Рішення № 72422856, 26.02.2018, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
522/13690/17
Номер документу
72422856
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/13690/17

Провадження № 2-а/522/703/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2018 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого-судді Абухіна Р.Д.,

за участю секретаря Фуцур Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа: Одеський обласний військовий комісаріат,- « про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії»,-

ВСТАНОВИВ:

25.07.2017 року до суду звернувся позивач із позовом по якому просить суд:

- визнати протиправними дії ( бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області як такими, що порушують права ОСОБА_1, як людини передбачені ст. 1 Протоколу № 1 до конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, щодо невиконання завдань покладених на нього п.п.1,3, п.4 Положення про Головне управління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року щодо здійснення контролю за призначенням і виплати ОСОБА_1 пенсії, розмір якої обчислений з грошового забезпечення до якого не були включені щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії згідно Довідки про нараховане грошове забезпечення № 448 від 13.05.2017 року, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби, признати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі, який обчислюється з грошового забезпечення до складу якого включені щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за перебування в зоні АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, винагорода за виконання поставлених бойових завдань на території противника,які отримував ОСОБА_1 протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, в розмірі 9 445,24 грн.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 29.09.2015 року.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що він проходив військову службу та неодноразово брав участь в Антитерористичній операції на Сході України. Після отриманого поранення знаходився на лікуванні в результаті чого отримав 2-гу групу інвалідності та 28.09.2015 року був звільнений у запас. З 29.09.2015 року ГУ ПФУ в Одеській області позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно перерахунку пенсії від 01.10.2017 року за пенсійною справою № 1501017525, при обчислені позивачу пенсії враховано наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 1091,00 грн.; оклад за військовим званням 125,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35 %- 425,60 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, в тому числі: надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15%, 15%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%; ноус за стрибки з парашутом - 30%, премія -90%. До Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області позивачем, додатково до раніше поданих документів для призначення пенсії, було подано довідку Одеського обласного військового комісаріату від 13.05.2017 р. № 448 про виплачене йому грошове забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням, та заяву про проведення перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з поданням додаткових документів з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, що були виплачені за останні 24 календарні місяці перед звільненням, в тому числі індексації грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за тривалість безперервної військової служби та одноразової грошової допомоги при звільненні, з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час. Проте ГУ ПФУ листом від 15.06.2017 № 651/К-11 відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, вказаних видів грошового забезпечення. Позивач вважає, що відмова ГУ ПФУ у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого позивачу обчислено пенсію, вказаних видів грошового забезпечення є протиправною, порушує законне, гарантоване Конституцією України право на належне пенсійне забезпечення та не відповідає вимогам чинного законодавства України.

Ухвалою суду від 26.07.2017 року було відкрите провадження у справі.

До суду 20.09.2017 року надійшли заперечення на адміністративний позов від ГУ ПФУ в Одеській області, в яких відповідач просить залишити позов без розгляду за період з 29.09.2015 року по 20.06.2017 року у зв'язку з пропущенням строків звернення до суду та відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. ГУ ПФУ вказало, що складові зазначені позивачем є одноразові (не мають постійного характеру) і не входять до складу грошового забезпечення, передбаченого ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому не можуть бути враховані при перерахунку пенсії. Індексація не є складовою грошового забезпечення, передбаченого ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова допомога при звільнені надається військовослужбовцям один раз на рік, тому не відноситься до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в порядку ч. 3 ст. 43 вищевказаного Закону.

В провадження судді Абухіна Р.Д. справа надійшла 16.01.2018 року на підставі розпорядження керівника апарату суду № 78/18 від 15.01.2018 року, винесеного у зв'язку з рішенням Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 22.11.2017 року, за яким суддю Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_2 тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя.

Позивач та відповідач по справі до судового засідання не з'явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялись належним чином, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Третя особа до судового засідання не з'явилась, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялась належним чином.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач з 29.09.2015 року ГУ ПФУ в Одеській області позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно перерахунку пенсії за пенсійною справою № 1501017525, при обчислені позивачу пенсії враховано наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 1091,00 грн.; оклад за військовим званням 125,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35 %- 425,60 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, в тому числі: надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15%, 15%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%; ноус за стрибки з парашутом - 30%, премія -90%.

02.06.2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ з проханням про перерахунок призначеної йому пенсії у звязку з поданням додаткового документу, а саме: Довідки Одеського обласного військового комісаріату від 13.05.2017 року № 448.

