
Справа № 591/5561/17
Провадження № 2-а/591/179/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2018 року м. Суми
Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого - судді Сидоренко А.П.,
за участі секретаря судового засідання - Майбороди А.О.,
позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Сумської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та свої вимоги мотивує тим, що з 11 липня 1989 року по 01 жовтня 2015 року він працював на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури України. Стаж роботи становить 26 років 2 місяці 21 день (у тому числі слідчий стаж – на посадах слідчого, прокурора-криміналіста – 21 рік), а загальний стаж – 35 років 1 місяць. Наказом прокурора Сумської області від 01 жовтня 2015 року №471к він звільнився з органів прокуратури за власним бажанням. З 01 липня 2005 року йому призначена пенсія за вислугою років за посадою прокурора-криміналіста прокуратури Сумської області у розмірі 90 відсотків від суми (чинного) заробітку без обмежень її граничного розміру.
З цього часу він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми (на цей час Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області) як пенсіонер органів прокуратури за вислугою років. Пенсійний фонд неодноразово здійснював перерахунок його пенсії згідно з поданими довідками прокуратури за правилами частин 1, 12 та 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % від суми (чинного) заробітку без обмежень її граничного розміру.
Позивач зазначає, що наказом Генерального прокурора України від 19 листопада 2010 року посада «прокурор-криміналіст» скорочена, її назву змінено на «слідчий в особливо важливих справах» відповідно до ст. 56 ЗУ «Про прокуратуру». В подальшому прокуратурою Сумської області йому видавались довідки за посадою «слідчий в особливо важливих справах».
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року підвищено на 25 % посадові оклади працівників прокуратури, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
12 квітня 2016 року позивач звернувся до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про проведення перерахунку пенсії, в проведенні якого йому було відмовлено, в зв'язку з чим він звернувся за захистом до суду. Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 22 червня 2016 року було позовні вимоги задоволено: скасовано рішення Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 172651 від 26 квітня 2016 року та зобов’язано Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести позивачу перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області від 20 квітня 2016 року № 127-зп-16 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії з 01 січня 2016 року.
На виконання постанови Зарічного районного суду м. Суми від 22 червня 2016 року Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провело позивачу перерахунок пенсії та здійснило відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
В квітні 2017 року він дізнався, що довідка № 127-зп-16, видана 20 квітня 2016 року прокуратурою Сумської області не відповідає вимогам законодавства України, оскільки в ній неправильно відображені дані про його заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
14 квітня 2017 року він звернувся до прокурора області із заявою про видачу йому нової довідки для перерахунку пенсії на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах з вимогою вказати підстави, обґрунтування нарахованих сум та їх розрахунок станом на 01 січня 2016 року.
15 травня 2017 року він отримав відповідь від начальника відділу фінансування та бухгалтерського обліку – головного бухгалтера прокуратури Сумської області від 12 травня 2017 року №18-411, в якій вказано, що на даний момент не розроблено методики для перерахунку пенсії непрацюючим колишнім працівникам органів прокуратури, але при видачі йому довідки застосовувалась методика, викладена у спільному листі-роз’ясненні.
16 червня 2017 року позивачем отримана додаткова відповідь головного бухгалтера прокуратури Сумської області від 12 червня 2017 року за № 18-506 з копією листа Пенсійного фонду від 29 травня 2017 року за №11633/02-12, в якому Пенсійний фонд вказує, що питання, порушені в листі, не відносяться до повноважень органів Пенсійного Фонду України.
26 червня 2017 року позивач повторно звернувся до прокурора Сумської області, в якій просив видати йому довідку про заробітну плату станом на 01 січня 2016 року на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури Сумської області на відповідних посадах з обґрунтуванням нарахованих сум та їх розрахунок по кожному пункту довідки.
11 липня 2017 року позивач отримав чергову відмову відповідачу у видачі довідки про розмір заробітної плати станом на 01 січня 2016 року.
При перевірці арифметичних розрахунків сум, викладених у довідці від 20 квітня 2017 року №127-зп-16 та їх відсоткового відношення позивачем встановлено, що занижена сума надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи з 2561,82 грн. до 2173,64 грн., тобто на 388,18 грн. Також зменшена сума надбавки за роботу в умовах режимних обмежень з 312,45 грн. до 208,30 грн., тобто на 104,15 грн. Суми матеріальної допомоги на оздоровлення (1/12) та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань (1/12) у зв’язку з неправильним розрахунком вищенаведених надбавок занижені у кожному випадку на 41,03 грн., тобто з 544,50 грн. до 503,47 грн., а всього на суму 82,06 грн.
