Рішення № 72433852, 26.02.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
813/5094/17
Номер документу
72433852
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/5094/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Кредитної спілки «Галицьке кредитне товариство» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання неправомірним та скасування рішення,-

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся з позовом, в якому просить визнати неправомірним та скасувати рішення відповідача №1713044601058 від 18.12.2017 року.

Посилається на те, що згідно оскаржуваного рішення позивачу з 01.07.2017 року скасовано ознаку неприбутковості з підстав невідповідності неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України. Позивач з таким рішенням не погоджується, вважає його протиправним. В обґрунтування цього зазначив, що Кредитна спілка «Галицьке кредитне товариство» є неприбутковою організацією, яка надає виключний перелік фінансових послуг відповідно до напрямків діяльності, передбачених Законом України «Про кредитні спілки». Крім того, кредитна спілка надає послуги обмеженому колу осіб (лише членам кредитної спілки) для збереження реальної вартості фінансових активів, створена та діє не з метою отримання прибутку, а з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Вважає, що з урахуванням норм ст.ст.1, 21 Закону України «Про кредитні спілки», ст.130 Господарського кодексу України діяльність кредитної спілки повністю відповідає визначенню «некомерційна господарська діяльність», оскільки не має на меті отримання прибутку, а спрямована на досягнення іншої передбаченої законом мети – задоволення потреб членів кредитної спілки у взаємному кредитуванні та наданні інших фінансових послуг. За наведених обставин вважає, що Кредитна спілка «Бойківщина» повністю відповідає вимогам, установленим підп.133.4.1 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України, а тому в силу вимог підп.14.1.121 п.14.1 ст.14 та п.133.1 ст.133 цього ж Кодексу не є платником податку на прибуток, має статус неприбуткової організації та незаконно виключена з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом.

Ухвалою судді від 03.01.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що у разі утворення кредитної спілки в порядку, визначеному Законом України «Про кредитні спілки», такою кредитною спілкою не можуть бути дотримані вимоги, встановлені підп.133.4.1 п.133.4 ст.133 Податкового Кодексу України, зокрема стосовно одночасної відповідності вимогам щодо утворення кредитної спілки в порядку, визначеному вищевказаним Законом, та заборони в установчих документах розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. А тому, на думку відповідача, Кредитна спілка «Галицьке кредитне товариство» не може бути визнана неприбутковою організацією у розумінні вимог Податкового кодексу України, не підлягає включенню до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки як фінансова установа є платником податку на прибуток та зобов’язана нараховувати та сплачувати податок на прибуток у порядку, встановленому розділом ІІІ Податкового кодексу України. З огляду на викладене, вважає, що позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими, відтак у задоволенні позову слід відмовити повністю.

У строк, встановлений судом, від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначив, що відповідачем не вказано жодної конкретної невідповідності кредитної спілки та/або її установчих документів вимогам п.133.4 ст.133 Податкового Кодексу України. Разом з тим, покликаючись на п.п.16, 17 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 року №440, додав, що позивач не здійснював у червні 2017 року жодних порушень п.133.4 ст.133 Податкового Кодексу України, а тому виключення його з 01.07.2017 року з Реєстру на підставі оспорюваного рішення від 18.12.2017 року є неправомірним та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Кредитна спілка «Галицьке кредитне товариство» (код ЄДРПОУ: 38642006) зареєстрована, як юридична особа, 14.03.2013 року; основним видом економічної діяльності, згідно з відомостями, які містяться у ЄДР, є інші види кредитування (64.92).

04.10.2016 року Галицькою об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Львівській області прийнято рішення №16130446/152 про присвоєння підприємству, установі, організації ознаки неприбутковості (за результатами підтвердження відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленими п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України) та внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Рішенням Головного управління ДФС у Львівській області №1713044601058 від 18.12.2017 року Кредитну спілку «Галицьке кредитне товариство» виключено з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Підстава: невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим п.133.4 ст.133 Кодексу. Дата скасування ознаки неприбутковості: 01.07.2017 року.

Прийняття відповідачем цього рішення і стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Згідно з вимогами підп.14.1.121 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, неприбуткові підприємства, установи та організації - неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.

Платниками податку на прибуток підприємств - резидентами, з огляду на підп.133.1.1 п.133.1 ст.133 Податкового кодексу України, є суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.

Відповідно до п.133.4 ст.134 Податкового кодексу України, не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

За змістом підп.133.4.1 п.133.4 ст.134 Податкового кодексу України, неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;

- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Зареєстровані установи та організації (новостворені), які подали в установленому порядку документи для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації та які за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для цілей оподаткування вважаються неприбутковими організаціями з дня їх державної реєстрації.

