Рішення № 72406922, 26.02.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
816/233/18
Номер документу
72406922
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2018 рокум. ПолтаваСправа № 816/233/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 /надалі - позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області /надалі - відповідач/ про:

- визнання протиправним і скасування рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 93 від 13 листопада 2017 року про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи другої категорії, з урахуванням положень статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язання призначити як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи другої категорії пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 25 вересня 2017 року та провести відповідні виплати.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи другої категорії та у період з 14 червня 1986 року по 26 червня 1986 року та з 15 липня 1986 року по 25 серпня 1986 року працював у зоні відчуження Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії А № 230092 С та рішенням Октябрьського районного суду Полтавської області від 04 жовтня 1994 року у справі № 2-697/1994 про встановлення факту перебування у зоні відчуження, що набрало законної сили 15 жовтня 1994 року. 25 вересня 2017 року він звернувся до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про призначення пенсії за віком на умовах, визначених статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на десять років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів. Однак, рішенням органу пенсійного фонду № 93 від 13 листопада 2017 року у призначенні пенсії йому відмовлено на тій підставі, що доданими до заяви документами не підтверджено в установленому законодавством порядку період роботи заявника у зоні відчуження. Незгоду з відмовою у призначенні пенсії обґрунтовує посиланням на рішення Октябрського районного суду Полтавської області від 04 жовтня 1994 року у справі № 2-697/1994, яким встановлений факт його перебування у зоні відчуження у період з 14 червня 1986 року по 26 червня 1986 року та з 15 липня 1986 року по 25 серпня 1986 року /а.с. 4-6/.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив про те, що до заяви про призначення пенсії у підтвердження свого особливого статусу позивачем не додавалися документи, що передбачені пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, а саме: довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС /а.с. 27/.

Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини 4 статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оцінивши докази в їх сукупності, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено та посвідченням серії А № 230092 С, виданим Полтавською обласною державною адміністрацією 28 серпня 2017 року, підтверджено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії /а.с. 20/.

25 вересня 2017 року позивач звернувся до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про призначення пенсії за віком на умовах, визначених статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на десять років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів /а.с. 28-29/.

Рішенням Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 93 від 13 листопада 2017 року у призначенні пенсії позивачу відмовлено на тій підставі, що до заяви про призначення пенсії позивачем не додано довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або будь-які інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС /а.с. 18/.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України /пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України/.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Частиною 1 статті 26 цього Закону встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" /у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин/ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсія надається із зменшенням пенсійного віку на 10 років /частина 1 цієї статті/.

Згідно з пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 /у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин/ до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

- документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування /підпункт 1/;

- документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 /підпункт 2/;

- для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року /підпункт 3/;

- документи про місце проживання (реєстрації) особи /підпункт 4/;

- документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") /підпункт 5/;

- документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта /підпункт 6/.

Разом з тим, на підставі розписки - повідомлення судом встановлено, що до заяви про призначення пенсії від 25 вересня 2017 року позивачем надавалися наступні документи:

- довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру у кількості - 1;

- заява про призначення/перерахунок пенсії у кількості - 1;

- паспорт/посвідка у кількості - 1;

- трудова книжка або документи про стаж у кількості - 2;

- довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01 липня 2000 року у кількості - 1;

посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС у кількості - 1 /а.с. 29/.

У рішенні Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 93 від 13 листопада 2017 року відповідачем надавалась оцінка і таким документам стосовно позивача: витягу з протоколу засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, № 110 від 30 червня 2017 року та відомостям про нарахування заробітної плати за липень-вересень 1986 року, наданою ПрАТ "Буровик" /а.с. 18/.

Отже, ані зі змісту розписки -повідомлення, ані зі змісту рішення № 93 від 13 листопада 2017 року не слідує, що до заяви про призначення пенсії позивач надавав копію рішення Октябрьського районного суду м. Полтави від 04 жовтня 1994 року у справі № 2-697/1994, яким встановлені факти перебування ОСОБА_1 у зоні відчуження у с. Бобер та с. Володимирівка Поліського району Київської області з 14 червня 1986 року по 26 червня 1986 року та з 15 липня 1986 року по 25 серпня 1986 року та виконання ним робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС /а.с. 19/.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Оскільки проведеним судовим розглядом не встановлено, а матеріалами справи не підтверджено, факту надання позивачем разом із заявою про призначення пенсії копії рішення Октябрьського районного суду м. Полтави від 04 жовтня 1994 року у справі № 2-697/1994, то у суду відсутні підстави вважати, що рішення відповідача № 93 від 13 листопада 2017 року прийнято всупереч Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.

Враховуючи викладене, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним і скасування рішення № 93 від 13 листопада 2017 року та зобов'язання призначити пенсію за віком на підставі статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 /місце проживання: АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1/ до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області /місце знаходження: вул. І. Мазепи, 30, м. Полтава, 36040, ідентифікаційний код 40383769/ про визнання протиправним і скасування рішення № 93 від 13 листопада 2017 року та зобов'язання призначити пенсію за віком на підставі статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Головуючий суддя Н.І. Слободянюк