
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2018 року м.Житомир справа № 806/260/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфіменко О.В.,
секретаря судового засідання Коваля О.В.,
за участю позивача ОСОБА_2,
представника позивача ОСОБА_3, ОСОБА_4,
представника відповідача Шайденко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
16.01.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_2 із позовом до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому, з урахуванням заяви про уточнення (а.с.59), вона просить:
- визнати дії відповідача протиправними і незаконними щодо: невизнання і невключення у стаж державної служби для нарахування пенсії державного службовця періодів роботи: з 08.10.1981 до 14.01.1983 (1 рік 3 місяці 7 днів) на посаді бухгалтера-касира централізованої бухгалтерії міжколгоспних організацій у штатному розписі Володарсько-Волинського районного управління сільського господарства; з 15.01.1983 до 29.12.1985 (2 роки 11 місяців 14 днів) на посаді інженера по матеріальному забезпеченню Володарсько-Волинського районного управління сільського господарства; з 30.12.1985 до 18.08.1987 (1 рік 7 місяців 19 днів) на посаді старшого інспектора по роботі і діловодству Володарсько-Волинського районного агропромислового об'єднання; з 28.08.1989 до 04.12.1991 (2 роки 3 місяці 8 днів) на посаді бухгалтера-касира по веденню апарату Володарсько-Волинського районного агропромислового об'єднання; відмови відповідача у переведенні пенсії на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015;
- зобов'язати відповідача: зарахувати у стаж державної служби для призначення пенсії державного службовця ОСОБА_2: період роботи з 08.10.1981 до 14.01.1983 (1 рік 3 місяці 7 днів) на посаді бухгалтера-касира централізованої бухгалтерії міжколгоспних організацій Володарсько-Волинського управління сільського господарства; період роботи з 15.01.1983 до 29.12.1985 (2 роки 11 місяців 14 днів) на посаді інженера по матеріальному забезпеченню Володарсько-Волинського районного управління сільського господарства; період роботи з 30.12.1985 до 18.08.1987 (1 рік 7 місяців 19 днів) на посаді старшого інспектора по спецроботі і діловодству Володарсько-Волинського районного агропромислового об'єднання; період роботи з 28.08.1989 до 04.12.1991 (2 роки 3 місяці 8 днів) на посаді бухгалтер-касира по веденню апарату Володарсько-Волинського районного агропромислового об'єднання; здійснити переведення ОСОБА_2 з пенсії за віком, згідно Закону України "Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10.12.2015 та ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, з 09.03.2017, згідно заяви ОСОБА_2 до відповідача від 09.03.2017 з відповідним нарахуванням та виплатою пенсії позивачу.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем невірно встановлено її стаж державної служби лише 13 років 11 місяців 7 днів. Вважає, що стаж її державної служби на відповідних посадах у вказані періоди роботи загальним терміном 8 років 1 місяць 19 днів підтверджується трудовою книжкою та відповідними довідками, що були представлені відповідачу. Якщо цей період добавити до стажу визнаного відповідачем, то разом вони становлять необхідний стаж державної служби для нарахування позивачу пенсії за віком згідно з Законом України «Про державну службу».
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 30.01.2018 відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 21.02.2018 на 14 год. 00 хв.
09.02.2018 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов (а.с.44-46).
15.02.2018 від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив (а.с.51-53).
Позивач та представники позивача у судовому засіданні 21.02.2018 позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити з урахуванням поданих уточнень (а.с.59).
Представник відповідача у судовому засіданні 21.02.2018 проти заявлених вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні.
В обґрунтування заперечень він пояснив, що право на призначення пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» мають, зокрема, особи, які на день набрання чинності вказаним Законом мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України незалежно від факту роботи на державній службі станом на 1 травня 2016 року або займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Статтею 25 Закону України «Про державну службу» визначено сім категорій посад державних службовців, залежно від яких встановлювалися ранги державних службовців.
