Постанова № 72431802, 16.02.2018, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.02.2018
Номер справи
760/3649/18
Номер документу
72431802
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Провадження №3/760/2057/18

у справі №760/3649/18

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2018 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., за участю секретаря судового засідання Кривулько С.В., представника Київської міської митниці ДФС Грабчака П.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи, що надійшли з Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження Донецька обл., м. Горлівка, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1, виданий 10.04.2014 року органом 1401, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1, адреса місця проживання: АДРЕСА_2 за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, -

В С Т А Н О В И В:

Відносно гр. ОСОБА_2 складено протокол про порушення митних правил, передбачених ст.471 МК України, який полягає в тому, що 17.01.2018 о 08 год. 40 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який слідував в Батумі рейсом YE 215, літаком авіакомпанії «YAN AIR».

Після перетину гр. ОСОБА_2 «білої лінії» (яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137, позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю) було проведене усне опитування.

За результатом якого встановлено, що пасажир переміщує готівкові кошти близькі до гранично допустимої норми дозволеної до переміщення. У зв'язку з чим гр. ОСОБА_2 запрошено до оглядової кімнати.

Під час проведення огляду ручної поклажі та багажу виявлено валютні цінності, а саме: 15 200 дол. США та 10 960 грн.

Відповідно до п.4, п.5 ст. 366 МК України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.

Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Відповідно до пояснення гр. ОСОБА_2 виявлені валютні цінності належать йому на праві власності, дані кошти призначалися для покупки транспортного засобу, прямував з Києву до Батумі один, вчинив правопорушення у зв'язку з незнанням з законодавства щодо переміщення валютних цінностей.

ОСОБА_2 митної декларації не заповнював, з приводу декларування валютних цінностей до інспекторів митниці не звертався, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, або підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення валютних цінностей через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.

Своїми діями гр. ОСОБА_2 порушив встановлений МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", перемістив товари на які законодавством України встановлені обмеження.

Через митний кордон пропущено 12 200 дол. США та 860 гривень.

За протоколом про порушення митних правил № 0039/10000/17 вилучено 3000 дол. США (станом на 17.01.2018 по курсу 1 дол. США = 28,652576 грн., 1 євро - 35,0421 грн. дорівнює 85 958 грн.) та 10 100 грн.

17.01.2018 працівниками Київської міської митниці ДФС відносно гр. України ОСОБА_2 складено протокол про порушення митних правил №0039/10000/118, за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.

Представник Київської міської митниці ДФС складений протокол №0039/10000/18 підтримав в повному обсязі та просив притягнути гр. України ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.

В судовому засідання ОСОБА_2 заперечував проти складеного відносно нього протоколу про порушення митних правил та просив не притягувати до адміністративної відповідальності, а вилучені грошові кошти повернути.

В судовому засідання представник ОСОБА_2 - ОСОБА_3 заперечував проти викладених у протоколі обставин. Зазначив, що ОСОБА_2 не розумів протиправність своїх дій та не припускав можливості настання негативних наслідків. Крім того, вказав, що ОСОБА_2 перебуває разом зі своєю сім'єю на обліку як переміщені особи з тимчасово окупованої території та знаходиться в скрутному матеріальному становищі. Просить закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення

Заслухавши пояснення учасників провадження, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що 17.01.2018 о 08 год. 40 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який слідував в Батумі рейсом YE 215, літаком авіакомпанії «YAN AIR».

Відповідно до п.4, п.5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.

Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Ст.ст. 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Постановою Кабінету Міністрів України № 436 від 21.05.2012 року затверджено перелік товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України, згідно 10 додатку до даної постанови, затверджено перелік валютних цінностей, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України. Згідно вказаного переліку до валютних цінностей, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України віднесено валюту України та готівкову іноземну валюту.

Частиною 3 ст. 197 МК України встановлено обмеження щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню) можуть встановлюватися Національним банком України.

Постановою Правління Національного банку України № 148 від 27.05.2008 року затверджено Інструкцію про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11.06.2008 року за № 520/15211. Відповідно до Інструкції, фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро без письмового декларування митному органу. Фізична особа - резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках, виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.

Таким чином, наведені вище нормативні акти дозволяють зробити висновок про те, що ОСОБА_2, обравши «зелений коридор» для проходження митного контролю, не міг переміщувати через митний кордон України готівкові кошти у будь-якій валюті, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, без письмового декларування митному органу.

Та обставина, що ОСОБА_2 не знав, незважаючи на розміщення на території «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» декількох попереджувальних бордів та добровільно повідомив про кількість наявних при собі грошових коштів під час проходження митного контролю, не звільняє його від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, оскільки ч.2 ст.68 Конституції України прямо передбачено, що незнання законів, не звільняє від юридичної відповідальності, в тому числі адміністративної.

