Рішення № 72433642, 08.02.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2018
Номер справи
810/3864/17
Номер документу
72433642
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 лютого 2018 року 810/3864/17

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Сіренко Ю.П., за участю представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області до Дочірнього підприємства "Колонщина" Товариства з обмеженою відповідальністю "Підрядно-спеціалізованого ремонтно-будівельного управління №3 Київзеленбуд" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,

в с т а н о в и в:

Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Дочірнього підприємства "Колонщина" Товариство з обмеженою відповідальністю "Підрядно-спеціалізованого ремонтно-будівельного управління №3 Київзеленбуд" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 1459,21 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно даних особового рахунку страхувальника у відповідача утворився борг з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Посилаючись на пункт 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV та пункт 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663, позивач просить суд стягнути суму заборгованості з відповідача.

При цьому, позивач зазначив, що нарахування відповідачу фактичних витрат на виплату і доставку пенсій було здійснено на виконання постанови Радомишльського районного суду Житомирської області від 20.02.2017 у справі №289/2093/16-а, яка була залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2017.

Відповідач позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якій просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що постанова Радомишльського районного суду Житомирської області від 20.02.2017 у справі №289/2093/16-а була прийнята без залучення ДП "Колонщина" як сторони у справі, а тому вказане рішення суду не може братись судом до уваги як доказ у справі, який підтверджує встановлені обставини. Також, відповідач зазначив, що ДП "Колонщина" не є правонаступником СГВК "Колонщина", як це зазначено в довідці, а лише в обсягах майна, що перейшло від КСП "Колонщина", яке є правонаступником колгоспу "Ленінський шлях". Крім того, відповідач зауважив, що довідку про підтвердження трудового стажу, яка надана позивачем до матеріалів справи, підписано від імені керівника ДП "Колонщина", однак підпис на цій довідці не відповідає підпису керівника підприємства.

У судове засідання, призначене на 08.02.2018, з'явився представник відповідача.

Позивач у судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Заява про відкладення розгляду справи до суду не надходила.

Присутній у судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов, просив суд відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Дочірнє підприємство "Колонщина" Товариство з обмеженою відповідальністю "Підрядно-спеціалізованого ремонтно-будівельного управління №3 Київзеленбуд" є юридичною особою, як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування перебуває на обліку в Києво-Святошинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області.

Як встановлено судом, позивачем надіслано відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Так, позивачем на підставі розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до "б"-"з" (список № 2) статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і ч. 2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", від 08.06.2017 №5066/04, від 14.07.2017 №7559/04, від 09.08.2017 №8668/04 та від 21.09.2017 №10232/04 визначено розмір витрат, які підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача у зв'язку з виплатою та доставкою пенсій ОСОБА_1, на загальну суму 1459,21 грн.

Однак, відповідачем вказаних витрат на доставку та виплату пільгових пенсій за списком № 2 за жовтень 2017 року не було відшкодовано, а тому позивач звернувся з даним позовом до суду.

При цьому, судом встановлено, що вказані розрахунки були виставлені на виконання постанови Радомишльського районного суду Житомирської області від 20.02.2017 у справі №289/2093/16-а, яка була залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2017.

Так, вказаним судовим рішенням було зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 період його роботи на посаді тракториста-машиніста в ДП "Колонщина" безпосередньо зайнятим у виробництві сільхозгосподарської продукції з 29.11.1982 року по 02.04.1984 роки та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку згідно п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 07 січня 2016 року та провести нарахування пенсії відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначаються Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України від 09.07.2003 №1058-ІV), зокрема: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками тощо.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески, згідно зі статтею першою вказаного Закону - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Пунктом 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Коло осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи за списком № 1 і за списком № 2, визначено, зокрема підпунктами "а" і "б"-"з" ч. 1 ст. 13 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення".

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди підпунктом 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV передбачено, що вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

У свою чергу, статті 27, 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV регламентують розмір та порядок визначення пенсії за віком, а також мінімальний розмір пенсії за віком.

Згідно з абз.4 пп.1 п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених згідно з пунктами "а", "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме грошова сума, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам за списками №№ 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановлений Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, якою затверджена Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі - Інструкція).

Відповідно до абз. 2 п. 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Згідно з п.п.2.1.1 п.2.1 Інструкції страхувальниками є роботодавці, зокрема: підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Пунктом 6.4 розділу 6 Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з пунктом 6.7 розділу 6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Таким чином, розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за відповідний період є підставою для відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, понесених територіальним органом Пенсійного фонду України.

