
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2018 р. Справа№805/4677/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Арестова Л.В., при секретарі судового засідання - Лопушанському Д.О., за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Бердник Ю.М.,
розглянувши в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання провести перерахунок пенсії ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_3 звернулась до суду із адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області , яка полягає у нездійсненні ОСОБА_3, ІНН НОМЕР_1, перерахунку пенсії через скорочення штату МВС з 01 січня 2016 року, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії через скорочення штату та виплатити різницю у пенсії з 01січня 2016 року, та виплачувати її на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 2424 від 15.05.2017 року про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, яка займає посаду, старшого оперуповноваженого карного розшуку відділу поліції Головного управління Національної поліції в донецькій області, зі спеціальним званням майор поліції, з вислугою 24,4 (календарних 22,6) років.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що з листопада 2015 року вона отримує пенсію за вислугу років як пенсіонер МВС на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. У зв'язку зі змінами в законодавстві та встановлення нових розмірів грошового утримання поліцейських, вона з 01.01.2016 року набула право на перерахунок пенсії. Натомість, відповідач перерахунок пенсії не здійснив, тому вона звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з вимогою провести такий перерахунок, на що отримала лист від 28.11.2017 року про можливість проведення перерахунку пенсії лише після виділення коштів з Державного бюджету України. Таку бездіяльність відповідача вона вважає протиправною.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2017 року залишено позовну заяву без руху.
12 січня 2018 року ухвалою суду відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 20 січня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою суду від 15 лютого 2018 року зупинено провадження по справі,а 23 лютого 2018 року - поновлено провадження по справі.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав додаткові пояснення щодо позову, наполягав на задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надала суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Пенсія є щомісячною виплатою, отже про порушення свого права позивач повинен був дізнатися на час її отримання. Позивач вважає, що його право порушено 01.01.2016 року, в той же час із позовом до суду він звернувся лише 19.12.2017 року, тобто з порушенням зазначеного строку. Окрім того, виплата пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262 від 9.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 року №1801 не передбачені кошти на перерахунок пенсій військовослужбовцям по новим окладам поліції (за Постановою №988), виплата зазначених пенсій проводиться в межах передбачених видатків. Кошти Пенсійного фонду використовуються на чітко визначені цілі, використання їх на цілі не передбачені Законом (ч.1 ст.73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9.07.2003 року №1058) заборонено. За наведеними обставинами відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
Позивач з листопада 2015 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як колишній працівник органів внутрішніх справ.
21.11.2017 року ОСОБА_3 звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з проханням здійснити її перерахунок пенсії згідно діючого законодавства (а.с. 14).
Листом від 28.11.2017 року № 1833-А01 позивачу повідомлено, що довідка про перерахунок пенсії надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, копію якої її надано на особистому прийомі 14.08.2017 року та перерахунок і виплата пенсії буде проведено на підставі довідок про грошове забезпечення після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. (а.с. 15).
Згідно довідки Голови ліквідаційної комісії № 2424 від 15.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3 змінено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад з 750 гривень підвищено до 2500 гривень; оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції з 125 гривень підвищено до 2000 гривень.; надбавка за вислугу років з 306 грн. 25 копійок підвищена до 2025 гривен (а.с.13,16).
Відповідно до ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
ОСОБА_3 21.11.2017 року звернулась до ГУ ПФУ в Донецькій області с заявою про перерахунок призначеної пенсії. 28.11.2017 року листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у перерахунку пенсії відмовлено, отже саме з цього часу її стало відомо про порушення її прав. 19.12.2017 року позивач звернувся до суду, тобто в межах передбаченого законодавством шестимісячного строку. Посилання ГУ ПФУ в Донецькій області на порушення позивачем строку для звернення до суду до уваги суд не приймає, оскільки встановлено, що порушень строку для звернення до суду позивачем допущено не було.
Оцінюючі спірні правовідносини, суд приходить до наступного.
Так, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIIIстаттю 63Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Конституційним Судом України у рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Абзацом 1 пункту 24 цього Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Під час судового розгляду судом встановлено, що відповідачем було отримано довідку ГУ МВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3 відповідно до ч. 3ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988,Наказу МВС України від 06.04.2016 № 260.
Таким чином, вказаний вище порядок здійснення перерахунку пенсії у відповідності до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року було дотримано.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13 від 22.04.2014 року.
Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
За правилами частин 1, 5 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Крім того, згідно рішень ЄСПЛ "Сук проти України", "Кечко проти України" та Бурдов проти Росії", державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань.
Рішенням по зразковій справі Верховного суду від 15.02.2018 року по справі № 820/6514/17 вирішено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 № 100/34759-2003016137 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 № 100/34759-2003016137 для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Відповідно частини 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено, правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, та підтверджується квитанцией № 0.0.931451685.1 від 03.01.2018 року, позивач за подання адміністративного позову сплатив 640,00 грн.( а. с. 20).
Отже, суд повертає позивачу судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у розмірі 640,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 6-11, 19, 20, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
- визнання протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії через скорочення штату МВС з 01 січня 2016 року;
- зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії через скорочення штату та виплати пенсію з 01 січня 2016 року та виплачувати її на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинного станом на 01.10.2011, з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 2424 від 15.05.2017 року про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду старшого оперуповноваженого карного розшуку відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області зі спеціальним званням майор поліції, з вислугою 24.4 (календарних 22.6) років - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення ОСОБА_3 (ІНН НОМЕР_1) перерахунку пенсії через скорочення штату МВС з 01 січня 2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_3 (ІНН НОМЕР_1) перерахунок та виплати пенсії через скорочення штату починаючи з 01 січня 2016 року, згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області №2424 від 15.05.2017 року про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду старшого оперуповноваженого карного розшуку відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області зі спеціальним званням майор поліції, з вислугою 24,4 (календарних 22.6) років.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_3 суму судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, номер і серія паспорта НОМЕР_2, адреса: АДРЕСА_1).
Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, адреса: 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, пл. Соборна, буд.3)
Повний текст рішення буде складено та підписано 27 лютого 2018.
Суддя Арестова Л.В.