У зв’язку з арифметичними помилками у вищенаведених складових заробітної плати та виходячи із середнього розміру премії за загальними результатами роботи за відповідною посадою у розмірі 88%, сума премії теж занижена з 6708,21 грн. до 5316,64 грн., а всього на суму 1391,57 грн.
При обрахуванні складових заробітної плати у виданій позивачу довідці від 20 квітня 2016 року №127-зп 16 для перерахунку пенсії встановлено, що її сума зменшена з 14331,18 грн. до 12365,22 грн., а всього на 1965,96 грн.
Приймаючи до уваги пункт 1.5 Положення про преміювання працівників органів прокуратури, затвердженого наказом Генерального прокурора України від 18 червня 2015 року №84, наказ прокурора Сумської області від 24 грудня 2015 року №1091к, відсоток щомісячної премії у довідці від 20 квітня 2016 року для перерахунку пенсії повинен бути обрахований у розмірі 168,15%.
В зв'язку з цим йому виплачується пенсія в меншому розмірі, ніж передбачено законодавством, оскільки відповідачем невірно застосовується спільний ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17 квітня 2006 року за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30.
Посилаючись на вищевикладені обставини, остаточно уточнивши свої позовні вимоги, позивач просить визнати протиправними дії прокуратури Сумської області від 21 липня 2017 року за № 18-614 вих-17 про відмову йому у наданні оновленої довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» за правилами ч.ч. 12, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року;
зобов’язати прокуратуру Сумської області виготовити та видати йому довідку про заробітну плату станом на 01 січня 2016 року у зв’язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» за правилами ч.ч. 12, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (в редакції від 20 січня 2005 року №2377-ІУ) на підставі фактично нарахованої заробітної плати за грудень 2015 року працюючим працівникам органів прокуратури за відповідною посадою слідчого в особливо важливих справах із зазначенням в складових заробітної плати, що входять до розрахунку пенсії і визначені у відсотках та сумах, а саме:
- посадовий оклад у розмірі 2083 грн.;
- надбавка за класний чин 135 грн.;
- надбавка за вислугу років (40%) 887, 20 грн.;
- надбавка за службу на посадах слідчих і прокурорів-криміналістів (25%) 554,50 грн.;
- надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (70%) 2173,64 грн.;
- надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (10%) 208,30 грн.;
- матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 503,47 грн.;
- матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) - 503,47 грн.;
- щомісячна премія на яку нараховуються страхові внески (168,15%) = 11852,19 грн.
Всього: 18900,77 грн. (дев’ятнадцять тисяч дев’яносто грн. 77 коп.)
Також просить суд стягнути з бюджетних асигнувань прокуратури Сумської області судовий збір в сумі 1280 грн.
Від Прокуратури Сумської області надійшов письмовий відзив на адміністративний позов ОСОБА_1, в якому висловлюється заперечення проти вказаного позову, вказуючи на те, що у відповідності до ч. 17 ст. 50-1 Закону від 05 листопада 1991 року перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Зазначається, що відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 14 жовтня 2014 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На цей час Урядом України не розроблено жодного нормативно-правового документу, яким би встановлювалися порядок чи методика перерахунку пенсії колишнім працівникам органів прокуратури України. Також будь-які нормативні акти Верховної Ради України, Уряду, роз’яснення відповідних органів державної влади чи Генеральної прокуратури України щодо порядку видачі довідки про заробітну плату колишнім працівників прокуратури із урахуванням підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників (для пред’явлення до Пенсійного Фонду України), а також визначення її форми, змісту чи переліку складових і їх відсоткового розміру, відсутні та на цей час не розроблені.
Ураховуючи зазначену прогалину у законодавчому регулюванні даних правовідносин, з метою недопущення порушення прав на перерахунок пенсії такої категорії пенсіонерів з числа прокурорсько-слідчих працівників, прокуратурою Сумської області при розрахунку розміру чинної заробітної плати та видачі відповідних довідок пенсіонерам, у т.ч. ОСОБА_1 у минулих роках за аналогією закону застосовувались положення п. 6 наказу ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03 грудня 2003 року № 319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад». Однак, відповідний наказ втратив чинність з 21 липня 2017 року на підставі наказу ОСОБА_3 праці та соціальної політики від 23 березня 2017 року №454/64 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03 грудня 2003 року №319/144».
