
Провадження № 2-а/537/21/2018
Справа № 537/5402/17
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.02.2018 року Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі головуючого судді - Хіневич В.І., при секретарі - Солнишкіній Н. С., за участю позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2, представника відповідача - Слюсаренко С. В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, за участю третьої особи Управління Державної казначейської служби України у м. Кременчук Полтавської області про визнання протиправними дій та бездіяльності органу місцевого самоврядування та виплати державної допомоги,
встановив:
До суду звернулась ОСОБА_1 з позовом, відповідно до якого, просила суд визнати причини пропуску строку для звернення до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО із заявою про призначення одноразової допомоги при народженні дитини поважними та поновити його; зобов'язати Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО призначити та виплатити суму одноразової допомоги при народженні дитини у розмірі 41280 грн.
В обґрунтування позову вказала, що допомога при народження дитини є різновидом державної допомоги у загальній системі соціального захисту населення і надається з метою забезпечення відповідного рівня матеріальної підтримки сімей, у яких є діти, створення належних умов для утримання та виховання дитини. ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивача народилась дочка ОСОБА_4 та з'явилось право на отримання державної допомоги сім'ям з дітьми у вигляді допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З метою реалізації цього права вона звернулась до Управління соціального захисту населення за призначенням та виплатою належних їй коштів державної допомоги. Однак в зв'язку з тим, що її дочка народилась на тимчасово окупованій території, а саме м. Єнакієве Донецької області, у неї виникли перешкоди в отриманні свідоцтва про народження, яке вона отримала тільки 04 травня 2016 року у відділі державної реєстрації актів цивільного стану Волноваського районного управління юстиції у Донецькій області, після чого і звернулась до відповідача. Несвоєчасність її звернення за реалізацією свого права пов'язане з анексією частини території України, а причини пропуску звернення за допомогою є поважними. Однак вона отримала відмову від 15.09.2017 року за вих. № 03/12797 в отриманні допомоги при народженні дитини від відповідача у зв'язку з тим, що звернулась пізніше, ніж через 12 місяців після народження дитини. Вважає такі дії відповідача неправомірними, зважаючи на те, що строк звернення пропущений з поважних причин: вона проживала на окупованій території під час народження дитини, легалізація в установленому порядку документа, що засвідчує народження дитини, як цього вимагає ч. 3 ст. 11 Постанови КМУ від 27.12.2001 року №1751 «Про затвердження порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», відбулась тільки 04.05.2016 року. Через відсутність коштів та хворобу дитини не мала можливості виїхати з м. Єнакієве Донецької області і своєчасно звернутись за призначенням допомоги. Без отримання вказаних документів була позбавлена права звернутись з відповідною заявою про отримання допомоги, проте отримала відмову.
25.01.2018 року до суду надійшло заперечення Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради проти позову, відповідно до яких управління заперечує проти позову та просить в задоволенні позову відмовити, оскільки позивач звернулась до управління 07.07.2017 року з заявами про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб себе та своїх трьох дітей: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 До звернення до управління стояла на обліку за адресою по вул. Чернігівська (Леніна), 26 в с. Златоустівка Волноваського району Донецької області (Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації). 26.07.2017 року позивачем було подано заяву щодо призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (призначено з 26.07.2017 року), а 22.08.2017 року - щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (призначено з 01.08.2017 року). У вересня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до управління щодо призначення допомоги при народженні дитини на дочку - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 Листом від 15.09.2017 № 03/12797, яким їй було роз'яснено, що згідно ст. 12 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого ПКМУ від 27.12.2001 № 1751, допомога при народженні дитини призначення за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини, Аналогічна норма міститься також у ст. 11 ЗУ «Про державну допомогу сім'я з дітьми».
02.02.2018 року на адресу суду надійшли пояснення Управління державної казначейської служби України у м. Кременчуці Полтавської області, відповідно до яких зазначило, що управління відповідно до наданих повноважень відповідальність за дії відповідача не несе, з позивачем ні в які правовідносини не вступало, будь-які незаконні дії відносно позивача не здійснювало, його права та інтереси не порушувало, що підтверджується також тим, що позивач у позовній заяві не вказує на управління як порушника своїх прав.
