
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/2091/17
14 лютого 2018 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю: секретаря судового засідання Придаткевич Н.В.
представника позивача - Станчака А.І., довіреність від 09.01.2018 № 1-3/195
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області до Старомогильницької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача відділ освіти Теребовлянської міської ради Тернопільської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Старомогильницької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів в с. Стара Могильниця Теребовлянського району Тернопільської області шляхом повного знеструмлення, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулось управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (надалі - управління ДСНС України у Тернопільській області) з адміністративним позовом до відділу освіти Теребовлянської міської ради Тернопільської області, Старомогильницької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Теребовлянського району Тернопільської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Старомогильницької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів в с. Стара Могильниця Теребовлянського району Тернопільської області шляхом повного знеструмлення.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.12.2017 вказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 18.12.2017.
18.12.2017 на виконання вимог зазначеної вище ухвали від 06.12.2017, позивачем надано клопотання про заміну відповідача - відділу освіти Теребовлянської міської ради Тернопільської області на третю особу на стороні відповідача та здійснено сплату судового збору у розмірі 1600,00 грн.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.12.2017 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 22.01.2018. 22.01.2018 підготовче засідання відкладено на 14.02.2018 та за повторної неявки представників відповідача, третьої особи без поважних причин 14.02.2018 розпочато судовий розгляд по суті за наявними у справі матеріалами.
В обґрунтування позову зазначено, що працівниками управління ДСНС України у Тернопільській області відповідно до наказу від 27.09.2017 № 438, посвідчення на проведення перевірки від 13.11.2017 № 425 у період з 13.11.2017 по 17.11.2017 проведено позапланову перевірку Старомогильницької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Теребовлянського району Тернопільської області щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. За результатами вказаної позапланової перевірки відповідача управлінням ДСНС України у Тернопільській області складено акт № 424 від 17.11.2017, в якому зафіксовано ряд порушень вимог нормативно-правових актів у сфері пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що стало причиною звернення до суду із даним позовом.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання повторно не прибув, хоча належним чином і своєчасно повідомлявся судом про дату, час і місце судового розгляду справи, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, які повернулись на адресу суду. (а.с.32,38)
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача відділ освіти Теребовлянської міської ради Тернопільської області в судове засідання повторно не прибув, хоча належним чином і своєчасно повідомлявся судом про дату, час і місце судового розгляду справи, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, які повернулись на адресу суду. (а.с.33,39)
Відповідно до частини першої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За приписами частини третьої статті 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.
У разі повторної неявки повідомленого належним чином відповідача в судове засідання, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд зазначає, що відповідачем не було надано у строк, встановлений судом, відзиву на позовну заяву.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Таким чином, розгляд справи здійснено за відсутності учасників справи, які не прибули у судове засідання та за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позов та заперечення, повно, всебічно та об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до наказу управління ДСНС України у Тернопільській області від 27.09.2017 № 438, посвідчення на проведення перевірки від 13.11.2017 № 425 у період з 13.11.2017 по 17.11.2017 головним інспектором з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки Теребовлянського району майором служби цивільного захисту Онишкевичем Р.Т. проведено позапланову перевірку Старомогильницької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Теребовлянського району Тернопільської області щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за адресою: с. Стара Могильниця Теребовлянського району Тернопільської області.
Результати перевірки оформлені актом № 424 від 17.11.2017 (а.с.7-13), відповідно до якого встановлені наступні порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки:
1. Будівля школи не обладнана автоматичною установкою пожежної сигналізації з виводом сигналу від приймально-контрольного приладу на пульт цілодобового пожежного спостереження, що є порушенням п.1.2, п.1.4 розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417.
2. Дерев'яні конструкції перекриття школи не оброблено вогнезахисним розчином, що є порушенням п.1.2 розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417.
3. Влаштований твердопаливний котел у будівлі школи не відповідає протипожежним вимогам будівельних норм, що є порушенням п.3 розділу 4 Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 № 974, п.4.9 ДБН В.2.5-77:1014 "Котельні".
4. Не проведено замір опору ізоляції електромережі у приміщеннях та будівлях школи, що є порушенням п.1.20 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417.
