
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2018 року справа №813/4574/17
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.
секретар судового засідання Новак Л.М.
за участю:
представника позивача - Шпирки Р.О.
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до Великодорошівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Жовківської районної ради Львівської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - ГУ ДСНС України у Львівській області) звернулося до суду з позовом до Великодорошівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Жовківської районної ради Львівської області (далі - відповідач, Великодорошівська ЗОШ І-ІІІ ступенів), в якому просить суд зупинити експлуатацію майстерні відповідача до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення позапланової перевірки територій, будівель та приміщень відповідача на предмет дотримання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки було виявлено ряд порушень, які викладені в акті перевірки № 142 від 24.11.2017. Позивач зазначив, що виявленні порушення створюють загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню і евакуації людей з майстерні відповідача. Продовження експлуатації майстерні відповідача без усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки становить загрозу для життя і здоров'я працівників, учнів та інших людей, що можуть там перебувати.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів, вказаних в позовній заяві, просив позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у запереченні. Відповідач зазначив, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки мотиви та підстави, зазначені в позовній заяві про зупинення експлуатації будівлі майстерні Великодорошівської ЗОШ І-ІІІ ступенів є безпідставними та необґрунтованими. Зокрема, відповідач стверджує, що інформація подана в позовній заяві не відповідає дійсності, оскільки дев'ять вимог припису відповідач виконав, а ще шість вимог припису не відповідають дійсності та відповідачем не вчинялися. Зазначив, що відсутність бюджетного фінансування позбавляє відповідача можливості виконати вимоги припису в повному обсязі.
Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що 11 грудня 2017 року ухвалою Львівського окружного адміністративного суду було відкрито скорочене провадження у справі.
28 грудня 2017 року на адресу Львівського окружного адміністративного суду надійшли письмові заперечення у даній справі, як наслідок 29 грудня 2017 року ухвалою Львівського окружного адміністративного суду було призначено підготовче засідання на 16 січня 2018 о 14:30 год.
22 лютого 2018 року ухвалою Львівського окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті встановив наступне.
Суд встановив, що ГУ ДСНС у Львівській області 26 червня 2017 видало директору Великодорошівської ЗОШ І-ІІІ ступенів п. Гундзі В.Г. припис № 56 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
У період з 20 листопада 2017 року по 24 листопада 2017 року на підставі наказу ГУ ДСНС України у Львівській області від 06.10.2017 №234 та посвідчення на проведення перевірки від 06.10.2017 № 6970 Жовківським районним відділом ГУ ДСНС України у Львівській області в особі провідного інспектора Жовківського районного відділу ГУ ДСНС України у Львівській області старшого лейтенанта служби ЦЗ Рака Р.П., у присутності директора Великодорошівської ЗОШ І-ІІІ ступенів ОСОБА_5, було проведено позапланову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки території, будівель та приміщень Великодорошівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: 80337, Львівська область, Жовківський район, с. Великий Дорошів.
Під час проведення позапланової перевірки приміщень майстерні відповідача було виявлено ряд порушень Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, Кодексу цивільного захисту України, Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях та низки інших нормативних актів, а саме:
- в порушення п. 2.5 розділу III ППБвУ дерев'яні конструктивні елементи покрівлі не оброблені вогнезахисним розчином;
- в порушення пункту 1.17 Розділу ІV ППБвУ електричні розетки та вмикачі не встановлено на негорючу основу;
- в порушення пункт п.16 розділу II ППБвУ посадові особи відповідача не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки;
- в порушення пункту 2.31 розділу III ППБвУ над дверима основного та запасних евакуаційних виходів не встановлені світлої покажчики "ВИХІД" білого кольору на зеленому фоні, та не підключено до джерела евакуаційного (аварійного) освітлення, або таким, що переключається в нього автоматично у разі зникнення живлення на їх основних джерелах живлення;
- в порушення пункт 3.11 Розділу V ППБвУ пожежні щити не доукомплектовано протипожежним інвентарем;
- в порушення пункт 1.16 Розділу IV ППБвУ електрощит не оснащено схемою підключення споживачів;
- в порушення пункт 1.7 Розділу IV ППБвУ відкриті електророзподільні коробки не закриті кришками з негорючого матеріалу;
- в порушення пункт 1.18 Розділу IV ППБвУ електричні лампочки не закриті ковпаками (розсіювачами).
За результатами проведеної позапланової перевірки відповідача ГУ ДСНС України у Львівській області складено акт № 142 від 24.11.2017.
Під час проведення перевірки 22 листопада 2017 року на директора Великодорошівської ЗОШ І-ІІІ ступенів ОСОБА_2 складено протокол ЛВ № 004155 про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 188-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке полягає у невиконанні вимог пункту № 1-5, № 7, № 9, № 12, № 17 припису № 56 від 26.06.2017.
Позивач вважає, що вказані порушення створюють загрозу для життя і здоров'я працівників, школярів та інших людей, що можуть перебувати в майстерні Великодорошівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, тому звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Кодексом цивільного захисту України, врегульовано відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до підпункту 57 пункту 4 Указу Президента України №20/2013 від 16.01.2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" Державна служба з надзвичайних ситуацій України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.
Згідно з підпунктом 63 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, затвердженого наказом ДСНС України № 3 від 04.02.2013 , Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з підпунктом 12 ч. 1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно з ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Таким чином, судом встановлено, що недотримання відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і цивільного захисту та високий ступінь небезпечності зазначених в акті перевірки порушень, свідчать, що наявність зазначених порушень є реальним ризиком виникнення надзвичайних ситуацій та створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Враховуючи викладене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей та ненаданням достатніх доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених в акті перевірки № 142 від 24.11.2017, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог ГУ ДСНС України у Львівській області щодо зупинення експлуатації майстерні Великодорошівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення до усунення встановлених порушень.
Водночас, суд зазначає, що не приймає до уваги заперечення відповідача щодо невідповідності шести із восьми порушень, оскільки припис Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 26.06.2017 № 56 на час розгляду справи у суді не оскаржувався та не був визнаний протиправним та скасованим.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зупинити експлуатацію майстерні Великодорошівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Жовківської районної ради Львівської області, що знаходиться за адресою: Львівська область, Жовківський район, с. Великий Дорошів до усунення порушень вимог законодавству у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
Судові витрати з відповідача не стягуються.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 26.02.2018
Суддя Р.М. Брильовський