Рішення № 72407817, 22.02.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2018
Номер справи
825/42/18
Номер документу
72407817
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2018 року м. Чернігів Справа № 825/42/18

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Роговець М.О.,

представника позивача Голобородова В.Л.,

представника відповідача Родінченко М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Кредитної спілки "Укрсоцкредит" до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення,

У С Т А Н О В И В:

Кредитна спілка "Укрсоцкредит" звернулась з позовом до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДФС у Чернігівській області від 11.07.2017 за 179/25-01-12-02-19 про виключення Кредитної спілки "Укрсоцкредит" з Реєстру неприбуткових установ та організацій та скасування ознаки неприбутковості.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 21.11.2016 спілкою були проведені позачергові загальні збори її членів.

Рішенням зборів було здійснено приведення установчих документів у відповідність до вимог Податкового кодексу України з метою включення спілки до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Тобто повністю виконано вимоги листа -вимоги позивача № 2735/10/25-22-12-04-19, щодо приведення установчих документів у відповідність до п. 133.4 ст. 133 ПК України

Спілка продовжувала працювати як неприбуткова організація.

В подальшому спілка отримала листа відповідача від 11.07.2017 за 179/25-01-12-02-19 про виключення Кредитної спілки "Укрсоцкредит" з Реєстру не прибуткових установ та організацій та скасування ознаки неприбутковості.

На думку позивача таке рішення винесено в порушення вимог з п.п. 16, 17 Порядку ведення Реєстру не прибуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 р. за №440.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Кредитна спілка «Укрсоцкредит» була внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій рішенням ДПІ у місті Чернігові 13.06.2003 з ознакою неприбутковості 0010 на підставі пункту 7.11 статті 7 Закону України від 28.12,1994 №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств».

Так, підпунктом 7.11.1 «а» зазначеного закону було передбачено, що кредитна спілка є неприбутковою організацією.

З набранням чинності Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VІ (з 01.01.2011) питання оподаткування неприбуткових установ та організацій було врегульовано ст.157 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту «в» пункту 157.1 статті 157 ПК України кредитні спілки також були віднесені до неприбуткових установ та організацій. Підпунктом 5.3 пункту 5 Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого Наказом Мінфіну №37 від 24.01.2013, в переліку неприбуткових організацій були зазначені кредитні спілки, яким при включенні до Реєстру неприбуткових організацій присвоювалась відповідна ознака неприбутковості за нумерацією 0010.

Законами України: від 28 грудня 2014 р. № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», від 17 липня 2015 р, № 652-VІІ1 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», від 21 грудня 2016 р. № 1797- VIII Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», були внесені зміни до ПК України, характерною особливістю яких було змінено підхід до визначення неприбуткової організації.

Відповідно до цих змін підпунктом 14.1.121 пункту 14.1 ст.14 ПК України визначається, що неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.

Згідно підпункту 133.4, 1 пункту 133.4 статті 133 ПК України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

-в утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

-установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;

-установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;

- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Згідно з п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПК України обов'язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Підпунктом 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 передбачено, що до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені: бюджетні установи; громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди; спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб; житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства) об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання; сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту. З наведеного переліку неприбуткових організацій вбачається, що згідно чинного податкового законодавства до зазначеного переліку кредитні спілки не включені.

Згідно підпункту 133.4.5 пункту 133.4 статті 133 ПК України порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.

13 липня 2016 було прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 440 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру»(надалі - Порядок).

Пунктом 2 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року N 195) встановлений алгоритм дій щодо не прибуткових організації, включених до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України ВІД 17.07.2015 «Про внесення змін до Податкового кодексу України, так:

-Державна фіскальна служба забезпечує надіслання письмових запитів про надання відповіді щодо відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України;

- в у разі невідповідності установчих документів встановленим вимогам, таким організаціям контролюючим органом надсилається відповідне повідомлення;

- після отримання такого повідомлення неприбуткові організації зобов'язані з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій привести у строк до 01.07.2017 свої установчі документи у відповідність із вимогами, встановленими пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та у цей самий строк подати копії таких документів контролюючому органу;

- в неприбуткові організації, які у зазначений строк не привели свої установчі документи у відповідність із вимогами п. 133.4 ст.133 ПКУ та не надали копії таких документів контролюючому органу, виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій з урахуванням положень пунктів 16 і 17 Порядку, затвердженого цією постановою.

Відповідно до п. 4 Порядку ведення Реєстру неприбуткових організацій, до Реєстру включаються неприбуткові організації - юридичні особи з присвоєнням ознак неприбутковості за окремими групами підприємств, установ та організацій відповідно до підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 Кодексу, при цьому присвоєння ознак неприбутковості для такої групи підприємств, як кредитні спілки, зазначеним пунктом Порядку не передбачено.