5. З'єднання електропроводів в електророзподільчих коробках виконано методом скрутки, що є порушенням п.1.6 розділу 4 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417.
6. Відгалужувальні та з'єднувальні коробки електромережі відкриті, не закриті кришками з негорючих матеріалів, що є порушенням п.1.7 розділу 4 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417.
7. Світильники з лампами розжарювання відкриті, не забезпечені плафонами із захисного суцільного скла (ковпаками), що є порушенням п.2.16 розділу 6 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417.
8. Евакуаційні шляхи не утримуються вільними, захаращені, що є порушенням п.2.37 розділу 3 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417.
9. Будівлю школи недозабезпечено первинними засобами пожежогасіння (сертифікованими вогнегасниками) згідно норм належності, що є порушенням п.3.6 розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417.
10. Не проведено ідентифікацію об'єкта, що є порушенням наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 140 від 16.08.2005 "Про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів", наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 98 від 23.02.2006 "Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів".
З актом перевірки ознайомились директор школи Заставна М.А. та начальник відділу освіти Теребовлянської міської ради Климко С.З., що підтверджується їх особистими підписами. Заперечення до акту перевірки не подавались.
На основі акту перевірки 17.11.2017 відповідачем видано припис № 416 про усунення вказаних порушень, строк виконання зазначено до 18.12.2017. (а.с.14-15)
Крім того, 17.11.2017 головним інспектором Теребовлянського РВ ДСНС України у Тернопільській області складено протокол про адміністративне правопорушення ТЕ № 003292 відповідно до статті 175 КУпАП (а.с.16) та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення ТЕ № 003292, якою до директора Старомогильницької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Теребовлянського району Тернопільської області Заставної М.А. застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34,00 грн. (а.с.17) Даний штраф сплачено 20.11.2017, про що свідчить квитанція № 0.0.898168787.1 (а.с.18)
Оскільки, відповідач не усунув порушення зафіксовані у акті перевірки, характер порушень створює небезпеку для життя та здоров'я людей, управління ДСНС України у Тернопільській області звернулося з адміністративним позовом до суду про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Старомогильницької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів в с. Стара Могильниця Теребовлянського району Тернопільської області шляхом повного знеструмлення.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
За змістом статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (надалі - Закон № 877-V).
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Частиною сьомою статті 7 Закону №877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно із пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 № 1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
За нормами пункту 3 зазначеного Положення основними завданнями ДСНС України є, зокрема, реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 Положення).
Зокрема, згідно з Положенням про управління ДСНС України у Тернопільській області, затвердженим наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС від 21.09.2017 № 507), управління ДСНС України у Тернопільській області здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи на відповідній території нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Статтею 47 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI передбачено, що державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону (стаття 66 Кодексу цивільного захисту України).
Згідно із частиною другою статті 51 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на його керівника.
Забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання (стаття 55 Кодексу цивільного захисту України).
У силу пункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
За приписами частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно положень частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Відповідно до частини другої статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
За нормами частини п'ятої статті 4 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
З аналізу вказаних правових норм вбачається, що підставами для застосування заходу реагування у вигляді повного зупинення роботи об'єктів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, і цей факт має бути доведений належними та допустимими доказами.
Суд, враховуючи характер спірних правовідносин, звертає увагу на те, що експлуатація приміщень із порушенням правил пожежної і техногенної безпеки створює пряму загрозу життю і здоров'ю людей.
В судовому засіданні встановлено, що станом на дату розгляду даної справи, виявлені порушення, які є підставою для застосування заходів реагування, у повному обсязі відповідач не усунув.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на зазначене, дослідивши докази, наявні у матеріалах справи у їх сукупності, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що наявність порушення відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сфері пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту підтверджується наявними у матеріалах справи доказами та не було спростовано відповідачем, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо звернення даного рішення до негайного виконання, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.
Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.
Таким чином, рішення суду про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контрою) не підлягає негайному виконанню.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Старомогильницької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів в с. Стара Могильниця Теребовлянського району Тернопільської області шляхом повного знеструмлення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 26 лютого 2018 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.