21.02.2018 року представником позивача за угодою - адвокатом ОСОБА_2 до суду надано відзив, відповідно до якого, остання підтримала позицію позивача, викладену у позові.
В судовому засіданні представник позивача за угодою - адвокат ОСОБА_2 позов підтримала, просила позов задовольнити, з підстав вказаних у позові.
В судовому засіданні представник відповідача за довіреністю - Слюсаренко С .В. проти задоволення позову заперечувала, просила в задоволенні позову відмовити з посиланням на свої заперечення.
В судове засідання третя особа - Управління Державної казначейської служби України у м. Кременчук Полтавської області свого представника не направив, надало до суду клопотання, відповідно до якого просить розгляд справи проводити без участі представника третьої особи в сукупності наданих доказів сторін.
Суд, повно, обґрунтовано, всебічно та безпосередньо дослідивши всі наявні докази у справі, з'ясувавши всі обставини, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень, вислухавши думку сторін по справі, приходить до наступного.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 07.07.2017 року № 0000256092, виданої 07.07.2017 року Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області.
Має на утриманні трьох дітей:
ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1, виданого Відділом реєстрації актів громадянського стану Єнакієвського міського управління юстиції Донецької області 02.04.2001 року.
ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_2, виданого Відділом реєстрації актів громадянського стану Єнакієвського міського управління юстиції Донецької області 17.10.2007 року.
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3, виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Волноваського районного управління юстиції у Донецькій області 04.05.2016 року.
Також, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області як особа, якій призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї, що підтверджується довідкою № 03/4235 від 20.09.2017 року.
В судовому засіданні встановлено, що у вересні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області з заявою про призначення допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відносно своєї дочки - ОСОБА_4
Листом 03/12797 від 15.09.2017 року Управлінням соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області відмовлено у призначенні допомоги, оскільки допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Згідно з ч.2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до статті 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливість здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість як надана Верховною Радою України.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про охорону дитинства» з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім'ях держава надає батькам або особам, які їх змінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та іншими законами України.
Відповідно до ч. 11 Закону України « про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки. Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким
постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо
звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Відповідно до п. п. 10,11, 12 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 Допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання. Для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає
дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу). Заява, зазначена у підпункті 1 цього пункту, може бути подана в електронній формі. Допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дочку ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території, а саме в м. Єнакієво Донецької області.
Свідоцтво про народження дочки ОСОБА_4 позивачем було отримано 04.05.2016 року у відділі державної реєстрації актів цивільного стану Волноваського районного управління юстиції у Донецькій області, що сторонами не оспорюється.
Судом також, встановлено, що до постановлення відповідача на облік Управлінням соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, остання перебувала на обліку Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації Донецької області.
При цьому, суд звертає увагу, що згідно відповіді на відзив позивач вказує, що отримала свідоцтво про народження дитини після повернення на територію України з окупованої території, тобто остання з 04.05.2016 року вже перебувала на території України, тому посилання на поважність пропуску строку звернення «перебування на тимчасово окупованій території Донецької області» є безпідставними.
Однак, в супереч вимога діючого законодавства позивач навіть після отримання свідоцтва про народження дитини не зверталася більше ніж дванадцять місяців за допомогою при народженні дитини до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації, хоча останні перебувала у них на обліку.
Також, не знайшли підтвердження факти викладенні позивачем в обґрунтування поважності пропущеного строку щодо звернення з заявою про призначення допомоги при народженні дитини, а саме відсутності коштів та хвороби дитина, оскільки позивачем в обґрунтування даних вимог не було надано суду належних та допустимих доказів.
На підстав вище викладеного, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, за участю третьої особи Управління Державної казначейської служби України у м. Кременчук Полтавської області про визнання протиправними дій та бездіяльності органу місцевого самоврядування та виплати державної допомоги слід відмовити.
Відповідно до ст. 139 КАС України, оскільки спір вирішено на користь позивача, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат інших осіб, пов'язаних розглядом справи, судові витрати віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 5-9, 13,72-77, 90, 241-246 КАС України, суд -
ухвалив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, за участю третьої особи Управління Державної казначейської служби України у м. Кременчук Полтавської області про визнання протиправними дій та бездіяльності органу місцевого самоврядування та виплати державної допомоги - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: В.І. Хіневич
Повний текст рішення виготовлено 26.02.2018 року