
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12321/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Яворського І.О.,
суддів: Хобор Р.Б., Попка Я.С.
секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області, ухвалену суддею Курус Р.І. 27 листопада 2017 року у м. Дрогобич в справі за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про призначення достроково пенсії як учаснику бойових дій,
У С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся з позовом в суд до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області та просив визнати рішення відповідача про відмову у призначенні дострокової пенсії як учаснику бойових дій недійсним та зобов'язати відповідача призначити дострокову пенсію як учаснику бойових дій, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що є учасником бойових дій, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції, а тому має відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення дострокової пенсії за віком.
В запереченні на позов представник відповідача зазначає, що позивач не довів наявність статусу резервіста чи військовозобов'язаного, як того вимагає п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 27 листопада 2017 року в справі №442/7473/17 адміністративний позов було задоволено. Суд першої інстанції виходив з мотивів, що позивач є учасником бойових дій, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції, а тому має право на призначення дострокової пенсії за віком.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Дрогобицьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 27 листопада 2017 року в справі №442/7473/17 та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом норм матеріального права та неправильне встановлення фактичних обставин справи та зазначає, що позивач не довів наявність статусу резервіста чи військовозобов'язаного.
Відзив на апеляційну скаргу не подано.
Сторони по справі в судове засідання не з'явились, а тому згідно ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.
06.02.2017 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду з питання призначення дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій, проте рішенням №5 від 27.02.2017 року відмовлено в призначенні пенсії за віком, оскільки позивач має право на пільги, передбачені ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», але не відноситься до кола осіб, які мають право на дострокову пенсію за віком відповідно до абз. 6 п. 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки під час безпосередньої участі в АТО мав статус «працівник», а не «резервіст або військовозобов'язаний».
У відповідності до вимог ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Пунктом 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Позивач є учасником бойових дій згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 24.10.2016 року і цей статус відповідачем не заперечується.
Позивач, ОСОБА_1 з 29.08.2008 року по даний час перебуває у трудових відносинах з 2 Спеціальним центром швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Отже, позивач є працівником Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Як встановлено абз. 6 п. 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону № 1683-VIII від 18.10.2016 р., тимчасово, до прийняття відповідного закону військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого та сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Отже, як зазначалось вище, позивач отримав статус учасника бойових дій на підставі пункту 19 статті 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а відповідно до абз. 6 п. 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону № 1683-VIII від 18.10.2016 р право на достроковий вихід на пенсію за віком надається особам з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивачем надано суду для огляду оригінал військового квитка з якого було зроблено копії, і яким підтверджується статус позивача як військовозобов'язаного.
З огляду на наведене, апеляційні вимоги є не аргументованими, а тому не підлягають до задоволення.
Керуючись ч.4 ст.229, ст.243, ст.308, ст.310, п.1.ч.1 ст.315, ст.316, ст.321, ст.325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області залишити без задоволення, а постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 27 листопада 2017 року в справі №442/7473/17 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови.
Головуючий суддя І.О. Яворський
Судді Р.Б. Хобор
Я.С. Попко
Повний текст виготовлено 23.02.2018 року