Постанова № 72429362, 16.02.2018, Козелецький районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
16.02.2018
Номер справи
734/4315/17
Номер документу
72429362
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження № 2-а/734/31/18 Справа № 734/4315/17

ПОСТАНОВА

іменем України

16 лютого 2018 року смт. Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого - судді: Бараненко С.М.,

за участю:

секретаря судових засідань Москалюк О.Є.,

прокурора Крупини Л.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Козелець справу за адміністративним позовом першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави до відділу освіти Козелецької районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Мостищенстка загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Козелецької районної ради Чернігівської обаласті про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся з позовом до відділу освіти Козелецької районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Мостищенстка загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Козелецької районної ради Чернігівської обаласті про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, просить суд визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Мостищенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Козелецької районної ради Чернігівської області, зобов'язавши відділ освіти Козелецької райдержадміністрації вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Мостищенською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів, яка розташована на території с. Мостище Козелецького району Чернігівської області, площею 2,0200 га.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що під час вивчення стану додержання земельного законодавства та у сфері освіти Ніжинською місцевою прокуратурою встановлено наступне:

Рішенням сесії Козелецької районної ради від 30.12.2016 «Про Перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Козелецького району на 2017 рік» затверджено перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Козелецького району, управління якими здійснює Козелецька районна державна адміністрація, Окрім того, згідно вказаного рішення районної ради Мостищенська (Петрівська) ЗОШ І-ІІІ ступенів перебуває в управління відділу освіти Козелецької РДА.

Рішенням 11 сесії 7 скликання Козелецької районної ради Чернігівської області від 06.04.2017 № 9-11/VII Статут Мостищенської ЗОШ І-ІІІ ступенів Козелецької районної ради Чернігівської області викладено у новій редакції за клопотанням відділу освіти Козелецької РДА у зв'язку з перейменуванням в рамках дії Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистького) тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» населеного пункту села Петрівське на село Мостище.

Відповідно до інформації відділу освіти РДА будівлі вказаного навчального закладу перебувають на балансі та в управлінні відділу освіти Козелецької РДА.

З урахуванням викладеного, земельна ділянка, на якій знаходиться Мостищенська ЗОШ, має перебувати на праві постійного користування.

Отже, необхідність оформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом прямо передбачено розпорядженням Уряду від 17.0.2012 № 802-р.

Однак, в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує Мостищенська ЗОШ, не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

Прокурор Крупина Л.Г. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача відділу освіти Козелецької районної державної адміністрації позовні вимоги визнав в повному обсязі. Наслідки визнання позову,передбачені ч.4 ст.189 КАС України йому відомі.

Представники третьої особи без самостійних вимог Мостищенська загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Козелецької районної ради Чернігівської області в судове засідання не з"явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. На час розгляду справи надала заяву в якій просить судовий розгляд проводити без участі представника. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Суд дослідивши матеріали справи, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в зв"язку з визнанням відповідачем позову, яке не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, відповідно до ст.189 КАС України, з наступних підстав.

Завданням та основними засадами адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Юрисдикція адміністративних судів, відповідно до ч. 1 п.5 ст. 17 КАС України, поширюється на справи за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.

Згідно ч.3 ст.5 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу (ч. 2 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру»).

Згідно Статуту Мостищенської ЗОШ, затвердженого рішенням одинадцятої сесії сьомого скликання Козелецької районної ради від 06.04.2017 (далі - Статут) та погодженим начальником відділу Козелецької РДА управління навчальним закладом здійснюється відділом освіти Козелецької РДА.

Засновником навчального закладу є Козелецька районна рада (п. 1.1. Розділу І Статуту). Головною метою навчального закладу є забезпечення реалізації прав громадян на здобуття повної загальної середньої освіти. (п. 1.7. Розділу І Статуту).

Згідно інформаційних даних ЄРДПОУ дата державної реєстрації Мостищенської ЗОШ 1-3 ст. 06.11.2002 (дати записів 02.02.2014, 20.11.2017).

Згідно п.п. 8.1.-8.2. Розділу VІІІ Статуту матеріально-технічна база навчального закладу включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі відділу освіти Козелецької РДА.

Відповідно до п.п. 8.7.- 8.8. Розділу VІІІ Статуту фінансування навчального закладу здійснюється його засновником або уповноваженим ним органом відповідно до законодавства, фінансово-господарська діяльність навчального закладу проводиться відповідно до Бюджетного кодексу України, Законів України "Про освіту", "Про загальну середню освіту" та інших нормативно-правових актів. Джерелами фінансування в основному є кошти районного бюджету, державного або обласного бюджету, тощо.