При визначенні права на призначення пенсії з 01.05.2016 до стажу державної служби зараховується лише період роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби та встановлюється відповідність займаної особою посади, посадам, визначеним в статті 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229, затверджено Порядок обчислення стажу державної служби (далі - Порядок) та п.4 Порядку зазначено, що стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України від 10 грудня 2015 року №889-УІІІ «Про державну службу», якою визначено посади, робота на яких зараховується до стажу державної служби, котрий дає право на встановлення державному службовцеві надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Відповідно до п.2 Порядку обчислення державної служби, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229), було передбачено що до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.
Відповідно до листа Міністерства соціального захисту населення України від 15.11.1995 №01-3/01219-02-02 періоди роботи керівних працівників і спеціалістів в обласних і районних органах управління сільським господарством підлягають зарахуванню до стажу державної служби, за винятком періодів роботи, зокрема, в агропромислових об'єднаннях та інших формуваннях, які не реорганізовані в районні управління сільського господарства і продовольства.
Враховуючи зазначене, на думку представника відповідача, позивач не має підстав для зарахування періодів роботи у Володарсько-Волинському управлінні сільського господарства з 8 жовтня 1981 року до 14 січня 1983 року бухгалтером-касиром централізованої бухгалтерії та з 15 січня 1983 року до 30 грудня 1985 року інженером по матеріальному забезпеченню; з 1 січня 1986 року до 18 серпня 1987 року - у Володарсько-Волинському районному агропромисловому об'єднанні старшим інспектором по спецроботі; з 28 серпня 1989 року до 4 грудня 1991 року - у Володарсько-Волинському районному агропромисловому об'єднанні бухгалтером-касиром по веденню апарату районного агропромислового об'єднання до стажу державної служби.
За наявними документами стаж державної служби позивача становить 13 років 11 місяців 7 днів.
Однак, станом на 01.05.2016 стаж державної служби позивача є недостатнім для права на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу».
На думку представника відповідача у зв'язку із відсутністю необхідного стажу державної служби 20 років, рішенням Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області правомірно відмовлено позивачу у переведенні на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу».
Вислухавши позивача, представників позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, є пенсіонером з 25.02.2014 і отримує пенсію за віком, призначену у 55 років відповідно до пункту 7-2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003.
09.03.2017 позивач звернулась до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про переведення із вказаної пенсії на пенсію державного службовця згідно з Законом України від 10.12.2015 року №889-VІІІ «Про державну службу».
За результатами розгляду заяви позивача Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області своїм рішенням від 26.07.2017 та своїм листом від 27.07.2017 №12387/05 відмовило позивачу у переході на пенсію за віком відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, підставою для такої відмови слугувала відсутність у ОСОБА_2 необхідно стажу державної служби 20 років (а.с.27, 32).
Відповідач своїм листом від 22.12.2017 №19120/05 на заміну свого листа від 27.07.2017 №12387/05 підтвердив, що за наявними документами стаж державної служби ОСОБА_2 становить лише 13 років 11 місяців 7 днів, із зарахуванням у стаж державної служби наступних періодів роботи: з 17.03.2000 до 30.11.2004 на посадах у відділенні державного казначейства в Житомирському районі та з 01.12.2004 до 24.02.2014 на посаді начальника відділу управління праці та соціального захисту населення Житомирської райдержадміністрації (а.с.28-30).
Позивач, вважаючи дії відповідача протиправними, звернулась до суду для захисту своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
З 1 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон України №889-VIII), у Розділі XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого передбачені певні особливості пенсійного забезпечення державних службовців, які займали посади державної служби до набрання чинності цим Законом.
Пунктом 12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон України №3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 цього Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пунктом 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 встановлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону.
Відповідно до п.8 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідні категорії посад державної служби, робота на яких зараховується до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до умов Закону України №3723-ХІІ визначені статтею 25 цього Закону. Цією ж статтею передбачено, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.
