
Справа № 815/50/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 65121) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі (вул.Ільфа і Петрова,4-а, м.Одеса, 65121) про визнання дій Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі щодо заниження величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35 до 1% при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком протиправними та зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 24.11.2017 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% відповідно до п.п.4-4 п.4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням вже отриманих сум пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 65121) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі (вул.Ільфа і Петрова,4-а, м.Одеса, 65121) про визнання дій Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі щодо заниження величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35 до 1% при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком протиправними та зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 24.11.2017 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% відповідно до п.п.4-4 п.4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
Ухвалою суду 09.01.2018 року було відкрито провадження по справі. Справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач - ОСОБА_1 звернувся до Центрального об'єднаного УПФ України в м.Одесі із заявою про призначення йому пенсії за віком, надавши всі необхідні документи для призначення пенсії. А, 11.12.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про застосування для розрахунку пенсії величини оцінки року страхового стажу в розмірі 1,35% відповідно до розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 26.12.2017 року ОСОБА_1 отримав листа від відповідача, яким відмовлено у застосуванні оцінки року страхового стажу 1,35%, так як з 01.10.2017 року до ст.25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме - «Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%». Відповідно до ч.1 ст.44 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Пунктом 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок) визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності - його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника. Заяву про призначення пенсії за віком ОСОБА_1 подав 24.11.2017 року, до цього часу він на обліку у відповідача не перебував та пенсійної справи на нього заведено не було. Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Фактично ОСОБА_1 не звертався до відповідача із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а просив призначити пенсію за іншим законом, тобто мало місце призначення пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший в межах одного закону. ОСОБА_1 вважає незаконними дії Центрального об'єднаного УПФ України в м.Одесі при не застосуванні величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% для обчислення йому пенсії з 24.11.2017 року, у зв'язку із чим звернувся до суду.
Представник відповідача 24.01.2018 року за (вхід.№1994/18) надав до суду відзив щодо відмови позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі пославшись на те, що 24.11.2017 року позивачем надано заяву про перехід на пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV зі змінами (далі -Закон 1058). Розрахунок пенсії позивача проводиться відповідно до ст.40 та п.3 ст.45 Закону 1058, оскільки до цього позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб Головного управління ПФУ в Одеській області. У зв'язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148 від 03.10.2017 року проведено перерахунок пенсії з 01.10.2017 року шляхом осучаснення розрахунку заробітної плати для розрахунку пенсії. Розмір пенсії позивача з 24.11.2017 року склав - 3916,49 грн. Таким чином, відповідач вважає, що не має правових підстав для перерахунку стажу роботи із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% (а.с.24).
Позивач - ОСОБА_1 02.02.2018 року за (вхід.№3060/18) надав до суду відповідь на відзив Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі, оскільки не згоден з наступних підстав. Відповідач у своєму відзиві стверджує, що у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148 від 03.10.2017 року позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.10.2017 року шляхом осучаснення розрахунку заробітної плати для розрахунку пенсії. Але, згідно з протоколом №9572 від 06.12.2017 року ОСОБА_1 було призначено пенсії за віком на загальних підставах з 24.11.2017 року без урахування кратності 1,35 %. При цьому, у постанові від 09 червня 2015 року по справі №21-550а15 Верховний Суд України усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає, що у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії ніж Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки основою для визначення розміру пенсії за вислугу років є період служби в збройних силах та грошове утримання в силу якого коефіцієнт кратності страхового стажу взагалі не застосовується (а.с.25-26).
Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:
24.11.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Центрального об'єднаного УПФ України в м.Одесі із заявою про призначення йому пенсії за віком, надавши всі необхідні документи для призначення пенсії. А, 11.12.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про застосування для розрахунку пенсії величини оцінки року страхового стажу в розмірі 1,35% відповідно до розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте, 26.12.2017 року ОСОБА_1 отримав листа від 22.12.2017 року за №565/Б-01 від відповідача, яким відмовлено у застосуванні оцінки року страхового стажу 1,35%, так як з 01.10.2017 року до ст.25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме - «Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
Органи Пенсійного фонду України є органами державної виконавчої влади, які в своїй діяльності керуються Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Положенням про Пенсійний фонд України, постановами правління, наказами Фонду, а також Положеннями про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління.
Згідно Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до ст.5 вищевказаного Закону, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
24.11.2017 року позивачем було надано заяву до Центрального об'єднаного УПФ України в м.Одесі про перехід на пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV зі змінами (далі -Закон 1058). Тому, розрахунок пенсії позивача проводиться відповідно до ст.40 та п.3 ст.45 Закону 1058, оскільки до цього позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб Головного управління ПФУ в Одеській області.
У зв'язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148 від 03.10.2017 року проведено перерахунок пенсії з 01.10.2017 року шляхом осучаснення розрахунку заробітної плати для розрахунку пенсії. Крім того, внесено зміни з 01.10.2017 року до ст.25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме - «Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу ( у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного стархування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%». Перерахунок проводиться автоматично за матеріалами наявними в пенсійній справі на час проведення перерахунку. Вартість одного року стажу, що застосовується для обчислення пенсії, знижено з 1,35 до 1%, таким чином коефіцієнт стажу позивача для обчислення пенсії становить 0,42833, так як страховий стаж становить 42 роки 10 місяців 21 день, стаж враховано по 31.10.2017 рік.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 8968,12 грн. при індивідуальному коефіциєнті заробітку 2,38235, який розраховувався за 208 місяців періоду заробітку з 01.07.2000 року по 31.10.2017 року (з урахуванням середньої зарплати в країні за 2016 рік - 3764,40 грн.). Отже, розмір пенсії ОСОБА_1 з 24.11.2017 року склав 3916,49 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що не має правових підстав для перерахунку стажу роботи із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Згідно зі ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 65121) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі (вул.Ільфа і Петрова,4-а, м.Одеса, 65121) про визнання дій Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі щодо заниження величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35 до 1% при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком протиправними та зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 24.11.2017 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% відповідно до п.п.4-4 п.4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням вже отриманих сум пенсії задоволенню не підлягають відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139,241-246,263 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 65121) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі (вул.Ільфа і Петрова,4-а, м.Одеса, 65121) про визнання дій Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі щодо заниження величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35 до 1% при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком протиправними та зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 24.11.2017 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% відповідно до п.п.4-4 п.4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням вже отриманих сум пенсії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Єфіменко К.С.
.