Також зазначається, що при видачі позивачу у 2016 році довідки для перерахунку пенсії №127-зп-16 від 20 квітня 2016 року станом на 01 грудня 2015 року було застосовано методику, викладену у спільному листі ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України та Пенсійного фонду України від 17 квітня 2006 року №2569/0/14-06/039, №18-656, №4724/02-30 щодо призначення та перерахунку пенсій. Розмір заробітної плати для перерахунку пенсії у довідці був зазначений з урахуванням фактично нарахованої заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури на відповідній посаді.
У зв’язку з отриманням працівниками прокуратури області у 2015 році різного розміру премій упродовж року (відсоток визначається за наказами прокурора області кожного місяця упродовж року), відсоток визначений у довідці виданої ОСОБА_1 від 20 квітня 2016 року №127-зп-16 вказано у середньому розмірі премії за загальними результатами роботи за відповідною посадою - 88%, що складало 5316, 64 грн.
Відповідач, не визнаючи позов ОСОБА_1, посилається на те, що у відповідності до п.п. 1, 2, 4 (розділу II Порядок преміювання працівників та членів Комісії) «Положення про преміювання працівників органів прокуратури, Національної академії прокуратури України та членів Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів», затвердженого наказом Генерального Прокурора України від 09 серпня 2017 року №234, зареєстрованого в ОСОБА_3 юстиції України від 19 серпня 2017 року за №1028/30896 щомісяця, до 17 числа, перший заступник або заступник Генерального прокурора, перші заступники або заступники керівників регіональних прокуратур, перший проректор чи проректор Національної академії прокуратури України, які згідно з розподілом обов’язків відповідають за організацію бухгалтерських служб, погоджують відповідно з Генеральним прокурором, керівниками регіональних прокуратур, ректором Національної академії прокуратури України середньовизначений розмір виплати, який спрямовується на преміювання працівників.
Жодних доказів нарахування чи отримання позивачем відсотку премії у розмірі - 168,15% на час виходу на пенсію у липні 2005 року чи на час звільнення з органів прокуратури у жовтні 2015 року, тобто фактичного отримування колишнім працівником виплат заробітної плати із врахуванням визначеного позивачем відсотку премії (168,15) до суду не надано та матеріалами справи не підтверджено. Натомість, зазначається, що згідно до положень ч. 17 ст. 50-1 Закону від 05 листопада 1991 року на день звільнення ОСОБА_1 з органів прокуратури (01 жовтня 2015 року) премія працівникам прокуратури, у т.ч. по посаді слідчого в особливо важливих справах складала 80%. Таким чином, на час звернення ОСОБА_1 до прокуратури Сумської області були відсутні норми права, на підставі яких можливо у відповідності до ст. 19 Конституції України визначити у довідці про розмір заробітної плати відсотковий розмір премії саме 168,15 %, а отже і видати таку уточнену довідку, про що листами від 21 липня 2017 року №18-639вих-17 та 04 серпня 2017 року за №18-639 вих-17 прокуратура області повідомила заявника.
Зазначається, що відсутність на час звернення позивача до прокуратури Сумської області затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку пенсій призначених працівникам прокуратури та видачі відповідних довідок, не є доказом неправомірності дій відповідача. Тому вважають, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством, просили відмовити у задоволенні позовних вимог.
Позивач надав відповідь на відзив, в якому заперечує проти доводів відповідача, звертаючи увагу, що вони не відповідають вимогам законодавства.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в уточненому вигляді та просив їх задовольнити. Представник відповідача заперечував проти задоволення позову в повному обсязі.
Суд, вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
В липні 2005 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ.
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 22 червня 2016 року скасовано рішення Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області №172651 від 26 квітня 2016 року та зобов’язано Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Сумської області від 20 квітня 2016 року № 127-зп-16 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії з 01 січня 2016 року (т. І а.с.77-78).
Частиною 4 ст. 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, судовим рішенням визначено право позивача на перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ.