На виконання постанови Верховної Ради України від 16.12.1993 «Про введення в дію Закону України «Про державну службу» постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 затверджено Порядок обчислення стажу державної служби, яким було визначено посади і органи, час роботи на яких зараховується до стажу державної служби, який діяв на час виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок №283).
Пунктом 5 Порядку №283 встановлено, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.
Абзацом третім п.2 Порядку №283 встановлено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.
Згідно з абзацами шостим, сьомим та одинадцятим вказаного Додатку до Порядку №283 у Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби входять: Виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи; Місцеві органи державного управління міністерств і відомств УРСР та інших республік, а також СРСР; Всесоюзні і республіканські промислові об'єднання та об'єднання, створені на базі головних управлінь міністерств і відомств відповідно до рішень Уряду.
У матеріалах справи наявна довідка від 04.03.2014 №87, з якої видно, що згідно з дев'ятою сесією Володарсько-Волинської районної Ради народних депутатів двадцять першого скликання від 24.12.1991 Володарсько-Волинське районне агропромислове об'єднання реорганізоване в Володарсько-Волинське управління сільського господарства райвиконкому.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.05.1998 №748 «Про примірні переліки управлінь, відділів та інших структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міських, районних у містах Київ та Севастополі державних адміністрацій» та розпорядження голови Володарсько-Волинської райдержадміністрації від 09.06.1998 №166 Володарсько-Волинське управління сільського господарства райвиконкому реорганізоване в Володарсько-Волинське управління агропромислового комплексу райдержадміністрації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.2000 №821 «Про упорядкування структури місцевих державних адміністрацій» Володарсько-Волинське управління агропромислового комплексу райдержадміністрації реорганізоване в Володарсько-Волинське управління сільського господарства і продовольства райдержадміністрації.
Згідно з Указом Президента України від 03.04.2005 «Про вдосконалення структури місцевих державних адміністрацій», відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2005 №179, розпоряджень голови облдержадміністрації від 16.03.2005 №38 та від 26.05.2005 №135, розпорядження голови Володарсько-Волинської райдержадміністрації від 31.05.2005 №184 Володарсько-Волинське управління сільського господарства і продовольства райдержадміністрації реорганізовано в Володарсько-Волинське управління агропромислового розвитку райдержадміністрації (а.с.21-22).
З матеріалів справи видно, що період роботи позивача:
- з 08.10.1981 до 14.01.1983 (1 рік 3 місяці 7 днів) на посаді бухгалтера-касира централізованої бухгалтерії міжколгоспних організацій у штатному розписі Володарсько-Волинського районного управління сільського господарства, підтверджується довідкою Управління агропромислового розвитку Володарсько-Волинської райдержадміністрації Житомирської області від 04.03.2014 №88 (а.с.20) і довідкою від 04.03.2014 №87 (а.с.21-22) та записом у трудовій книжці (на звороті а.с.23);
- з 15.01.1983 до 29.12.1985 (2 роки 11 місяців 14 днів) на посаді інженера по матеріальному забезпеченню Володарсько-Волинського районного управління сільського господарства підтверджується довідкою Управління агропромислового розвитку Володарсько-Волинської райдержадміністрації Житомирської області від 04.03.2014 №87 (а.с.21-22) та записом у трудовій книжці (на звороті а.с.23);
- з 30.12.1985 до 18.08.1987 року (1 рік 7 місяців 19 днів) на посаді старшого інспектора по спецроботі і діловодству Володарсько-Волинського районного агропромислового об'єднання (у порядку переведення з Володарсько-Волинського районного управління сільського господарства, яке згідно постанови ЦК КПРС і ради міністрів СРСР №1114 від 14.11.1985 реформоване в Володарсько-Волинське районне агропромислове об'єднання), підтверджується записом у трудовій книжці (а.с.24);
- з 28.08.1989 до 04.12.1991 (2 роки 3 місяці 8 днів) на посаді бухгалтера-касира по веденню апарату Володарсько-Волинського районного агропромислового об'єднання, підтверджується записом у трудовій книжці (а.с.24 та на звороті а.с.24).