Таким чином, переміщення гр. України ОСОБА_2 через митний кордон України готівки в сумі, що перевищує 10000 євро через зону спрощеного митного контролю є порушенням митних правил, передбачене ст. 471 МК України, а саме, порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Вказані обставини повністю підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: протоколом про порушення митних правил №1039/10000/18 від 17.01.2018, описом предметів, вилучених у гр. України ОСОБА_2 від 17.01.2018, іншими доказами.

Доводи захисника ОСОБА_3 щодо необхідності застосування практики Європейського суду з прав людини, зокрема рішення у справі "Ісмаїлов проти Російської Федерації" в частині звільнення ОСОБА_2 від адміністравної відповідальності у вигляді конфіскації грошових коштів, слід зазначити.

Вказане рішення стосувалося кримінального провадження, а не справи про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.

Враховуючи викладене вище, дослідивши матеріали справи, долучені до протоколу про порушення митних правил, суд приходить до висновку про винуватість гр. України ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.

З огляду на викладене, враховуючи особу гр. України ОСОБА_2, суд вважає за необхідне піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі 1700,00 гривень, з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил, зокрема готівки в сумі 3000 (три тисячі) дол. США та 10 100 (десять тисяч сто) грн.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з гр. України ОСОБА_2 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 352 грн. 40 коп.

Керуючись ст. 41 Конституції України, ст. ст. 265, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 471, 527-529 Митного кодексу України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

Громадянина України ОСОБА_2 визнати винним у порушенні митних правил за статтею 471 Митного Кодексу України та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 1700,00 гривень.

Роз'яснити, що штраф підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач - УДКСУ у Солом'янському районі; код ЄДРПОУ - 38050812; МФО 820019; банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві; р/р 31113106705010; призначення платежу - від (ПІБ платника) за ПМП, згідно ст. 471 МКУ та постанови суду від __.__.20__ №____.

Безпосередні предмети порушення митних правил, вилучені відповідно до протоколу від 17.01.2018 №0039/10000/18, а саме: 3000 (три тисячі) доларів США - 30 купюр номіналом 100 доларів США: KD 91765429 A; KB 45659351 J; KB 35303277 E; KB 53599546 J; HF 48885321 C; KE 39319178 A; HB 51264036 G; HB 32130403 G; KL 76360705 A; KB 89347670 I; KB 89347671 I; HF 08666962 F; HD 96499593 A; KB 03425527 B; KB 03425526 B; KL 96551284 D; KE 60928497 A; KB 10136090 J; KB 73730704 F; HL 96387090 D; FF 20218125 B; HL 33339155 G; KB 05429500 N; KB 15584732 I; HL 86017613 E; HB 55128497 L; HB 04759205 M; MB 55172288 C; KB 30710618 F; KB 30710619 F; 10 100 (десять тисяч сто) гривень - 50 купюр номіналом 200 гривень: КЛ 8748722; ЕЕ 1676089; ЄБ 6438316; УС 6074450; КК 3091190; СД 7126059; ВХ 4956411; ЗЗ 1462330; ЕФ 5599019; АД 7803796; ЕВ 4460447; ТИ 3896200; КЄ1253234; ВЧ 3313217; ТД 7625402; КЄ8634151; СЕ 9245342; ТЖ 0948912; ЗД 5137876; ВЧ 4384846; ЄД 5861090; КН 1187991; ЄЩ 7568897; КН 3086599; УФ 6916407; ЗБ 9811194; КА 0432745; МА 8342043; КЄ 7618804; ЄВ 0667134; ПВ 4845545; КЄ 2894566; СМ 3980594; ЕЮ 3372926; ЕИ 7672540; ЕЕ 6575200; КЕ 7346159; КВ 3239181; ЄГ8393672; ЗД 9918588; ПД 3425340; КМ 4586047; УП 5581781; КА 7873142; МА 1020613; МА 0269975; ПЄ9289253; МБ 8016001; КЙ 4774424; ПЄ 1690350; 1 купюра номіналом 100 гривень: МГ 3886452, які зберігаються в касі бухгалтерії Київської міської митниці ДФС України - конфіскувати.

Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 352 грн. 40 коп., який необхідно сплатити за наступними банківськими реквізитами - отримувач коштів: УДК СУ у Солом'янському районі м. Києва; код отримувача (код за ЄДРПОУ) : 38 050 812; рахунок отримувача: 312 122 067 000 10; банк отримувача: ГУ ДК СУ м. Києві; код банку отримувача (МФО) : 82 00 19; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: судовий збір; код суду: 050.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду м. Києва через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя О.М. Букіна