
Справа № 353/799/17
Провадження № 2/344/1600/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2018 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Татарінової О.А.,
секретаря Бухвак І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом керівника Тисменицької місцевої прокуратури ОСОБА_1 в інтересах держави в особі Тлумацької міської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області до ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: ДП «Івано-Франківське лісове господарство» про стягнення шкоди, заподіяної незаконною порубкою дерев у розмірі 49 179,83 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Керівник Тисменицької місцевої прокуратури ОСОБА_1 в інтересах держави в особі Тлумацької міської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області звернувся до суду з зазначеним позовом ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: ДП «Івано-Франківське лісове господарство» про стягнення шкоди, заподіяної незаконною порубкою дерев у розмірі 49 179,83 грн. В обґрунтування якого вказав, що 04.04.2017 року близько 08 год. 30 хв. ОСОБА_2 Т.1. на території майстерської дільниці № 1 кварталу № 15 виділу - 7 в урочищі «Закруглик» Братишівської сільської ради на території Тлумацького лісництва Тлумацького району (Природоохоронні ліси) у лісах віднесених до лісового фонду, що в с. Братишів Тлумацького району Івано-Франківської області, без відповідних на те дозвільних документів, вчинив незаконну порубку 4 дерев дуба звичайного. ОСОБА_3 замірів Тлумацького лісництва ДП «Івано-Франківського лісового господарства» та встановлення якості деревини згідно ДСТУ, заміряно та оцінено: 4 дерева дуба звичайного (діаметри пнів 64 см., 45 см., 59 см., 57 см.) на загальну суму 49179,83 гривень. Вина відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу встановлена вироком Тлумацького районного суду від 05.05.2017 та в силу вимог ст. 61 ЦПК України доказуванню не підлягає, що обумовлює обов’язок відповідача відшкодувати шкоду, заподіяну незаконною порубкою дерев. Виходячи з наведеного, позивач просить суд ухвалити рішення, яким стягнути з відповідача на користь держави в особі Тлумацької міської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області шкоду заподіяну навколишньому природному середовищу у розмірі 49 179,83 грн., та судові витрати по сплаті судового збору.
Керівник Тисменицької місцевої прокуратури в судове засідання не з”явився, подав заяву в якій позовні вимоги підтримав по мотивах викладених у позовній заяві, просив позов задоволити у повному обсязі, розглянути справу без його участі.
Відповідач в судове засідання не з'явився подав до суду заяву в якій просив розглядати справу без його участі, у зв’язку із тим, що на даний час він проходить курс лікування, а тому не має можливості брати участь у судовому засіданні. Також зазначив, що у зв’язку із скрутним матеріальним становищем ним було вчинено такий проступок у вчиненні якого він розкаюється.
Представник Тлумацької міської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області до суду не прибув, подав письмове клопотання, в якому просив слухати справу без участі їхнього представника.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
ОСОБА_3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
ОСОБА_3 ст. 81 ЦПК України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_3 огляду місця вчинення правопорушення лісового законодавства від 04.04.2017 року, виявлено самовільну рубку 4 дерев дуба звичайного (діаметри пнів 64 см., 45 см., 59 см., 57 см.). Розмір шкоди нанесений лісовому господарству становить 49 179,83 грн. (а.с.11-12).
Вироком Тлумацького районного суду від 05.05.2017 року, який набрав законної сили 07.06.2017 року, ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст..246 КК України та призначено йому покарання у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. (а.с.8-10).
Відповідно до ст. 1311 Конституції України прокуратура України здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
ОСОБА_3 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Так, згідно ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Зазначені положення також містяться в ст. 324 Цивільного кодексу України.
Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Природні ресурси, які перебувають у власності територіальних громад, є складовою частиною матеріальної і фінансової основи місцевого самоврядування (ст. 142 Конституції України). Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема на землю та природні ресурси (ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
ОСОБА_3 ст.ст.1,5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є збереження природних ресурсів у т.ч. лісів.
Статтею 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку відповідно до ст. 145 Конституції України.
Встановлено, що вироком Тлумацького районного суду Івано-Франківської області у справі 353/303/17 від 05.05.2017 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.246 КК України.