Частиною 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ передбачалось, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 зазначеного Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697 V-ІІ, яким визначено умови оплати праці та пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
В довідці № 127-зп-16, виданій 20 квітня 2016 року прокуратурою Сумської області ОСОБА_1 зазначено, що останній працював в прокуратурі Сумської області на посаді слідчого в особливо важливих справах. Заробітна плата з 01 грудня 2015 року складає: основний оклад – 2083 грн., кл.чин – 135 грн., вислуга років – 887,20 грн., щомісячна премія на яку нараховуються страхові внески – 5316,64 грн. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи – 2173,64 грн., надбавка за службу на посадах слідчих і прокурорів-криміналістів – 554,50 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень – 208,30 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) – 503,47 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) – 503,47 грн. Всього 12 365,22 грн. (т. І а.с.75).
14 квітня 2017 року позивач звернувся до прокурора Сумської області з заявою, в якій просив видати уточнену довідку до довідки за №127-зп-16 від 20 квітня 2016 року з розшифровкою всіх зазначених у ній сум, зокрема розмір премії, надбавок та матеріальної допомоги, тощо, а також посилання на відповідні законодавчі акти при нарахуванні зазначених у довідці сум (т. І а.с.79).
Листом прокуратури Сумської області від 12 травня 2017 року № 18-411 вих-17 позивачу роз'яснено, що на даний час не розроблено методики для перерахунку пенсії непрацюючим колишнім працівникам органів прокуратури. При видачі довідки для перерахунку пенсії від 20 квітня 2016 року № 127-зп-16 станом на 01 грудня 2015 року було застосовано методику, викладену у спільному листі-роз'ясненні ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17 квітня 2006 року за №2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30. Усі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії складалися на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури на відповідних посадах. Також зазначено, що з 01 грудня 2015 року по теперішній час підвищення заробітної плати, що є підставою для надання нової довідки для перерахунку пенсії, не відбувалося. Тому згідно чинного законодавства підстав для видачі нової довідки про розмір заробітної плати станом на 01 січня 2016 року не вбачається (т. І а.с.94-95).
У спільному листі-роз'ясненні ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17 квітня 2006 року за №2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30 щодо перерахунку пенсій зазначено наступне. Пенсії, призначені в порядку, що існував до 26 липня 2001 року (до внесення до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»), перераховуються виходячи з місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа її оформила станом на час перерахунку з урахуванням виплат працюючим працівникам, які мають постійний та обов'язковий характер. Пенсії, призначені в порядку, встановленому після 26 липня 2001 року, перераховуються шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. У всіх випадках заробіток для перерахунку пенсії не може перевищувати розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час перерахунку пенсії. Перерахунок призначених пенсій провадиться з 01 травня 2006 року. Призначення (перерахунок) пенсій провадиться на підставі розрахованої органами прокуратури України довідки про розмір місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.
Наказом від 24 грудня 2015 року № 1091к для працівників органів прокуратури Сумської області встановлено відсоток для обрахування премії за грудень 2015 року у розмірі 168,15 % від місячної заробітної плати (т. І а.с.150-151).
Згідно матеріалів справи позивач неодноразово звертався до відповідача з заявою про видачу йому уточнюючої довідки для перерахунку пенсії.
З відповідей прокуратури Сумської області від 21 липня 2017 року №18-639вих-17 та від 04 серпня 2017 року за №18-639вих.17 вбачається, що позивачу була видана довідка № 127-зп-16 від 20 квітня 2016 року станом на 01 грудня 2015 року та складові заробітної плати у ній були зазначені по посаді слідчого в особливо важливих справах Прокуратури Сумської області, відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 зі змінами та доповненнями - посадовий оклад (2083,00 грн.);
- ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268, від 12 березня 2008 року №187 – надбавка за класний чин (старший радник юстиції - 135,00 грн.);
- ст.86 Закону України «Про прокуратуру», постанови Кабінету Міністрів України від 07 травня 2008 року №425 – надбавка за вислугу років в органах прокуратури (40%);
- постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 1996 року №32 – надбавка за службу на посадах слідчих і прокурорів – криміналістів (25%);
- постанова Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року №44 – надбавка за роботу в умовах режимних обмежень ( 15%);
- постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 із змінами та доповненнями – середній розмір надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи за відповідною посадою (70%);
- постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 із змінами та доповненнями – середній розмір премії за загальними результатами роботи за відповідною посадою – (88%);
- постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 із змінами та доповненнями – матеріальна допомога на оздоровлення (1/12);
- постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 із змінами та доповненнями – матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) (т. І а.с.116-117, 119).
Положеннями ст. 49 КЗпП України визначено обов'язок власника або уповноваженого ним органу видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. При цьому, вказана норма не містить вказівки щодо поширення її дії лише на діючих працівників відповідного підприємства, установи, організації.