Як свідчать наявні матеріали справи, а саме розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України №1788-XII, від 08.06.2017 №5066/04, від 14.07.2017 №7559/04, від 09.08.2017 №8668/04 та від 21.09.2017 №10232/04, розмір фактичних витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій громадянину ОСОБА_1, що підлягає відшкодуванню відповідачем за жовтень 2017 року, становить 1459,21 грн.

Правомірність включення до розрахунку витрат на виплату і доставку пільгових пенсій наведеному вище громадянину підтверджується, зокрема, постановою Радомишльського районного суду Житомирської області від 20.02.2017 у справі №289/2093/16-а, якою було зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 період його роботи на посаді тракториста-машиніста в ДП "Колонщина" безпосередньо зайнятим у виробництві сільхозгосподарської продукції з 29.11.1982 року по 02.04.1984 роки та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку згідно п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 07 січня 2016 року та провести нарахування пенсії відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2017 залишено без змін постанову Радомишльського районного суду Житомирської області від 20.02.2017.

Вказаним судовим рішенням було встановлено, що відповідно до трудової книжки ОСОБА_1, виданої йому 09.03.1983 року, зроблений запис 09.03.1983 року, про те, що останній дійсно був прийнятий на роботу в члени колгоспу "Ленінський шлях" на посаду тракториста з 29.11.1982 року, на підставі наказу №12 від 22.11.1982 року. 26.03.1984 року він був звільнений з членів колгоспу у зв'язку зі зміною місця проживання.

Згідно довідок ДП "Колонщина" від 28.03.2016 №7 та від 20.06.2016 №12, ОСОБА_1 працював в колгоспі "Ленінський шлях" Макарівського району Київської області з листопада 1982 року по квітень 1984 року.

Дана обставина підтверджується і архівним витягом з протоколу №12 засідання правління к-пу "Ленінський шлях" с.Колонщина, Макарівського району, Київської області від 23.12.1982 року, на якому ОСОБА_1 був прийнятий в члени колгоспу, а згідно з протоколом №2 засідання правління к-пу "Ленінський шлях" с.Колонщина, Макарівського району, Київської області від 03.04.1984 року, ОСОБА_1 був виключений з членів колгоспу.

З архівної довідки Комунальної Установи "Об'єднаний трудовий архів сільських та селищних рад Макарівського району" №05 від 11.01.2016 року, ОСОБА_1 дійсно працював трактористом в колгоспі "Ленінській шлях" та КСП "Колонщина" с.Колонщина, Макарівського району, Київської області з листопада 1982 року по 02 квітня 1984 року.

Згідно довідки ДП "Колонщина", ДП "Колонщина" є правонаступником СГВК "Колонщина", СГВК "Колонщина" є правонаступником КСП "Колонщина", а КСП "Колонщина" є правонаступником колгоспу "Ленінський шлях".

Отже, судовим рішенням, яке набрало законної сили, встановлено, що ОСОБА_1 в період з 29.11.1982 по 02.04.1984 працював трактористом в колгоспі "Ленінський шлях", що дає право на зарахування йому даного періоду до стажу роботи для призначення пільгової пенсії.

Частиною четвертою статті 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

У зв'язку з цим, суд вважає, що призначення ОСОБА_1 пільгової пенсії на підставі п. "в" ст.13 Закону №1788 є правомірним та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства, що у свою чергу, спростовує твердження відповідача про відсутність у нього обов'язку відносно відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій вказаній особі.

На підставі викладеного, судом встановлено, що у відповідача утворилась та наявна заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2.

Однак, в порушення п. 6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, відповідач не перерахував кошти на відшкодування фактичних витрат позивача по виплаті та доставці пільгових пенсій за жовтень 2017 року в розмірі 1459,21 грн.

При цьому, суд звертає увагу на те, що жодних доказів щодо неправомірності визначення розміру та складу фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2, неправомірності їх нарахування, а також доказів щодо погашення наявної у відповідача заборгованості, відповідачем суду надано не було.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого на час звернення до суду із даним позовом від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства "Колонщина" Товариство з обмеженою відповідальністю "Підрядно-спеціалізованого ремонтно-будівельного управління №3 Київзеленбуд" суму заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах згідно Списку № 2 за жовтень 2017 року на користь Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду Київської області в загальному розмірі 1459,21 грн. (одна тисяча чотириста п'ятдесят дев'ять гривень 21 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 16 лютого 2018 р.