
Справа № 758/7005/17
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2017 року місто Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Ларіонової Н.М.,
при секретарі Калашніковій Л.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (надалі ЦОУ ПФУ в м.Києві) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась з вищезазначеним адміністративним позовом до суду,та уточнивши позовні вимоги, просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (в редакції від 01.04.2014) з 25 квітня 2014 року у розмірі 80 % заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці № 1752 від 24.04.2014 року та Архівній довідці № Р-4 від 28.04.2014, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані основну та додаткові відпустки, премії ( в тому числі до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інших надбавок, зобов'язати відповідача провести виплату пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (в редакції від 01.04.2014) з 25 квітня 2014 року у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці № 1752 від 24.04.2014 року та Архівній довідці № Р-4 від 28.04.2014, а саме матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані основну та додаткову відпустки, премії (в тому числі до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інших надбавок.
На підставі протоколу повторного автоматичного розподілу від 05.10.2017 р. матеріали вищевказаної адміністративної справи передані в провадження судді Ларіонової Н.М.
До початку судового засідання представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі, в якій також зазначив, що позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з*явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи без її участі, в якій також зазначив, що заперечує проти позову та в його задоволенні просив відмовити, мотивуючи тим, що він необґрунтований та безпідставно заявлений.
Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до таких висновків.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Судом встановлено, що позивачка перебуває на пенсійному обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" 16.12.1993 № 3723-ХІІ з 25.04.2014 у розрахунку пенсії 80% від заробітної плати.
Крім того, слід зазначити, що 23.03.2017 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням інших додаткових виплат, які були здійснені на її користь до моменту виходу на пенсію, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані основну та додаткові відпустки, однак, листом Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києва від 04.04.2017 року № 19402/04, їй було повідомлено про відмову в проведенні вищезазначеного перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності тощо.
Згідно ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу.
Частиною 1 ст. 66 «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з п.п.1, 2 ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: - суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
З урахуванням вищенаведеного суд приходить висновку, що до складу заробітної плати (доходу) державного службовця входять усі види виплат, з яких сплачувались страхові внески та збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 6 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до ч. 7 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією.
Згідно зі ст. 35 ЗУ «Про державну службу» щорічна відпустка державним службовцям надається з виплатою допомоги на оздоровлення. Зазначена матеріальна допомога має систематичний характер, оскільки виплачується щорічно і являється об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до Пенсійного фонду (єдиного внеску).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та ст. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників та виплати соціального характеру.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. До того ж матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є складовими заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст.71КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У зв'язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивачки є обґрунтованими та такими, що знайшли своє доведення в ході судового розгляду, у зв'язку з чим підлягають задоволенню, однак за період з 25 листопада 2016 р. виходячи з такого.
Позивачка звернулась до відповідача за перерахунком пенсії 23.03.2017 р. та отримала відповідь про відмову у його здійсненні 04 квітня 2017 року. Згідно матеріалів справи, звернулась до суду 26.05.2017 р., а тому, з урахуванням встановленого ст.99 КАС України 6-місячного строку для звернення до суду, беручи до уваги, що на включення зазначених у довідці сум позивач мала ще при призначенні пенсії, тому перерахунок пенсії слід проводити з 25 листопада 2016 р.
Керуючись ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу»; та ст.ст. 2, 17,18, 19, 71, 72, 99, 104, 105, 106, 162, 244-2 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов до ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві - задовольнити.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, в проведенні перерахунку розміру пенсії, з врахуванням зазначених у довідці від 24.04.2017 р. № 1752 сум, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, компенсації за невикористану відпустку, премії.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, перерахунок та виплату пенсії на підставі з урахуванням сум з довідці від 24.04.2017 р. № 1752, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, компенсації за невикористану відпустку, премії, починаючи з 25.11.2016 р.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 10 днів з дня отримання копії постанови в повному тексті.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н. М. Ларіонова