Відповідно до підп.133.4.6 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України, до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, серед іншого, можуть бути віднесені: спілки, асоціації та інші об’єднання юридичних осіб; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.

Згідно абз.1 підп.133.4.2 п.133.4 ст.134 Податкового кодексу України, доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Постановою Кабінету Міністрів України, відповідно до підп.133.4.5 п.133.4 ст.134 Податкового кодексу України, затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі – Порядок №440).

Згідно з п.п.16, 17 цього Порядку, виключення неприбуткової організації з Реєстру здійснюється на підставі рішення контролюючого органу в разі: невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу. Під час виключення неприбуткової організації з Реєстру присвоєна їй ознака неприбутковості скасовується: з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулося недотримання вимог пункту 133.4 статті 133 Кодексу.

Даючи оцінку відповідності позивача вимогам до неприбуткової організації, суд аналізує наявний в матеріалах справи Статут, затверджений рішенням загальних зборів членів Кредитної спілки «Галицьке кредитне товариство» 21.05.2016 року, та враховує таке.

Відповідно до п.1.1 цього Статуту, кредитна спілка заснована згідно рішення установчих зборів (протокол №1 від 23.02.2013 року) і діє на підставі Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послу», «Про кредитні спілки», «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», інших законів України та виданих відповідно до них нормативно-правових актів.

Статут Кредитної спілки «Галицьке кредитне товариство» (нова редакція), затверджений протоколом №7 від 21.05.2016 року загальними зборами членів кредитної спілки та головою спостережної ради кредитної спілки.

Згідно з п.п.22.3, 22.4 Статуту, кредитній спілці забороняється розподіляти отримані доходи (прибутки) або їх частину серед засновників, членів кредитної спілки, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Доходи кредитної спілки використовуються виключно для фінансування видатків на утримання кредитної спілки, реалізації мети та завдань, напрямів діяльності, визначених цим Статутом.

Крім того, у п.29.6 Статуту визначено, що у разі припинення кредитної спілки (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) її активи передаються одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету. Залишок коштів резервного капіталу та додаткового капіталу після розрахунків із членами спілки та іншими кредиторами зараховуються до Державного бюджету України.

Беручи до уваги викладене, суд вважає, що положення Статуту Кредитної спілки «Галицьке кредитне товариство», зокрема п.п.22.2, 22.3 Розділу 22. Порядок розподілу доходів кредитної спілки та п.29.8 Розділу 29. Задоволення вимог кредиторів кредитної спілки в разі припинення її діяльності, відповідають вимогам, установленим підп.133.4.1 п.133.4 ст.134 Податкового кодексу України.

Встановлені судом обставини вказують на те, що позивачем все ж таки дотримано вимоги законодавства, які дозволялиють ідентифікувати його як неприбуткову організацію.

Між тим, суд відзначає, що за результатами розгляду поданих позивачем документів контролюючим органом прийнято рішення №16130446/152 від 04.10.2016 року про присвоєння підприємству, установі, організації ознаки неприбутковості та внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій (за результатами підтвердження відповідності неприбуткової організації вимогам, установленим п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України).

Тобто, відповідач і сам підтвердив факт відповідності Кредитної спілки «Галицьке кредитне товариство» вимогам до неприбуткової організації, з урахуванням чого, а також фактичних обставин справи, підтверджених належними, достатніми та допустимими доказами, суд приходить висновку, що позивач, в силу вимог підп.14.1.121. п.14.1. ст.14 та п.133.4 ст.134 Податкового кодексу України, не є платником податку на прибуток та, як наслідок, протиправно виключений з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Водночас, що стосується змісту та форми спірного рішення, суд звертає увагу на наступне.

Так, аналізуючи його зміст, видно, що у ньому відсутні дата присвоєння ознаки неприбутковості, натомість вказано лише дату її скасування, та дата включення неприбуткової організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій, починаючи з якої визначається строк безперервної реєстрації неприбуткової організації.

Поряд з цим, підставою скасування ознаки неприбутковості, як вже зазначалось вище, зазначено «невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим п.133.4 ст.133 Кодексу». Однак суд відзначає, що з такої неможливо встановити, що саме не відповідає закону – чи вимоги до неприбуткової організації, чи положення її установчих документів, як і неможливо встановити назву нормативно-правового акта, якому, на відповідача, не відповідає позивач.

