Постанова № 72416067, 26.02.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
308/8954/17
Номер документу
72416067
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12261/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого-судді Довга О.І.,

судді Запотічний І.І.

судді Сапіга В.П.

секретар судового засідання Гнатик А.З.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Ужгородського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.11.2017 року у справі № 308/8954/17 (головуючий суддя Фазикош О.В. постанову оголошено о 15:45:30, м. Ужгород) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ужгородського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Департамент соціального захисту населення Закарпатської обласної державної адміністрації про визнання дій незаконним, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (позивач) звернувся з адміністративним позовом до Ужгородського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Департамент соціального захисту населення Закарпатської обласної державної адміністрації(третя особа), про визнання дій незаконними та скасування рішення про нарахування та не виплату пенсії.

Позовні вимоги обгрунтовані наступним. Позивач з 29.05.2010 року перебував на обліку в Ужгородському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Закарпатської області та отримував пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У червні 2017 року позивачем отримано листа від відповідача за №6627/03 від 09.06.2017 року в якому повідомлено про припинення йому нарахування пенсії з 01.06.2017 року, мотивуючи це тим, що відповідно до листа головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 13.02.2017 року №1604/02 було проведено перевірку пенсійних справ учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, статус яким надано на підставі довідок, виданих Управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу, шляхом витребування додаткових довідок з Галузевого державного архіву Міністерства оборони України про підтвердження періоду участі по ліквідації аварії на ЧАЕС. Згідно відповіді, припинення виплати позивачу пенсії відбулося у зв'язку із отриманням відповідачем архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №2361/04 від 28.02.2017 року, якою не підтверджено участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м. Прип'ять, що було зазначено в раніше наданій довідці, на підставі якої йому було призначено пенсію, відповідно до Закону. Тому позивач право на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 29.05.2010 року не має.

Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.11.2017 року у справі № 308/8954/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа без самостійних вимог - Департамент соціального захисту населення Закарпатської обласної державної адміністрації про визнання дій незаконними та про поновлення виплати пенсії задоволено частково. Визнано неправомірними дії Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.06.2017 року. Зобов'язано Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.06.2017 року. В іншій частині позову відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на користь держави судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу. З посиланням на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права апелянт просить постанову суду скасувати, та прийняти нову, якою у задоволені позову відмовити повністю.

Сторони в судове засідання не з'явились,

Згідно частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до частини 2 статті 313 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного адміністративного суду вважає, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а оскаржену постанову залишити без змін, виходячи з наступних мотивів та міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що з 29.05.2010 року ОСОБА_1 перебував на обліку в Ужгородському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Закарпатської області та отримував пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до листа головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 13.02.2017 року № 1604/02 Ужгородським об'єднаним Управлінням Пенсійного Фонду України Закарпатської області було проведено перевірку пенсійних справ учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, статус яким надано на підставі довідок, виданих Управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу, шляхом витребування додаткових довідок з Галузевого державного архіву Міністерства оборони України про підтвердження періоду участі по ліквідації аварії на ЧАЕС.

Ужгородським об'єднаним Управлінням Пенсійного Фонду України Закарпатської області було отримано від Галузевого державного архіву Міністерства оборони України архівну довідку від 28.02.2017р. №2361/04. Згідно архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України не підтверджено участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м. Прип'ять, як це було зазначено в раніше наданій довідці, на підставі якої позивачу було призначено пенсію, відповідно до згаданого Закону.

В даній довідці значиться, що по архівним документам військової частини № 93631 встановлено, що позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 27.06.1986 року (наказ № 5) по 16.12.1986р. (наказ №125). Дні виїзду в зони (на об'єкти, населені пункти) не відображені. В книзі особових рахунків на виплату грошового забезпечення військовим будівельникам в/ч 93631 відображені нарахування за липень, серпень, жовтень, листопад. Нарахування за червень та грудень не проведені. Розшифрування сум, за що нараховані не проведено. Доза опромінена не відображена. В документах військової частини відображено отримання тільки добових грошей. Місце дислокації частини за вказаний період - Новояворівськ, з 09 липня 1986р., Страхолісся з 11 вересня 1986р. В примітці значиться: журнал обліку доз опромінення на зберігання в архів не поступав.

Однак, матеріалами справи доведено, що Хмельницькою ОДА було видано позивачу посвідчення 2 категорії учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії НОМЕР_1 від 25.03.1993 (дублікат №321727 від 05.03.1998 виданий Закарпатською ОДА) відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 25.08.92 № 501 на підставі архівної довідки від 12.02.1993 № 24/5588, виданої управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу (в/ч 93631) про участь ОСОБА_1 в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження в період з 04.07.1986 по 16.12.1986 року. Правомірність видачі даної довідки встановлено Директивою начальника Головного штабу Збройних Сил України від 14.04.93 № ДГШ-63.

Правильність видачі посвідчення ОСОБА_1 підтверджено рішенням тимчасової комісії Хмельницької ОДА по перевірці правильності видачі посвідчень «Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» (протокол від 20.06.1997 № 2/1).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивачем подано всі необхідні документи для призначення пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то дії відповідача щодо припинення виплати пенсії є неправомірними.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році від 10 до 14 календарних днів; у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - 5 (п'ять) років.

За змістом ст. 10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

В силу ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», документами, які підтверджують статус громадян та дають право користуватись пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».

Відповідно до пп. 5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Отже, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 04 вересня 2015 року (№690/23/15-а), Вищим адміністративним судом України в ухвалах від 05 травня 2017 року у справі №К/800/15193/17, від 03 жовтня 2017 року у справі №К/800/31990/17.

Видача посвідчень проводиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Судом першої інстанції встановлено, що таке посвідчення позивачу видане уповноваженим на те державним органом (Закарпатською ОДА), який при видачі зазначеного посвідчення перевіряв достовірність поданих позивачем документів, у цьому посвідченні визначено право на пільги та компенсації для осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ним підтверджено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та наявний стаж роботи у населених пунктах зони відчуження, необхідний для надання 2 категорії.

Таким чином, посвідчення позивача перереєстроване у встановленому законодавством України порядку.

Враховуючи викладене, слід прийти до висновку, що позивачем подано всі необхідні документи для призначення пенсії за віком, відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому рішення відповідача щодо припинення виплати пенсії, яка була вже призначена позивачу, є неправомірним.

За таких обставин, суд першої інстанції обґрунтовано визнав неправомірними дії відповідача щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.06.2017 року та зобов'язав відповідача відновити нарахування та виплату позивачу пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.06.2017 року.

Суд першої інстанції розглянув спір з дотриманням норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого обґрунтовано задовольнив позов, у зв'язку з чим підстав для скасування оскаржуваної постанови колегія суддів не вбачає.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому не можуть бути підставою для її задоволення.

Керуючись ст.243, 246, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Ужгородського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області залишити без задоволення, а постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.11.2017 року у справі № 308/8954/17 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О. І. Довга судді І. І. Запотічний В. П. Сапіга