Вказані посади спеціалістів, на яких позивач працювала у Володарсько-Волинському управлінні сільського господарства та Районному агропромисловому об'єднанні, відносяться до 7 категорії посад державних службовців згідно з ст.25 Закону України №3723-ХІІ і входять до наведених у Порядку №283 посад, а тому мають включатися до стажу державної служби для призначення пенсії державного службовця ОСОБА_2
Окрім того, Володарсько-Волинське районне агропромислове об'єднання було реформоване у Володарсько-Волинське управління сільського господарства райвиконкому, а тому наявні законні підстави для зарахування періодів роботи позивача на вищевказаних посадах у Володарсько-Волинському районному агропромисловому об'єднанні та управлінні сільського господарства до стажу державної служби.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що періоди роботи позивача з 08.10.1981 до 14.01.1983 (1 рік 3 місяці 7 днів), з 15.01.1983 до 29.12.1985 (2 роки 11 місяців 14 днів), з 30.12.1985 до 18.08.1987 (1 рік 7 місяців 19 днів), з 28.08.1989 до 04.12.1991 (2 роки 3 місяці 8 днів) на вказаних посадах у Володарсько-Волинському районному агропромисловому об'єднанні та Володарсько-Волинському районному управлінні сільського господарства підлягають зарахуванню до стажу державної служби, та стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом України №889-VIII становить більше 20 років, що дає їй право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України №3723 з дня подання заяви - 09.03.2017.
Зазначені обставини дають суду підстави вважати, що дії відповідача щодо невизнання та неврахування позивачу у стаж державної служби для нарахування пенсії вказаних періодів роботи, з урахуванням наявності у позивача відповідних довідок і трудової книжки та відмова у переведенні пенсії ОСОБА_2 на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 є неправомірними, а тому позовні вимоги ОСОБА_2 є такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251 КАС України, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_2 (10031, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.Перемоги, 55, код ЄДРПОУ 40380333) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправними щодо невизнання і невключення у стаж державної служби для нарахування пенсії періодів роботи: з 08.10.1981 до 14.01.1983 на посаді бухгалтера-касира централізованої бухгалтерії міжколгоспних організацій у штатному розписі Володарсько-Волинського районного управління сільського господарства; з 15.01.1983 до 29.12.1985 на посаді інженера по матеріальному забезпеченню Володарсько-Волинського районного управління сільського господарства; з 30.12.1985 до 18.08.1987 на посаді старшого інспектора по роботі і діловодству Володарсько-Волинського районного агропромислового об'єднання; з 28.08.1989 до 04.12.1991 на посаді бухгалтера-касира по веденню апарату Володарсько-Волинського районного агропромислового об'єднання; відмови у переведенні пенсії ОСОБА_2 на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015.
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_2 у стаж державної служби період роботи з 08.10.1981 до 14.01.1983 на посаді бухгалтера-касира централізованої бухгалтерії міжколгоспних організацій Володарсько-Волинського управління сільського господарства; з 15.01.1983 до 29.12.1985 на посаді інженера по матеріальному забезпеченню Володарсько-Волинського районного управління сільського господарства; з 30.12.1985 до 18.08.1987 на посаді старшого інспектора по спецроботі і діловодству Володарсько-Волинського районного агропромислового об'єднання; з 28.08.1989 до 04.12.1991 на посаді бухгалтер-касира по веденню апарату Володарсько-Волинського районного агропромислового об'єднання; та здійснити переведення пенсії ОСОБА_2 на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 з відповідним нарахуванням та виплатою пенсії позивачу з 09.03.2017.
Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1409,60 грн.
Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О.В. Єфіменко
Повне судове рішення складене 26 лютого 2018 року