Як встановлено під час розгляду справи судом, 04.04.2017 року близько 08 год. 30 хв. ОСОБА_2 Т.1. на території майстерської дільниці № 1 кварталу № 15 виділу - 7 в урочищі «Закруглик» Братишівської сільської ради на території Тлумацького лісництва Тлумацького району (Природоохоронні ліси) у лісах віднесених до лісового фонду, що в с. Братишів Тлумацького району Івано-Франківської області, без відповідних на те дозвільних документів, вчинив незаконну порубку 4 дерев дуба звичайного.
ОСОБА_3 замірів Тлумацького лісництва ДП «Івано-Франківського лісового господарства» та встановлення якості деревини згідно ДСТУ, заміряно та оцінено: 4 дерева дуба звичайного (діаметри пнів 64 см., 45 см., 59 см., 57 см.) на загальну суму 49179,83 гривень.
Сума шкоди заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської чи іншої діяльності підлягає стягненню, оскільки є джерелом формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2017 рік у частині доходів.
Збитки заподіяні відповідачем, підлягають стягненню на рахунок Тлумацької міської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано- Франківської області, яка є об'єднаною громадою територіальних громад та до складу якої, внаслідок добровільного об’єднання увійшла, зокрема, Братишівська сільська рада Тлумацького району Івано-Франківської області.
ОСОБА_3 ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов’язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
У зв’язку з цим, вина відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу встановлена вироком Тлумацького районного суду від 05.05.2017 та в силу вимог ст. 82 ЦПК України доказуванню не підлягає, що обумовлює обов’язок відповідачів відшкодувати шкоду, заподіяну незаконною порубкою дерев.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ) знаходяться під Державною охороною.
Статтею 1 Лісового кодексу України визначено, що ліс - тип природних комплексів, у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав'яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов'язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище.
Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Статтею 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.
Аналогічні положення закріплено ст. 65 Лісового кодексу України.
ОСОБА_3 ст. 66 Лісового кодексу України, громадяни мають право в лісах державної та комунальної власності, а також за згодою власника в лісах приватної власності вільно перебувати, безоплатно без видачі спеціального дозволу збирати для власного споживання дикорослі трав'яні рослини, квіти, ягоди, горіхи, гриби тощо, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України.
Відповідно ДО СТ.70 Лісового кодексу України заготівля деревини здійснюється при використанні лісових ресурсів у порядку рубок головного користування, що проводяться в стиглих і перестійних деревостанах.
Заготівля деревини в порядку проведення рубок головного користування, а також інших рубок, пов'язаних із веденням лісового господарства, проводиться власниками лісів і постійними лісокористувачами, яким у встановленому порядку надано це право.
ОСОБА_3 положень ст. 67 Лісового кодексу України заготівля деревини є одним із видів спеціального використання лісових ресурсів.
Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Крім того, згідно роз’яснень Пленуму Верховного Суду України (постанова від 10.12.2004 № 17 «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля») визнається незаконною порубка дерев і чагарників, вчинена: без відповідного дозволу; за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства; до початку чи після закінчення установлених у дозволі строків; не на призначених ділянках чи понад установлену кількість; не тих порід дерев, які визначені в дозволі; порід, вирубку яких заборонено.
Відповідно до ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» однією з підстав відповідальності за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища є самовільне спеціальне використання природних ресурсів.
Окрім того, відповідно до 105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Однією з підстав відповідальності, в тому числі цивільної є незаконне вирубування та пошкодження дерев.
Порядок та розміри визначення шкоди заподіяної лісу внаслідок незаконним вирубуванням дерев визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року № 665 «Про затвердження такси для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної лісу».
Відповідно до розрахунків, здійснених на підставі вищевказаного порядку, шкода заподіяна самовільною порубкою дерев відповідачем становить 49 179, 83 грн.
Статтею 107 Лісового кодексу України визначено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
ОСОБА_3 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Таким чином, збитки заподіяні державі самовільною порубкою дерев підлягають відшкодуванню відповідачем у повному обсязі.
Відповідач на час звернення до суду з даним позовом не відшкодував завдану його діями шкоду що є порушенням державних інтересів та підставою для звернення прокурора до суду.
ОСОБА_3 ст. 45 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обгрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Прокурор, який звертається до суду з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво), повинен обгрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
ОСОБА_3 рішення Конституційного Суду України № 3-рн/99 від 08.04.1999 під поняттям «орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте, держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
ОСОБА_3 з ч. 2 ст. 5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Таким чином і з огляду на зазначену норму Закону України «Про прокуратуру» прокурор може заявити позов в інтересах держави, який виражається в інтересах частини українського народу - членів територіальної громади, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює саме орган місцевого самоврядування, хоча він, цей орган, навпаки покликаний ці інтереси захищати.
