
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2018 року справа №812/1909/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Компанієць І.Д., суддів Казначеєва Е.Г., Ястребової Л.В.,
за участю секретаря судового засідання Терзі Д.А.,
представника відповідача Дряхлова Є.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2018 року у справі № 812/1909/17 (головуючий І інстанції Басова Н.М.) за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах за Списком №1 за період з 01.10.2017 по 30.11.2017 у розмірі 263769,54 грн,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач просив стягнути з відповідача заборгованість по витратам на виплату і доставку пенсій за віком на пільгових умовах за списком №1 за період з 01.10.2017 року по 30.11.2017 року на загальну суму 263769,54 грн.
В обґрунтування зазначив, що відповідач повинен вносити до пенсійного фонду обов'язкові платежі у розмірі 100% фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Заборгованість ТОВ ДТЕК „Свердловантрацит" перед Управлінням пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій за віком на пільгових умовах за списком №1 за період з 01.10.2017 р. по 30.11.2017 р. склала 263769,54 грн та до цього часу є несплаченою.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2018 року позов задоволено.
Стягнуто з ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" на користь позивача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 за період з 01.10.2017 по 30.11.2017 у сумі 263769,54 грн.
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування зазначив, що суд першої інстанції, при ухваленні рішення, помилково застосував положення ст. 78 КАС України, та послався на висновки встановлені у справі №812/630/17, оскільки на момент прийняття спірного рішення набрали законної сили два судових рішення, якими встановлено по одним і тим же фактам різні за змістом судові рішення.
Також зазначив, що висновок суду першої інстанції зроблений з неповним встановленням всіх обставин справ, та вибірковим тлумаченням умов Концесійного договору, оскільки за умовами цього договору відповідач є правонаступником виключно за тими правами та обов'язками , які сформувалися у ДП «Свердловантрацит» на момент укладення Концесійного договору.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив скасувати судове рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
ТОВ ДТЕК "Свердловантрацит", зареєстроване в якості юридичною особи, код ЄДРПОУ 37596090, (а.с. 28-35), перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області як платник страхових внесків.
Позивач здійснював доставку та виплату пільгових пенсій, що підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунками (а.с. 4-22).
Судами встановлено, що позивачем на адресу відповідача неодноразово направлялись розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, а саме:
- 06.02.2017 із заявленою сумою до відшкодування у розмірі 75398,41 грн. (а.с.7-8), який був отриманий відповідачем 08.02.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.7 зворотній бік);
- 13.06.2017 із заявленою сумою до відшкодування у розмірі 111 360,43грн. (а.с.9-10), який був отриманий відповідачем 20.06.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.9 зворотній бік);
- 10.07.2017 із заявленою сумою до відшкодування у розмірі 104 537,02грн. (а.с.11,12), який був отриманий відповідачем 28.07.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.11 зворотній бік);
- 11.09.2017 із заявленою сумою до відшкодування у розмірі 89 301,36грн. (а.с.13,14), який був отриманий відповідачем 14.09.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.13 зворотній бік);
- 06.10.2017 із заявленою сумою до відшкодування у розмірі 142 239,21грн. (а.с.15,16-18), який був отриманий відповідачем 12.10.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.15 зворотній бік);
- 07.11.2017 із заявленою сумою до відшкодування у розмірі 121 530,33грн. (а.с.19,20-22), який був отриманий відповідачем 10.11.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.19 зворотній бік).
З картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлено, що у відповідача за період з 01.10.2017 року по 30.11.2017 року утворилася заборгованість у розмірі 263769,54 грн.
Отримавши зазначені розрахунки, відповідач не надавав на них заперечень, не оскаржував розрахунки в суді.
Таким чином розрахунки є узгодженими.
Пенсійний фонд України та його органи, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктами владних повноважень, а спори за участю цих органів є публічно -правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню "адміністративної справи".
Згідно ч.2 Розділу ХV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року, N 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Отже, необхідність відшкодування відповідачем позивачу фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1, передбачена діючим законодавством.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, врегульовано розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (надалі -Інструкція №21-1).
Відповідно до п. 6.1. Інструкції №21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:
-20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;
-30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;
-40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;
-50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;
-60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;
-70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;
-80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;
-90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;
-100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Підпунктом 2.1.1 пункту 2.1. Інструкції №21-1 встановлено, що платниками страхових внесків є страхувальники - роботодавці:
підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно п.6.4. Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.5. Інструкції №21-1 встановлено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Відповідно до п.6.8. Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до п.6.2 Інструкції №21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботу з урахуванням вимог абзацу 3 підпункту 1 пункту 2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Розрахунки свідчать, що працівникам відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 призначені пільгові пенсії відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тому підприємство зобов'язано відшкодувати фактичні витрати на виплату і доставку цих пенсій пенсійному органу.
Суд першої інстанції правильно зазначив, що обов'язок ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за списком №1 за період з 01.10.2017 по 30.11.2017 працівникам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 є встановленим і не підлягає доказуванню, оскільки вже був предметом розгляду в судовій справі №812/630/17.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 27.07.2017 , яка набрала законної сили 19.19.2017 року позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК "Свердловантрацит" про стягнення витрат на виплату і доставку пенсій за віком на пільгових умовах задоволено повністю.
Суд не приймає посилання апелянта, що суд першої інстанції, при ухваленні рішення, помилково застосував положення ст. 78 КАС України, та взяв до уваги висновки встановлені у справі №812/630/17, оскільки зазначеним судовим рішенням не спростовані висновки, встановлені в постанові Луганського окружного адміністративного суду від 27.07.2017 року у справі №812/630/17.
Стосовно посилання апелянта, що за умовами Концесійного договору відповідач є правонаступником виключно за тими правами та обов'язками , які сформувалися у ДП «Свердловантрацит» на момент укладення цього договору, а отже відповідач не зобов'язаний відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункт 33.8 договору концесіонер - ТОВ ДТЕК "Свердловантрацит" є правонаступником підприємства - Державного підприємства "Свердловантрацит" за майновими та немайновими правами та обов'язками.
Також відповідно до п. 65 договору концесії ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" забезпечує збереження передбачених чинним законодавством, галузевою угодою, колективним договором існуючих на момент укладання концесійного договору соціальних гарантій для працівників Підприємства - ДП "Свердловантрацит", у тому числі і тих, які будуть звільнені у зв'язку з припиненням Підприємства, цілісний майновий комплекс якого передано в концесію.
Отже, враховуючи умови концесійного договору, обов'язок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особам, щодо яких Управлінням направлялися розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, покладається на відповідача - ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит".
На підставі встановлених обставин справи та наведених нормативно-правових норм, які регулюють спірні відносини, суд погоджує висновок суду першої інстанції про задоволення позову у повному обсязі, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2018 року у справі № 812/1909/17 - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2018 року у справі № 812/1909/17 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття 26.02.2018 року та може бути оскаржена до Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 26 лютого 2018 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді Е.Г. Казначеєв
Л.В. Ястребова