейського суду з прав людини у справі “Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України” від 18 жовтня 2005 року, відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення грошового зобов'язання.

Згідно з частиною 6 статті 48 Бюджетного Кодексу України, бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.

Зазначена вищенаведена норма є спеціальною по відношенню до загальних положень частин 1-4 статті 48 Бюджетного кодексу України.

Отже, відсутність бюджетного фінансування відповідача на проведення відшкодування вартості наданих пільговим категоріям громадян телекомунікаційних послуг та оплату заборгованості, не є підставою для його звільнення від виконання грошових зобов’язань зі сплати компенсації пільг.

Чинним законодавством України не передбачена залежність відшкодування від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, чи випадки повного або часткового звільнення від обов’язку проведення розрахунків з постачальниками послуг, які були надані на пільгових умовах, оскільки надання пільг певних категоріям населення відбувається не внаслідок власної недбалості чи власного бажання, а відповідно до вимог законів України.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судовий збір у сумі 1762,00 грн. відповідно до ст. 129 ГПК України слід стягнути з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 232, 236, 237, 238, 241 ГПК України

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації (57125, Миколаївська область, Миколаївський район, село Кир’яківка, вул. Новоселів, 54, код ЄДРПОУ 03194513) на користь публічного акціонерного товариства “Укртелеком”, (01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 18, код ЄДРПОУ 21560766, р/р 26008010194908, банк одержувача ПАТ "Альфа-Банк", МФО банку 300346, одержувач ПАТ "Укртелеком", код ЄДРПОУ 21560766) борг в сумі 5104, 23 грн. та судовий збір в розмірі 1762 грн.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного господарського суду в порядку визначеному главою 1 розділу 4 ГПК України з врахуванням перехідних положень.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 241 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 27.02.2018 року.

Суддя А.П. Алексєєв