Доводи відповідача на підтвердження своїх заперечень проти позову про відсутність нормативних актів Верховної Ради України, Уряду тощо, які б регулювали порядок видачі довідки про заробітну плату колишнім працівникам прокуратури, не можна взяти до уваги, оскільки ст. 49 КЗпП України чітко визначає обов’язок власника або уповноваженого органу видати працівникові на його вимогу довідку з зазначенням відповідних складових, та відсутність роз’яснень з цього питання або визначеної форми довідки не звільняє від обов’язку надання повної та достовірної інформації роботодавцем.
Оскільки рішення щодо призначення, перерахунку певного виду пенсії приймають органи Пенсійного фонду України, твердження відповідача щодо відсутності порядку і методики перерахунку пенсії колишнім працівникам органів прокуратури, не ґрунтуються на законі, та не звільняє відповідача від обов’язку надання довідки з відображенням повної інформації щодо складових заробітної плати позивача.
Також відповідачем не обґрунтовано, на підставі якого нормативного акту при видачі позивачу довідки для перерахунку пенсії ним було застосовано середній відсоток премії 88%, в той час як за наказом від 24 грудня 2015 року № 1091к відсоток премії працюючим працівникам складав 168,15%, а тому доводи позивача щодо зазначення недостовірних відомостей у довідці, виданій 20 квітня 2016 року, відповідачем не спростовані.
Не заслуговують на увагу і доводи представника відповідача з приводу того, що матеріальні допомоги не входять до обрахунку премії з огляду на те, що за нормами ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому еквіваленті, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану роботу та за ст. 2 вказаного Закону структуру заробітної плати складає основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до п.п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13 січня 2004 року № 5, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат, в тому числі і матеріальна допомога на оздоровлення, яка входить до складу фонду оплати праці, тобто вона входить до структури заробітної плати.
Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань мають систематичний характер, їх виплата передбачена спеціальним законом, і вона виплачується всім працівникам прокуратури, наявні підстави вважати, що вони належать до інших заохочувальних та компенсаційних виплат та входять до структури заробітної плати.
За таких обставин, суд приходить до висновку про правомірність вимог позивача та наявність підстав для їх задоволення.
При цьому застосування саме такого способу захисту порушеного права позивача не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки такі вже були ним реалізовані при видачі довідки про складові заробітної плати, в якій зазначений розмір відсотків премії відповідачем не доведений відповідними нормативними актами, і в даному випадку у прокуратури Сумської області відсутня інша альтернативна поведінка.
Враховуючи, що рішення суд ухвалив на користь позивача, з відповідача на підставі ч.1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в сумі 1280, 00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 257-262, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1) задовольнити.
Визнати протиправними дії прокуратури Сумської області (місцезнаходження: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 33, код ЄДРПОУ: 03527891) від 21 липня 2017 року за № 18-614 вих-17 про відмову ОСОБА_1, у наданні оновленої довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» за правилами ч.ч. 12, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року.
Зобов'язати прокуратуру Сумської області (місцезнаходження: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 33, код ЄДРПОУ: 03527891) виготовити та видати ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП: НОМЕР_2) довідку про заробітну плату станом на 01 січня 2016 року у зв’язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» за правилами ч.ч. 12, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (в редакції від 20 січня 2005 року № 2377-ІУ) на підставі фактично нарахованої заробітної плати за грудень 2015 року працюючим працівникам органів прокуратури за відповідною посадою слідчого в особливо важливих справах із зазначенням в складових заробітної плати, що входять до розрахунку пенсії і визначені у відсотках та сумах, а саме:
- посадовий оклад у розмірі 2083 грн.;
- надбавка за класний чин 135 грн.;
- надбавка за вислугу років (40%) 887, 20 грн.;
- надбавка за службу на посадах слідчих і прокурорів-криміналістів (25%) 554,50 грн.;
- надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (70%) 2173,64 грн.;
- надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (10%) 208,30 грн.;
- матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 503,47 грн.;
- матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) - 503,47 грн.;
- щомісячна премія на яку нараховуються страхові внески (168,15%) -11852,19 грн.
Всього: 18900,77 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань прокуратури Сумської області (місцезнаходження: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 33, код ЄДРПОУ: 03527891) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП: НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1280 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.П. Сидоренко