Рішення № 72433185, 26.02.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
805/405/18-а
Номер документу
72433185
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2018 р. Справа№805/405/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Арестової Л.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просить визнати протиправною діяльність Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії за віком на ім'я ОСОБА_2, зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії за віком, сплатити заборгованість у повному обсязі, яка виникла з лютого 2015 року; допустити до негайного виконання присуджених її пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вона є пенсіонером за віком і перебуває на обліку у Слов'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області . В зв'язку з воєнними діями вона, будучи зареєстрована у м. Торез, залишила своє постійне місце реєстрації і була взята на облік у м. Слов'янську, де перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Слов'янськ Донецької області. 19.07.2017 р. вона зареєструвала місце свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 де і зараз постійно проживає. 26.09.2017 року вона звернулась до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про відновлення виплати пенсії. Листом від 10.10.2017 р. її було повідомлено, що для поновлення виплати пенсії необхідно особисто звернутися до управління Пенсійного фонду для подачі заяви встановленого зразка з оригіналом паспорту, ідентифікаційного коду, довідки про взяття на облік внутрішньо перемащеної особи або надати до управління рішення про відмову у видачі довідки. Вважає дії відповідача неправомірними, оскільки вона зареєструвала місце свого проживання у належному її родичам будинку, а тому застосування управлінням законодавства, яким врегульовано питання виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам, до ней не застосовується.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2018 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання.

19 січня 2018 року ухвалою суду позивача звільнено від сплати судового збору.

Ухвалою суду від 30 січня 2018 року відкладено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 15 лютого 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача 15 лютого 2018 року через відділ документообігу та діловодства суду надав клопотання про розгляд справи 26 лютого 2018 року в порядку письмового провадження без його участі. Позовні вимоги підтримав повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача 15 лютого 2018 року через відділ документообігу та діловодства суду надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Позовні вимоги не визнав, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позов. Обґрунтовуючи свою позицію, посилався на те, що позивачем не надано довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщену особу або відмову у видачі довідки. Вважає, що виплата пенсії буде поновлена після особистого звернення позивача до управління Пенсійного фонду з оригіналом паспорту, ідентифікаційного коду, довідки про взяття на облік внутрішньо перемащеної особи або надання до управління рішення про відмову у видачі довідки.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 була взята на облік до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області у жовтні 2017 року, пенсійна справа № 899979 направлена з управління Пенсійного фонду України у Волновахському районі Донецької області.

Згідно службової записки з пенсійної справи № 899979 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 була взята на облік 01.02.2015 року. Виплата пенсії не здійснювалась, так як була відсутня довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстав для відмови. Нову заяву про поновлення виплати пенсії та довідку ВПО ОСОБА_3 не надала. З 01.02.2015 року по теперішній час пенсія не виплачується (а.с. 35).

Відповідно до копії посвідчення 04285 позивач є отримувачем пенсії за віком (а.с. 12).

17.07.2017 р. зареєстровано місце проживання позивача ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 що підтверджується довідкою про склад сім'ї від 05.09.2017 року № 1176 та відміткою у паспорті на аркуші 12 (а. с. 11, 14).

26.09.2017 року ОСОБА_3 звернулась до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про поновлення виплати пенсії. В даний час паперова пенсійна справа знаходиться у відповідача.

Листом від 10.10.2017 р. N 36483/02 Слов'янським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області позивачеві роз'яснено, що відповідно до п. 2 ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" підставою для взяття на облік внутрішньо переміщено особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в ст. 1 Закону N 1706, на момент їх виникнення. Таким чином, особа, яка прописалась на території, підконтрольній українській владі після початку антитерористичної операції, вважається внутрішньо переміщеною особою. Відповідно до Постанови КМУ від 08.06.2016 року № 365 призначення та подовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується відповідною довідкою, виданою згідно з Порядком, затвердженим Постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року № 509. А тому, для поновлення виплати пенсії , ОСОБА_3 крім іншого, належить надати до управління довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки. Також зазначено, що пенсія з 01.02.2015 року по жовтень 2017 року нарахована у сумі 45979,18 грн., але виплачена не буде (а. с. 14).

