
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2018 р. № 820/80/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, щодо перерахунку позивачеві пенсії державного службовця з 01.12.2015р у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів";
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова прийняти рішення про перерахунок та виплату з 01.12.2015 р. пенсії державного службовця позивачеві, у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради про заробітну плату станом на 01.12.2015 р., що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 06.11.2017р. №02-10283 із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її початкового призначення у 2010 р. ( 85%) з урахуванням індексації та раніше виплачених сум пенсії.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що відповідачем було протиправно відмовлено їй в перерахунку пенсії оскільки законодавчі норми, посилання на які полягли в основу відмови у вчиненні зазначених дій, не відносяться до спірних правовідносин. Позивач стверджувала, що відповідач обтяжений обов'язком щодо здійснення перерахунку її пенсії державного службовця з 01.12.2015р у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Ухвалою від 22.01.2018 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним.
Відповідач скористався правом, передбаченим ст. 162 КАС України, та надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» у відповідній редакції відсутні, оскільки на час звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії внесено зміни, які набрали чинності 01.01.2015 року, якими фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку.
Позивач надав відповідь на відзив, в якому вказав, що право на перерахунок пенсії набуто в силу положень Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії та на підставі довідки УПСЗН адміністрації Московського району Харківської міської ради. Також, позивач зазначав, що наведені відповідачем норми стосуються лише порядку призначення пенсії, а не її перерахунку. Крім того, позивач акцентував увагу суду, що питання, яке є предметом даного позову, вже неодноразово вирішувалось в інших аналогічних справах, по яким винесені рішення на користь пенсіонерів.
Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо:1) оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію; 2) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;3) припинення за зверненням суб'єкта владних повноважень юридичних осіб чи підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців у випадках, визначених законом, чи відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;4) стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 5) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо в'їзду (виїзду) на тимчасово окуповану територію.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та одержує з 20.09.2010 року пенсію за віком як державний службовець, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р.№3723 -XII ( що був чинний на час призначення пенсії).
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Постановою Московського районного суду м. Харкова від 28.03.2017 р. по справі № 643/15107/16-а, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.05.2017 р., тобто яка має статус набравшої законної сили (ухвалою ВАС України від 08.06.2017 р. відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради на постанову Московського районного суду міста Харкова від 28 березня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії), було задоволено позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, визнано протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської області у видачі ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» в зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015р. № 1013; зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської області надати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» в зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015р. № 1013.
Судом при розгляді справи № 643/15107/16-а встановлено та що не підлягає доказуванню в рамках розгляду даної справи, що ОСОБА_1 з 07.02.2001 року по 22.09.2011 року перебувала у трудових відносинах з Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської області та 17.06.2016 року звернулась до начальника Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо отримання довідки у зв'язку зі змінами в оплаті праці посади службовця місцевого самоврядування для подання її до УПФУ в Московському районі м. Харкова для перерахування пенсії .
За результатами розгляду заяви їй 29.06.2016 року надано відповідь, якою роз'яснено, що правових підстав для надання довідки немає, повідомлено про відсутність підстав для перерахунку її призначеної пенсії.
Крім того, начальником управління 03.08.2016 року надано відповідь, якою роз'яснено позивачу, що з 01.06.2015 року органи Пенсійного фонду України пенсії, призначені до 01.06.2015 року, не перераховують, посилаючись на лист Департаменту пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України.
Після набрання постановою Московського районного суду м. Харкова від 28.03.2017 р. по справі № 643/15107/16-а законної сили, отримавши довідку про складові заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» в зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015р. № 1013, позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова із заявою від 28 листопада 2017 року про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 р. заробітної плати державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати , особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» з збереженням індексації та збереженням відсотку нарахування пенсії 85% на підставі довідки про заробітну плату за посадою заступника начальника відділу соціальних допомог, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 06.11.2017р. № 02-10283, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради на виконання постанови Московського районного суду м. Харкова від 28.03.2017 р. по справі №643/15107/16-а, виконавчий лист виданий 09.10.2017 р. ( а.с.25-28,36).
Листом від 07.12.2017 р. вих. № 979/г-З позивачеві направлено Протокол від 04.12.2017р Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про розгляд спірних питань, які виникають під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій, згідно до якого їй відмовлено в перерахунку пенсії ( а.с.29-32).
В якості підстав відмови вказано, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» та зазначено, що, відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213- VIII перерахунки не провадяться.
Також, у протоколі відповідач посилався на той факт, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІ, статтею якого визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У свою чергу, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Позивач, не погодившись з зазначеним, звернувся за захистом своїх порушених прав у судовому порядку.
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ ( надалі - Закон № 3723-ХІІ) (в редакції на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У відповідності до статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ ( в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Однак, в наступному, законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015 року, в статтю 37-1 Закону України «Про державну службу», що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015, був виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», а пункт 5 змінений.
При цьому, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям, і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Таким чином, з 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
На час звернення позивача до територіального управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту прийнято не було.
Оскільки чинним законодавством України (Законом України від 28.12.2014 №76-VIIІ) скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.12.2015 року, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав у відповідача для перерахунку пенсії позивачу не має.
Судом встановлено, що пенсія позивачу призначена у розмірі 85 % від заробітної плати.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
При цьому, суд зауважує, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Станом на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії законодавцем не визначено іншого, ніж існувало на час призначення позивачу пенсії, порядку та підстав для його перерахунку, але скасовано механізм його реалізації.
До 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII.
З 01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII.
У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, яка набрала чинність з 01.05.2016р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, з 01.05.2016р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Посилання позивача на ряд справ за аналогічними правовідносинами ( номери справ наведені у позові), в яких спір вирішено на користь позивачів, суд не бере до уваги, оскільки вказані рішення скасовані судами вищих інстанцій.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При розгляді зазначеної справи судом було враховано висновки Верховного Суду в аналогічних правовідносинах, які викладені, зокрема, в постановах від 07.02.2018 року по справах № К/9901/1851/17, К/9901/9198/18.
Крім того, аналогічної позиції також дотримується Харківський апеляційний адміністративний суд, зокрема, в постанові від 09.03.2017 р. №644/6645/16-а.
За приписами ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( 61129, АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (61170, м. Харків, вул. Валентинівська, б.22-б , код ЄДРПОУ 22682655) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 26 лютого 2018 року.
Суддя Заічко О.В.