Також суд враховує, що в порушення вимог п.17 Порядку №440, рішення про виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій прийнято 18.12.2017 року, в той час як ознаку неприбутковості скасовано з 01.07.2017 року.

Щодо посилань відповідача про неможливість одночасної відповідності вимогам щодо утворення кредитної спілки в порядку, визначеному законом, та заборони в установчих документах розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників) членів такої організації, працівників, членів органів управління та пов’язаних з ними осіб, суд враховує таке.

Визначення поняття «некомерційне господарювання» наведене у ст.52 Господарського кодексу України, згідно із якою це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. Некомерційна господарська діяльність здійснюється суб'єктами господарювання державного або комунального секторів економіки у галузях (видах діяльності), в яких відповідно до статті 12 цього Кодексу забороняється підприємництво, на основі рішення відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування. Некомерційна господарська діяльність може здійснюватися також іншими суб'єктами господарювання, яким здійснення господарської діяльності у формі підприємництва забороняється законом.

Відповідно до ст.130 Господарського кодексу України, кредитною спілкою є неприбуткова організація, заснована громадянами у встановленому законом порядку на засадах добровільного об'єднання грошових внесків з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні інших фінансових послуг. Кредитна спілка є юридичною особою. Статусу юридичної особи вона набуває з дня її державної реєстрації. Кредитна спілка діє на основі статуту, який затверджується загальними зборами членів кредитної спілки.

У ч.6 ст.130 Господарського кодексу України передбачено, що статус, порядок організації та здійснення господарської діяльності кредитної спілки визначаються цим Кодексом, законом про кредитні спілки та іншими законами.

Організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, права та обов'язки членів кредитних спілок та їх об'єднань визначено Законом України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 року №2908-III.

За змістом ст.1 вказаного Закону, кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Згідно зі ст.7 Закону України «Про кредитні спілки», кредитна спілка діє на основі статуту, що не суперечить законодавству України.

Статтею 8 Закону України «Про кредитні спілки» визначено порядок набуття кредитною спілкою статусу фінансової установи та ліцензування окремих видів діяльності кредитної спілки.

Зокрема, встановлено, що надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Уповноважений орган) відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Уповноваженого органу. Надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється шляхом внесення відповідного запису до державного реєстру фінансових установ. Уповноважений орган видає кредитній спілці свідоцтво про реєстрацію фінансової установи за формою, встановленою Уповноваженим органом.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 №2664-III, кредитні спілки є фінансовими установами поряд з банками, ломбардами, лізинговими компаніями, довірчими товариствами, страховими компаніями та іншими юридичними особами, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інших послуг (операцій), пов'язаних з наданням фінансових послуг.

В свою чергу, згідно п.5 ч.1 цієї ж статті, фінансова послуга - операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

З огляду на п.2.1 Статуту, Кредитна спілка «Галицьке кредитне товариство» - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

В той же час, у п.2.2 Статуту передбачено, що завдання кредитної спілки полягають у задоволенні потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг шляхом здійснення діяльності, передбаченої підрозділом 5 цього Статуту.

З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку, що Кредитна спілка «Галицьке кредитне товариство» є неприбутковою організацією, яка надає виключний перелік фінансових послуг відповідно до напрямків діяльності, передбачених Законом України «Про кредитні спілки». Діяльність кредитної спілки, не передбачена цим Законом – заборонена. Крім того, кредитна спілка надає послуги обмеженому колу осіб (лише членам кредитної спілки) для збереження реальної вартості фінансових активів; створена та діє не з метою отримання прибутку, а з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

За правилами ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Суб’єкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Проте, всупереч наведеним вимогам процесуального закону, відповідач, як суб’єкт владних повноважень, не надав суду жодних доказів та не довів наявність підстав для виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

На підставі досліджених доказів та встановлених на їх підставі обставин, що передували прийняттю оскаржуваного рішення №1713044601058 від 18.12.2017 року, з урахуванням зазначених вище норм Податкового кодексу України та Порядку №440, суд приходить висновку про правомірність заявлених позовних вимог.

Щодо судових витрат, то відповідно до вимог ч.ч.1, 7 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

у х в а л и в :

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Львівській області №1713044601058 від 18.12.2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська,35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ: 39462700) на користь Кредитної спілки «Галицьке кредитне товариство» (місцезнаходження: пл.Старий Ринок, 1, м.Львів, 79019; код ЄДРПОУ: 38642006) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.

Оригінал повного тексту судового рішення складено в одному примірнику 26.02.2018 року.