Положеннями пункту 7 Порядку ведення Реєстру неприбуткових організацій визначено, що контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру в разі відповідності організації визначеним вимогам.

Відповідно до порядку, зазначеному у п.2 Постанови КМУ від 13.07.2016 № 440 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру», Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звернулась до позивача з письмовим запитом від 03.08.2016 №2735/10/25-22-04-19 щодо приведення його установчих документів у відповідність до вимог п 133.4 ст.133 Податкового кодексу України та надання ним відповідної заяви і завіреної копії установчих документів для вирішення питання щодо включення до Реєстру неприбуткових організацій. Зазначені обставини не заперечуються позивачем та зазначаються ним у позовній заяві.

Позивач вніс зміни до Статуту, затвердивши його нову редакцію рішенням загальних зборів членів Кредитної спілки «Укрсоцкредит», протокол № 16 від 21 листопада 2016 року, та 26.12.2016 звернувся до Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області із реєстраційною заявою платника податку за формою 1-РН, до якої додав копію нової редакції Статуту.

Спеціальним Законом, який визначає організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, права та обов'язки членів кредитних спілок та їх об'єднань є Закон України "Про кредитні спілки" від 20 грудня 2001 року № 2908-ІІІ. За змістом Ст.1 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка - це неприбуткова організація, яка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим законом.

Кредитні спілки в Україні діють відповідно до Закону України «Про кредитні спілки», інших законів України, виданих відповідно до них нормативно-правових актів (ст.5 Закону № 2908), та на основі статуту, що не суперечить законодавству України (частина 1 ст.7 Закону № 2908).

Стаття 8 Закону України «Про кредитні спілки» зазначає порядок набуття кредитною спілкою статусу фінансової установи.

За змістом частини 1 ст.19, частин 1 та 2 ст.21 Закону України «Про кредитні спілки» фінансові послуги надаються кредитними спілками на умовах платності.

Відповідно до частини 7 ст.9, частин 3 та 4 ст.20 Закону України «Про кредитні спілки» при ліквідації кредитної спілки залишок коштів резервного та додаткового капіталу після розрахунків із членами кредитної спілки та іншими кредиторами зараховуються до Державного бюджету України.

Положеннями п. 3 ст. 21 Закону України «Про кредитні спілки» визначено, що нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому, в першу чергу, відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням, умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески.

Згідно приписів ст. 23 Закону України «Про кредитні спілки» внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності та обліковуються окремо.

Оскільки кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, на неї розповсюджується дія Закону України від 12.07.2001 №2664-ІІІ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг».

Це прямо передбачено ст.2 цього закону, а також зазначається в статті 1 нової редакції Статуту Кредитної спілки «Укрсоцкредит» .

Положеннями ч.1 ст. 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» визначено, що: фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг (пункт 1 ч.І ст.1 Закону); фінансова послуга - операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів (пункт 5 ч. І ст.1 Закону).

Також на кредитні спілки розповсюджується сфера дії Закону України від 14.10.2014, № 1702-VІІ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», що визначено: статтею 2 зазначеного Закону; статтею1 нової редакції Статуту КС «Укрсоцкредит».

При цьому, за змістом пункту 26 частини 1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», неприбуткові організації - це юридичні особи (крім державних органів, органів державного управління та установ державної і комунальної власності), що не є фінансовими установами, створені для провадження наукової, освітньої, культурної, оздоровчої, екологічної, релігійної, благодійної, соціальної, політичної та іншої діяльності з метою задоволення потреб та інтересів громадян у межах, визначених законодавством України, без мети отримання прибутку.

Відповідно до наданої позивачем копії нової редакції Статуту Кредитної спілки «Укрсоцкредит», а саме абзацу 1 статті 1 Статуту, кредитна спілка заснована в порядку, визначеному Законом України «Про кредитні спілки», і діє на підставі Законів України «Про кредитні спілки», «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послу», «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

За змістом п.2.1 нової редакції Статуту, КС «Укрсоцкредит» - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні, наданні фінансових послуг.

Пунктом 2.2 Статуту КС «Укрсоцкредит» визначено, що завдання кредитної спілки полягає у задоволенні потреб її членів у взаємному кредитуванні та надання фінансових послуг шляхом здійснення діяльності відповідно до статті 5 цього Статуту.

При цьому, відповідно до пункту 5.1 Статуту, для досягнення мети та завдань кредитна спілка, зокрема, надає кредити своїм членам на умовах їх платності, нараховує та виплачує плату на внески , що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки, залучає на договірних умовах внески (вклади), розміщує тимчасово вільні кошти на депозитних рахунках в установах банків, тощо.