Відповідно до п. 8.11. Розділу VІІІ Статуту порядок діловодства і бухгалтерського обліку в Мостищенській ЗОШ визначається законодавством та нормативно-правовими актами МОН України та інших центральних органів виконавчої влади, яким підпорядковані навчальні заклади. Бухгалтерський облік здійснюється через централізовану бухгалтерію відділу освіти.

Приміщення Мостищенської ЗОШ знаходиться за адресою: вул. Центральна, буд. 15, с. Мостище, Козелецький район, Чернігівська область.

Відповідно до довідки відділу освіти Козелецької РДА на земельну ділянку, на якій розташована Мостищенська ЗОШ, правовстановлюючих документів не має.

Згідно довідки відділу у Козелецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 14.12.2017 площа неоформленої земельної ділянки на якій розташовані будівлі та споруди Мостищенської ЗОШ становить 2,0200 га, нормативна грошова оцінка якої станом на 01.01.2017 становить 591 633 грн. 96 коп.

Відповідно до ч. 2 ст. 80 Закону України «Про освіту» порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду.

З урахуванням викладеного, земельна ділянка, на якій знаходиться Мостищенська ЗОШ, має перебувати на праві постійного користування.

Згідно ст. ст.124,125,126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Однак, в порушення вимог земельного законодавства правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує школа не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншим законами до їх відання.

Відповідно до пп. 1 п. а ч. 1 ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними, підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, а саме: власні: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення(викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані: здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель; підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою тощо.

Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Земельним кодексом України або за результатами аукціону.

Статтею 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України. У частині першій даної статті зазначено, що надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу. Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші обєкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним упункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.

Відповідно до ч.1, п."г" ч.2 ст. 92 Земельного кодексу України,право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній та комунальній власності без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають заклади освіти незалежно від форми власності.

Згідностатті 126 Земельного кодексу України,право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Отже, вищевказані норми вказують на те, що земельна ділянка під навчальним закладом має бути належним чином оформлена та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше, це призведе до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться вказані навчальні заклади, може призвести до надання їх іншим особам, зокрема, для цілей, не пов'язаних із навчально-виховним процесом, що є порушенням ст. 63 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 та ст. 80 Закону України «Про освіту» в редакції від 05.09.2017.

У зв'язку із цим, діяльність навчальних закладів підлягає приведенню у відповідність до законодавства. Крім того, наявність акта на право постійного користування земельною ділянкою дозволить покращити роботу навчального закладу, привести її до вимог діючого законодавства.

Згідно інформації Козелецької районної ради №04-22/287від 14.12.2017 відділ освіти Козелецької РДА упродовж 2016-2017 років не звертався до районної ради щодо необхідності додаткового виділення коштів для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку Мостищенську ЗОШ.

Таким чином, відділ освіти Козелецької РДА, який здійснює управління Мостищенською ЗОШ, відповідає за її матеріально - технічне забезпечення, виконує повноваження у сфері освіти, не виконав покладені на нього вищезазначеними нормами повноваження, не вжив жодних заходів, спрямованих на належне оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться вказаний навчальний заклад.

Зважаючи на вищезазначене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову, а відтак про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст.139 КАС України стягнути з відділу освіти Козелецької районної державної адміністрації на користь прокуратури Чернігівської області (р/р 35215093006008, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910114, банк ДКСУ м. Київ) судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот ) грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.80 Закону України «Про освіту», ст.ст. 25, 26, 32, 33, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст.12, 92, 116, 122, 123, 124, 125, 126 ЗК України, ст.ст. 139, 189,243-246 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави до відділу освіти Козелецької районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Мостищенстка загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Козелецької районної ради Чернігівської обаласті про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Мостищенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Козелецької районної ради Чернігівської області, зобов'язати відділ освіти Козелецької райдержадміністрації вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Мостищенською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів, яка розташована на території с. Мостище, Козелецького району, Чернігівської області, площею 2,0200 га.

Стягнути з відділу освіти Козелецької районної державної адміністрації на користь прокуратури Чернігівської області (р/р 35215093006008, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910114, банк ДКСУ м. Київ) судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот ) грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області.

Постанова в повному обсязі виготовлена «26» лютого 2018 року.

Головуючий суддя С.М. Бараненко