Згідно вказаної довідки Одеського обласного військового комісаріату від 13.05.2017 року № 448, позивач просив врахувати наступні види грошового забезпечення: щомісячної додаткової грошової винагороди,винагороди за АТО, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні.

ГУ ПФУ своєю відповіддю від 15.06.2017 року № 651/К-11 повернуло довідку Одеського обласного військового комісаріату № 486, оскільки відповідно до Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової, та членів їх сімей у Міністерстві борони України, затвердженої наказом Міністерством оборони України від 31.12.2014 року № 937, визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, покладено на обласні військові комісаріати. Призначення пенсії було здійснено на підставі подання ООВК про призначення пенсії та доданої до нього довідки від 10.12.2015 року №967 про додаткові види грошового забезпечення, які зазначені в цій довідці.

Вирішуючи спір суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у звязку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

На підставі п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Отже, виходячи з вищенаведеного ГУ ПФУ протиправно повернуло без розгляду документи, що надійшли до них від позивача, оскільки прямо передбачена норма, що зобов'язує пенсіонера звертатися з додатковими документами про перерахунок пенсії саме до органу, що призначає пенсію.

Відповідно до абзацу 10 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці осіб, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова КМУ № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям грошового забезпечення визначені постановою КМУ № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008р. № 260.

Зокрема розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови КМУ № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, яка надається один раз на рік в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань встановлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови КМУ № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІвідносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності та входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчисляється пенсія.

Одноразова грошова допомога при звільнені передбачена ст. 15 Закону України « Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст. 9 вказаного Закону відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що додаткова грошова винагорода, винагорода за участь в АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація , з яких сплачено страхові внески не загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Вищезазначена правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 31.01.2018 року К/9901/1366/18 К/9901/1368/18 2а-5232/11/2670.

З урахуванням викладеного суд вважає за можливе позовні вимоги в даній частині задовольнити.

В матеріалах справи відсутні докази, що з одноразової грошової допомоги при звільненні сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому дану виплату не можна віднести до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

В задоволенні даної частини вимог суд вважає за необхідне відмовити.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Отже, для звернення до суду із вимогами про визнання протиправними дій органу пенсійного фонду за захистом свого права та інтересу позивачу відповідно до ч. 2ст. 99 КАС України встановлено шестимісячний строк.

Суд звертаючись з відповідним позовом, просив здійснити перерахунок за минулий час з 29.09.2015 року, проте з даним позовом позивач звернувся до суду лише 25.07.2017 року, тобто з порушенням терміну звернення до суду, встановленого вказаною нормою адміністративного процесуального законодавства.

Суддя враховує, що позивачем не заперечується той факт, що, отримуючи пенсію, він був обізнаний щодо виду пенсії та її розміру.

Оскільки позивачем не наводиться та зі змісту позовної заяви не вбачається будь-яких причин, які б об'єктивно та непереборно перешкоджали своєчасно звернутись до суду із вищезазначеними вимогами, суд позбавлений можливості застосувати приписи ст. 100 КАС України щодо визнання причин пропуску строку поважними.

На підставі наведеного, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 має бути залишений без розгляду в частині позовних вимог щодо проведення перерахунку та виплати пенсії за період з 29.09.2015 року по 24.01.2017 року.

В іншій частині позов ОСОБА_1 суд вважає обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.8,19,22,58,64 Конституції України, ст.ст.2, 6, 8, 9, 17, 69, 71, 76, 86, 159, 161, 163,183-2 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа: Одеський обласний військовий комісаріат,- « про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії» в частині вимог за період з 29.09.2015 року по 24.01.2017 року залишити без розгяду.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа: Одеський обласний військовий комісаріат,- « про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії»,- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ( бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за участь в АТО, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексацїя.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії згідно Довідки про нараховане грошове забезпечення № 448 від 13.05.2017 року, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі, який обчислюється з грошового забезпечення до складу якого включені щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за перебування в зоні АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, винагорода за виконання поставлених бойових завдань на території противника,які отримував ОСОБА_1 протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

Зобов'язати Головне територіальне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 25.01.2017 року.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги через Приморський районний суд м. Одеси.

Суддя: Р.Д. Абухін

Повний текст рішення виготовлено 26.02.2018 року.

26.02.18