Судом встановлено і сторонами визнається, що позивачеві припинено виплату пенсії з 01.02.2015 р., а тому ці обставини не є спірними.

Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо невиплати пенсії позивачеві у зв'язку з відсутністю довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки.

При вирішенні справи суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 46. Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 N 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 N 1058-IV (далі - Закон N 1058) за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Матеріалами справи встановлено, що відповідачем не приймалося рішення про припинення виплати пенсії позивачеві з 01.02.2015 року, вона нарахована, але виплачена не була.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійний орган посилається на те, що реалізація права позивача на отримання пенсійних виплат пов'язана з фактом його реєстрації як внутрішньо переміщеної особи, що має бути підтверджено відповідною довідкою, або рішенням про відмову у видачі довідки.

Підстави припинення виплати пенсії передбачені ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 N 1058-VI (далі Закон N 1058).

Згідно з ч. 1 ст. 49 Закону N 1058 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Враховуючи наведені норми, суд дійшов висновку про порушення відповідачем вимог ч. 1 ст. 49 Закону N 1058, оскільки з лютого 2015 року позивачеві припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення і за відсутності законодавчо встановлених підстав.

Відповідно до абз. 2 п. 9 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року N 207 (далі - Правила), відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України.

Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання (абз.2 п. 4 Правил).

З копії паспорта позивача встановлено, що вона з 17.07.2017 року зареєстрована за адресою: Слов’янський район, село Маяки, вул. Шкільна буд. 155 (а. с. 11).

Суд зазначає, що вищезазначений запис про реєстрацію внесений уповноваженим органом у встановленому законом порядку.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії, як не підтвердження позивачем статусу внутрішньо переміщеної особи.

Суд вважає неприйнятним доводи відповідача щодо посилання на Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 N 1706-VII та постанов Кабінету Міністрів України N 365 від 08.06.2016 року, N 136 від 18.02.2016 року, N 509 від 01.10.2014 року, N 637 від 05.11.2014 року, оскільки позивач не є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується матеріалами справи та не спростовано відповідачем.

Також суд зазначає, що визначення статусу внутрішньо переміщеної особи не входить до компетенції відповідача.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Відповідно статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952) кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном.

Суд, звертає увагу на дотримання принципу верховенства права, який передбачає дотримання, в тому числі вимог, "законності", яким передбачається можливість втручання у основоположні свободи. Так, у рішенні від 26 червня 2016 по справі "Суханов та Ільченко проти України" заяви N 68385/10 та 71378/10 в § 53 Суд повторює, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету "в інтересах суспільства". Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено "справедливий баланс" між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (див. серед багатьох інших джерел рішення у справі "ОСОБА_2 Греції та інші проти Греції" (FormerKingofGreeceandOthersv. Greece) заява N 25701/94,п. п. 79 та 82, ЄСПЛ 2000-XII).

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про визнання протиправною діяльності Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії за віком на ім'я ОСОБА_2Г з 01 лютого 2015 року, тобто з моменту припинення її виплати, та необхідність зобов'язання відповідача поновити нарахування та виплату позивачеві пенсії за віком з 01.02.2015 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Згідно з абзацем 2 частини 5 ст. 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ухвалою суду від 19 січня 2018 року позивача будо звільнено від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 6-11, 19, 20, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною діяльність Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії з 01 лютого 2015 року ОСОБА_1.

Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01 лютого 2015 року.

Допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, номер і серія паспорта НОМЕР_2, адреса: АДРЕСА_3).

Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37803258, адреса : 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Соборна, буд. 3)

Повний текст рішення складений та підписний 27 лютого 2018.

Суддя Арестова Л.В.