Рішення № 72407091, 26.02.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
819/2371/17
Номер документу
72407091
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2371/17

26 лютого 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

судді Баранюка А.З.

за участю:

секретаря судового засідання Кухар О.Л.

представника позивача: ОСОБА_1;

представника відповідача: Ковальової Н.С.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 11029244 від 01.12.2017 року , -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 (надалі - позивач) із адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Тернопільській області (надалі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 11029244 від 01.12.2017 року.

Ухвалою від 29 грудня 2017 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 25.01.2018 року у зв'язку із клопотанням представника позивача про витребування доказів оголошено перерву до 26 лютого 2017 року.

Ухвалою від 26 лютого 2018 року закінчено підготовче провадження.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та пояснила, що 03 грудня 2017 року позивач отримав податкове повідомлення-рішення від 01.12.2017 року № 11029244. Цим рішенням податковий орган визначив ОСОБА_3 суму транспортного податку в сумі 6225 грн. На думку представника позивача зазначене рішення є протиправним, оскільки при його прийнятті податковий орган безпідставно взяв до уваги середньоринкову вартість належного позивачу автомобіля AUDI 1225194,40 грн., хоча вартість цього автомобіля була меншою, так як автомобіль був пошкоджений, що підтверджується вантажно-митною декларацією. Оскільки митна вартість автомобіля складала 1041435 грн., податковий орган не мав права нараховувати позивачу транспортний податок, так як такий податок нараховується, якщо мінімальна вартість автомобіля складає 375 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто більше 1200000 грн., а тому просила суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, надала суду пояснення, що податковий орган при визначенні вартості автомобіля керувався методикою затвердженою Кабінетом Міністрів України, а тому просила суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

01.01.2015 року набрав чинності Закон України №71-VІІІ від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким запроваджений транспортний податок.

Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України є об'єктами оподаткування.

Підпунктом 267.2.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України (в редакції, діючій на момент спірних правовідносин, які набрали чинності 01.01.2017) встановлено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

На офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України розміщений Перелік легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 (звітного) року. До вказаного переліку включено автомобіль AUDI Q7 з об'ємом циліндрів двигуна 2995 см. куб. та типом пального - бензин.

Базою оподаткування відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

За змістом пункту 267.4 статті 267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Так, цією Методикою передбачено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.

Пунктом 2 Методики визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за визначеною формулою, де за ціну нового транспортного засобу береться ціна нового автомобіля, з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач. При розрахунку застосовується коефіцієнт за строком експлуатації.

Згідно п.4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ» до Мінекономрозвитку.

Пунктом 13 Методики передбачено, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку (п.п.267.6.1 п.267.6 ст.267 ПКУ).

Законодавець чітко визначив платників транспортного податку, об'єкт та базу оподаткування, порядок обчислення податку та його розмір та функції Мінекономрозвитку в даному питанні, а також дії фіскальних органів.

Отже, на підставі отриманої від Мінекономрозвитку інформації, фіскальні органи за місцем реєстрації платника податку обчислюють суму транспортного податку та податкові повідомлення-рішення про сплату суми податку надсилаються платнику податку.

11 жовтня 2017 ОСОБА_3 було зареєстровано автомобіль AUDI Q7 2017 року випуску, об'єм двигуна 2995 куб. см., тип пального - бензин. Середньоринкова вартість такого автомобіля становила 1225194,40 грн., тобто перевищувала 375 розмірів мінімальної заробітної плати.

Відповідно до переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року придбаний позивачем автомобіль AUDI Q7 2017 року випуску має об'ємом двигуна 2995 куб.см. і на підставі п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 Кодексу є об'єктом оподаткування.

Іншого, а ніж використання при визначенні бази оподаткування середньоринкової вартості автомобіля, розрахованої Мінекономрозвитку відповідно Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, законодавством не передбачено.

Суд вважає, що посилання позивача на необхідність застосування митної вартості автомобіля, як на підставу для скасування спірного податкового повідомлення-рішення, є безпідставним, оскільки це не передбачено законом. Натомість, в Податковому кодексі України мова йде саме про середньоринкову вартість автомобіля.

Щодо пояснення представника позивача про те, що автомобіль був пошкоджений, то для встановлення «середньоринкової вартості» автомобіля, яка є базовою для визначення суми грошового зобов'язання особи з транспортного податку за 2017 рік, фактичний технічний стан автомобіля взагалі немає жодного значення і не може впливати на розмір такого зобов'язання.

Зважаючи на наведене вище судом встановлено, що визначаючи суму грошового зобов'язання позивача з транспортного податку за 2017 рік, відповідач діяв правомірно та в межах своїх повноважень, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення визнанню протиправним та скасуванню не підлягає.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування повідомлення-рішення №11029244 від 01.12.2017 року - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 26 лютого 2018 року.

Головуючий суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.