Такий підхід узгоджується з Європейською хартією місцевого самоврядування 1985 року (ратифікована Законом України від 15.07.1997), яка передбачає, що органи місцевого самоврядування при вирішенні відповідної частини публічних (суспільних) справ (public affairs) діють під власну відповідальність в інтересах місцевого населення, й у правовій системі держав-учасниць, зокрема у сфері адміністративного контролю за органами самоврядування, має забезпечуватись співмірність (баланс) між заходами контролю та важливістю інтересів, які контролюючий орган має право захищати.
Крім того, з урахуванням ст.ст. 1, 2, 6, 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» орган місцевого самоврядування представляє відповідну територіальну громаду і з здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Однак первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно- територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.
Разом з цим, статтею 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено основні принципи місцевого самоврядування, серед яких зокрема поєднання місцевих і державних інтересів.
Окрім того, відповідно до ст. ст. 3, 142 Конституції України, ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», держава відповідає за свою діяльність, у т.ч. в частині дотримання встановлених нею ж норм і гарантій щодо діяльності місцевого самоврядування матеріальною і фінансовою основою якого є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Неналежне виконання своїх обов'язків підприємствами, які здійснюють свою діяльність на території місцевих рад та за рахунок використання об'єктів комунальної власності завдає істотної шкоди місцевим бюджетам та регіональному розвитку, підриває матеріальну основу місцевого самоврядування, що у свою чергу негативно впливає на економічну незалежність та безпеку держави, у т.ч. і з огляду на вже згадуваний особливий статус земельних ресурсів
Незважаючи на факт завдання шкоди інтересам держави у зв’язку із самовільною рубкою дерев на території громади. Тлумацькою міською радою об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області заходів до їх відшкодування в судовому порядку не вживалося.
Виходячи з викладеного, враховуючи вищенаведені обставини що обумовлюють загрозу та порушення інтересів держави та відсутність належного їх захисту з боку органу місцевого самоврядування до компетенції якого віднесені відповідні повноваження у вказаних спірних правовідносинах, керівником Тисменицької місцевої прокуратури і прийнято рішення щодо відповідного звернення до суду в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
При цьому позовні вимоги звернено на захист Тлумацької міської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області, інтереси якого, у даному випадку, в силу вищепаведених обставин, збігаються із інтересами держави.
Про необхідність подання позову в інтересах держави, Тисменицькою місцевою прокуратурою Івано-Франківської області повідомлено Тлумацької міської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області.
Виходячи з наведеного, дослідивши усі надані сторонами докази у їх сукупності, перевіривши відповідність позовних вимог діючому законодавству України, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивачі - за подання позовів про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення злочину.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, стягненню з відповідача також підлягає судовий збір в розмірі 640 грн. на користь держави.
На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 3, 5, 13, 131-1, 142 Конституції України, ст..ст. 1,5, 15, 38, 68 «Про охорону навколишнього природного середовища»,ст.ст. 1, 2, 4, 6, 10 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» ст.ст.65 ,66, 67, 68, 69, 70, 105, 107 Лісового кодексу України, ст.ст. 22, 1166, Цивільного Кодексу України, ст.ст.12, 13, 45, 61, 81, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов керівника Тисменицької місцевої прокуратури ОСОБА_1 в інтересах держави в особі Тлумацької міської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області до ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: ДП «Івано-Франківське лісове господарство» про стягнення шкоди, заподіяної незаконною порубкою дерев у розмірі 49 179,83 грн. — задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь держави в особі Тлумацької міської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області ( р/р 33112331700572, код МФО 836014, код платежу 24062100, код ЄДРПОУ 04054234 ГУДКСУ в Івано-Франківській області) шкоду заподіяну навколишньому природному середовищу у розмірі 49 179 ( сорок дев”ять тисяч сто сімдесят дев”ять) гривень 83 копійки, на р/р 33112331700572, код МФО 836014, код платежу 24062100, код ЄДРПОУ 04054234 ГУДКСУ в Івано-Франківській області.
Стягнути із ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь держави витрати по сплаті судового збору у розмірі 640 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Татарінова О.А.