
Справа № 815/6528/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ГУ ДФС в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу у розмірі 9993,66 грн.,-
СУТЬ СПОРУ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ГУ ДФС в Одеській області до ОСОБА_1 в якому позивач просив:
1. Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 рік народження ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1), а саме суму по податку на нерухоме майно у розмірі 9 993 (дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто три),66 грн. на бюджетний рахунок №31410617700005, код 38016923, до УК у м. Одесі/Київський р-н/18010200, МФО 828011, код 37914041.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно з довідкою-розрахунком станом на 11.08.2017 р. та інтегрованої картки платника (ІКП) у ФОП ОСОБА_1 рахується загальна заборгованість у розмірі 9 993,66 грн.
Податковий борг по податку на нерухоме майно виник на підставі винесення ДПІ у Київському районі податкового повідомлення рішення по податку на нерухоме майно, від'ємне від земельної ділянки на суму 10 126,45 грн. Також згідно з інтегрованою карткою платника (ІКП) у відповідача рахувалась переплата у розмірі 132,79 грн.
Ухвалою суду від 22.12.2017 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.
30.01.2018 р. відділ адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області надав відповідь на запит в якому зазначено, що ОСОБА_1 знята з реєстрації 26.10.2017 р. за адресою, АДРЕСА_1 (а.с.23).
Ухвалою суду від 02.02.2018 р. призначено судове засідання на 14.02.2018 р.
Відповідно до ч.1 ст.130 КАС України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме викликаються в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.
05.02.2018 року на офіційному веб-порталі судової влади України розміщена ухвала суду від 02.02.2018 р. призначено судове засідання на 14.02.2018 р. (а.с.28-29).
Відповідач у судове засідання призначене на 14.02.2018 р. не з'явилася про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином та завчасно.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. За таких підстав, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, оскільки при підготовці справи до розгляду дотримано вимоги КАС України щодо належного повідомлення сторін у справі про розгляд справи.
Представник позивача 14.02.2018 р. через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Згідно з ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомленні про дату і час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені позивачем обставини по справі, суд дійшов висновку щодо достатності підстав для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення у порядку письмового провадження. Таким чином, суд вважає, що адміністративний позов не належить до задоволення з наступних підстав. Суд, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа ОСОБА_1 за даними податкових органів перебуває на обліку як платник податків у ДПІ у Київському районі.
Згідно з довідкою розрахунком станом на 11.08.2017 р. та інтегрованої картки платника (ІКП) у ФО ОСОБА_1 рахується загальна заборгованість у розмірі 9 993,66 грн. (а.с.20)
07.06.2016 р. позивач прийняв податкове повідомлення - рішення форми Ф №36689-13 за платежем податок на нерухоме майно від'ємне від земельної ділянки за податковий період 2015 р. у розмірі 10 126,45 грн. (а.с.17).
Також згідно з інтегрованою карткою (ІКП) у відповідача рахувалась переплата в розмірі 132,79 грн.
Отже, з урахуванням вищезазначеного загальна заборгованість по податку на нерухоме майно у відповідача склала 9 993,66 грн.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 265 ПК України до складу податку на майно віднесений податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Згідно з п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПКУ платниками вказаного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Вказані об'єкти відповідно до пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПКУ є об'єктом оподаткування.
Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (пп. 266.3.1 п. 266.2 ст. 266 ПКУ).
Підпунктом 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України визначено, що база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема, документів на право власності.
Згідно пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 2 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.
До внесення вищезазначених змін в ПКУ Законом України від 28.12.2014 року №71-VІІІ Податковим кодексом було віднесено до місцевого податку - податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, платниками якого були визначені п.265.1.1 ст.265 ПКУ фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, та об'єктом оподаткування були визначені лише об'єкти житлової нерухомості, в тому числі його частка (пп. 265.2.1 ст.265).
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об'єктом якого було визначено також нерухоме майно, встановлений ПКУ з 2015 року у зв'язку з внесеними змінами Законом України від 28.12.2014 року №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи».
Суд вважає, що податкове повідомлення-рішення відповідача від 07.06.2016 року №36689-13, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2015 рік є протиправними.
При цьому суд виходить з наступного.
Статтею ст.8 ПК України визначено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Відповідно до п.п.10.1.1 п.10.1 ст.10 ПКУ до місцевих податків належить податок на майно.
Пунктом 12.3 ст.12 ПКУ встановлено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів приймають сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень.
Згідно з п.п.12.3.1-12.3.3 п.12.3 ст.12 ПКУ встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом.. При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні ст.7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом ХІІ цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору. Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів.
Підпунктом 12.3.4 п.12.3 ст.12 ПКУ рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Рішенням Одеської міської ради від 21 січня 2015 року №6258-VI "Про встановлення податку на майно в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" встановлено та визначено ставку податку на 2015 рік в розмірі 1% мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за 1 кв.м об'єкта нежитлової нерухомості.
Згідно ч.1 ст.3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
З урахуванням прийняття та оприлюднення рішення Одеської міської ради №6258-VI від 21.01.2015 року про введення (встановлення) податку на майно в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у період до 15.07.2015 року нараховуватися він може платникам цього податку лише в 2016 бюджетному році.
Податковим кодексом України встановлений принцип стабільності податкового законодавства ( п.п. 4.1.9. п. 4.1. ст. 4), відповідно до якого зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки; податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року. Відповідно до ст.7 ПКУ елементом податку є, зокрема, об'єкт оподаткування.
Відповідно до п.п.266.1.1 п.266.1 ст.266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що відповідно до підпункту 266.2.1 пункту 266.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Суд зазначає, що з урахуванням принципу стабільності податкового законодавства, встановленого ПКУ, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідач, як власник нерухомого майна, повинен платити з 2016 року.
Таким чином, суд робить висновок, що позов ГУ ДФС в Одеській області не належить до задоволення.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 205, 244-246 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1.У задоволенні адміністративного позову відмовити.
2. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.
3. Позивач- ГУ ДФС в Одеській області адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська 5 код ЄДРПОУ 39398646
Відповідач - ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1.
Суддя О.Я. Бойко
.