Пунктом 18.1 Статуту позивача передбачено, що джерелом формування коштів та майна кредитної спілки є плата за надання кредитів та інших послуг, доходів від провадження інших видів статутної діяльності, доходів від придбаних цінних паперів.

Відповідно до п.22.2 Статуту КС «Укрсоцкредит», забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів кредитної спілки, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління кредитної спілки та інших пов'язаних з ними осіб.

Як зазначається у пункті 29.9 Статуту позивача, у разі припинення кредитної спілки її активи передаються одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зараховуються до доходу бюджету.

При цьому, зазначені положення Статуту не відповідають приписам частини 7 ст.9, частини 3 та 4 ст.20 Закону України «Про кредиті спілки» та змісту пунктів 19.4 та 19.5 Статуту позивача, якими передбачено, що при ліквідації кредитної спілки залишок коштів резервного та додаткового капіталу після розрахунків із членами кредитної спілки та іншими кредиторами зараховується виключно до Державного бюджету України.

Порівняльний аналіз викладених правових норм та положень Статуту КС «Укрсоцкредит» дозволяє дійти висновку, що діяльність кредитної спілки за такими її ознаками, визначеними чинними нормативними актами, як надання оплатних фінансових послуг, розподіл доходу, що залишається за підсумками фінансового року, здійснення фінансових операцій з метою отримання прибутку не відповідає сутності поняття некомерційна (неприбуткова) діяльність неприбуткових установ та критеріям неприбуткового підприємства, установи, організації, визначеним пункту 134.1 ст.134 ПК України, а тому кредитні спілки не можуть бути визнані неприбутковими організаціями у розумінні цього Кодексу.

Посилання позивача на те, що частиною 1 статті Закону України «Про кредитні спілки» визначено, що кредитна спілка є неприбутковою організацією, на думку, відповідача, не може бути прийняте до уваги, оскільки за змістом ст.ст. 1, 5 Податкового кодексу України відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, що справляються в Україні, врегульовано цим Кодексом, а у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Також є помилковим посилання позивача на те, що нова редакцію статуту КС «Укрсоцкредит» відповідає вимогам п. 133.4 ст. 133 ПК України з огляду на наступне.

Кредитні спілки в Україні діють відповідно до Закону України «Про кредитні спілки», інших законів, виданих відповідно до них нормативно-правових актів, та на основі статуту, що не суперечить законодавству України ( ст.ст. 5,7 Закону. України «Про кредитні спілки»). Водночас, нова редакція Статуту позивача суперечить у зазначеній частині Закону України «Про кредитні спілки».

Порядок та строки виключення з Реєстру неприбуткових організацій підприємств, установ та організацій, що були внесені до цього Реєстру на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», визначені п.34 та п.35 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» ПК України ( підрозділ 4 розділу XX «Перехідні положення» доповнений пунктами 34 та 35 на підставі п.12 Закону України від 17.07.2015р. № 652-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій»).

За приписами пунктів 34 та 35 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення»:

- неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» ( 13.08.2015), не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 липня 2017 року (П.34 підрозділу 4 розділу XX ПК України);

- неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що не відповідають ознакам неприбутковості, визначеним п. 133.4 ст.133 ПКУ, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами Податкового кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу ( п.35 підрозділу 4 розділу XX ПК України);

- неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 липня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій ( п.35 підрозділу 4 розділу XX ПК України).

Тобто, для установ та організацій, що буди внесені до Реєстру неприбуткових організацій станом на 13.08.2015 - день набрання чинності Законом України від 17.07.2015 №652-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», приписами Податкового кодексу України передбачені особливості щодо порядку та строків виключення їх з Реєстру.

Відповідно до пункту 16 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій (затверджений постановою КМУ № 0440 від 13.07.2016), виключення неприбуткової організації з Реєстру здійснюється на підставі рішення контролюючого органу у разі невідповідності неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу.

Зважаючи на наведене вище судом встановлено, що приймаючи оскаржуване рішення про виключення позивача з Реєстру неприбуткових організацій, яким виключив кредитну спілку «Укрсоцкредит» з Реєстру з 01.07.2017, з підстав відповідності установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України, діяв правомірно, підставно та в межах своїх повноважень.

За таких підстав рішення відповідача від 11.07.2017 №179/25-01-12-02-19 про виключенні позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій є правомірним і скасуванню не підлягає.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову Кредитної спілки "Укрсоцкредит" необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 26 лютого 2018 року.

Суддя С.Л. Клопот